Magnolia

Ten den nestál za nic, ale pro mnohé měl osudový význam... Divné věci se dějí stále. Někdy za to možná může souhra životních náhod, jindy lidé, kteří činí omyly, páchají hříchy, konají zlé i dobré skutky. Anebo jsou za vším „nebesa“ hrozící apokalypsou a přitom dávající novou naději a snad i možnost začít znovu. O tom všem vypráví film Magnolia prostřednictvím devíti příběhů, jež se navzájem prolínají v barvité mozaice, propojené televizní znalostní show. Hrdiny jsou umírající otec – televizní producent, jeho mladá žena, slavný syn, učící muže, jak svést a zničit ženy, chlapec s neuvěřitelnou pamětí, ohleduplný ošetřovatel, po lásce toužící policista, muž, jenž byl v dětství považován za génia a těžko se smiřuje se svou upadající existencí, na smrt nemocný moderátor televizní soutěže a ztracená dcera. Ti všichni a jejich blízcí se díky řadě značně absurdních náhod dostávají do nečekaných situací, které mění běh jejich života a vedou je na práh pekla i k novým nadějím… Všechny příběhy se odehrávají v jednom městě a během jednoho dne, místem děje se stala ulice Magnolia vedoucí východo-západně přes losangeleskou předměstskou část San Fernando Valley. Silnou stránkou této černé komedie je pozoruhodně napsaný, nápady nabitý scénář Paula Thomase Andersona (Hříšné boogie), jenž zároveň film i natočil se suverénním a oslňujícím filmařským nadhledem. Snímek zaujme také působivými hereckými výkony. Tom Cruise v roli Franka T. J. Mackeye dostal Zlatý glóbus: za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Z dalších představitelů připomeňme Jasona Robardse (Tenkrát na Západě, Všichni prezidentovi muži) v úloze umírajícího televizního magnáta Earla Partridge, Julianne Mooreovou (Big Lebowski, Ztracený svět) v postavě jeho mladé ženy Lindy či Williama H. Macyho (Fargo, TV seriál Pohotovost) v postavě Donnieho Smithe. K nepřehlédnutelným kladům rovněž patří hudba skladatele Jona Briona a písničky Aimee Mannové. Její skladba "Wise Up" údajně Andersona inspirovala při psaní scénáře, navíc patří k nejpůvabnějším pasážím filmu (při jejím poslechu se ke zpívající Claudii symbolicky postupně připojují i ostatní postavy). (Česká televize)

murakamigirl

Fuuuuuh. Mám taký pocit, že takéto snímky spadajú pod tzv. nebezpečný druh. Že prečo? Pretože kritické zrkadlá, čo nám nastavujú, nejde dobre spočítať. Dá sa povedať, že každý divák zosobňuje ďalšiu postavu Magnólie a v priebehu filmu sa v ňom bude prinajmenšom raz zrkadliť. Toto je už môj druhý príspevok k snímke, dostihla ma chuť vyjadriť sa opäť a konám tak s najväčším potešením. Posnažím sa nerozkecávať, čas už bez tak riadne pokročil, až ma prepadá myšlienka, že všetci tí, čo sú hore, už vlastne vstali, len ja som akosi odveci.....:) Takže. Magnólia. "Existuje záznam o poprave troch mužov. A o potápačovi. A o samovražde....." Existujú rôzne príbehy. Hmm. Existuje fikcia, ktorá je taká uveriteľná, až je neuveriteľná. TOTO je tá fikcia. P. T. Anderson napísal a natočil závratnú dokonalosť. Táto vitráž z ľudských chodníčkov je dopísmena fascinujúca. (Cha. Sranda. Nezávisle od svojho prvého komentu mi opäť v súvislosti s týmto filmom prišla na rozum vitráž. Aj také veci sa STÁVAJÚ.) Magnólia je v prvom rade (alebo najskôr) ukážkou scenáristického, až potom režijného majstrovstva. V búrlivých a kruto ironických vlnách sa tu prelievajú nenaplnené túžby, žiale, lásky, smrte, ľudské hlúposti, ilúzie, hnevy či ľútosti, staré rany, nové chyby, minulosť s prítomnosťou, menej či viac poznačené srdcia s menej či viac poznačenými srdciami. A áno, sledovať to je HLBOKÁ nádhera. (Pri ktorej blednú aj oči G. G. Bernala. Ehm.:)) ".....kým nezmúdrieš....." ()

Terva

Ocenění: Oscar 1999 - nominace: vedlejší herec (T. Cruise), píseň (Save Me), původní scénář Zlaté glóby - vedlejší herec (T. Cruise); nominace: píseň (Save Me) MFF Berlín - Zlatý medvěd, Cena čtenářů Berliner Morgenpost Blockbuster Entertainment Awards - vedlejší herec v dramatu (T. Cruise) Chicago Film Critics Association Awards - vedlejší herec (T. Cruise) Florida Film Critics Circle Awards - herecký ansámbl, film National Board of Review - herecký ansámbl, vedlejší herec (P. S. Hoffman také za film Talentovaný pan Ripley), vedlejší herečka (J. Moore také za filmy Mapa mého světa a Ideální manžel) MFF San Sebastián - cena FIPRESCI Satellite Awards - zvláštní ocenění pro herecký ansámbl Toronto Film Critics Association Awards - režie, film, scénář (společně s C. Kaufmanem za film V kůži Johna Malkoviche) ...Scénář : Paul Thomas Anderson. Kamera : Robert Elswit. Hudba : Jon Brion a Aimee Mann. Ve filmu také zazní - Supertramp - Goodbye Stranger http://www.youtube.com/watch?v=XVcD5NoNoFM Hudba k filmu je velice příjemná a skvěle dotváří atmosféru. ()

ambron

Mozaika osudov rôznych ľudí spojených absurdnými príhodami. Celým filmom sa nesie posolstvo "veď aj také veci sa stávajú." Presne ako to, že Tom Cruise konečne zahral vynikajúco. Ináč, výkony všetkých hercov sú fascinujúce. ()

M.Macho

Neskutečné vyprávění o pár lidech, jejichž osudy se nebezpečně splétají k blizně magnolie. Podivuhodná až podivínsky dokonalá psychologie - podivínsky, protože každá z postav má své bezútěšně úchylnou stránku osobnosti a dokonalá, protože jsou prokreslení do posledního detailu. Každá hříčka osudu má své rozuzlení i zauzlení. Jejich setkání v bodu blizna je okamžik děště. To jsem ve filmu vskutku ještě neviděl - aby pršelo poetickým, krásným a zároveň vrchovatě hnusným způsobem. Je to síla... ()

jahol

Z často porovnávané trojice mozaikových kompozic pro mne lepší než 21 gramů a trochu, ale opravdu trochu pozadu za Crash. Oproti Crash neobsahuje ani jednu scénu, která vám vyrazí dech (v Crash nejméně tři), dojem ale dohání naprosto fenomenálními hereckými výkony (díky tomu, že dává hercům větší prostor) a velmi silným napětím rychlých střihů ve střední části, kdy jsem si připadal jako v první fázi vzrušení v něčem připomínající sexuální napětí (pozor, oproštěného od jakékoli erotiky!). Ale film by měl gradovat nakonci, nikoli uprostřed, a tichá, lidská poezie vzácného sněhu v Crash mým smyslům zněla mnohem příjemněji než brutální rány tisíců padajících žab. Možná jsem tady narazil na meze svého filmového intelektuálního... každopádně ale skvělý film, i když pro mne to je téměř čistých 4.5/5. ()

villon17

Naprosto perfektní dílo. Všichni mě bezkonkurečně přesvědčili o svejch talentech, ať už vezmu hysterickou Julianne Moore, zvrhlýho Toma Cruise nebo zoufalýho Williama Macyho, prostě všichni. I malej rapper se stal celkem důležitej a žáby, který tam zdánlivě nepatřily, vlastně spojily, co na sebe eště nenavazovalo. Do toho ta dokonalá hudba Amiee Mann, kterou sem si btw musela hned stáhnout:). Jak si všichni zpívali tu písničku, tam moc nesedělo, ale svym způsobem to dělalo film eště přitažlivější. ()

Marek1991

Ja si proste tieto originálne filmy typu Memento, Crash, Hodiny, či tento neviem užiť, lebo vždy sa v nich objavia skutočnosti, ktoré na filmoch nemám rád. Úplne prepálená dĺžka skoro 3 hodín, nesympatickí herci a herečky, obrovské množstvo vulgárnych výrazov, či brutálne depresívny film, mi z toho urobili niečo, na čo budem spomínať s rozpakmi, najmä preto, lebo ako film je to niečo zaujímavé. Po formálnej stránke je to niečo geniálne spracované, taká mozaika o podmienenosti a náhodách sa len tak nevidí. S filmom sa viditeľne pohrali. ()

Jakubisko

Skvostný film, který každopádně je třeba vidět víckrát, mě tři shlédnutí stačila k tomu, abych si prožil opravdový "filmový orgasmus". Nic není náhoda, všechno se vším nějak souvisí a ta shoda okolností může dojít až tak daleko, že jednoho dne začnou pršet žáby. Vždyť si to vemte, žádná nehoda se nestane "jen tak", všemu tomu předchází nějaké jiné situace, třeba tamtoho kluka by neporazilo auto, kdyby si nezapomněl doma peněženku a nemusel se pro ní vracet, apod. apod. apod. , myslím že každý si dokáže takových příkladů vymyslet stovky. Jenže až doteď nikoho nenapadlo se tím pořádně zabývat, přitom když se podobné příhody rozeberou až ke kořenům, vznikne z toho fantastický a podmanivý příběh, jako právě Magnolia. V ní se k tomu navíc přidává výborný soundtrack a excelentní herci, zejména pak Philip S. Hoffman, jehož starostlivý ošetřovatel mě opravdu dojal a krásně zahřál u srdce, poté Tom Cruise ve své životní roli (ano, v Mission impossible si užívá "provázkové" eskapády, ale takhle výrazově těžkou roli je mnohem obtížnější zahrát a věřte neveřte, Tom to dokázal za jedničku s hvězdičkou. Na jeho "Tiše vás soudím" jen tak nezapomenu), Jeremymu Blackmanovi jeho geniální dítě věříte v každé vteřině, což se u tak mladého chlapce nevidí vůbec často a samozřejmě Julliane Moore, ač se na plátně objevila jen párkrát, tak každá scéná s ní stála za to (zejména v lékárně). Napoprvé budete možná rozpačití. Po více a více shlédnutích se ovšem do filmu ponoříte naplno a až potom, co ho pořádně pochopíte, budete na konci plakat. Všem, kterým se Magnolia nelíbila: dejte jí ještě šanci. Bohatě se vám odmění, to mi věřte. ()

khedy

Magnolia je několik vyjímečných příběhů vtěsnaných do jednoho dlouhého filmu. Každý z příběhů nese jisté poseleství a z každého z nich na nás proudí vodopád emocí a lidskosti tak hřejivé, že jen těžko uvěřit. Osobně mě tento snímek z větší části emociálně minul. Zahrané je to bezchybně, dialogy jsou velmi precizní, ale tři hodiny emočního ždímání jsou na mě prostě moc. ()

sidzej

Zaujímavé je, že Cruise spolu s Moore vyzerajú v tomto filme snáď staršie než dnes. Film je aj napriek smrtiacej dĺžke záživný a dialógy zaujímavé. To je zásluha rafinovaného strihu a znepokojujúcej jemnej hudby. Práve tieto zložky dodávajú filmu šťavu a drajv. Úsekovým spájaním mnohých dejových línii vzniká silné vyhrotenie scén podobné tým v Reqiem za sen. K tomu si treba pripočítať dobré herecké výkony, slušnú dávku napätia a pôsobivú réžiu. Pri niektorých scénach skutočne mrazilo! P.S: padajúce žaby boli husté ()

Haluzz

Scéna, kde John C. Reilly hledá pistoli, svítí baterkou do kamery a mluví do ní a zároveň k Bohu jen dokonale zobrazuje postavení média i Paula Thomase Andersona jako ultimátního filmaře, který se s tímhle, pro něj vysoce osobním filmem, vypořádává s pojetím příběhu jako takového. Krásné, lidské, dojímavé. ()

curunir

,,ČO TO ROBÍTE?" ,,CHCETE TO VEDIEŤ?" ,,ÁNO." ,,JA VÁS TICHO SÚDIM." __ Pôvodne som chcel napísať ako ma štvala afektovaná Julianne Moore a ako ma ohromovali siahodlhé hypnotizujúce hudobné plochy. Dodávam však, že v rozsiahlej mozaike sledujúcej jeden deň vzájomne nepoznajúcich sa ľudí je viditeľná snaha režiséra priniesť netradičné filmové predstavenie. Na ,,Magnóliu" sa od začiatku dobre pozerá, aj keď chvíľu trvá, kým sa divák dostane do celkového obrazu.Treba však poukázať, že oddelene výraznejšie nezaujme prakticky žiaden z príbehov a v závere som čakal na ich výraznejšie prepojenie a pointu v štýle Inarritovho ,,Babel", miesto toho ma odzbrojil neočakávaný, takmer katastrofický záver, na príčiny ktorého odkazuje vo svojom rape malý černoch. Scenár je nepopierateľne dobre napísaný, ale vadili mi v ňom prílišné vulgarizmy a vedľajšie línie smerujúce do stratena, čím som si postupne potvrdzoval svoj názor zahľadení sa filmu do seba samého. Ide o film, ktorý divák viacej ocení a na mnohé príde po druhom pozretí. Niekedy tak pravdepodobne znova urobím. (16 433 hodnotenie, 837. komentár k filmu) ()

Philippa

To se stává. Mnohdy je to tak absurdní a neuvěřitelné jako žabí déšť......... a přesto se to stane. Odpouštění je nejtěžší věcí v životě lidském. Minulost je dávno za námi a přesto nás stále ovlivňuje. Život je jako Magnolie. Možná to někdy dopíšu .... ()

Krt.Ek

Ze začátku se mi zdálo, že Magnolia je tím typem filmu, který vzhledem k námětu a postavám o kterých vypráví nemůže obsahovat správné dramatické situace. Ke konci jsem si ale říkal, že jsem se pěkně spletl. Magnolia je opravdu strhující drama. K pětihvězdičkovému ohodnocení ale něco chybí. Chuť tenhle film absolvovat ještě jednou. 80% ()

NinonL

Jeden z mála filmů, ve kterém mě bavil Tom Cruise. Několik nezávislých, ale přesto něčím spojených příběhů a osudů lidí, které se vzájemně protínají. Extrémně nadaný chlapec, televizní producent. televizní šoumen, policista, mladá narkomanka a další. ()

Defaultovna

Konečne dobehnutý kult. Hodnotenie asi takto: film je skvelo napísaný aj zrežírovaný, úplne chápem o čo mu ide, a to sa mu v podstate aj podarilo. Na druhej strane mám ale, čisto subjektívny, problém s naráciou a postavami, a to úplne rovnaký, ako pri Punch-Drunk Love od tiež PTA. Mne tie hysterické cholerické postavy s absolútnou absenciou esenciálnej logiky skrátka nerobia dobre, idú mi na nervy, neviem sa s nimi stotožniť, a napokon sa pristihnem pri tom, že mi je jedno, čo s nimi bude, alebo v horšom prípade, očakávam satisfakciu a dúfam, že sa im prihodí niečo fakt zlé. Asi starnem a zakrpatievam, je totiž pravdepodobné, že keby som tento film videla tak 10 rokov dozadu, bola by som uchvátená. Pol hviezdičky navyše za skvelú kameru a scénu kataklizmy. Takže 6,5* z 10. ()

Turiec

Zvláštna mozaika príbehov podkreslená dobrou hudbou. Musím sa priznať, že po prečítaní hodnotení na CSFD som čakal úplne niečo iné a ešte stále som ten film nestrávil. Zdal sa mi príliš dlhý a vadili mi aj neustále nadávky (v originále). Zaujal ma hlavne úvod a žabí dážď. Veľa som o podobných prípadoch čítal a viem, že je to veľmi jednoducho vysvetliteľné a dokázané, ale takto husto som si to nepredstavoval. Budem si ten film musieť ešte aspoň raz pozrieť, pretože mám dojem, že mi niečo uniklo a preto mám z neho také zmiešané pocity. Takže zatiaľ za tri. ()

frashmaker

Cruise nemusím, ale tady hrál skvostně. Za to můžu Julianne Moore a tenhle film jí pro mě objevil v celé své kráse. Dokonce mi přijde, že je to taková péně poetická Amelie. Ten film s Magnolií má hodně společného. Když jsem si ho pustil, vůbec jsem se nekoukl na to, jak je dlouhý, ale po pravdě to uteklo jako voda. Tady je opravdu na co se dívat! ()

MartinezZ

Příliš dlouhý další propletenec životních příběhů několika osob s pohnutými osudy. Nepřišlo mi na tom nic zvláštního oproti jiným filmům na stejné "propletené" téma. Některé osoby vystřihnout a film zkrátit, pak možná by to pro mě bylo stravitelnější. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům

10.01.2024

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Paul Thomas Anderson a detektivní komedie?

Paul Thomas Anderson a detektivní komedie?

05.09.2012

Jeho Až na krev patří k tomu nejlepšímu, co jsme viděli v kinech po roku 2000. Jeho novinku The Master před několika dny promítali na filmovém festivalu v Benátkách a šíří se zvěsti, že jde o… (více)