Druhý dech (TV seriál)

Hynek Bočan

Ivo Pelant

Ivan Šlapeta

Karel Svoboda

Josef Abrhám, Vladimír Kratina, Naďa Konvalinková, Ivana Chýlková, Jiřina Bohdalová, Miloslav Štibich, Marek Vašut, Veronika Žilková, Stella Zázvorková, Alice Chrtková, Věra Kubánková, Dana Bartůňková, Vladimír Dlouhý, Ilona Svobodová, František Husák, Radoslav Brzobohatý, Jiří Sovák, Jaroslava Obermaierová, František Řehák, Rudolf Jelínek, Josef Bláha, Oldřich Velen, Helena Lehká-Rejšková, Jindřich Bonaventura, Zdena Sajfertová, Pavel Nový, Ludmila Roubíková, Otakar Brousek ml., Věra Tichánková, Bohumil Švarc st., Martin Zahálka, Milan Charvát, Mahulena Bočanová, Marcela Martínková, Bohumila Dolejšová, Martina Menšíková, Jana Viščaková, Kateřina Pindejová, Jindřich Hinke, Blanka Lormanová, Karel Bělohradský, Luďa Marešová, Miloš Vávra, Jan Potměšil, Petr Čepek, Jana Hlaváčová, Jiří Strach, Květa Fialová, Jan Čenský, Adolf Filip, Jan Přeučil, Robert Vrchota, Miroslav Středa, Jiří Klem, Petr Oliva, Bohuslav Čáp, Oldřich Vlach, Uršula Kluková, Jaroslava Kretschmerová, Hana Brejchová, Martina Hudečková, Václav Vydra nejml., Miroslav Nohýnek, Jakub Zdeněk, Petr Vacek, Jitka Asterová, Jiří Pleskot, Vladimír Javorský, Radka Stupková, Petr Pelzer, Eugen Jegorov, Karel Roden, Jiří Langmajer, Oldřich Navrátil, Alena Kreuzmannová, Jana Altmannová, Vlastimil Zavřel, Jan Hraběta, Michael Hofbauer, Ivan Richter, Roman Skamene, Jiří Datel Novotný, Naděžda Prchalová-Vicenová, Hana Gregorová, Mirko Musil, Jiří Kvasnička, Ladislav Goral, Gustav Bubník, Vladimír Kudla, Zdeněk Srstka, Pavla Maršálková, Nina Jiránková, Hana Packertová, Jindřich Sejk, Jana Synková, Radek Žák, Martin Hron, Klára Dubovicová, Vladimír Kostovič, Jiří Dvořák, Jiří Schmiedt, Jana Matiášková, Hana Militká, Eva Řepíková, Petr Turek, Jan Skopeček, Vlastimil Venclík, Gaston Šubert, Tat'ána Puttová, Lenka Horáková, Ivan Jiřík, Petr Růžička, Renata Beccerová, Miriam Brochová, Radslav Kinský, Lydie Havláková, Sabina Hánová, Dalimil Klapka, Jana Franková, Antonín Hausknecht, Agáta Prachařová, Jaroslav Vozáb, Roman Hemala, Ivan Vodochodský, Václav Kotva, Věra Koktová, Karel Houska, Rudolf Vodrážka, Lena Birková, Jiří Havel, Bohumila Dousková, Milan Pěkný, Jiří Untermüller, Miroslav Dubský, Vladimír Pospíšil, Václav Stýblo, Petr Skarke, Vítězslav Jirsák, Helena Bártlová, Hugo Kaminský, Martin Kolár, Zdeněk Blažek, Lída Borovcová-Marečková, Jiří Kalužný

Bylo by snadné Druhý dech sejmout, jako to dělá většina zdejších hodnocení. Snadnější než uniknout z pasti předsudků. Jako kluk jsem tyhle seriály nesledoval, protože málo indiánů a ufonů, jako puberťák jsem je odmítal coby projev rebelie, později coby osobní formu ignorace režimu. Teď po pětadvaceti letech už snad mám natolik odstup, abych je hodnotil divácky nikoli politicky. A z tohoto úhlu Druhý dech není tak špatný jak se zdejší hodnocení tváří. Vzhledem k tomu, že během 13 dílů sleduje období více než 10 let, je hutný a nevleče se jako současné seriály, prázdné a natahované do nekonečna. Přes množství postav má každá svůj prostor, jejich vývoj je přirozený a logický. Žádná přitom není jen stoprocentně kladná, nebo záporná, každá má své dobré i špatné stránky, každá zůstává lidská a věrohodná, jejich osudy reálné a uvěřitelné ve svém vývoji. Krávy a hnůj, tedy zemědělská tematika možná není tak atraktivní, ale možná i proto zajímavá. Herecké výkony slušné, zejména Vašutův vesnický primitiv byl dokonalý, a u některých scén jsem zíral jak dostali herci zabrat a mám pocit, že ty dnešní primadony by to snad ani nedaly. Překvapila také míra naturalismu. Ať už je to zemědělská praxe, nahota, nevystavovaná jako atrakce, ale přirozená součást scény, nebo množství mrtvých zvířat, ze kterého musí ochránci zvířat být na mrtvici. Chvíli mi sice trvalo než jsem se naladil, ale nakonec nečekaně příjemné seriálové překvapení.(17.10.2015)

Citlivě natočený seriál o normálních lidech, je to taková č-č-člověčinka, ovšem některé momenty zůstávají nadčasovými potřehy ze života, plus je tam pod povrchem ukryta velka kritika systému (například jak soudruzi postupem času přicházejí na to, jaká je ta intenzifikace živočišné výroby blbost, nebo jak okresní tajemník vytváří tlak na vyštípání schopného Vydry). Marek Vašut v roli zlouna je bezkonkurenčně GE-NI-ÁL-NÍ. Vůbec není pravda, že to je nejhorší český seriál, je někde uprostřed mezi Chalupáři (absolutní špička) a Ženy za pultem (absolutní dno). Zdejší komentáře jsou fakt úplně mimo mísu. Je jen vidět, že krávy, hnůj a soudruzi nejsou dneska v kurzu, avšak co v kurzu je, to nevím, páč na vékávéčka nekoukám. Vidět Chýlkovou, jak se v jednom kuse hrabe kravám mezi nohama, to je taky něco, co jen tak nezapomenete. A když ji přitom jednou posere kráva, tak jí kolemjdoucí jezeďák uchlácholí: nic si z toho nedělejte, paní inženýrko, to je čistý hovno, to ještě nebylo na zemi! :-DDD No prostě hlína maximální, na každý díl jsem se těšil a vychutnával si ho. Hynku, díky!(7.1.2011)

Není to dějově kdovíjakej seriál, ono taky co se dá natočit o jednom kravíně, že? Ale herci jsou jako obvykle skvělí, a chvíle, který nejsou spojený s nějakou propagací ryze komunistických věcí typu jestli tady budeme pěstit kukuřici nebo obilí apod se dá. Mám na mysli ty části o lidech, o zlodějce, o násilníkovi, o rozvedeným manželství, o lásce na hnoji dvou obyčejných lidí. Ale pravda je, že po těch dvanácti dílech jsem měl už málem chuť vyrazit kydat hnůj a sázet brambory.(13.2.2006)

• Terva

Chtěl jsem tomu dát víc, než jen odpad, ale ono si to zaslouží. To byl strašnej seriál a nikdy jsem neviděl vše.(24.4.2011)

Vašut jako Stehno nemá chybu. A ať si kdo chce co chce říká, pořád je to lepší, než většina těch s....., co se točí dnes. Navíc herci šli do natáčení evidentně s velkým nasazením (hovna všude).(24.2.2015)

• - V 6. díle (Konec konců v koncích) si Miloslav Štibich povídá s manželkou Jiřinou Bohdalovou a v ruce drží časopis, na jehož titulní straně je Miloš Kirschner jako Hurvínek. (rakovnik)

• - Scenárista Ivo Pelant později s nadsázkou prohlásil, že Druhý dech byl seriál "o utrpení krav za totality" a diváci jej nepochopili, neboť v době jeho prvního uvedení už žili vlastní revolucí. (Lkprak)

• - Veronika Žilková hraje v seriálu Slovenku. Její slovenština však působí značně nevěrohodně a je možné zaznamenat, že do mluvy často přidává české výrazy. (Lkprak)