Star Trek X: Nemesis

Star Trek X: Nemesis

Star Trek X: Nemezis

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA, 2002, 112 min

Nemôžem tomuto filmu odoprieť plné hodnotenie. Tam kde Unforgotten Country nadchýnala, rôznorodým prostredím a snahou o doposiaľ nevídanú akčnosť, tam Nemesis ako film novej generácie, spĺňa všetky sci-fi atribúty, ktoré tak vyznávam a ktoré mi spôsobujú určité potešenie. Každá jedna z postáv je už dokonale vykreslená a aj pre mňa, ktorý som nikdy nevidel seriál, dávali konania postáv určitý zmysel. A práve preto bolo stotožnenie s nimi priam dokonalé - takže posledných desať minút si film krásne zahral s mojimi emóciami. Čo sa týka akčných scén - nemám čo vytknúť, trikovo vychytané a v niektorých momentoch až dychberúce. Síce sa nájde kopec vecí, ktoré by sa dali spraviť inak, ale to na výslednom dojme nič nemení. Rozlúčka s posádkou Enterprise je pre mňa určitým zadosťučineným a Date, je predsa len Spock nového tisícročia aj keď som pred týmto faktom dlho zatváral oči.(20.12.2009)

Já si nejsem jist, zda se dá k tomuto dílu z velké série Star Treků vůbec něco napsat. Miluju všechny a jen bych zde vyjadřoval něco, co se ani nedá vyjádřit. Tak snad jen jeden citát : Romulanské pivo by se mělo zakázat....Ale ono je zakázané... Film začíná na Romilanském srazu senátorů - incident, který se tam stane, odstartuje toto dobrodružství. ( Našim politikům bych něco takového docela přál ) Tak nevím, nevím, kde jsou ty časy, kdy se příběh převážně odehrával v kokpitu vesmírné lidi Interprise, bez textové hudby, bez zaláskovanejch scén - prostě jen akce a málo keců. CITÁT - Romulanské pivo by měli zakázat.......... Datův zpěv na svatbě je trapný, nehezký a myslím si, že i zbytečný. Jeden kladný průlom se však dá pochválit. Je zde poprvé použita akční automobilová honička. Píše se hvězdné datum 56844,9 a Interprise dorazila na orbit Romulu.......... Film o lásce, záchraně, dvojnících, nových a nebezpečných zbraních. Po technické stránce je to pastva pro oči, pryč jsou ty papírové kulisy a modely kosmických hraček na černém pozadí. Jen to osazenstvo mi tam nějak vadí. Hudbu opět dělal Jerry Goldsmith.(24.4.2011)

Asi první díl pouze s novou posádkou, který se mi opravdu líbil. Hlavně proto, že jsem z toho cítil emoce. Ano, je to natahované, jsou zde scény, které se mohou zdát dlouhé, ale mě zrovna celkem bavily. A konec je příjemný. Tady ani nemusíte být tolik fanouškem, aby vás to také dostalo. Hezké, pozitivní, epické, fajn.(14.4.2015)

Další skvělé pokračování mého milovaného Star Treku. Dost se mne dotklo, že je uváděn až na videu (já ty distributory nenávidím). Trochu jsem zklamán akčními scénami, které buď jsou natočený rutině nebo hůř nudně, i když závěrečná kosmická bitka je špica. Proč vyměnily režiséra a představitele poručíka Rikera za rutinéra Bairda je záhada. Dabing se povedl, jen nechápu proč Bohdan Tůma dabuje Data když zpívá (král českého dabingu to moc neumí na rozdíl od Spinera). Doufám, že toto není poslední filmové setkání s Novou generací. Žijte dlouho a šťastně.(8.8.2003)

Když jsem naposledy potkal sám sebe, tak jsem se fikaně přechytračil tak, že se z toho přestal točit Měsíc. Picardův souboj se svou vlastní DNA má však dalekosáhlejší význam pro mír ve vesmíru a já to plně respektuji. Poslední Picardovu a Datovu filmovou akci jsem si zkrátka dokázal užít i přesto, že ani pružné hranice sci-fi logiky nedokázaly pojmout některé nabídnuté nesmysly. Mně však stačilo přesunout veškerou energii z mozkových závitů do očních bulv a další startrekovská spokojenost byla na světě.(28.4.2014)

• - Na tvorbě příběhu se podílel i Brent Spiner, představitel Data. (mirliflore)

• - Natáčelo se od 28. listopadu 2001 do 9. března 2002 v Kalifornii. (Varan)

• - Na fotce z akademie nemá mladý Jean-Luc Picard (Patrick Stewart) vlasy. Přesto však v 19. epizodě 5. série s názvem „The First Duty“ seriálu Star Trek: Nová generace (od r. 1987) poznamená zahradník akademie hvězdné flotily Boothby při setkání s kapitánem Picardem: „Co se stalo s tvými vlasy?“ (Honzíno)