Nemocnice na kraji města

• Československo Nemocnica na okraji mesta (více)
Drama / Psychologický
Československo, (1977–1981), 18 h 21 min (Minutáž: 46–65 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Hudba:

Jan Klusák

Ladislav Chudík, Miloš Kopecký, Eliška Balzerová, Josef Abrhám, Hana Maciuchová, Ladislav Frej st., Daniela Kolářová, Jana Štěpánková, František Němec (více)

Série(2) / Epizody(20)

Seriál nás provází osudy protagonistů spjatými ze všech úhlů pohledu s oddělením ortopedie. Do příběhu vcházíme ve chvíli, kdy do místní nemocnice je po autonehodě přivezen těžce raněný známý hokejista, reprezentant Přemysl Rezek, na oddělení primáře Sovy nastupuje mladá lékařka Alžběta Čeňková, právě sloužící, nezapomenutelný doktor Štrosmajer svérázně "chválí" sestru Huňkovou a primář Sova na rodinné oslavě začíná mít vážné obavy o svého syna Karla... A to zdaleka není celý výčet postav a událostí, které nás čekají v jednom z nejlepších Dietlových seriálů, podpořený skvělými hereckými výkony a vydařenými dialogy... Seriál měl původně třináct dílů, po velkém úspěchu pak bylo dotočeno dalších sedm. Roli primáře Sovy původně rozehrál Karel Höger, kterého po jeho úmrtí během natáčení nahradil právě Ladislav Chudík. (pfa)

Lukkyn

V roce ve kterém tento seriál vznikal jsem sice ještě běhal po houbách, ale jak vidno vůbec to nevadí. Tenhle seriál je jedním slovem perkfektní. Ukazuje totiž opravdu běh jedné nemocnice a vztahy mezi doktory a dokonale to doktorské prostředí zachycuje pro diváka , který ho nikdy nezažil. Psychologie postav je báječná jedna je zajímavější než druhá a vy dokážete s hrdiny seriálu cítit. Chtěl bych hlavně vyzdvihnout postavu Štrosmajera (kterého úžasně zahrál pan Kopecký) , která mi utkví asi navždy v paměti. Ano je to mírně šmrcnuté režimem (že páni soudruzi) a také doktoři asi nejsou tak dokonalí hrdinové. Každopádně na tohle by se měli podívat tvůrci Ordinace v růžové zahradě a podobných telenovelových promiňte ten výraz sraček!!!Pro mě tohle bude asi navždy nejlepší seriál z doktorského prostředí!!!!!!!!! ()

Bodega_Bay

Oblíbenost tohoto seriálu jsem nikdy nepochopila a nepochopím....Doktoři se plouží po prázdných chodbách, zamračení, zpruzení, sprostí na pacienty, všude ticho jak v márnici...každý pacient je preventivně zprdnut za to, že má nějaký problém...já nevím, fakt nevím, co je na tom hezkého...vždyť jsou tam všichni tak šedí, zlí a.....normalizovaní...Jako celá ta doba, ve které seriál vznikl. Dietl psal vždycky hovadiny, tahle je z nich nejnadhodnocovanější. ()

DanušeGr.

Jedná se o bezpochybně špičkový bezkonkurenční český televizní seriál z nemocničního prostředí. Jen zde je v hereckém obsazení opomenuta postava Oldřišky, kterou zde ztvárnila Alice Rodová. ()

Otan

Šlo se na to za komárů nedívat?Ale jak stále opakuji,seriál není pro mne to pravé,pokud mne fakt pořádně nechytne.A nemocnice mne teda nechytla.Co jsem ale na nemocnici nenáviděl nejvíc,byla ta šílená hudba.Mám z ní husí kůži kdykoli ji uslyším... ()

iveta234

Nemocnice na kraji města vypráví osudy lékařů a sestřiček sedmdesátých let. Prostředí ukazuje jak to vypadalo v těchto letech v nemocnici. Jak bylo oddělení vybavené, prostě jak to chodilo. Myslím, že velice věrohodně ztvárněné a skvěle herecky obsazené. Není co dodat, jen uděluji výborně. ()

valinka

První dvě řady špička , herecké výkony pro mně absolutní jedničkou Štrosmajer. Navíc nně už tehdy přitahovalo prostředí ortopedie a sálů no na orrt.sále jsem jako instrumentářka strávila 5 let. ()

Peddro

Na to, že se seriál natáčel v době hluboké normalizace, kdy divák trpěl při ideologických bracích jako Žena za pultem, Okres na severu nebo Plechová kavalerie, je tento seriál kvalitní a především bez propagandy. Nejvíce mě bavily postavy pana Kopeckého a paní Medřické. Především Dr. Štrosmajer pana Kopeckého je spojen s legendárními hláškami. ()

demovka

Nemocnice na kraji města má i po 37 letech své diváky. Který seriál či film z roku 1977 má dnes 72% procent? Myslím, že zamýšlená verze s panem K. Högrem by byla jiná Primář Sova by byl v jeho podání také tichý a důstojný, ale jeho ticho by vyznívalo citlivěji. Věřím ale, že bylo těžké sehnat rychle kvalitní náhradu. Panu Chudíkovi dodávala citlivost p. Medřická a p. Motlová. Českého oskara bych věnovala Miloši Kopeckému. Jeho postava je uvěřitelná od začátku do konce, celý seriál táhne. Není pochyb, že každý dospělý ví, kdo je doktor Štrosmajer. I ostatní herci se podíleli na úspěchu seriálu: Věřila jsem také výkonu p. Peška, p. Vinkláře, p. Freje, p. Čundrlíkové, p Hanzlíka a p. Popelíkové. Vyostřené vztahy mezi lidmi na pracovišti, primářské ambice a žaloby na nemocnice jsou aktuální i dnes. Podání je staré, ale řešené věci zajímavé. ()

baron156

Jeden z nejlepších seriálů. „Kdyby hloupost nadnášela, vy byste tady lítala jako holubička". Plejáda těch nejlepších českých herců např. Miloš Kopecký, Iva Janžurová, Marie Rosůlková, Stella Zázvorková, Dana Medřická a Jaromír Hanzlík. Psychologické drama a nebo komedie? ()

Al90

Serial na ktery jde se divat i dnes...ma to spad,dej,spousta kvalitnich hercu az na par vyjimek(napr Motlova me neskutecne iritovala,ten jeji ubreceny psi pohled me vazne lezl na nervy) Inak si myslim ze Kopecky spolecne s Abrhamem tu dosahli sveho vrcholu herectvi :)) ()

Fifinkova

Přiznávám, pro mne nostalgie z dětství. Osudy z pera skvělého Jaroslava Dietla, kdy skvěle umí vyladit postavy, těšíte se na *dramatický* vývoj, nesmrtelné hlášky Štrossmajera, u kterého víte, že si zase budete nenápadně utírat slzy do rukávu, až bude umírat ()

quarte

Dietlovi dialogy jsou někdy příliš kostrbaté a divadelní, ale jakoby z toho, až příliš literárně působícího textu vydupadli herci něco, co je na stejné úrovni jako složitá dramata - postavy buď budete milovat nebo je nenávidět. Tak rozdílné než ostatní normalizační seriály, že je to až s podivem, odpadá všechna byrokracie, všechna ta trapně přiblbá komika všedního dne jako například v Ženě za pultem. Nejoblíbenější postava = Hana Maciuchová, která musí celou dobu snášet milostné excesy svého muže a na konci serálu získá její postava hodně pozornosti. ()

quokam

Matka ceskych serialu, jejich klenot. Dnes uz slouzi i jako dokument doby. Jak se lekari chovali k pacientum, jak to, co je dneska naprosto normalni, se tehdy bralo jako drzost a projeveni neduvery. Dokument o poporodni peci, kdy se deti hromadne privazeli k prsu a stejne hromadbe odvazeli. Spousta malickosti, pred vice nez 40 lety normalnich, dnes vlastne sokujici. Serial srazi technika. Chlup na jedne kamere se nedal prehlednout. Za mne klenotskych 75 procent. Edit 06042022: jak tak koukám na další reprízu, napadá mne, že se vlastně jedná o drama lidí, kteří prostě neumí komunikovat. Ina, Sova, Blažej, postava Fr Němce a další jsou až ucebnicove příklady tohoto nedostatku ()

Kekik

Včetně spoilerů. Naprostým velikánem a tahounem první a druhé série je vynikající doktor Štrosmajer. Myslím, že hlášky Holubička a Kráva nebeská zná každý fanoušek. A když byl seriál reprízován (jaro 2022), hlášky se kolem mě ozývaly. Celkově jeho způsob jednání, ty proslovy, jak on uměl lidi sejmout jen pomocí jedné věty. Ta přirovnání. Geniální ! Jsem moc ráda, že v druhé řadě upustili od jeho dcery. Tato postava byla v první řadě zbytečná. Druhou nejoblíbenější postavou pro mě byl primář Sova. Jeho postava na mě vyzařovala klid, úctu, dobrotu, pokoru. Nádherně primáře Sovu ztvárnil. On je ztělesněním klidu a míru. Byl mně moc sympatický. Oni dva jsou jedinými postavami, u kterých jsem po celou dobu nezměnila názor. K ostatním postavám: Hned po Štrosmajerovi a Sovovi jsem měla ráda Alžbětu Čeňkovou, ale jen v první řadě. V druhé se mi po boku Sovy mladšího nelíbila. Ve druhé řadě přibyl hereččin typický chraplavý hlas. Ten mám u Elišky Balzerová ráda. Karel Sova mladší je největší zklamání pro mě. Jednu chvíli jsem mu fandila, a on to pak tak nakonec pohnojil. Chudák Bětka. Doktora Blažeje jsem si také oblíbila, byť mě jeho románek s Inou nebavil. Ta její nemluvnost mně dost vytáčela. Vůbec jsem jim nepřišla na chuť. Blažej u mě stoupl v ceně, že se vždy nakonec zachoval férově. Anestezioložka Králová měla smůlu. Občas si za ní ale mohla sama. Obdivuji ji, že šla za svým snem, a stala se matkou samoživitelkou. Zvláště v této době. Mnohokrát mně ale její příběh nezaujal. Ke konci jsem však pocítila velkou lítost. A velký obdiv si zasloužila za to, jak se starala o Štrosmajera. Holubička Huňková/Pěnkavová mě též velmi bavila. Její potíže s otěhotněním mě téměř rozbrečely. Jsem ráda, že to nakonec dobře dopadlo. Jako vrchní sestra neměla chybu. Cvac si vylepšil skóre ve druhé řadě. A právě druhá řada se mně líbila ještě více než první. Obě jsou skvělé, ale ta druhá mě zaujala o chlup více. Určitě za to z části může doktorka Fastová. Ta její nátura mě sedla. Těšila jsem se na postavu Kaisera, tedy doktora Peterku, a málem se mi zprotivil. Nakonec to ale dobře dopadlo. Velké plus je také za to, že Blažejova manželka dostala více prostoru. Krásná Hanička Macuichová a její zpěvavý hlásek. Jedno velké ALE přeci jenom seriál má. A to jsou dialogy. Na mě tu bylo více neřečeno, než řečeno. Ovšem za to může možná současná doba. Nyní se toho napovídá ve filmech a seriálech až až. Dříve takhle výřeční lidé zřejmě nebyli. To mě ale trochu mrzí. Nejlepší příklad je určitě již zmíněná Ina. Je ale pravda, že někdy stačil jen hercův výraz, ve kterém bylo řečeno mnoho. Na tento seriál se ráda podívám znovu. A podívám se na pokračování. Četla jsem si popisy všech dílů, jak těch po dvaceti letech, tak i z Nových osudů, a možná by to mohlo být zajímavé. Stejnou kvalitu neočekávám, ale za podívání nic nedám. ()

Hombre8

Z nějakého důvodu silně protěžovaný seriál (asi že se tak líbil v Německu a přinesl devizy) ale za mne to zase až taková genialita není. Místy docela hloupoučké. Přesto si ale minimálně první řada zaslouží ocenění. Poctivých 70%. ()

Bohdy67

Když člověk pomine dobu ve které vznikl a nenávist k ní od některých, v kontextu dnešních ordinací a modrých ködů a dalších hovadin které dneska chrlí televize v rámci nemocničního prostředí (no dobrá, modrý köd sem nikdy neviděl a ordinaci naposledy před osmi lety), je tento seriál opravdu klenotem. Postavy se zde dokáží vyvinout a změnit ve dvaceti dílech, což je dnes úkaz. Za mě určitě postavy které byli velmi nesympatické (Frej st. Maciuchová, Kolářová, Vinklář a další) a naopak postavy které člověku snad i uvízly v srdci ( Balzerová, Štěpánková, Pešek, Dvořák ad...). A pak je tu v podstatě samostatná kategorie v podání pana Kopeckého a jeho nejspíš životní role doktora který má v Praze své náměstí. Takto výborně napsaný charakter a geniální obsazení herce "opravdu na tělo" se jen tak nevidí. Nevím, jestli je to nejlepší seriál československé tvorby, ale to že patří k nejlepším mu opravdu nikdo neodpáře...85% ()

hombre_71

Já si prostě nemůžu pomoct, ale Nemocnice mi prostě připadá rozvleklá a nudná. Se slzou v oku si ji připomínáme jako seriálovou klasiku, ale spád žádný, děj "o ničem", dialogy plné "mlácení prázdné slámy". Snad jedimým plusem je, že se to tam moc neprobírá po stranické linii. S Dietlem jsme si fakt do oka nepadli. ...a s prominutím takovému hulvátovi doktorovi jako byl Štrosmajer bych se (se vší úctou k Miloši Kopeckému) do rukou dostat nechtěl. ()

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Zemřela herečka Jana Štěpánková

Zemřela herečka Jana Štěpánková

21.12.2018

Česká herečka Jana Štěpánková zemřela. 84letá dáma nakonec nezvládla boj s těžkou nemocí, podle všeho zemřela již v úterý, dnes se s ní pak měli rozloučit její blízcí. Mezi její nejznámější role… (více)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let