Druhý dech

(seriál)
Československo, 1988, 14 h 32 min (Minutáž: 65–71 min)

Hynek Bočan

Ivo Pelant

Ivan Šlapeta

Karel Svoboda

Josef Abrhám, Vladimír Kratina, Naďa Konvalinková, Ivana Chýlková, Jiřina Bohdalová, Miloslav Štibich, Marek Vašut, Veronika Žilková, Stella Zázvorková, Alice Chrtková, Věra Kubánková (více)

Epizody(13)

Seriál z prostředí české vesnice. Tvůrci v něm zobrazili osudy a příběhy lidí, pracujících v zemědělství v 70. letech. Hlavní postavou je veterinář Ing. Jiří Vydra, který opouští své klidné místo na fakultě vysoké školy zemědělské, nevěrnou ženu i Prahu. Odchází na vesnici, kde přijímá místo zootechnika v nově otevíraném teletníku. Problém je v tom, že on téhle supermoderní veletovárně na telata nevěří. (Česká televize)

gezper

Šílená komunistická agitka natočená paradoxně těsně před revolucí: plné krav, známých českých herců, kravských lejn, znamých českých hereček a úspěchů v živočišné výrobě vůbec. Zajímali by mě pohnutky Abrháma, Chýlkové, Vašuta, Kratiny, Bohdalové, Konvalinkové, Zázvorkové, Žilkové, Dlouhého, Husáka, Brzobohatého, Sováka, Čepka, Bláhy, Nového a spousty dalších se v takovémto paskvilu objevit, btw. hudba K. Svoboda. No zkrátka je to téměř pořád o hovně. Jedna slabá hvězda čistě jen za pár snažících se herců. [10%] ()

BigBang

Rád se dívám na normalizační seriály, píšu tedy z této perspektivy. Zde však i pro mne, jakožto fanouška žánru, zcela chybí jistota ve vývoji postav a v konstrukci děje, kterou oplýval p. Dietl. Dívat se na to je opravdu utrpení. Za povšimnutí stojí snad určitá extrémní všednost a civilnost; třeba obydlí těch hrdinů jsou minimálně přikrášlená, začasté vysloveně ošklivá. Mám též trochu slabost pro zemědělství: sice v našich blahobytných časech jím pohrdáme, ale získávání jídla je hlavní lidskou činností a zaslouží si pozornost. ()

#47 odpad!

Měl jsem nutkání dát za I. Chýlkovou alespon jednu hvězdičku, ale když jsem seriál dokoukal až do konce, shodnu se s většinou že se jedná o jeden z nejhorších českých seriálů vůbec a nic jiného než odpad si nezaslouží. Žena za pultem byla místy alespoň zábavná (i když to většinou nebylo záměrem) socialistická kravina, Druhý dech je neustále nudná socialistická kravina. ()

e-pilot odpad!

Takhle příšernou věc samozřejmě nikdo z autorů nechtěl vytvořit úmyslně. Jednoduše šlo o objednávku strany na čistě propagandistický seriál. Kdo by se jí jakkoliv postavil, toho by zničili - v 50. letech fyzicky, v 80. letech profesně. Tihle herci, režiséři, scenáristé, kameramani, střihači, osvětlovači a další prostě neměli na výběr a museli to natočit. Barrandov, Kavčí Hory nebo Koliba zapískali a oni jen přiběhli jako cvičení pejsci. Nic víc, nic míň. A navíc to všichni dostali velice slušně zaplaceno. ()

Vironey

Upřímně nesnáším českou televizní (a současnou filmovou) tvorbu. Ani nejsem zapařená dojička v holinách, která by se s řehotem plácala po stehnech vždycky, když někdo v seriálu strčí krávě ruku do prdele. Ale tenhle seriál má něco do sebe. A ta propaganda tam naopak (oproti jiné tvorbě z tehdejších dob) skoro není, jeden transparent a soudruhování mezi vysoce postavenýma kravařema mě taky nijak neopruzuje - rozhodně mě opruzuje míň tahle propaganda než ta ušácká ve veškerý (!) hollywoodský tvorbě.Tohle alespoň mělo celkem lidsky a uvěřitelně vystavěný příběh, se kterým se i v dnešní době dá leckdy ztotožnit. A ne, není to jen o těch kravách a kam s těma všema hovnama, i když je to významná součást příběhu, ne že ne. ()

• Při rekapitulaci předchozího dílu je ukázána konfrontace mezi Vydrou (Josef Abrhám) a Stehnem (Marek Vašut), avšak je naprosto rozdílná od té, která byla ukázána v předchozím díle. V díle Oči na kolotoči () Stehno praští Vydru sedícího na motorce a ten se i s ní svalí napravo do příkopu, v rekapitulaci ale vidíme Stehna jak praští Vydru a motorka padá vlevo na silnici a Vydra napravo do příkopu. (KM Phoenix)
  • V záběru na střechu převráceného Mercedesu je vidět vepředu na jeho boku připevněná kamera. (KM Phoenix)
  • Když Stehnová (Veronika Žilková) nakládá křišťálový lustr do auta, je vidět, že jsou z něj sundané všechny přívěsky. Když je záběr na lustr v autě po nehodě, je kompletně osazen všechny přívěsky. (KM Phoenix)