Princezna Alžběta, dcera Jindřicha VIII. a jeho druhé ženy Anny Boleynové, je na příkaz královny, své starší nevlastní sestry Marie, uvězněna v Toweru pro podezření ze spiknutí. Lid v zemi je totiž s Mariinou vládou nespokojený a Alžběta by se v případě Mariiny smrti stala vládkyní. Důkazy o spiknutí se však ani za rok nepodaří nalézt. Marie nakonec zemře na rakovinu. Pětadvacetiletá Alžběta, díky svému protestantskému vyznání milovaná většinou lidí v zemi, nastoupí na trůn. Přestože je to žena uvnitř křehká a plná pochybností, od samého začátku své vlády začne vystupovat jako rozhodná a neústupná panovnice. A to se vyplatí nejen jí samotné, nýbrž celé Anglii. Ohrožuje ji totiž mimo jiné skotská královna Marie Stuartovna, která uplatňuje nárok na anglický trůn. Královská rada také pracuje na otázce Alžbětina sňatku, protože země nesmí zůstat bez dědice. Alžběta miluje svého přítele z dětství Roberta Dudleyho, avšak ten je ženatý a manželství s ním nepřichází v úvahu. Žena posléze vyřeší i tento problém: rozhodne se zůstat "panenskou královnou", která se obrazně řečeno provdá za Anglii. Zlatý věk rozkvětu může začít... (oficiální text distributora)

gidzitka

Alžběta I., spolu se Saladinem, sv. Václavem, Karlem IV. a králem Šalamounem patří k mým oblíbeným panovníkům, kteří se přes svou moc jí nenechaly nikdy zkorumpovat. Navíc Alžběta jakožto žena si nemohla dovolit chyby jako její mužští kolegové. Toliko k mé zainteresovanosti tímto tématem. K filmu samotnému nemám téměř co vytknout: autenticita prostředí i charakteristiky jednotlivých postav, nádherně návyková dobová hudba, u které bych klidně protančila celou noc, dramatický a lidsky komplikovaný děj a vyústění. Nicméně i tak mám několik výhrad: dle mě naprosto nevhodný Tom Hardy jako představitel Roberta Dudleyho (doprčic možná to vidím příliš idealisticky, ale přece se Bety nemohla zamilovat do takového egoistického dětinského hejska?! I když by to jen potvrzovalo mou teorii, že silné ženy mají v lásce pech.) a jejich vzájemná "chemie" mi teda tady moc nefunguje; dále masky ke konci (tomu se člověk při dnešních možnostech musí smát). Můj verdikt: Anne-Marie Duff je skvělá herečka a měla by dostávat víc příležitostí ukazovat jaká hloubka v ní dřímá! Tato bouře by totiž strhla davy!! ()

Gwilwen

Další zpracování života a vlády anglické královny tentokrát z produkce BBC. Přestože královna Cate Blanchet je v konkurečním snímku bezesporu vizuálně líbivější, nutno podotknout, že tahle varieanta s Anne-Marie Duff dává Královně Alžbětě pěkně na prdel. Alespoň z hlediska autenticity příběhu. Panenská královna je prostě kompaktnější, přesnější, detailnější. Prostě lepší, pozor nikoliv však z hlediska hereckého projevu, v tom jsou obě dámy Cate i Anne-Marie silné v kramflecích. Pro mě jako obdivovatelku Alžběty I. jako silné královny a ženy své doby proto převládá naprostá spokojenost. Jediná osamocená výtka směřuje k maskám - zejména v případě postavy Lettice (Sienna Guillory) došlo k naprostému kolapsu, protože to "skupenství hmoty" co Sienna dostala na ksicht se nedá ani popsat. Skvělé kostýmy, překvapivé obsazení přitažlivé Joanne Whalley do role Krvavé Mary, velice zajímavě zvolená hudba Martina Phippse s keltskými i klasickými prvky a zejména úžasná skladba The Virgin Queen od Medieval Baebes. Jasný plný počet! ()

rixis

Jedna z najdôležitejších postáv histórie. Možno najvýznamnejšia žena Británie dokonale stvárnená Anne-Marie Duff. Úžasná, prirodzená a hlavne uveriteľná kráľovná. Tvorcovia nezabudli do akej doby sa postavili, nezabudli ani na to že sú v šedom Anglicku. Podarilo sa im udržať autenticitu. Nepokazili príbeh perfektne osvetleným a prepchatým interiérom, príliš farebnými róbami a hlavne dokonale nalíčenými herečkami ako je to vo väčšine podobných filmov. Pre mňa jednoznačne najlepšie spracovanie alžbetínskeho obdobia. ()

Sofia_Straw

Po smrti Márie nastupuje Alžbeta I. na anglický trón. V úlohe brilantne stvárnenej Alžbety sa predstavila britská herečka Anne-Marie Duff. No nebola to len reprezentatívna pozícia hlavy monarchie, ale najmä osobnosť ženy so všetkými jej túžbami, slabosťami i nedostatkami, ktoré herečka dokázala prejaviť. Po nástupe na anglický trón bola Alžbeta nútená obklopiť sa dôveryhodnými a vernými ľuďmi. Politická situácia, v ktorej prevzala krajinu vyžadovala rozhodného a silného vládcu. Parlament ju niekoľkokrát nútil vydať sa, čomu sa dokázala vzoprieť odvolávajúc sa na manželstvo s Anglickom. Postavila sa proti rekatolizačným snahám a zavŕšila oddelenie anglikánskej cirkvi od Ríma. Do polovice druhej časti minisérie sa stretávame s priateľom a spoločníkom Alžbety, Robertom Dudleym, reálne sa pohybujúcom v jej blízkosti od raného detstva. Vzťah medzi nimi bol po nástupe Alžbety na anglický trón intímny po duševnej i fyzickej stránke, no vášeň medzi nimi nebola stvárnená nijako vulgárne, bola dávkovaná v tej správnej miere. Tvorcovia sa rozhodli vsunúť do filmu aj viacero pasáží, na ktoré by sme márne hľadali odpoveď. Nedokončenými scénami vytvorili priestor pre polemiku o skutočnom vzťahu medzi Alžbetou a Robertom. Boli alebo neboli milenci? Autori snímku prihliadli na najnovšie historické výskumy hovoriace, že Robert Dudley skutočne Alžbetu miloval..., a preto zostali niektoré myšlienky o jeho vypočítavosti iba naznačené v pozadí, resp. nevypovedané. Stráviť čas dlhý 30 rokov v intímnom jednostrannom vzťahu bez lásky k žene by zrejme nebolo možné a už vôbec z vypočítavosti. Aj keď, určitou jej dávkou mohol gróf z Leicestru disponovať. Scény, otvorene sa prikláňajúce k tejto alternatíve však nakoniec neboli do filmu zaradené. Réžia sa aj v tomto prípade držala skôr zlatej strednej cesty a vytvorila tak priestor pre vlastný názor. Robert Dudley po smrti svojej prvej manželky niekoľkokrát požiadal Alžbetu o ruku, vždy ho však odmietla...a milenecký pomer nikdy verejne nepriznala i keď bol očividný. Ako blízky priateľ kráľovnej mal Robert Dudley veľmi ťažké postavenie v spoločnosti. V oboch častiach diela je veľmi dobre zachytená jeho neobľúbenosť na panovníckom dvore. Dvojdielna miniséria zo života kráľovnej Alžbety I. predstavuje dobovú autenticitu anglickej krajiny, prepracovanosť renesančnej módy, účesov, profesionalitu maskérov ale najmä šťastnú ruku tvorcov vo výbere hercov. V druhej časti nebolo najmenších pochybností o starnutí predstaviteľov. Filmové dielo zachytilo hlavné udalosti života kráľovnej Alžbety I. tak, že divák pri pozornom sledovaní získa základný prehľad nielen o jej panovníckych povinnostiach a schopnostiach, ale aj niektoré informácie zo súkromného života. Vynikajúca hudba vystihujúca situácie a nálady.. Pekný vstup do histórie alžbetínskeho Anglicka. ()

Radek273

Jedno z těch nejuvěřitelnějších zpracování anglických dějin a vyobrazení královny Alžběty I., které přímo láká k bližšímu nahlédnutí do historie této země. Navíc i to prostředí mají Britové zpracované k dokonalosti. ()

dyjaska

Mezi filmovými - a televizními - zpracováními anglické historie rozhodně jedno z nejzdařilejších. Tepe to životem (zejména doporučuji na spravení chuti po unylinách typu Královna Viktorie). ()

zero_zelo

moc pěkný zpracování. jako TV film pod značkou BBC si sice nezavdá s naleštěnou hollywoodskou produkci, ale herecký výkony a především i váha informací, kterou oceňuju ve velkým. a musim říct, že scénář mě mile překvapil, protože protínání soukromí, minulosti a lásky s politikou a soudobou společenskou situací je fakt skvělý, pochopitelný a výjimečně nemá člověk v ruce tužku, aby si psal, kdo je kdo :) ()

marien1039

Čekala jsem zase to jedno pseudo "historické drama" nezakládající se na pravdě naprosto ničím, jako když mě lidi tlačili do Královy přízně. Ale to se u tohoto zpracování všemi omýlané slavné královny Alžběty nekonalo. Je myslím zcela jasné, že tohle je životní role Anne-Marie Duff. Tato herečka nejenom jakoby samotné Alžbětě z oka vypadla, očima, postavou, tvarem hlavy, ale její staro-mladý zjev, který v jiných filmech může působit na překážku, zde se hodil snad až více, než by kdokoliv očekával, právě protože děj tohoto filmu jede přes tři generace. Z historické stránky to hodnotím velmi pozitivně. Tudorovskou linii znám docela ve velkém a nejsem z těch, kteří by se přikláněli k šíleným teoriím, proč se nevdala (jako, že měla vážnou genetickou chorobu a měla i varlata nebo že byla dokonce muž) a tady je ta otázka zpracována dle mého snad nejskutečněji. Dále příjemná hudba, nádherné kostýmy a doufám, že masker dostal taky nějakou cenu, protože by člověk koukal, jak sedmdesátiletě vypadá Anne-Marie Duff na konci filmu. Každopádně rovněž doporučuji i skvělou miniserii z téhož roku od Hoopera. Taky mimořádný počin. ()

lord_zail

Výborně zpracované téma, kolem kterého se točí tak moc filmařů, že člověk už ani neví na co se podívat. Trochu mi chyběla obsence Francise Drakea, maskéři to v druhé půlce hodně přehnali, ale náhledu, který na Alžbětu podali se jen tak něco nevyrovná a rozhodně dávám 100%. ()

Gazela2

Tendo dvoudílný film mne naprosto dostal. Je to natočeno tak úžasně, že příběh diváka vtáhne do děje a nepustí ho až do samého konce. Skvěle zvládnuté role, krásné kostýmy, úchvatná a naprosto výstižná hudba. Kdyby to šlo, dám i 10 hvězdiček. ()