Speed Racer

Akční / Rodinný / Sportovní
USA / Německo / Austrálie, 2008, 135 min

Speed Racer je mladý automobilový závodník, který již odmalička, stejně jako jeho rodina a její firma Racer Motors, žije pouze pro superrychlá auta a svět, který se točí kolem závodních okruhů. Starší bratr Rex ho odmalička tajně brával na závodní dráhu, kde ho učil řídit. Také díky němu se ze Speeda stal jeden z nejlepších současných závodníků, který dokáže s neuvěřitelnou jistotou ovládat vše, co má volant, i v těch největších rychlostech. Pomáhá mu při tom mechanik Sparky a podporuje ho celá rodina včetně přítelkyně Trixie. Svět velkých závodů není jen o rychlosti a dovednostech řidiče. Jak Speed postupně zjišťuje, točí se v něm také velké peníze, odehrávají velké podvody, vydírání, manipulace s výsledky ve prospěch vlivných sponzorů, a dokonce vraždy. Odmítne nabídku vlivného Alberta Roayltona, aby jezdil pro jeho firmu, stejně jako tajemného závodníka Racera X, který pracuje pro detektiva Detectora z oddělení pro hospodářskou kriminalitu a žádá, aby mu pomohl v boji s korupcí a zločinnými praktikami na závodních okruzích. Aby dokázal, že podvody závody nemohou ovlivnit, rozhodne se zúčastnit nebezpečného závodu Casa Cristo, při němž před lety zahynul Rex. Chce závodit za stáj Togokhan Motors stejně jako Racer X a dědic firmy, japonský závodník Taejo Togokhan, který se vzepřel gangsteru Cruncherovi, jenž ho donutil prohrát několik závodů. Závodu se účastní také jeho japonský konkurent Muša, který uzavřel dohodu s Roayltonem, aby mohl získat pod kontrolu oslabenou Taejovu firmu. Speed, Racer X i Taejo vědí, že je čeká nebezpečný závod, v němž půjde o život. (TV Nova)

Spiker01

Na první pohled hovadina, jistě, ovšem pokud člověk dá snímku šanci a začne uvažovat jako, tedy ještě stále bratři, Wachowští, dojde mu, že se jedná o velice efektní, leč maličko kýčovitou, pečlivě promyšlenou věc. Ne každý film pochopí, ne každému sedne, ne každého baví; ovšem to přece na Wachowských máme rádi...70% ()

Lavran

Nová definice bombastična made by Wachowski Bros. je sázka na jistotu pro všechny zmlsané hyperaktivní hračičky. Jasně, je to šílené, psychedelické jako ten nejpeprnější trip, ale zároveň je to jedna velká a geniální lahůdka, která pro jednou láme ledy svou revolučností. Garantuji všem nezúčastněným, že takhle uhrančivou a bláznivě zábavnou podívanou na plátně ještě nespatřili a dlouhou dobu ani nespatří. Děje se prolínají do sebe ve vypiplaných přechodech a prolínačkách, postavy trousí cool hlášky, barvy víří a vybuchují, Giacchinova hudba nahání husí kůži a vůbec je to extáze jedna báseň. Poslední závod je tak intenzivní záležitost, že jsem v kině málem vydechl naposled. Wachowski Bros. si zase jednou udělali z filmařiny opičky (pomocí příručky absolutního kýče) a z mého pohledu jim to vyšlo na 100%. Tohle prostě žeru!:) P.S. - Distributora by měli za ten awful dabing "zlynchovat". ()

Falko

Moj prvy dojem z traileru, ktory som videl vo februari 2008 (v unoru) bolo viacmenej sklamanie, ze taketo nieco mohli natocit bratia Wachowski? Povedal som si, ze ak to bude v kine, pojdem na to. Dnes som bol sice v Nemecku v kine, sice len sam v celej kinosale, pretoze vsetci si radsej pozreli Iron-Mana, ale dokazal som sa ponorit do fantastickeho sveta automobilovych nahanaciek, ktore by ma normalne mali priklincovat k sedadlu. Avsak asi po prvej polhodine som takmer zaspal. Strihy boli prehnane agresivne, farby boli tak silne, akokeby som si dal doma farebnost televizora na maximum, ale zase nechcem vsetko kritizovat. Scena s ninjom bola super a koniec sa mi tiez pacil. Skoda. Som sice fanusik fantastickych , akcnych (aj detskych) filmov, ale toto nebola moja salka kavy. Samozrejme ako 12 rocny by som dal filmu asi 5 hviezdiciek... 14.05.2008 _______ Emile Hirsch - (Speed Racer) +++ Susan Sarandon - (Racerova mama) +++ John Goodman - (Pops Racer) +++ Christina Ricci - (Trixie) +++ Richard Roundtree - (Ben Burns) +++ Scott Porter - (Rex Racer) +++ Matthew Fox - (Racer X) +++ Produkcia: Joel Silver, Andy a Larry ´Lana´ Wachowski +++ Hudba: Michael Giacchino +++ (Videl v kine 13.05.2008) +++ ()

castor

Závodní jezdec Speed Racer chce jediné – pravidelně stát na stupních vítězů a blaženě sledovat aplaudující diváky. Teď už je natolik velký, aby po vzoru svého zesnulého bratra mohl plnit své sny a s pomocí tradiční japonské anime se mu to může brzy povést. Bratři Wachowští, kteří se svému kultovnímu Matrixu (prvnímu, samozřejmě) už nikdy zřejmě zdaleka nepřiblíží (každopádně mají obdivuhodně nakoukáno), přichystali malou filmovou revoluci. Na trati se to blyští, září, vzájemně přebíjí, pohrávají si s obrazem a prostřihy, díky čemuž sledujeme i několik minipříběhů současně. Ona komplikovanost střihové skladby je dovedena k dokonalosti. Jenže stačí se třeba zastavit u závodu v poušti. Ano, je strhující, ale jakmile havarují další a další auta a víceméně stejným způsobem, brzy to začíná nudit. Mimo adrenalinovou trať (kdy mnohdy nevíme, kdo je kde) to taky viditelně drhne. Naťuknutá témata kolem závodění jsou z druhu naivních a dokonale propraných, takže zásadním kolizím se v plytkém příběhu rozhodně nevyhneme. Navíc má snímek silně přes dvě hodiny a to je setsakra hodně, aby si udržel napětí při pohledu na přeplácané obrázky. ()

Trellíno

Audiovizuální orgasmus propojený s neuvěřitelně drzým rodinným filmem. Funkční ve všech ohledech a ten speed v názvu má ještě další rozměr. Wachowskim se ho totiž povedlo skrz plátno nějak naprat i do mne, protože takhle hyperaktivní a nakopnutý jsem snad ještě po žádnym filmu nebyl. Prostě je to s prominutim náser, u kterýho by v Imaxu asi lidem mohli i bouchat hlavy. Citlivějším a slabším povahám proto pouze na vlastní nebezpečí. Tady totiž asi budou v kinech možná lidi dostávat infarkty. ()

D.Moore

Navzdory mému odporu k japonským animovaným seriálům, navzdory hloupému humoru, kterého tu je spousta, navzdory haldě klišé a navzdory pitomým postavám malého bratříčka a jeho ochočeného šimpanze... Jsem se vlastně bavil. Nijak převratně nebo nezapomenutelně, ale díky ohromné vizuální stránce, nápaditým závodním scénám a Giacchinově hudbě vcelku nezávadně a vlastně takřka od začátku do konce. Tři a kousek. ()

kulyk

Hm. Kdybych sjížděl speed jako racer, určitě by mi toto zachutnalo. Já se naopak již dlouhá léta tlumím, takže mi kýčovité prostředí a nabuzené držky netopoří tělíska. ()

Niktorius

Dokonalý argument proti všem žvanilům, kteří tvrdí, že nemůže být nic kýčovitějšího, infantilnějšího a přebarvenějšího než dětské filmy Roberta Rodrigueze :-) Šileně originální vizuální koncepce je fajn, montáž ještě fajnější, ale přežít Speed Racera bez zívání je těžší, než se upřímně smát fórkům Spritleovy opice, když snímek pánů (ehm) Wachovských nedělá nic jiného, než okázale předvádí svůj lízátkový háv a vtlouká divákům do hlavy moudra o fair-play a důležitosti rodinné pospolitosti, aniž by (například po vzoru pana Wonky) dokázal vyloudit úsměvy či slzičky i z dospěláckých tváří....Inu, září to, blýská se to, třpítí se to, ale filmové zlato to není...A k tomu ti ninjové - už vážně nejsou to, co kdysi bývali :-) ()

ripo

Načančané, preštylizované s explozoiu farieb, ktore mi vadili ... Trochu mi to prefarebnovasťou pripomínalo pána Wonku, kde som takisto trpel a nevedel sa dočkať konca. Naopak, môj osemročný fagan žral Racera do poslednej minúty. Asi som už fakt veľmi starý a konzervatívny ....) ()

freddy

Tak tohle rozhodně byla bomba, protože tak kvalitní jízdu jsem opravdu nečekal. Na film jsem se podíval bez jakýchkoliv očekávání spíše ze zvědavosti, respektive na rovinu přiznávám, že mě zaujaly fotografie z tohoto filmu, tak jsem to chtěl zkusit, i když spojení žánru akční a sci-fi rozhodně nevyhledávám a nepatří mezi mé oblíbené. Ale to, co jsem viděl, to rozhodně stálo za to, byl zde zajímavý a atraktivní děj, ale co film vyzdvihlo v mých očích až do těch největších výšin je rozhodně vizuální stránka. Ani raději nechci vědět, kolik práce to sourozencům Wachowským dalo, aby tenhle film natočili v takové podobě, v jaké se dostal k divákovi, a to už si raději ani nepředstavuji, kolik ta sranda musela stát peněz. Ale u mě tenhle film zafungoval naprosto dokonale, zde je totiž zkombinován zajímavý a atraktivní příběh s perfektní vizí budoucnosti, kdy svět bude vypadat velice futuristicky a vše bude neuvěřitelně rychlé, až se z toho bude lidem točit hlava. Já jsem při tomto filmu nevěděl chvílemi čemu se mám divit více a co mám dříve obdivovat, protože toho bylo tolik, že to snad ještě stále potřebuji strávit. Vím jen jedno. Tenhle film je dokonalý a já jsem mu naprosto propadl, svět se mi po zhlédnutí filmu zdál jakýsi pomalý, neatraktivní a hnusně šedivý. Tenhle film byl velkým a nezapomenutelným zážitkem a určitě jsem ho neviděl naposledy. Za sebe uděluji zcela jasných a poctivě vydřených pět hvězd. ()

Ded@M@tes

Vynikající příběh a až skoro animovaný svojí pestrostí barev. Na tomhle filmu si dali režiséři hodně záležet hlavně do puntíku vypracovaným prostředím. Ze začátku Speed Racer velice nadchne, ale časem vám přijdou závody divné. Nadprůměrný film plný dobrých triků. ( Hodnocení: 8/10 ) ()

Spooner

No jo, byl to vážně nářez! Nečekal jsem, že se mi to bude líbit tolik. Wachowski mají anime evidentně dost nakoukáný a je to vidět. Od prvního do posledního záběru vypiplaný, vizuálně dokonalý, ale rozhodně ne pro každýho. S klasickým anime to má hodně zachytných bodů a jejich příznivci budou nejspíše vrnět blahem. Já vrněl blahem hlavně u závodů. Ty jsou tak nabušený, že jsem mnohdy jenom koukal s otevřenou pusou (zvláště u toho posledního závodu). V závodech se totiž pořád něco děje. Auta litaj vzduchem, střílej po sobě a vybuchujou v různých pestrobarevných barvičkách. A nad nima lítá roztomilá Christina Ricci ve svý helikoptéře. No a to se dostávám pomalu k obsazení. Emile Hirsch je super a stejně tak Mathew Fox, kterýho mám čím dál radši. John Goodman hraje po delší době hodně dobře a Susan Sarandon si to taky užívá. No a jediný postavy, který mě vysloveně štvali, byl ten protivnej kluk s tím opičákem. To byla asi jediná kaňka na jinak kulervoucím filmu. I tu jsem ale ochoten přehlédnout, protože musím brát v potaz, že je to točený pro děti a těm se bude kluk s opičákem hodně líbit. Prostě vynikající film, který si užijou jak děti, tak dospělí. P.S.: Dabing se překvapivě dal vcelku přežít a nebyl tak protivnej. P.P.S. : Na podruhý je to ještě lepší, už i to opičí duo mi tam sedlo. ()

Wacoslav1

Ha vida. Docela mě překvapilo jak moji oblíbenci hodnotí tenhle majstrštyk, ale já jsem po pravdě Wachovski a jejich tvorbu nikdo moc nežral, takže jsem přemejšlel jakej zaujmu postoj k týhle vocasovině, no a nakonec jsem se rozhodl, že si v tomhle případě zahraju na pana dvojhvězdičku. vizuálně nápaditý (možná až moc) ale obsahově o ničem navíc plný nesnesitelných afektovaných postav. Zkrátka debilita pro celou rodinu.40% ()

Davies182

Chápu, že to bylo myšleno schválně jako tak trochu trapný dětský film, ale ten český dabing to fakt dodělal... takhle špatně mi v kině snad nebylo. Konečné hodnocení dávám za Matthewa Foxe, Hirshe, sexy Christinu a parádní vizuální honičky. Jo a mohlo to být mnohem kratší. ()

petero

Zavrhovaný SPEED RACER svojím detským pojatím ma uspokojil (pobavil) oveľa viac ako rádoby drsné (a prázdne) DEATH RACE, a tá opička je fakt fajn (že ja toto niekedy poviem, by som pred tým odprisahal že určite nie). Wachowski opäť priniesli vizuálny zážitok tentoraz až vyčačkane úchylný a podarilo sa im preniesť to kúzlo Speed Racera aj na mňa. ()

gogo76

Bratov Wachowskich po trilógii Matrix dlho nebolo, napísali a produkovali iba kvalitnú V ako vendetu. Dosť bolo Matrixu, povedali si a pustili sa do adaptácie japonského detského seriálu. Prakticky všetko, okrem hercov je vytvorené počítačom. Film doslova híri farbami a je plný nápadov. Bratia režiséri to mali pod palcom a aj keď rozprávajú naraz v niekoľkých časových rovinách, divák má prehľad a nestráca sa v deji. Vo vedľajších úlohach hrajú dobrí herci a hlavný predstaviteľ E. Hirsch sa nedávno predstavil v kvalitnom filme S.Penna Útek do divočiny, kde určite predviedol lepší herecký výkon. Vo filme plnom farieb a trikov až tak o výkony nejde, ide o zábavu. A tej sa vám dostane. Ak máte 15-20 rokov a máte radi počítačové hry a autá, je to film pre vás. My, trošku starší to berieme s nadhľadom, ale bavil som sa dobre aj vďaka šimpanzovi Chimovi. Film 80%. ()

Mahalik

Trapas! Ale jako že vážně bigózních rozměrů. Wachowski Bros. pro mě byli odjakživa ti, co dali akčnímu žánru nový rozměr, smysl a tak. Jenže Speed Racer vzal jejich talent, hodil ho pod kola tereňáku a aby toho nebylo málo, tak dal i zpátečku, aby jejich konec kariéry byl definitivní. Nejhorší na tom všem je, že film je povětšinu času strašně trapný. Obvzlášť bratr Speeda, která chová opici jen proto, aby byl cool, žere čokoládu jako na běžícím pásu a co je úplně nejhůř, je to ten typ dítěte, který se při bitce schová děsem za gauč a pak vyleze a dělá ze sebe kdo ví co!!! Navíc je vzhledově naprosto pěstuhodný, takže se místo na příběh více soustředíte na to, jak byste ho vyhodili do povětří a když pronese něco ve stylu: "Zatkněte je pánové! " a dá si ruce vbok, letím komínem do vesmíru. Šílený! Díky bohu alespoň za Matthewa Foxe, který má charismatu víc než celý herecký ansábl dohromady a kdyby se vše točilo okolo jeho minulosti, byl bych nadšený. Takhle mi akorát zbyly oči pro pláč a pocuchaný nervy od toho malýho srágory. Bože, já zuřím!!!!!!!! ()

Reiniš

Jízda roku! Speed Racer je experiment, ale vyšel a být mi o pár let míň jsem z toho na větvi ještě o něco víc. Wachowski natočili dokonalou rodinnou podívanou, která spolehlivě zabaví ty nejmenší a vlastně i ty největší. Pravda scény se Speedovým bráškou a šimpanzem nebo zbytečná moralizovaní v nudných dialogových scénách jsou občas už na hranici snesitelnosti. Když se ale pak ocitneme uprostřed zběsilých honiček napříč celým světem, vše je odpuštěno. Herci v hlavních i vedlejších rolích (Matt Fox dokazuje, že mu televizní obrazovka bude za chvíli malá) hrají s nadhledem a poctivé herectví zkušených hráčů (Sarandon, Goodman, Roundtree) se neztratí ani v záplavě psychedelických barev. Pokud tedy netrpíte epilepsií, hurá do kina. Tohle se totiž nevidí každý den. ()

Xmilden

čtvrtou hvězdičku dávám za odvahu jít proti proudu. Bohužel dějově mě film zase až tolik nebavil. Těžko si představit, že by se na film vydržel dívat např. můj 50 letý táta, který jinak hltá závody F1. A to je právě to. Film je určen jen pro užší okruh fanoušků. Rozhodně spousta lidí o něm řekne, že je to hloupost a jen pro málo diváků se stane kultem. A o to tvůrcům dle mého názoru přesně šlo. Někdy je lepší zavděčit se i jen málo divákům než být zapomenut v propadlišti dějin. PS: Konec filmu taky není k zahození, těžko budu hledat v paměti, kdy jsem viděl podobně emotivní závěr filmu. A ani ten šimpanz s malým borečkem mi nevadili. ()

FlyBoy

Univerzalita posílená vizionárstvom, kanón určujúci potencionálny smer a gulervúca ukážka neskrotiteľnej nápaditosti. Pozorovanie "Speed racera" mi robí porovnateľnú radosť, ako keď som v kine po prvý krát videl "Metropolis", "Občana Kana" alebo "Miami Vice". Žasol som vtedy a neprestajne žasnem aj teraz. Možnože sa aj niekedy rozpíšem, ale momentálne sa prikláňam k tichému, privátnemu prežitku.:) ()

Špionážní mimozemská invaze

25.12.2008

DiCapriův „japonský Zaklínač“

DiCapriův „japonský Zaklínač“

28.10.2008

Po naprostém (i když pohříchu nezaslouženém) propadu Speed Racera to vypadalo, že vášeň Hollywoodu pro hrané verze slavných anime klasik vychladla. Je podezřele ticho kolem Spielbergova Ghost in the… (více)