• Kanada

Hra o prežitie 3

• Nizozemsko

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA / Kanada, 2006, 113 min (Director's cut: 121 min)

Maximálně hustá hororová jízda bez slabých míst. S třetím pokračováním jsem o mnoho víc spokojen než s předchozími dvěma díly, které mně nepřišli příliš hororové, a nic pro slabé nervy se v nich neodehrálo. To trojka se s ničím nemaže a hned od začátku představuje skládačkového vraha upoutaného na lůžko a v posledním tažení vzhledem k jeho rakovinovému nádoru, ale neznamená to, že by hororová jatka vzala za své. Dvojice pánů Whannell a Bousman navařili pekelně krvavý horor s temnou dávkou atmosféry, který nešetří důležité postavy a okamžitě je likviduje ze scény, a když dojde na operaci hlavy umírajícího "pacienta" Jigsawa, kdy divákovi není skryt jediný detail, je jasné, že tohle není podívaná pro slabší povahy, a brutálních scén je tentokrát nepočítaně. Saw 3 byla bez nudy a ve svižném tempu.(19.8.2010)

Obsahuje spoilery. Saw 3 má jedno hrozivě veliké mínus, které brání lidem vidět v něm pozitiva. Co tím mínusem je? Brutalita, která je zahnaná do takové krajnosti, že její pozitivní vnímání v určitých chvílích celkem nepochybně značí nějakou sexuální deviaci. Je pochopitelné, že leckdo to nepřekousne, a kdo se pak má snažit najít něco dobrého, když jediné co vidí, jsou vyhřezlé vnitřnosti, lidská těla roztrhaná na kusy a rozleptaná kyselinou, to celé navíc v opravdu nepříjemném klipovitém střihu? Nemám rád brutalitu, zvlášť ne takovou, která je samoúčelná. A tady tak trochu je. Tato negativa jsou navíc podpořena nepříliš dobře napsanou novou hlavní postavou Jeffa. Jeho počínání, motivy a pohnutky jsou nelogické, hloupé, a samoúčelné asi stejně jako brutalita při scénách vražd. Ale jak vraždy tak Jeff jsou nutné k zobrazení dokonale vystavěných povedených součástí Saw. Tím jsou dvě věci. První bych nijak detailně nepitval, kdybych z ostatních komentů neviděl, že byla většinou (nikoli pouze jejich vinou) naprosto neviděna. Amanda nebyla pitomá, lidi, očividně trpěla hraniční poruchou osobnosti - porucha, která vzniká v dětství či rané dospělosti, jak ve filmu padlo, Amanda byla týraná a možná sexuálně zneužívaná, což mělo za následek utvoření vzorce velice nestabilních, ale o to intenzivnějších mezilidských vztahů (a to na obou pólech), výkyvy emocí, dále impulzivitu sebepoškozujících aktivit (u Amandy tedy užívání drog a poté řezné rány na noze), no a taky záchvaty zlosti (kterých měla Amanda požehnaně), a trpěla i známějším Stockholmským syndromem. Díky němu se z Amandy v hororovém žánru stává naprosto unikátní postava, která nemá obdoby... Jinak podle drobností ze všech dílů se dá rozpoznat, že Amanda je velice inteligentní, samozřejmě schopná (technicky) a emocionálně (právě kvůli svým poruchám) vyrobit ony pasti. Herecký výkon Shawnee Smith byl velice dobrý, zahrála roli tak, jak byla napsaná, což byla mimochodem moc dobře, a lidé, kteří Amandu nazvou hloupou, nebo snad i debilní, jak tu padlo, jsou... přinejmenším ignoranti. Amandu jako postavu obdivuji, je to poctivý kus psychologického profilu, to jak je zpracovaná, je ten největší důvod, proč se mi líbila Saw 3. Tím druhým je ohromně dobře propracovaný vztah mezi Amandou a Johnem, vývoj jejich postav není jen obyčejnou z prstu vycucanou šokující zápletkou, je to logické, má to pevné kořeny v psychologii vraha a oběti, a je to skvěle zahrané (tedy myslím konkrétně pouze Shawnee a Tobina, Dina s Donniem neměli zrovna moc prostoru, Bahar mohla být mnohem lepší, a Angus neměl v roli, která dostala prostoru pro moře, ale měla v sobě jen kapku vody, moc co předvádět...). Uvažuji o 4 hvězdách, které bych dal nepochybně, kdyby tu bylo o polovinu méně krve a střihu.(17.5.2007)

• heyda

Je mi líto, ale z 5 hvězdiček, které si zaslouží předešlé díly jsem musel klesnout až na dvě. Příběh už je přiliš nacucaný chybami, hloupostmi a především mě naštvalo, že místo myšlenky zde sázeli tvůrci na kubíky a kubíky krve a taky rozsekaných prasat. Závěrečné rozuzlení ani nemělo ty pořádné grády. Trochu jsem tušil, že už bude pila tupější, ale že to tvůrci až takhle strašně s prominutím pojebou??? Velké zklamání a po zhlédnutí celé série jednoznačně nejslabší díl!!!(17.4.2009)

Nejvetsi devizou trojky je vynikajici brutalita a jako vzdy uzasny design pasti. To by byly klady. A ted zapory. V prvni rade postava Amandy, ktera dává pojmu "blba zenska" naprosto novy rozmer. Neco tak nepovedeneho se jen tak nevidi. Ruku v ruce s Amandou jde prekombinovany pribeh, kde je jen jedna z mnoha point zajimava, nanestesti je to zrovna ta nejocekavanejsi. Doufam, ze v dalsim dile se tvurci vykaslou na pribeh a zustanou jen u pasti.(17.1.2007)

Pokračování, které je kvalitou shodné se dvojkou, snaží se brutalitou zaujmout a přitom tam tolik vražd ani není. V podstatě příběhu je tam jeden chlápek v bedně a vrahoun Jigsaw na operačním stole. Fakt je, že to ten vrahoun měl slušně promakaný a konec i když vcelku čekaný mě vyděsil, tak jako u dvojky. Konec je vcelku zřejmý a tak jsem zvědavý, jak nakonec dopadne čtyřka i když už předem vím, že to bude stát za starou belu. --- I want to play a game(25.11.2006)

• - První ze série Saw, ve kterém byla nahota. (Kulmon)

• - Jméno Jeffova syna je ve filmu zmíněno jen jednou. Je však dost důležité. (Kulmon)

• - Producenti filmu se ptali producentů Scary movie 4, jestli by mohli užívat jejich koupelnu, protože ta byla ve Scary movie použita jako přesná replika té, která se objevila v Saw 1 a Saw 2. (Kulmon)