Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

mupimup

Místo nenáročné oddychovky s předpokládaným, černobílým světem (pochopitelně vybarvených) komiksových hrdinů, jejichž samozřejmé klady se odrážejí na pozadí ničemnosti opovrženíhodných superpadouchů, jsem byl zaskočen hlubokým dramatem s hrdiny zápolícími s typicky lidskou rozporuplností. Tam kde by člověk očekával přirozenou vřelost a morální sílu nachází chlad nebo pohrdání a ryzost a lidství občas překvapivě povstane ve špinavém zákoutí. Oslavovaný Dr. Manhattan se ukazuje být tragickou postavou a skutečným hrdinou nejméně oblíbený Rorschach. Přidám-li neotřelý příběh se silnou myšlenkou, strhující zpracování akčních scén a jisté herecké výkony, mohu jen konstatovat, že se jedná o výjimečný film, a to nejen ve svém žánru komiksových adaptací. Po chvíli váhání přidávám pátou hvězdu. Jako nenáročnou oddychovku si prosím pusťte něco jiného. ()

Plechpetr

Nevim co k tomu napsat. Nekteré pasáže byly zdařilé ale více bylo těch šíleně nudných. Přemýšlím jestli si to ty 3 vůbec zaslouží.. ()

candy_daze

Pořád se nemůžu tak úplně rozhodnout. Chvílemi to byla jízda na střele, chvílemi mi to přišlo trapné a nafoukané až k pláči. Nepůsobilo to na mě komplexním dojmem, čemuž téměř tříhodinová stopáž moc nepomáhá. ()

Mandalorian

Komixové filmy většinou spíš na jedno skouknutí. Tady... by to zcela stoprocentně chtělo pokračování a to hned. Konečně něco, co není takové klišé. K čemu to přirovnat ? Způsobem vyprávění jen okrajově k Sin city. Taky dobrý film... 100% ()

Grepfruit

Dávám tomuto filmu pět hvězdiček, ale i tak mi to přijde, jako ostudně málo, protože to, co Snyder vytvořil (215 minutová verze) se dá naprosto nekriticky označit za opus magnum. Když sem film viděl poprvé, zas tak moc mě to nezaujalo, říkal jsem si, že je to další z řady superhrdinských filmů, ale po té, co jsem si přečetl komiks sem pochopil hloubku, která se v tom díle skrývá. I když film v podstatě skoro doslovně kopíruje komiks, včetně komiksu v komisku (heh :)), tak i přes to svým zpracováním nabídne o tolik více, než jakýkoli jiný blockbuster, který hollywood kdy vyplodil. Vidět všechny ty silné scény z komiksu převedené na plátno je opravdu působivé. Snyder pravděpodobně tušil, že film nebude mít takový úspěch, jako 300, ale i přesto film natočil, jako svůj guilty pleasure a riskoval, že se dostane do nemilosti hollywoodských hlavounů a za to má můj obdiv. ()

Ondr@932

Ach jo ... Další film od Zacka Snydera který mě nedokázal skoro vůbec zaujmout :-( Asi to je také především tím, že jsem tento komiks nikdy nečetl. Ale i tak mě to vůbec nenadchlo a začal jsem se asi po 20 ti minutách nudit ... Tak jsem to vydržel do 90 ti minut a pak jsem to už musel vypnout. 30% ()

Kadas97

Nechápem ako som mohol tak dlhú dobu prehliadať tak super film. Pamatám si, že som ho niekoľko krát rozpozeral a až nedávno som si Watchmena napálil naplno do žily a bola to neskutočná komiksová jazda. Neviem či je na mieste porovnávať tento film so Sin City, ale mne osobne sa veľmi podobali. Bohuvďaka mali superhrdinovia aj temné stránky a neboli to trubky typu Peter Parker. Spomedzi hlavných postáv vedie u mňa Rorschach na plnej čiare, možno práve vďaka tejto postave sa mi film podobá na už hore zmienené Sin City. Hudba, príbeh, vizuál na jednotku, niet čo dodať 10 z 10. ()

redwik

Veľmi sa mi páčilo, ako počas filmu bola vysvetľovaná história postáv, dozvedeli sme sa ako vznikol Dr.Manhattan alebo Rorschach. Ale na filme sa mi nepáčili dve veci. Prvou z nich je pornoscéna, kde sa Malin Åkerman a Patrick Wilson spolu oddávajú radovánkam po vytiahnutí ľudí z horiaceho domu. Táto scéna jednak hrozne zbrzdila dej, bola zbytočná a do filmu ako takého sa mi vôbec nehodila. Ďalšia vec, ktorá sa mi moc nepozdávala, bol ten otrasne otrasný záver. Človek by čakal niečo dobré, zaujímavé, prekvapujúce.. a nič. No aj napriek týmto neduhom a dĺžke vyše troch hodín boli Watchmani príjemným filmom, ku ktorému sa možno ešte niekedy v budúcnosti vrátim. ()

Killingjoke

Výjimečná předloha převedena na plátno ve výjimečném filmu. Mnoho adaptací literárních, potažmo komiksových děl často nedopadne dobře, tenhle film naštěstí není ten případ. I přesto, že jej od začátku provází nadávky autora komiksu Alana Moora (ten chlap už jiný nebude, ale má na to jako komiksový bůh právo), musím říct, že se to režiséru Zacku Snyderovi opravdu povedlo. A byl to hodně těžký úkol, jelikož se jedná o nejlepší komiks všech dob. Film se docela věrně drží předlohy a my se tak můžeme hluboce položit do alternativních dějin USA a vlastně celého světa, které jsou větší či menší měrou ovlivňovány působením maskovaných strážců zákona. Hlavní nosnou linkou však zůstává rok 1985, tedy doba kdy vrcholí Studená válka a jaderná katastrofa vyvolaná válkou mezi USA a SSSR je na spadnutí. Okolo tohoto je nabaleno množství flashbacků do minulosti hlavních postav, které osvětluji vše potřebné. Výborný je ale styl vyprávění a spojení neuvěřitelné brutálních scén s filozofujícími přesahy. Vizuální stránka je u Zacka Snydera samozřejmostí. I tentokrát je to lahoda už od výborně sestavených úvodních titulků. Rovněž si pochvaluji použití písniček, které výborně dokreslují dobu, ve kterém se film odehrává. Herci hrají všichni výborně, nejlepší je však výkon Jackie Earle Haleyho, který v roli hrdiny se správnými úmysly, ale trošku psychopatickými sklony Rorschacha naprosto exceluje, přesto že mu většinu filmu není vidět do tváře… Strážci nikdy nebudou patřit mezi přelomové komiksové adaptace ani přelomové filmy. Vždycky budou vytlačováni divácky vděčnějšími, avšak mnohdy sterilitou překypujícími filmy studia Marvel, nebo falešnou nálepkou „reálného superhrdiny“ se honosícími filmy ze série Kick-Ass. Přesto Strážce považuji za mnohem lepší film a dokonce i látku k vyprávění, na kterou se jako komiksový fanoušek vždy podívám mnohem raději a s mnohem větším požitkem z komiksového příběhu, než u všech zmíněných filmů dohromady… ()

Professor Zoom

Zack Snyder nám opäť predviedol, ako dokáže urobiť zo super komiksu super film. Rohdone doporučujem nielen samotný film, ale aj komiks ktorý je možno ešte lepší. Film som po prvý krát videl keď mi bolo 10. Vtedy ma moc nezaujímal, ale teraz mi to príde ako jeden z naj filmov aké som za celý život videl. P.S. Rozhdone doporučujem Ultimate Cut ;) 100% - 5* ()

Drom

Tohle mi někdo nacpal, že prej to je super a teda nebylo. Nějakej modrej týpek, zcela normální superhrdina, kterých člověk na ulici potká haldu, má kupu kámošů, taky náhodou superhrdinů, a navíc ke všemu ješte problémy se (super?)buchtou. Mě to přišlo jak drsňárna pro náctiletý, cool a hyper, něco jako ta pitomost Smallville. Dost slabý, nikdy víc. Ach, ty komixový předělávky, proč musí bejt tak debilně natáčený? ()

pepa3rd

Úžasný začátek a úvodní titulky střídá velmi pomalý, více jak hodinový, rozjezd, hraničící s nudou. Pak nastane zlom a ke slovu se dostává poodhalení tajemství, konspirace a především přichází na řadu akce. Určitým způsobem je to jedinečný film. Humor, najdeteli zde nějaký, je jen v hodně černé podobě a souvisí s naturalistickým znázorněním skutečnosti, která stírá rozdíly mezi hrdinou a padouchem, protože i hrdinové zde stojí na samé hraně zákona a mnohdy ji překračují. Ti jsou sami o sobě dosti nesourodí, s nejasnými schopnostmi i minulostí, která se pro některé pomalu poodhaluje. Nicméně závěr přináší opět spíše zklamání. Celkově nadprůměrných 65 % ()

Stíba

Watchmeni nejsou filmem pro každého nicméně Snyder na nich ukázal, že je výborným režisérem. Jemně si hrál s detaily, skvěle zakomponoval hudbu a mě jako zhruba lehce nadprůměrného fanouška komiksů dokázal skvěle bavit i u tři a půl hodiny trvající SE. ()

DuranCZ

Pro mě nejlepší film o superhrdinech. Co k němu říct... Nebezpečně dokonalé herecké výkony, podmanivá hudba, excelentní myšlenka, zábava pro inteligentí populaci a to Intro je nezapomenutelný - nutnost shlédnout vícekrát. Možná pro někoho zbytečně dlouhý film, ale stojí to za to u něj vytrvat. Napodruhé lepší zážitek. 2001: Vesmírná Odyssea mezi superhrdinskými filmy. ()

TomasMarlen

Nejdospělejší a nejnaturálnější comicsová adaptace s jakou jsem měl kdy tu čest. X-men a Superman zde v porovnání s Watchmeny působí jako metrosexuální retardi. (ovlivněnen cocainem během premiéry) ()

sackrebleu

Jeden z najnetradičnejších filmov, aké som kedy videla, ktorý spája prvky komixu, akcie, filozofie, politiky a bohvie čoho ešte.. Už od úvodu ma upútalo celkové vizuálne spracovanie a následne absencia pre komixový žáner tak typického boja dobra proti zlu - v tomto filme by sa v istom zmysle za tých "zlých" dali označiť všetci. Film je to ťažký a náročný a to nielen po dejovej a obsahovej stránke, ale aj čo sa stopáže týka, čo sa priznám, že mi trochu vadilo. Za jeho originalitu a fakt, že ho len tak nedostanete z hlavy, hodnotím piatimi hviezdičkami. Inak sa viac-menej stotožňujem s komentárom od Galadriel. ()

Kingjiri

Watchmeni jsou hodně jinej komixovej film. Víc než zábavný jsou často vážný, polovina komixovejch "hrdinů" ve skutečnosti kladný postavy nejsou a akce je jako šafránu. Kostýmy navíc občas vypadaj jak nějaký lepší výtvrory cosplay nadšenců a většina postav má hodně geekovskej vizuál (vrcholem je Dr. Manhattan). Hlavní myšlenka je však docela zajímavá a umocněná solidnim závěrem. Jenže je hrozná škoda, že tyhle přednosti nedokážou Watchmeni díky spoustě příběhovýho balastu (flashbacky tvořej snad tři čtvrtiny už tak dlouhý stopáže) a šnečímu tempu vyprávění prodat. Za slušnej nápad, brutalitu a Snyderovu filmařinu třetí hvězda. ()

FFs

Po několika letech jsem shlédnul Watchmeny ve verzi ultimate cut a i takto s odstupem musím potvrdit své původní dojmy, které byly mimořádné. Na rozdíl o některých pisatelů jsem naopak nucen konstatovat, že film překonává svou předlohu a jeho závěr je zcela diametrálně lépe propracovaný a ztvárněný. Líbí se mi jak skvěle zvolené herecké obsazení, tak perfektně vybraná hudba a ve výsledku tomu není absolutně co vytknout. Bravurně zvládnutá práce! ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize