Druhý dech

Československo, 1988, 14 h 32 min (Minutáž: 65–71 min)

Režie:

Hynek Bočan

Scénář:

Ivo Pelant

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hudba:

Karel Svoboda

Josef Abrhám, Vladimír Kratina, Naďa Konvalinková, Ivana Chýlková, Jiřina Bohdalová, Miloslav Štibich, Marek Vašut, Veronika Žilková, Stella Zázvorková, Alice Chrtková, Věra Kubánková (více)

Epizody(13)

Seriál z prostředí české vesnice. Tvůrci v něm zobrazili osudy a příběhy lidí, pracujících v zemědělství v 70. letech. Hlavní postavou je veterinář Ing. Jiří Vydra, který opouští své klidné místo na fakultě vysoké školy zemědělské, nevěrnou ženu i Prahu. Odchází na vesnici, kde přijímá místo zootechnika v nově otevíraném teletníku. Problém je v tom, že on téhle supermoderní veletovárně na telata nevěří. (Česká televize)

Jan XXIII

To soudruhování z konce 80 let působí dnes komicky.Bolševismus nejvyššího stupně.Za toho Stehna davám jednu hvězdičku. ()

Saprofag odpad!

Toto budou jednou perly u kterých se naše a jejich děti asi pěkně nasmějou.Mě to k smíchu ještě nepřipadá. Do koše. ()

e-pilot odpad!

Takhle příšernou věc samozřejmě nikdo z autorů nechtěl vytvořit úmyslně. Jednoduše šlo o objednávku strany na čistě propagandistický seriál. Kdo by se jí jakkoliv postavil, toho by zničili - v 50. letech fyzicky, v 80. letech profesně. Tihle herci, režiséři, scenáristé, kameramani, střihači, osvětlovači a další prostě neměli na výběr a museli to natočit. Barrandov, Kavčí Hory nebo Koliba zapískali a oni jen přiběhli jako cvičení pejsci. Nic víc, nic míň. A navíc to všichni dostali velice slušně zaplaceno. ()

Peršanka

Přátelé, kam se hrabe Vyprávěj a jiné současné umělostě. Pro mě napínavé a ze života. V prvním díle mě pobavil Josef Abrhám, když míchal bláto do konzistence telecích výkalů a pak je s vědeckým zájmem prostrkoval odpadním roštem. ()

ajfelka odpad!

Nechápu, jak člověk, který je schopen natočit geniální věc - S čerty nejsou žerty - může vypustit do světa TOHLE. Opravdu ani nevím, jak bych to měla nazývat. Děs a hrůza, dialogy jsou k smíchu, ti herci tam absolutně nezapadají. Pokud bylo cílem udělat opus, který bude oslavovat JZD, měli to soudruzi natočit ve stylu pořadů Můj táta pohraničník nebo Maminka družstevnice, to jsou taky klenoty socialistického televizního archivu, doufám, že už je nikdo z toho trezorového dna nevyhrabe. ()

Bodega_Bay

Tohle je z roku 88? Chtěla bych spoluobčany ujistit, že tohleto, co předvádí paní Chýlková a pan Bláha v rámci veterinárního lékařství, tak tohle se už vážně neděje :-) Zpětně mám potřebu omluvit se za to, že se to vůbec kdy dělo....příšerný. edit: napodruhé si vychutnávám vlastně docela vtipné hlášky, takže mě to snad i začalo bavit :) Na deštivé odpoledne s chřipkou a dostatečným nadhledem je to fajn. Navíc- současné zasvěcené to musí i pobavit z odborného hlediska. ()

Troglodytes

Původně jsem dal jen 4 hvězdy, ale poté co TV NOVA stáhla tento seriál z primetimu, aby tam plácla neuvěřitelně pitomou tajtrlíkarnu, musím dát tomuto seriálu plný počet. Prostředí kravína, rozhodně není pro většinu diváků zrovna přitažlivé, což může ovlivnit hodnocení nejednoho uživatele. Podle některých komentářů soudím, že řada z nich uvažuje ve schématu třídního boje: 1) natočeno za komančů? - ne více než 3 hvězdy! 2) vystupují tam dělníci či rolníci? - bolševická propaganda, která s zaslouží jen odpad! Myslím, že tento seriál si zaslouží vysoké ohodnocení, z několika důvodů: 1) realistický a uvěřitelný příběh 2) realistické a uvěřitelné dialogy 3) skvělé herecké výkony Tedy vše, co většina současné české tvorby postrádá. Navíc si myslím, že dobrý tvůrce dokáže napsat skvělý příběh z jakéhokoliv prostředí, tedy i z kravína či kafilerie. Naopak patlal, natočí vždycky sračku, a nepomůže mu ani atraktivní prostředí nemocnice, redakce, či umělecké školy. ()

Eisenmann odpad!

Jedna z posledních velkých komunisticko-socialistických vlaštovek. A byla to katastrofa a katastrofou to zůstalo dodnes. Je neuvěřitelné, že takové seriály nám cpou ještě dlouho po pádu režimu. ()

maara666

Je vidět, že režim již spěl ke svému konci. Jinak by takovou blbost nebylo možné natočit. Námět hovoří za vše. ()

Cesty timem

Rozhodně bych to neviděl jako odpad. Navíc třeba v porovnání s dnešními opravdovými odpady (to by tyto pak musely být v mínusu). Seriál má možná trochu smůlu v době, kdy byl natočen a vysílán. Kdy byl vysílán ani nevím, možná kolem sametové revoluce a tehdy jsem ho neviděl. Možná jsem zrovna byl chvíli na vojně. Po revoluci se dost změnilo... Také to není a nebyl seriál dostatečně civilní pro každého. Možná zaujal studenty "vysoké hnojárny" jak jsme tehdy říkali zemědělské vejšce. Sice jsem z jiného oboru, ale docela mne problematika chovu zaujala a myslím, že vše bylo podáno docela pravdivě. Ani to nebyl seriál co diváka znechutil politikou. Takže mne nízké hodnocení docela překvapuje... Seriál se mi opravdu docela líbil, viděl jsem ho až nyní a jsem za odvysílání rád a viděl bych to na 3,5*. Proto u jednotlivých dílů to do čtvrté hvězdy přehouply některé maličkosti... Třeba v 10 díle Jiřinka Kloučková v podání mladé Ilony Svobodové (moc jí to v seriálu slušelo) jak řekne skutečně povedenou hlášku potom, co ukradla v sámošce kompoty. "... Já kradu ze všech nejmíň, já mám čisté svědomí" :-))) To je, myslím, hlavně u nás, docela nadčasová hláška... Nebo "pan Stehno" v podání Marka Vašuta. Tuto roli si evidentně užil... No však já také pane Vašut. To byly parádní detaily, jimiž jste roli vycizeloval a kterých si pozorný divák jako já všimne a užije si je možná podobně jako herec, ale z druhé strany :-) ... Ale v dalších dílech je v podstatě celá rodina Stehnových opravdu "rodinka" k pohledání.... Jak tady v komentech zaznělo, Pelant není Dietl. Ale rozhodně to není odpad pokud to sledujete trochu méně povrchně. ()

Frontier

Je to opravdu hodně špatný. Z některých hereckých výkonů mám pocit, že snad ani samotný herce nebavilo v takovým škváru hrát. Zejména Abrhám mi přišel naprosto plochej. Ať se dělo cokoliv, pořád stejný výraz. Jakmile se na scéně objevila Chýlková, vyloženě jsem trpěl. O ději snad nemá ani cenu psát, je poplatný době a z dnešního pohledu je to jedno velký absurdum. Jedna hvězda za krásný kukadla Dany Bartůňkový, který ale v polovině seriálu tak nějak zmizely. ()

Honza__St.

Docela zajímavý seriál z prostředí jednoho JZD-čka. Samozřejmě v základě se pod tím vším skrývá obyčejná mýdlovka, ale to byl seriál My všichni školou povinní taky. A narozdíl od všech těch Pojišťoven a spol. to přece jen skončilo po několika dílech. Hlavní mínus je, že se to do těch JZD-ček naváží už trochu moc. Jo, i ony měly negativa (a některý se daly jednoduše odstranit), ale v základě fungovaly výborně, a všechny ty svině v čele s Havlem, co je zlikvidovaly, za to měly už dávno sedět na Mírově nebo ve Valdicích. Taky mi přijde docela divný, že do seriálu, který natáčí Hlavní redakce pořadů pro děti a mládež, jim prošla scéna znásilnění Žilkové, to je pro mládež docela silný kafe (nemluvě o tom, že pozdější hity mládeže typu Beverly Hills 90210 se tím sice taky zabývaly, ale rozhodně tam nebyly takový scény). Dyl bych tři hvězdičky, ale vzhledem k tomu, že se do seriálu jako obvykle naváží spousta antikomunistických debilů (to podstatné jméno je zbytečné, jelikož každý antikomunista je debil), tak zvyšuju na 4. "Vchází bez vyzvání..." ()