Milé děti. Dnes večer si řekneme pohádku o tom, jak jednou jedna dvojka trumfla jedničku. Nestává se to moc často ani v pohádkách, natožpak v životě, ale tahle dvojka je fakt lepší, než první díl. Odpouštím několik klišé i třesoucí se kameru, protože napětí i akce mě ruku v ruce přikovaly do křesla a já se skvěle bavil. Matt Damon v roli Bourna dozrál ve výtečného akčního herce a já už se teď těším na trojku. Do páté hvězdičky chybí jen malilinkatý kousilíneček.(9.7.2013)

"Stojíš v hromadě sraček a nemáš k tomu dobrý boty." Jenže o boty tady nejde. Tady jde o dráždění kobry bosou nohou a to je rozhodně méně nebezpečné než naštvat agenta bez minulosti. On si toho sice zase tak moc nepamatuje, ale kdybych se stal vyvoleným, který je pověřen jeho likvidací, tak bych dělal všechno proto, abych ho na té zeměkouli nenašel. Mám se totiž docela rád a tak se vždycky radši budu bavit u obrazovky při tom, jak likviduje někoho jiného.(28.12.2016)

Paul Greengrass zachoval strhující a intelignetí zápletku, a obohatil ji o neuvěřitelně dravou režii a novátorský, až lehce dokumentární přístup (který se mu tak osvědčil v Letu č. 93). Výsledek je doslova brilanntí. Matt Damon už zdaleka nepůsobí tak joudovitě, je cool a zároveń křehký, zranitelný a vnitřně zlomený. A Extreme Ways od Mobyho už nikdy nebudou znít tak jako dřív!(16.8.2007)

Jízda pokračuje. Bourne snad ještě zmatenější než v prvé částí, což ještě umocňuje použití ruční kamery. Bloumá ulicemi, svou myslí a přemítá, kdo vlastně je. A v patách mu je pokaždé nějaké to komando či policejní jednotka. Bournova minulost je postupně odkrývána a kousky hádanky se začínají kompletovat. Greengrass opět ukázal, že patří mezi současnou režisérskou špičku, co se týče hereckých výkonů: One Damon Show.(24.8.2007)

Jo kdyby všechny akční filmy (a všechny pokračování) vypadaly takhle, rozhodně bych se nezlobil. Kinetická neuhlazená akce, která přitom není přeplácaná exhibice a pro mě je pořád velmi přehledná. Bourne celý film postupuje dost logicky a s použitím poměrně primitivních (ale jak účinných) metod je pořád krok před nepřítelem. Scénář se evidentně (kromě předlohy, se kterou tuším ale nemá moc společného) dost inspiroval u klasiky žánru Tři dny kondora.(7.8.2010)

Nejsem nejvděčnější divák špionážních filmů. Můj divácký přístup k filmům by se dal popsat tak, že si hledám ve filmu něco realistického (ve smyslu reálného pro mě), čeho se můžu chytit, většinou to bývají emoce stojící za motivacemi postav, a od toho se potom odvíjí můj soucit pro film jako celek a případné nadšení či opovržení, žánry a styly a všechno kolem už je v podstatě podružné. A s těmi špióny se to potom má tak, že já vůbec netuším, jak reálně může vypadat život tajného agenta a co tak třeba dělá nebo cítí, a to vede ke dvěma obvyklým výsledkům: Buďto mi takové filmy připadají jako nesmyslné krávoviny, nebo jsou plné mužů, kteří politikaří o to, kdo z nich má nejvíc moci, potažmo největší penis, a tomu většinou ani nerozumím, ani mě to nebaví. A teď konečně přímo k Bournovu mýtu: Můj soucit s tímto filmem se odvíjí od scény, kdy Matt Damon sleduje Franku Potente vznášející se ve vodě. Když si dám tento obraz do souvislosti se zbytkem filmu a se vším tím pobíháním a hledáním, koho má praštit, aby to už přestalo, dává mi ten film smysl. Jeho největší síla spočívá v momentech, kdy se nesnaží vysvětlovat souvislosti a soustředí se na fyzickou existenci hlavního hrdiny. Jakmile ovšem nastoupí potřeba řádně ukončit konvenční příběh o politických pletichách, stává se z toho dílo s umenšenou hodnotou. Ale je tam díky bohu scéna rozhovoru s Oksanou, která je svým obsahem nářez jako blázen. Osobně si myslím, že tímto filmem to mělo skončit, Bourneovo ultimátum už je jenom formalistická fraška a z nějakého důvodu se právě kritikům líbí nejvíc, ach jo.(21.9.2014)

Greengrass mi sice málem přivodil pět epileptických záchvatů, ale že bych byl z jeho rychlého střihu a dokumentárního pojetí vyklepanej, to zase ne. Prostě slušná akční jízda...(4.8.2012)

Greengrass sérii velmi prospěl a Matt Damon zde působí mnohem přesvědčivěji než v prvním díle. Špionážní nářez!!!(3.11.2004)

Pokud se vám líbila jednička, dvojka se vám bude líbit stoprocentně. Průběh filmu je jiný než v předchozím díle, jádro filmu ale zůstává stejné. Osamocený tajný agent beze jména nakopává zadky záporákům. Matt Damon se nebývale hodí do role tajného agenta a roli mu uvěříte. Stejně jako v jedničce, i zde je dobře zpracovaná rvačka, jedna či dvě exploze, velká automobilová honička (tentokrát ne v Paříži, ale v Moskvě) atd. Narozdíl od některých jedinců, mě se roztřepaná kamera líbila. Film poté vypadá reálněji. Dokonce si myslím, že některé scény jsou natočeny ruční kamerou. Je to samozřejmě o vkusu. Stejně, i když film nedostal Oscara za scénář, herectví atd., tak je to soldiní zábava. Nakonec ale tu pátou hvězdičku musím dát. A za co? Za hudbu. Tak kvalitní práci, jakou odvedl John Powell jsem od dob Skály neslyšel.(30.5.2005)

Bourne ví, že nic neví. Pořád. V podstatě triviální špionážní historka zabalená do dynamického obalu těkavé ruční kamery, dramatické hudby a střihu o frekvenci mávání kolibřích křídel. Bezpochyby stylové, ale klobouk smeknu spíše před těmi, kdo dodají filmu adrenalin i energii tradičními postupy staré školy. Nemohu si pomoci, ale jako mýtus se mi tak spíše jeví sám Greengrass a jeho gloriola nadčasového režiséra vytříbené formy. Čtvrtá, už docela pochroumaná hvězda, je za úsporný výkon sibiřsky chladného moloďce Urbana. Ty moskevské taxíky vydrží víc, než Kostěj Nesmrtelný..(23.8.2012)

|| Scenár: Tony Gilroy, Brian Helgeland / Robert Ludlum (Novel) | Hudba: John Powell | Produkcia: Frank Marshall, Patrick Crowley, Paul L. Sandberg | Distribúcia: Universal Studios | Štúdio: Kennedy/Marshall, Ludlum Entertainment | Rozpočet: 75 miliónov $ | Tržby: 288,500,217 $ || Nová éra kinematografickej dokonalosti sa začína mýtusom Jasona Bourna...(11.1.2008)

......Zde nevidím žádné mimořádné problémy ani dohady, film bude mít určitě z převážné většiny kladnou odezvu a úspěch. Začíná to moc dobře, nástup a už to jede jak na tobogánu. Vše do sebe zapadá, logické, napínavé. Někdo řekl: kupte mu stativ, ale pokud vynechám kameru, která se z ruky doopravdy hodila jen do některých pasáží a pak ten úsměvný honičkový konec alá Bond nebo Kobra 11 a na toto zapomenu, zůstanou mi jen ty nejlepší vzpomínky na pokračování Agenta........(26.11.2004)

Na rozdíl od jedničky je dvojka rychlejší, méně uhlazená a nasnímaná jakoby v " přímém přenosu ". Což v některých momentech divákovi ztěžuje orientaci na plátně, protože toho ví jen o málo víc než Bourne - a ten neví nic...Ruční kamera se navíc ve vypjatých akčních momentech třepe jak romský chlapeček před partou skinhedů - což je zvlášť patrné v závěrečné honičce ulicemi Moskvy. Někdo to ocení jako doklad autenticity, já s tím měl trochu problémy. Scénář i herecké výkony na vysoké úrovni, výborná hudba a přímo raketové tempo. Potěší menší úloha Karla Rodena coby ruského oligarchy. Snímek tvoří dějový i tvůrčí celek s třetím dílem, takže kdo náhodou viděl trojku dřív, styl důvěrně pozná. Celkový dojem 85 %.(20.10.2007)

Akčnejšie, pútavejšie, vybrúsenejšie a zábavnejšie než jednotka. Takto si predstavujem akčný film. Powellova hudba je doslova a do písmena nadpozemská a umocňovala potenciál filmu, Bourne ako správny akčný hrdina pobehuje z jedného miesta na druhé, efektné kúsky milovníkov akčákov jednoznačne potešia, Joan Allen je drobným spestrením a Matt Damon ako nesmrteľný agent tiež nie je na zahodenie. Po Bourne Identity veľký krok vpred a 10* za hudbu Johna Powella.(26.8.2010)

Absolútna odrovnávačka a Greengrass to ešte niekam dotiahne. Spravil z mýtu skutočnosť. Nečakal som, že druhý diel bude niečo, čo sa vyrovná a snáď aj prekoná jednotku. Trošku mi vyrazilo dych, že Franka dohrala už na začiatku, no aspoň to malo potom ten správny spád. Akcia tu má akýsi iný zmysel, perfektná je aj naháňačka po Moskve. Čudoval by som sa, keby sa nepustili ešte do tretej časti a najradšej aby réžo ostal. 100%.(15.10.2006)

Je to priemerný akčný špionážny thriller od Paula Grenngrassa. Má dosť dobrý príbeh o Jasonovi Bournovi, bývalom vládnom agentovi, ktorý si stále nespomenul na takmer nič zo svojej minulosti, ale chce nechať minulosť za sebou a žiť pokojný život so svojou láskou. Jeho pozícia je ale odhalená, čo stojí život jeho priateľky a keďže sa dozvie nové informácie, rozhodne sa dozvedieť čo najviac zo svojej minulosti, lenže vytrvalá námestníčka riaditeľa urobí všetko preto, aby ho našla. Spracovanie nie je najhoršie, ale moc ma nezaujalo. Túto tématiku o agentoch, po ktorých idú bývalí zamestnávatelia mám rád, ale tentoraz to moc nevyšlo. Na jednu stranu musím pochváliť, že sa tu takmer stále niečo deje, takže s tempom nemám problém, pôsobí to v rámci možností realisticky a rovnako oceňujem, že je to celé slušne prepracované, takže to vytvára zaujímavý komplexný celok, ale nanešťastie mi to až tak dobre nesadlo. Aj takto sa na to dá bez problémov pozerať, ale za celý čas som narazil iba na pár scén, ktoré by ma aspoň trochu zaujali, napríklad telefonát s hlavnou protivníčkou alebo rozhovor so sirotou, inak mi to prišlo len také priemerné. A môže za to aj toto prevedenie, neustále sa to tak zúfalo snaží vtiahnuť, že to na mňa malo skôr opačný účinok a nezískalo si ma to. A úplne zbytočný mi príde aj ten zámerný pocit zmätočnosti, keďže divák aj tak vie viac, ako hlavná postava. Akcie tu nie je moc, no ani s ňou nie som moc spokojný. Nájde sa tu len jeden plnohodnotný súboj, ktorý má celkom slušnú choreografiu, ale prevedením ma vôbec nebavil a k tomu pár priemerných naháňačiek, takže nič, čo by stálo za pozornosť. Chcelo by to aj omnoho drsnejšie prevedenie a vyšší počet usmrtených. Herecké obsadenie je celkom slušné, jedinou väčšou slabinou je opäť samotný Matt Damon, ktorý je v tejto úlohe úplne nedôveryhodný, neveril som mu žiadny úder, ani tú vytrvalosť a už vôbec nie, že dokáže neustále klamať tajné služby. Ale zvyšok je bez problémov, potešia hlavne Joan Allen, Karl Urban a v menšej úlohe aj Karel Roden. Réžia a technická stránka ma moc nebavili, Paul Greengrass je bezpochyby schopný režisér, ktorý má svoju víziu, lenže v tomto filme som mal pocit, že si to ešte len skúšal, takže prakticky všetko potrebuje doladiť. Takže nie je to zlé, pozrieť sa to dá, ale určite nemôžem povedať, že by ma to výraznejšie bavilo, jednoducho priemerný film na jedno pozretie. 54%(4.12.2013)

Možná krapet lepší než jednička, ale pro mě tyhle moderní akčňáky něco postrádají. Možná je to ta "duše", kterou měly klasické osmdesátky. Ale i samotnou filmařskou práci je nutno ocenit, proto i třetí hvězda.(29.7.2008)

Matrix Reloaded přenesen do současných reálií s hudební onanií od Johna Powella v pozadí. Co víc si může člověk přát?(21.8.2007)

Spravodajské hry (na ľubovolnej úrovni), zmätené flashbacky do Bournovej minulosti, málo akcie...toť nieje moja šálka kávy. Greengrass zvládol chladný vizuál filmu na vybornú, ale pri bojových scénach spúšta chaos, ktorý aj cez veškerú snahu o autenticitu pôsobí velice zmetene. 70%(15.11.2004)

Výborná dvojka, která v akčních ohledech předčila jedničku + role Rodena. Není co řešit: P.S. Hrál Roden v nějakém filmu, který není z naší produkce, někdy kladnou postavu?? :-)(13.10.2007)

Režisér Greengrass nám naservíroval špionážní thriller, plný moderní techniky, rychlých střihů a perfektní ruční kamery. Navíc děj je velmi rychlý, dynamický a hlavně naprosto nepředvídatelný. Matt Damon je skvělý akční hrdina především proto, že na nějakého supertajného agenta na první pohled vůbec nevypadá, tudíž se s ním člověk může mnohem lépe ztotožnit.(11.2.2005)

1 2 3 4 5 6 13 24 36 47