Star Trek X: Nemesis

Star Trek X: Nemesis

Star Trek X: Nemezis

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA, 2002, 112 min

Tak se mi konečně po několika měsících poštěstilo dokoukat poslední startrekovský film a stejně jako většina s deseti dílů je tento "jen" průměrný. Většina dílů této sci-fi série prostě nikdy nemá tu správnou gradaci nebo napětí aby dokázali udržet diváka v pozornosti po celou dobu. Takže zbývá jen poděkovat Abramsovi, že to vzal za úplně jiný konec a nenechal se zde přespříliš inspirovat.(15.11.2009)

Začátek byl skvělej. Pěkně svižná akce, kapitán Picard jako rozpustilej řidič supervozítka pobavil - v takový náladě ho často nevídáme. Hned na to honička s emzáckejma domorodcema - skvělý ... Postupem času se ale film víc a víc podobá seriálu, což mě po tom pro Star Trek netradičnim nástupu trochu zklamalo, nicméně je to pořád nadprůměrně kvalitní sci-fi.(28.2.2011)

• tron

Nie som žiadny extrémny trekkies, ale vzásade viem, o čo ide (a nevadí mi, keď sa mi ľudia smejú za to, že Hlboký vesmír 9 je môj najobľúbenejší stratrekovský seriál). Z celovečerákov ma bavil len hororový (!) Prvý kontakt s Picardom. Vzbura bola veľké sklamanie, ale nebolo to nič oproti mizernému Nemesisu. Vám sa možno bude páčiť, ale mne sa teda nepáčil vôbec a faktom zostáva, že bol taký extra zlý/neúspešný, že vlastnoručne zavraždil celú ságu a najbližšieho filmu sme sa dočkali až o 7 (!) rokov neskôr. Tešil som sa aspoň na Rona Perlmana, ale jeho beztak divoký vzhľad je zamaskovaný na nepoznanie. Akcie je minimum a je hrozná. Atmosféru som nezaregistroval a výprava s trikmi na úrovni televíznej epizódy (do čoho sa preboha prepadol 60-miliónový rozpočet? Na honoráre?). Príbeh nezáživný, dokonca i doteraz také sympatické postavy sú v tejto časti úplne nezaujímavé, detto ich hereckí predstavitelia (vrátane bezradného Patricka Stewarta).(20.11.2004)

• Aiax

Jasně. Úžasné triky. Nádherná výprava. Padouchovitý padouch. Jako vždy skvělý Stewart. Ale... počkat, kde se nám poděl Star Trek? Proč se vlastně lidi na tenhle seriál začali v těch šedesátých letech dívat? Kvůli trikům? Kvůli výpravě? Nebo snad kvůli padouchům? Kdepak přátelé, bylo to kvůli myšlence a navzdory legračním rekvizitám i jistému charismatu a příslovečnému "sense of wonder". Ano, kvůli všem těmhle nepostižitelným, efemérním vlastnostem, kterých měl Rodenberry na rozdávání, kdežto Baird by zřejmě nevěděl, o čem to tu plácám. Nejspíš by mi odsekl něco jako: "Co to meleš vole. Dostal jsem od těch pošuků zakázku, ať jim udělám další kousek toho jejich divnýho fetiše, tak co? Udělal jsem to jako vždycky, pravou hollywoodskou směs - čtyři lopaty akce, tři patosu, lopatu standardní pojivové směsi 'Mezilidské vztahy' a navrch padouch, typ č. 3. Nech si své plky o myšlence, na myšlení jsou tu jiní, já jsem jenom obyčejnej filmařskej žoldák. " Eh, škoda dalších slov. Kdyby to nebyl Star Trek, tak bych tomuhle průměrnému béčku dal tři hvězdičky - pobaví stejně solidně jako filmy typu Jádro nebo AvP. Jenže je to Star Trek. A poslední fimové zpracování na mě bohužel působí dojmem kdysi velkého spisovatele, kterému na stará kolena vyschla inspirace a živí se se psaním telenovel. Smutný pohled.(3.11.2004)

Po slibné úvodní scéně z Romulu přijdou bohužel bodré svatební proslovy ve stylu seriálů Jaroslava Dietla, honičky na čtyřkolkách, a pak se dokonce zjeví i ta nesnesitelná Janewayová. Ale nenechte se odradit, pak už to bude jen lepší. Tento díl je opět spíš pro teenagery než pro nejmenší, upírská rasa Remanů je pohledná, jejich šéfík překvapivý, no a nakonec Picard opět totálně zmasí Enterprise, ale stejně vyhraje. To snad není spoilerování, to je přece každému už dopředu jasné.(2.3.2013)

• - Film měl původně o padesát minut více. Vystříženy byly zejména scény pojednávající o vztazích postav. 17 minut z nepoužitého materiálu je ke zhlédnutí na bonusech DVD. (Terva)

• - Původně měl být hlavním protivníkem Picardův (Patrick Stewart) dlouho ztracený syn. Nápad byl však zamítnut s ohledem na kontinuitu s předchozími filmy a seriálem. (mirliflore)

• - Během natáčení svatby Rikera (Jonathan Frakes) a Troi (Marina Sirtis) studio navštívila Madeleine Albrightová, která je fanynkou Star Treku. (mirliflore)