Drahé kameny jako nástroj k ovládnutí světa – to je případ hodný Jamese Bonda. Sean Connery v britském akčním filmu. Britský tajný agent James Bond konečně zabije svého úhlavního nepřítele, zločince mezinárodního formátu Blofelda. Šéf tajné služby M poté přeřadí Bonda na zdánlivě obyčejný případ pašování diamantů, které se těží v jižní Africe. Agent 007 odletí do Amsterdamu, kde se vydává za pašeráka Petera Frankse. Naváže kontakt s další pašeračkou, krásnou Tiffany Caseovou, od které má převzít obzvlášť velkou zásilku vzácných kamenů a dopravit ji do Spojených států. Zatím netuší, že všichni členové pašerácké sítě, kteří v poslední době přišli do kontaktu s diamanty, zemřeli rukou dvou zvrhlých zabijáků Kidda a Winta. Že diamanty putují do výzkumného střediska amerického milionáře Willarda Whytea, kde jsou použity k výrobě mimořádně výkonného laserového děla. A že pod Whyteovou identitou se skrývá sám Blofeld, jenž Bondův nedávný útok přežil... (Česká televize)

kinej

Diamonds are Forever považuji za velmi dobrou bondovku. Možná má své mouchy, jako například nezáživně natočené akční pasáže, kterým by trocha dynamiky neuškodilo. Také si možná mohli odpustit lunární vozítko a nevydařený souboj se dvojicí žen. Jinak je to ale bondovka se vším, co od ní očekávám. A hlavně Conneryho charisma je tak drtivé, že dokáže dobré nedotatky přklenout. Nikdo mi nevymluví, že ty filmy, jejichž předlohu napsal přímo Flemming a hrál v nich Connery, jsou daleko lepší než ostatní. Jen "jeho" filmy mají vyvážený poměr všech potřebných ingrediencí. Jsou hodně akční, ale nikdy ne hloupé, a jsou vtipné, ale nikdy ne směšné. Tento Bond má skvělé záporáky, dobrý námět a překrásnou doprovodnou hudbu ()

filmfanouch

7. bondovky s názvem Diamanty jsou věčné (ta vznikla dle 4. knihy Iana Fleminga) se ujmul režisér Guy Hamilton, který měl tou dobou na kontě zatím tu vůbec nejlepší bondovku a to Goldfinger. Původní plán byl takový, že se z předchozí bondovky Ve službách Jejího Veličenstva vrátí George Lazenby, půjde o přímé pokračování a celý film bude v podstatě snahou Jamese Bonda o pomstu za závěr předchozí bondovky. Lazenby měl tou dobou sice po svém prvním filmu smlouvu ještě na dalších 6 filmů, z role ale odstoupil a tak se s filmem muselo začít pracovat zcela od znova. Celý scénář si tak musel projít několika úpravami a především se musel najít nový James Bond. Tou dobou se uvažovalo i nad jmény jako Clint Eastwood, Adam West nebo Burt Reynolds, avšak všichni tito herci roli odmítli s tím, že americký herec není ideální volba pro Jamese Bonda. Roli později odmítl i Michael Gambon (později Albus Brumbál v Harry Potterovi 3-7/2). Nakonec už toho studio i producent Albert R. Broccoli začali mít dost a nakonec tak došlo na komplikované domlouvání, které vyvrcholilo tím, že se do role ještě jednou vrátil Sean Connery! Tahle bondovka sice ve skutečnosti není poslední bondovkou, která by obsahovala Seana Conneryho, protože si Connery o 12 let později Connery zahrál ve filmu Nikdy neříkej nikdy. Nikdy neříkej nikdy ale není řazeno mezi oficiální bondovky a tak jsou Diamanty jsou věčné poslední oficiální bondovkou s Connerym. A já si bohužel myslím, že 5. bondovka s názvem Žiješ jenom dvakrát bylo tím ideálním rozloučením Conneryho s Bondem a tohle je bohužel dodatek Conneryho éry, který bohužel Conneryho s (oficiálními) bondovkami nerozloučil v nejlepší formě. Je až s podivem, že právě Guy Hamilton, který v Goldfingerovi Bonda nakopl k cestě, kterou následně kráčel v podstatě 40 let natočil právě Diamanty jsou věčné, které mají sice pořád vysokou akční stránku, mají syndromy klasické bondovky a jsou pořád tehdejší ukázkou znamenité filmařiny. Jenže to už prostě není ono. Dost velký problém je možná to, že kdyby Connery nedostal trochu více peněz, tak by se už k téhle bondovce nevrátil. To neznamená, že by Connery nebyl ideálním ztělesněním Jamese Bonda, nebyl elegantní, stylový a sympatický. Jenže Connery celkově v té roli skutečně nepůsobí kdovíjak nadšeně. Skutečně máte pocit, že se s touhle rolí rozloučil už pár let nazpátek a aktuálně víceméně předvádí reflexivní pohyby mrtvoly, kterou se někdo snaží oživit. Connery už zde své hlášky neprodává tak stylově, v akci to už taky není ono a Conneryho Bond alespoň nepřišel o to automatické charizma, které z Conneryho pořád jednoduše čiší. V tomhle ohledu je tak skutečně potěšující, že tohle byla (víceméně) poslední Conneryho šichta, protože představa, že by se do téhle role v této formě ještě nutil pár dalších filmů je hodně děsivá. Na dlouhou dobu šlo o poslední film ve kterém se objevil záporák Blofeld, který musel být pochopitelně být opět přeobsazen a tentokrát ho ztělesnil Charles Gray. Problém by nebyl v tom, že je Grayova inkarnace Blofelda první, která není holohlavá (je to alespoň věrnější předloze, holohlavý Blofeld v knihách neexistuje), jenomže Gray postrádá charizma, není kdovíjak výrazný (působí jako bratr Goldfingera, přičemž se původně kdysi plánovalo, že by byl záporákem filmu opravdu bratr Aurica Goldfingera) a především se zde skutečně přišlo o geniální kontrast Bonda a Blofelda. Konec předchozí bondovky připravil geniální půdu pro závěrečnou konfrontaci s Blofeldem, která je zde víceméně rychle smetena ze stolu a zároveň víceméně o pár minut později opět přivedena do hry. Jenomže téhle konfrontaci chybí osudovost, napětí či cokoliv, proč byste měli u téhle bondovky zatajovat dech. To je prostě omyl. I hlavní bondovka tohoto snímku Tiffany Case v podání Jill St. John patří mezi nejslabší Bond girl všech dob, dvojice záporáků Kidd a Wint jsou ale přece jen nějaký důvod proč si tuhle bondovku pamatovat. Tohle slizké duo je velmi snadno zapamatovatelné, výrazné a i když ve finále nejsou zas tak obtížnou protivnickou sílou, právě oni strkají Blofelda v rámci záporáků do kapsy a to je jen další úkaz toho jak s Blofeldem tenhle film vytřel podlahu. Tahle dvojice je odpudivá a zábavná zároveň a právě ona je světlým momentem tohoto filmu. Právě i díky faktoru zapamatovatelnosti, který tahle bondovka postrádá. Diamanty jsou věčné skutečně pořád mají klasické bondovské trademarky, začínají už zde být lehce zábavně přepálené (faktor, který především těží éra Rogera Moorea) a pořád jsou v mnoha ohledech vrcholnou ukázkou akčních filmů své doby. Jenže povedené akční sekvence jsou k ničemu, pokud je provádí nezáživný protagonista nebo necharizmatické postavy. Celkově je celý scénář strašná splácanina a zamrzí, že cena za Conneryho návrat byla takto velká. Hlavní představitel, kterého jeho role už nebaví je prostě problém. Zamrzí, že se Guy Hamilton po Goldfingerovi, který v hierarchii Jamese Bonda ztělesňuje zásadní milník nepřevedl trochu víc a natočil bondovku, která patří zcela jednoznačně mezi ty nejslabší. Kvůli právním sporům navíc tahle série na nějakou dobu přišla o Blofelda (což ale nebránilo jeho neoficiální roličce v bondovce Jen pro tvé oči) a definitivně navíc i o Conneryho. Jenže Guy Hamilton si stejně jen tak odsoudit nezaslouží. Proč vlastně? Protože v následující bondovce Žít a nechat zemřít naopak Bondovi s tváři Rogera Moorea vdechl nový život! Ale to je zase jiný příběh...... PS: Píseň Diamonds Are Forever mi nikdy k srdci nepřirostla, stejně jako úvodní titulky této bondovky () (méně) (více)

JohnnyD

Plusy: skvelý Sean Connery, hudba, úvodná skladba, úvod filmu, výborný názov. Mínusy: veľmi zlý scenár, chaos, Las Vegas, nevýrazný a necharizmatický Blofeld, teplí zabijaci, nemastné/neslané. ()

Madsbender

Zaujímavá Bondovka, ktorú trochu zráža podivný strih a značné prekombinovanie. No aj tak je to stále slušný priemer v rámci série a po Lazenbym oceňujem návrat starého dobrého Conneryho. ()

hippyman

celkem pohodová sedmá bondovka s tradičně špatnými triky a pohádkovým scénářem... pár momentů je opravdu úsměvných, ale pořád je to connery jako můj nejoblíbenější 007, takže prostě pod 60% nejdu. ()

S.Quentin QUALE

Docela netradiční Bondovka, která vyniká různorodostí, hláškama a krimi nádechem, ale je zbytečně dlouhá, zas což jednu hvězdu ubírám. 85% ()

HAL

What The Fuck Was That? Totálně divná bondovka ve které nedává smysl vůbec nic a z níž jsem měl pocit jako by celý štáb byl při natáčení permanentně na tripu. Včetně navrátivšího se Coneryho marně nahánějícího svůj šarm pseudovtipnými hláškami, které smutně dávají vzpomenout na jeho předchozí šmrnc a eleganci. Napětí v nesmyslném ději existuje jen ve stopových prvcích, stejně jako akční scény s příšernými triky (ale naštěstí už ne tak příšerným střihem jako předchozí díl s Lazenbym)... a bohužel to jediné co je v tomhle divném mrdníku ujeté dostatečně vtipným způsobem jsou ti záporáčtí teplí bratři. 4/10 ()

mzss1

[80%] Diamanty jsou věčné, coby poslední Bondovka se Seanem Connerym. Rozhodně nepočítám tu blbost z r. 1983, což je rádoby neoficilání část o Jamese Bondovi, jenže což o to a ještě mizerná. Ale dost o tom. Po nedávném díu z r. 1969, kde hrál Lazenby tu máme návrat Conneryho. Sean je stejně tak dobrý jako v jeho předcházejících filmech. Nechybí mu to pravé charisma, v jeho 40 vypadá pořád skvěle a zde navíc nešetří skvělými hlášky. Co se týče děje, tak tu máme opět Blofelda a to v jiné herecké podobě. Nějakou souvislost s předchozími částmi tu hledat nemůžeme. Nenavazuje to na předchozí OHMSS ani na You only live twice. Což nevadí, prostě další verze s naším oblíbeným bondovským padouchem. Neměl jsem s tím problém. Charles Grey už hrál v You only live twice, ale ne Ernesta B. Zde Blofelda zahrál solidně, jen mi přišlo mimo ty scény s jeho dvojníky, ale co už. Děj to má běžně prostý; hrozí tu další jaderná katastrofa. Takže víc si stěžovat nemohu. Sice jsou ještě o ždibec lepší Conneryho kousky, ale na tenhle díl se vždy rád podívám. Hlavní bondgirl zde působí trochu chladně, ale své charisma a krásu určitě má. Na poměry starých Bondovek tu nejsou moc hluchá místa. Větší dynamiku akce a spádu to á spíš asi až v té druhé polovině. Tam to má i jednu dobrou automobilovou honičku. Ale nudu zde rozhodně nenajdeme. Veškeré scény jsou rozmanité a zajímavé. Hudba od Barryho je skvělá jako vždy. Ostatní známé postavy včetně M, Q, Moneypenny apod tu máme. No, to je asi vše, lépe Connery skončit v téhle éře nemohl. ()

strougy

Staré bondovky mají úchvatně naivní atmosféru podobnou románům Julese Verna či filmům Karla Zemana a právě to z nich i dnes dělá mimořádně zábavnou filmovou podívanou. Diamanty jsou věčné nejsou žádnou vyjímkou a tak se vždy pobavím u scén jako je útěk z "přísně" střežené základny v lunárním modulu, u dvojice zabijáků Winta a Kidda či u zábavných hlášek ( v oblibě mám zejména "Stůj, ty syčáku" ). Prostě nestárnoucí klasika. ()

Anderton

Znova úplne iné exteriéry ako naposledy a znova sú originálne vybraté. Ropná plošina, to sme tu ešte nemali. Ani krematórium. Nemali sme tu ani dvoch mešuge, ktorí akoby sa do filmu omylom zamiešali pri točení nemeckého porna. Diamanty sú síce trochu nedotiahnuté, o to viac ma ale ich rozpustilosť bavila. Tvorcovia si robia srandu aj z inteligencie Bond girl, čo sa mohlo ukázať ako fatálne, chlapský mozog ale vždy nájde riešenie, ako napraviť ženské chyby :) Takže zase a znova: je úplne jedno, o čom to je, ako tvorcom, tak divákom. Pri bitke s dvoma artistkami už cítiť, že Conneryho bolo treba nahradiť niekým novým. ()

Kothy

Poslední klasická Conneryho Bondovka. Rozjezd je sice pomalý, ale konec stojí za to. Bond se mstí Blofeldovi za vraždu své ženy a jde po něm celý film. Ten ale změnil vizáž a má i další způsoby, jak Bonda mate. Celé je to o konstrukci obřího laseru, pomocí kterého může Blofeld vydírat světové mocnosti. Je tedy na Bondovi, aby ho zastavil. Hlavně závěrečné dobývání ropné plošiny se mi líbilo. Celou dobu po něm jdou teplí zabijáci,kteří ale nejsou nic moc. "Ten parfém odněkud znám." ()

Campbell

Tohle je žraso, Conneryho nejlepší hraní a navíc kulervoucí hudba od Barryho. Podle mě asi nejpodceňovanější Bondovka která opravdu stojí zato, a finální scéna je prostě orgasmotvořivá. ()

silentname

Po poslednom sklamaní sa na scénu vracia naposledy Sean Connery, a hneď film vyzerá úplne inak. "Diamonds Are Forever" je opäť podľa mňa veľmi dobrým James Bond filmom so skvelými nápadmi, úžasnou titulnou skladbou, veľmi dobrým záporákom, ktorého sme stretli v You Only Live Twice a človek nevie povedať nič iné len fakt, že je opätovne vynikajúci. A dokonca tu aj vyzerá o niečo lepšie. Minimálne si nechal narásť vlasy. Jeho poskoci a zabijaci Mr. Wint a Mr. Kidd sú rovnako skvelí. Sú nebezpeční a cynickí a súčasne ich to robí veľmi vtipnými a zaujímavými. Dokonca sa mi páči aj Tifanny Case. Je to efektné, pekne natočené, veľmi zaujímavý príbeh a celkovo musím povedať, že je aj veľmi dobre podaný. Dúfam, že bude v podobnom duchu pokračovať aj Roger Moore. Uvidíme ako to dopadne v Live And Let Die. Čo sa týka tohto Bonda, rozhodne doporučujem pozrieť. Hodnotenie: A- ()

klerik

Zbytočne komplikovane podávaný jednoduchý scenár, pár mierne trápnych scén, úsmevná naivita. Ale Connery (vplyvom vyššieho veku) pre mňa konečne pôsobí dostatočne chlapsky i drsne (nemá problém mlátiť ženy či im nadávať) - lepší už je len v neoficiálnom NIKDY NEHOVOR NIKDY. Bond má fajn auto, postava bondgirl je zaujímavo nejednoznačná, ale film je robený len ako časť série (dvojica zabijakov)... ()

SeBig

Tak tahle bondovka se mi ze všech bondovek z Connerym líbila nejvíc. Akce, napínavé scény a hlavně parádní vtipné hlášky jako například ,,šel jsem vyvenčit krysu a zabloudil jsem". Tohle mě opravdu bavilo od začátku do konce a ten konec opět překvapivý a skvěle zakončený. ()

classic

„Diamanty sú navždy” len túžbou samých pašerákov, že tejto počiatočnej, spletitej sieti, sa najprv systematicky zbavuje konkurencia v podobe metodických zabijákov so zmyslom pre morbídny humor, kde zároveň identitu jedného z nich, si čochvíľa » privlastní « i veliteľ Bond, až potom na základe tohto holého faktu, bude môcť operovať nielen so svojím ďalším dievčaťom, ochotným riskovať, ale aj sa pomerne - rovnomenne dostáva na stopu «starému psovi» , s ktorým má ešte (ne)vybavené účty, pričom tento megalomanský zločinec, má opäť vysoké ambície s diamantovým laserovým satelitom, alebo trebárs impérium miliardára W_W, už viac nie je pod jeho úplnou kontrolou, keďže sa zinscenoval premyslený únos, kedy ho následne strážia dve udatné gymnastky... Do všetkého sa taktiež priplieta i Ústredná spravodajská agentúra, a tak o chaos je už dopredu snáď postarané ? / Veru, áno. Nerozumiem napríklad tomu, ako mohli Connery s Hamiltonom nakrútiť legendárneho Goldfingera, keď Diamanty... takmer nestoja ani za tú figu borovú, a to by sa dalo možno pripísať typickému prirovnaniu: „Dva krát do tej istej rieky (predsa) nevstúpiš” ? Minimálne týchto dvoch pánov, sa to teraz bezprostredne týka. Jednoznačne najhoršia "conneryovka" + jedna z najhlúpejších "bondoviek" , vôbec, čo je inak veľkou škodou, pretože zhruba prvá polovica, a ešte zopár minút naviac, pôsobia viac, než obstojne, ale čo príde potom, to už je na hlboké zamyslenie sa nad scenáristom Richardom Maibaumom... Nielenže Sean Connery za tie štyri roky neuveriteľne zostarol, ale ani ho to už bohvieako nebaví, skrátka, už to nie je to pravé orechové, na čo sme boli voľakedy zvyknutí. Výhodu mal takú, že od roku 1962 do roku 1965, stihol nakrútiť 4 bondovky po sebe, to už sa nasledujúcim predstaviteľom nikdy nepodarilo zopakovať. Prehodnotil som svoje niekdajšie hodnotenie, naprosto katastrofálnej, jednej hviezdičky, ktoré som aktuálne zvýšil o dve, na vskutku ozaj slabé 3, no nechýbalo veľa, aby nakoniec som sa priklonil iba ku dvom, čo je naozaj hrozne málo ! ()

Arsenal83

Možno najslabší Bond a určite najhoršia Bond girl, chvíľami som váhal, či to nie je Conneryho matka. Tento film sa žiadnym diamantom nestal. Skôr takým plastom. Ten je tiež večný. ()