poster

Druhý dech (TV seriál)

Drama

Československo, 1988, 14 h 32 min (Minutáž: 13x70 min)

Režie:

Hynek Bočan

Scénář:

Ivo Pelant

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hudba:

Karel Svoboda

Hrají:

Josef Abrhám, Vladimír Kratina, Naďa Konvalinková, Ivana Chýlková, Jiřina Bohdalová, Miloslav Štibich, Marek Vašut, Veronika Žilková, Stella Zázvorková, Alice Chrtková, Věra Kubánková, Dana Bartůňková, Vladimír Dlouhý, Ilona Svobodová, František Husák, Radoslav Brzobohatý, Jiří Sovák, Jaroslava Obermaierová, František Řehák, Rudolf Jelínek, Josef Bláha, Oldřich Velen, Helena Lehká-Rejšková, Jindřich Bonaventura, Zdeňka Sajfertová, Pavel Nový, Ludmila Roubíková, Otakar Brousek ml., Věra Tichánková, Bohumil Švarc st., Martin Zahálka, Milan Charvát, Mahulena Bočanová, Marcela Martínková, Bohumila Dolejšová, Martina Menšíková, Jana Viščaková, Kateřina Pindejová, Jindřich Hinke, Blanka Lormanová, Karel Bělohradský, Luďa Marešová, Miloš Vávra, Jan Potměšil, Petr Čepek, Jana Hlaváčová, Jiří Strach, Květa Fialová, Jan Čenský, Adolf Filip, Jan Přeučil, Robert Vrchota, Miroslav Středa, Jiří Klem, Petr Oliva, Bohuslav Čáp, Oldřich Vlach, Uršula Kluková, Jaroslava Kretschmerová, Hana Brejchová, Martina Hudečková, Václav Vydra nejml., Miroslav Nohýnek, Jakub Zdeněk, Petr Vacek, Jitka Asterová, Jiří Pleskot, Vladimír Javorský, Radka Stupková, Petr Pelzer, Eugen Jegorov, Karel Roden, Jiří Langmajer, Oldřich Navrátil, Alena Kreuzmannová, Jana Altmannová, Vlastimil Zavřel, Jan Hraběta, Michal Hofbauer, Ivan Richter, Roman Skamene, Jiří Datel Novotný, Naděžda Prchalová-Vicenová, Hana Gregorová, Mirko Musil, Jiří Kvasnička, Ladislav Goral, Gustav Bubník, Vladimír Kudla, Zdeněk Srstka, Pavla Maršálková, Nina Jiránková, Hana Packertová, Jindřich Sejk, Jana Synková, Radek Žák, Martin Hron, Klára Dubovicová, Vladimír Kostovič, Jiří Dvořák, Jiří Schmiedt, Jana Matiášková, Hana Militká, Eva Řepíková, Petr Turek, Jan Skopeček, Vlastimil Venclík, Gaston Šubert, Tat'ána Puttová, Lenka Horáková, Ivan Jiřík, Petr Růžička, Renata Beccerová, Miriam Brochová, Radslav Kinský, Lydie Havláková, Sabina Hánová, Dalimil Klapka, Jana Franková, Antonín Hausknecht, Agáta Prachařová, Jaroslav Vozáb, Roman Hemala, Ivan Vodochodský, Václav Kotva, Věra Koktová, Karel Houska, Rudolf Vodrážka, Lena Birková, Jiří Havel, Bohumila Dousková, Milan Pěkný, Jiří Untermüller, Miroslav Dubský, Vladimír Pospíšil, Václav Stýblo, Petr Skarke, Vítězslav Jirsák, Helena Bártlová, Hugo Kaminský, Martin Kolár, Zdeněk Blažek, Lída Borovcová-Marečková, Jiří Kalužný, Lucie Juřičková, Marie Reisnerová, Martin Slaboch, Jiří Kaňka, Lenka Chrtková, Jiří Rosenkranz, Luboš Choděra, Roman Šmejkal, Štěpán Tyl, Ivan Podobský, Pavel Kuneš, Barbora Straková
(další profese)
 • sud
  *

  Když kraviny, tak do kravína. Ale pozor, tenhle seriál není komunistická propaganda! Snaží se zobrazit prostředí JZD a teletníků za socialismu bez (velkých) příkras, bezcharakterní kariéristy i v řadách soudruhů, lidi, kteří vše obětují svému povolání a hroutí se jim rodinný život apod. Ovšem to jej nijak neomlouvá. Děj je nezáživný a táhne se odnikud nikam, spoustu postav je zcela nadbytečných, spousta malých příběhů vyšumí do prázdna, mezi Josefem Abrhámem a Ivanou Chýlkovou to vůbec nejiskří, hodně herců je nevhodně obsazeno (včetně Abrháma a Chýlkové) nebo nemají co hrát. Navíc ústřední píseň coby ukrutné osmdesátkové disco (snad ta nejslabší práce Karla Svobody). Divím se, že něco takového mohl natočit Hynek Bočan. Z úplného hnoje seriál vytahuje charismatický Vladimír Kratina a Marek Vašut, jež v roli vypatlaného a vychlastaného blba nemá chybu. 20%.(25.2.2012)

 • Kovaja
  ****

  Chvilku mi trvalo než sem se do seriálu zažral ale postupem času nabíral na obrátkách a už mě nepustil.Příběh se točí okolo chovu krav a problémech s ním spojených.Uznávám že seriál není úplně top ale koukat se dá.Tradiční standard si odvedl J.Abrhám který byl ve své době jeden z nejlep. našich herců.V netradiční roli uvidíme i P.Čepka který hraje moc hodného člověka ochotného kdykoli a komokoliv pomoci (takže žádný mrzout:-))Zato M.Vašut je tady za typického vesnického burana který má misto mozku z piva kostku.Takže moje resumé-Není to úplně top ale díky za takové seriály.(18.6.2009)

 • HoneyBunny
  odpad!

  Bezkonkurenčně jeden z nejhorších českých seriálů, co jsem kdy viděla. Člověk by si určitě nedomyslel, že vznikl v roce 89. Ještěže přišla revoluce, nedovedu si představit, kam až by chtěli televizní tvůrci zajít. Hrůzná představa. A natočil to pan Bočan, kterému se tak povedla pohádka S čerty nejsou žerty nebo to komoušům tak nandal v Zdivočelé zemi.(19.5.2003)

 • xaver
  **

  Jeden ze slabších TV seriálů z "předrevoluční" doby, který napodiv ale není propagandistický, jak ho odsuzují mnohí hodnotitelé ve svých komentářích. Naopak režisér se pokusil o kritiku některých "soudruhů", ale moc se mu to nepovedlo, protože zůstal v půli cesty. Zřejmě proto, že ještě nevěděl, že za rok dojde k bodu zlomu, a netroufl si na větší a otevřenější kritiku.(19.4.2012)

 • mirra66
  *

  Seriál je nudný, to je fakt. Co mi zde v hodnocení však chybí je konstatování toho, že je to jeden z mnoha seriálů, který byl kritický, řekl bych konstruktivně kritický (to myslím vážně) k systému, v tomto případě k řešení otázek týkajících se živočišné a rostlinné výroby v ČSSR (velkochovy, velkovýroba apod.). Takových seriálů bylo mnoho, stejně jako ostatní filmové nebo dokumentární tvorby (kritika se týkala celé řady společenských problémů) a proto mne celkem dost irituje, když se v dnešní době tvrdí, že v minulém režimu nebyla kritika možná a tehdejší tvorba je často označována jen jako bolševická propaganda. Nicméně tato skutečnost nemůže přebít další fakt, kterým je to, že konkrétně tento výdobytek socialistické televizní tvorby je obyčejná kravina z kravína a proto hodnotím slabými 20%.(25.7.2017)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace