Saw 3

• Kanada

Saw 3

Hra o prežitie 3

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA / Kanada, 2006, 113 min (Director's cut: 121 min)

Je to priemerný hororový thriller, ktorý je tretím, ale aj najslabším dielom tejto zaujímavej série. Má celkom dobrý príbeh o Jigsawovi, známom sériovom vrahovi, ktorému zostávajú len posledné hodiny života a tak s pomocou svojej pomocníčky Amandy unesie doktorku, ktorá ho musí udržať nažive až do konca ešte jednej hry, inak zomrie. A obeťou hry sa stal muž, ktorý prišiel o dieťa a teraz prostredníctvom pascí môže zachrániť, ale aj nechať zomrieť ľudí, ktorí mu nepomohli v najhorších chvíľach. Spracovanie nie je zlé, ale nie som s ním ani až tak moc spokojný. Po slušnom nekompromisnom úvode sa už film začne venovať tomu hlavnému, ale už to nedokáže až tak moc upútať, opäť majú hlavný priestor dve línie, línia s doktorkou pri Jigsawovi je celkom obstojná, ponúkne niekoľko zaujímavých situácií a prvkov a tak aspoň kvôli nej sa na to dá bez väčších problémov pozerať, ale tá drsnejšia s pascami ma takmer vôbec nezaujala, úplne jej chýba náboj a celý čas mi bolo úplne jedno, ako sa táto línia skončí. Ale chválim aspoň vyriešenie niektorých situácií z prvých dvoch dielov. A tento diel je aj zo všetkých najdlhší, no ukázalo sa to ako zápor, prvé dva diely boli dynamické bez jediného hluchého miesta a tu je tých slabých miest, ktoré výrazne spomaľujú tempo niekoľko. A veľkým sklamaním je aj záver, aj napriek snahe vôbec nezaujal, chýba tomu nápad. Sklamaný som aj po hororových stránkach, atmosféra a napätie sú minimálne a čo sa týka krvavých scén, je síce pravda, že toto je asi najdrsnejší diel, ale chýbajú tu zaujímavejšie pasce. Páči sa mi úvod a scéna so škripcom, tieto dve pasce sú dobré, ale ostatné ani trochu nezaujmú, jedine poteší nejaká vedľajšia likvidácia, napríklad tá posledná. Herecké obsadenie je iba priemerné, stále je hlavným kladom Tobin Bell a bavila ma aj Shawnee Smith ako Amanda alebo postava doktorky, no hlavný hrdina nestojí za nič a filmu dosť škodí. Réžia a technická stránka sú stále vydarené a tomuto dielu dosť pomohli. Nie je to zlý film, ale z celej série je to podľa mňa najhorší diel s najnudnejšími pascami a pointou. 56%(20.5.2007)

• LIVINGDEAD

SAW III na mne už tolik nezapůsobil, celkově to byla nuda. Žádné napětí a nepřipadá mi to jako horror. Spíše se to řadí mezi drama. ++++++++++++++++++++ PRO MILOVNÍKY HORRORU DOPORUČUJI FILM VE STYLU SAW - jmenuje se "ARE YOU SCARED?" je z roku 2006 a je to bomba. Už dlouho jsem neviděl tak skvělý a drastický film! DOPORUČUJI :-)(14.5.2007)

No, abych byl upřímný, jsem z tohoto filmu velmi rozpačitý. Zatímco oba předchozí díly měly koule a byla radost se na ně dívat, tak z toho třetího byla (a nejspíš stále je) cítit jistá 'únava materiálu'. Samozřejmě, nuda to není a snímek se nestává pouhým čekáním na finální pointu, ale způsob jakým se snaží autoři udělat tenhle díl zajímavý a nový je mnohem horší než kdyby vystavěli příběh na premise předchozích Pil. Ano, je to zvláštní, ale Saw 3 je extrémně překombinovaný film, ve kterým se vypráví rovnou několik příběhů, ale rád bych to vzal od začátku. Snímek začíná úžasným způsobem, i když později zjistíme, že to co vidíme nehraje vůbec žádnou roli, neboť tato část příběhu je později zapomenuta. Máme možnost zhlédnou několik úžasných vražd, které mají atmosféru (!), ale postrádají dějovou linii, neboť ta přichzí až za okamžik. Zajmutím doktorky jsem byl opravdu překvapen a přiznávám, že stejně jako ona, jsem neměl vůbec žádné tušení, co se to sakra děje. Jenže prokládání jejího příběhu hrou Anguse Macfadyena a jeho otravnými flashbacky nefunguje tak jak bych si přál. Příběh je příliš roztříštěný a v samotných fázích, kdy má sepnout diváka, vždy přepne na jinou linii a sám se tak rozpadá. Bohužel, musím zvolat, neboť pasti byly tentokrát opravdu povedené a třeba topení soudce působí přesně tak jak má. Ač jsem celkově zklamán - a pointa se opět velmi líbila - jsem zvědav na další díl...(16.5.2007)

• monolog

Nestává se mi to často, aby mi distributoři šlohli můj vlastní obsah, bez toho, že by se ohlíželi na nějaká autorská práva, která tak odhodlaně protlačují ve vztahu k sobě. A proto se o tom zmiňuji hned na prvním místě a tučně (dokonce totiž na originální obal DVD vytiskli chybu, kterou dělám pořád dokola jen já, místo McFadyen píšu McFayden, protože jsem si to kdysi u Statečnýho srdce špatně přečetl). Dál ale už jen k filmu, a bacha, budu spoilerovat. První varování všem, pokud jste neviděli předchozí díly a nechcete si nechat ujít tamní šokantní poenty, nedívejte se nejdřív na trojku. Tak trochu se totiž podíváme do kuchyně mistra kuchaře a zabrousíme občas i pod nějakou tu pokličku. Největším kladem na celým filmu je pro mě již zmíněný Angus McFadyen, sympaťák na první pohled, kterýho nemůžete mít neradi. Největším záporem asi to, že vysvětlováním některých nelogičností předchozích dílů (jak se mají poučit, když všichni umřou ;) se z toho stává jenom obyčejný seriál. Na čtyřku se upřímně těším, protože pokud se Bousman nespojil s Romerem, Jigsawa už neuvidíme. Tohle by byl přístup osmdesátých let, zabiják se vrátí ze smrti. No, doufejme, že si autoři uvědomují, že máme přeci jen jiný rok a doba kultovních nízkorozpočtových béčkových horrorů, které si můžou dovolit jakékoliv čachry s dějem, už dávno skončila. Podobným způsobem mi přijde, že se pokoušejí vytvořit další legendu jako Tallman, Jason, Freddy nebo Mike. K ději, nejvíc mi vadilo, že Dinu Meyer zabijí hned na začátku, že Shawnee hraje takovou káču, že smrti jsou opět tak neuvěřitelně přeplácané a postavy se při nich chovají úplně nelogicky. Nehledě už, že i když je závěr opět překvapivý a zajímavý, deus ex machina si opět prdel ušoupal, aby to všechno zvládl tak, jak si Bousman vysnil. Nehledě na to, jak si ubohý dítě může nevážit života, takže za to zaplatí smrtí (a taky nesnáším to odporný dabování dětí pištícími čtyřicítkami se žvárem v hubě). A tady je i další porušení autorských práv, deus ex machina vymyslel Euripides.(7.5.2007)

• Xmilden

Třetí díl se snaží opět doplnit nějaký ten střípek do mozaiky SAW a tak nám začíná žalářem Donnieho Wahlberga. Pak už se to celé rozjede po vlastní linii. No, i když rozjede je docela silné slovo. Než se něco začne díl, uteče 40 minut a máme zde pro změnu jednoho nesympatického tlouštíka, který přišel o dítě a žene jej touha po pomstě. Do toho se dozvíme že takové řezání lebky je vlastně docela zábava a na konci se to celé spojí a přichází to správné "SAW překvapení" na závěr. Málem bych zapomněl, že se nám sem vloudí i troška romantiky aneb kterak se do sebe zamilovali Jigsaw s Amandou. 35%(24.4.2014)

• - Tvar rány od přimrznutí na Jeffově (Angus Macfadyen) pravé tváři se v průběhu filmu mění. (Geriel)

• - Natáčelo se v Torontu (Kanada). (Varan)

• - Jméno Jeffova syna je ve filmu zmíněno jen jednou. Je však dost důležité. (Kulmon)