Speed Racer

Akční / Rodinný / Sportovní
USA / Německo / Austrálie, 2008, 135 min

Speed Racer je mladý automobilový závodník, který již odmalička, stejně jako jeho rodina a její firma Racer Motors, žije pouze pro superrychlá auta a svět, který se točí kolem závodních okruhů. Starší bratr Rex ho odmalička tajně brával na závodní dráhu, kde ho učil řídit. Také díky němu se ze Speeda stal jeden z nejlepších současných závodníků, který dokáže s neuvěřitelnou jistotou ovládat vše, co má volant, i v těch největších rychlostech. Pomáhá mu při tom mechanik Sparky a podporuje ho celá rodina včetně přítelkyně Trixie. Svět velkých závodů není jen o rychlosti a dovednostech řidiče. Jak Speed postupně zjišťuje, točí se v něm také velké peníze, odehrávají velké podvody, vydírání, manipulace s výsledky ve prospěch vlivných sponzorů, a dokonce vraždy. Odmítne nabídku vlivného Alberta Roayltona, aby jezdil pro jeho firmu, stejně jako tajemného závodníka Racera X, který pracuje pro detektiva Detectora z oddělení pro hospodářskou kriminalitu a žádá, aby mu pomohl v boji s korupcí a zločinnými praktikami na závodních okruzích. Aby dokázal, že podvody závody nemohou ovlivnit, rozhodne se zúčastnit nebezpečného závodu Casa Cristo, při němž před lety zahynul Rex. Chce závodit za stáj Togokhan Motors stejně jako Racer X a dědic firmy, japonský závodník Taejo Togokhan, který se vzepřel gangsteru Cruncherovi, jenž ho donutil prohrát několik závodů. Závodu se účastní také jeho japonský konkurent Muša, který uzavřel dohodu s Roayltonem, aby mohl získat pod kontrolu oslabenou Taejovu firmu. Speed, Racer X i Taejo vědí, že je čeká nebezpečný závod, v němž půjde o život. (TV Nova)

playboxguest

Luxusní vizuální jízda, která mě hutně bavila a chvilkama jsem doopravdy měla chuť osobně fandit na plný kule. Podívaná, u které jsem se nejednou pousmála, nebo i nahlas zasmála, prostě jen proto jak to všechno bylo líbivý a pěkně udělaný. Jediné, co mi absolutně nesedlo, byl nejmladší syn se svým opičákem, z těch dvou mi chvílema bylo až trapně, což se ale nedá tolik vytýkat, jelikož původní seriál byl mířen především na dětské publikum a jak jsem si na youtube ověřila obsahoval tuto rádoby vtipnou dvojici taky. Ačkoli se dá vytknout Wachovským to, že je nechali řádit na tak velkém prostoru. Osobně mi to zkazilo požitek z filmu a být tam těch dvou o něco méně, dala bych za čtyři. Takhle volím jen silnější tři, jelikož se k filmu určitě sem tam ráda vrátím jakožto ke kvalitní zábavě, jen se do toho budu muset trochu víc přemlouvat. ()

Rover

Oči se nemohly nabažit, mozek odmítal uvěřit, ale nakonec jsem podlehl. Něco tak krásného jsem dlouho neviděl, tak propracovaného do nejmenších detailů, do všech plánů a každé jiskérky... Výborný byl i výběr herců, Emile i Christina byli prostě senzační! Zaujaly i šablonovitě pojaté scény prolínající se přes sebe (komentátoři apod.). Prostě film plný inovací, novinek.... avšak - pouze vizuální zážitek. HUDBA: Michael Giacchino - Film jde plnou parou vpřed, hudba stagnuje. Tak supermoderní a "neklasické" prostředí a my slyšíme hlavně orchestrální hudbu? To jde trochu mimo mé chápání... ()

Madsbender

4x. Opulentný konštantný audiovizuálny orgazmus, ktorý sa Hollywoodu na prvý pohľad podriaďuje, aby sa mohol vo svojej výbušnej originalite a hojnosti vyjadrovacích prostriedkov abnormálne vymykať zažitým konceptom. Najzábavnejší športový film nového tisícročia - až na to, že je to sci-fi. Alebo nie je? 85% P.S.: Ľutujem, že som si kedysi miesto Speed Racera v kine zvolil štvrtého Indyho. A to i napriek tomu, že ma bavil ešte o niečo viac - zrejme však práve preto, že som opus súrodencov Wachowských videl až doma. ()

sheen

Boha, ten vizuál byl neuvěřitelný, to se musí Wachovským nechat. První půlka nic moc, pak se to rozjede. ()

petaspur

Zahrát si autodráhu na počítači není úplně špatný nápad. Jenže koukat se na to, jak ji hraje někdo jiný, mě fakt nebavilo. Spousta velmi dobrých herců se navíc patrně dobrovolně nechala utopit v záplavě nepojmenovatelných barev, nudy a nechutných moralit. ()

Disk

Jedná se o jeden z nejvýraznějších filmů posledních let a bratři Wachowští dokazují, že ve filmovém průmyslu nemají obdoby. Spousta nadsázky, smysl pro detail, posmívání se klišovitým rodinným moralitám (takový dojem jsem měl u "dojemných" scén). Wachowští se proměnili v malé kluky, kteří si po mnoha letech plní dětské sny. Všechny závodní scény mají neskutečný drive. Na Speed Racerovi je však nejlepší způsob vyprávění, tzn. střídání minulosti, přítomnosti a budoucnosti a jejich vzájemné prolínání. Jinými slovy narativní struktura je zde úplně geniální. Samozřejmě nesmím zapomenout na vynikající výtvarnou stránku. Výsledek? Je to přestylizované, přehnané, přebarvičkované, má to na první pohled otravného brášku s opicí (které jsem si zamiloval), ale je to zkrátka tak boží, že nemůžu říci nic jiného než: Miluji Speed Racera! ()

Pilda17

Od strany kamarádů jsem slyšel, že je to kravina apod.. Tak jsem na tento film ani nespěchal. Rozhodně mi to jako kravina nepřišla. Celkově to bylo docela i zajímavý, ale není to nic na co bych musel koukat pravidelně. U mě takových 55%..:) Film mě nějak obzvlášť bohužel nezaujal a nepřekvapil..:) ()

Deimos

DVD/// Obsazení 8/10 Děj 6/10 Hudba 6/10 Efekty 8/10/// +Emile Hirsch, Christina Ricci, Matthew Fox a další přájemní herci, grafická stylizace, hodně originální akce -docela náročné na oči, jsou to strašné omalovánky, občas jsem u filmu zíval, méně zajímavá hudba/// Tak tohle je experiment. Experiment který nebude mít následovatele. Do kina jsem na něj nešel, protože jsem nevěděl na co du. Teď sice můžu konstatovat, že by to byla větší podívaná, ale s klidným srdcem mohu taky říct, že jsem o nic nepřišel. Čtyři pětiny z filmu jsou děsnej úlet. Těžko hodnotit. Pocity jsou smíšený. Chválím za originální přístup k látce, ale mám dojem, že tady někdo přestřelil. Jsem zvědav s čím bratři příjdou příště./// Celkem 67%/// ()

666teen

Autodráha mě nechává naprosto chladným, na psychotropních látkách si neulítávám, nipon předlohu neznám, mám alergii na pastelové barvičky a adrenalinový nářez si představuju úplně jinak. Tolik nesympatických tupců pohromadě jsem viděl naposledy v přenosu ze sněmovny. Jedna za šimpanze. ()

Ruut

vruuuum. Ve třetině filmu jsem chtěl odejít a šel se na par minut projít "na vzduch" a jak jsem pak byl rád že jsem to dokooukal. Speed Racer nejde s ničím srovnávat, prootže je stejně jako Matrix revoluční. bohužel na jeho škodu strašně infantilní. ()

-OverLord-

Asi nejbarevnější film poslední doby. A jak je u bratrů Wachowských už zvykem, tak se jedná o zvláštní a za hranice fantazie a snad i možností sahající film, kterej si získá svojí početnou základnu fanoušků, potom lidi, kterejm se to bude fakt líbít (jako jsem já), a potom samozřejmě lidi, kteří to odsoudí, ať už s důvodem nebo bez. Zajímavej film se zajímavými herci. ()

HAL

_Speed Racer už od oznámení vypadal zajímavě - film podle desítky let starého anime od bratrů Wachowských, kteří v něm slibovali další revoluci jako v Matrixu, s nejúžasnějšími závody ve kterých prý budou doslova kung-fu souboje s auty místo lidí. _No, minimálně s tím posledním rozhodně nepřeháněli, autíčka vyvádí na dráze NEUVĚŘITELNÉ věci a vidět tohle Isaac Newton, tak si svoje zákony strčí za klobouk a odjede do Mongolska chovat kozy. Pestrobarevná vozítka vypadající jako sny futurologů sedmdesátých let častěji létají nad tratí, bodyčkují se, šermují, vybuchují, hážou po sobě včelí úly nebo aspoň rotují na trati jako vrtule, než aby normálně jezdily po silnici jak se ve spořádaném automobilovém závodě sluší a patří. Celé to tedy vypadá jako klasické závody Nascar zkřížené s autodráhami Hot Wheels, a nadopované několika tunami amfetaminů. A co je hlavní, kouká se na ně vážně skvěle a i přes hyperzběsilé střihy a psychedelické barvičky jsou skoro pořád výborně přehledné - Wachowští jako akční bohové zkrátka nezklamali a dokázali nacpat strhující, adrenalinové a nehorázně cool scény i do... pitomé číčoviny pro děti. Ano, číčoviny pro děti, protože nic jiného Speed Racer vlastně není - děj jednoduchý jako z Disneyovky, plný klišé a hloupých, patetických proslovů od všeho, co dokáže mluvit (ach, proč jen jsem si kvůli té přemíře zbytečných a prázdných keců vzpomněl na Reloaded...), na plátně běhá hromada odporných dětí... vůbec všichni lidé jsou tu STRAŠNĚ škaredí, snad jen s vyjímkou Mathew Foxe a samozřejmě Christiny Ricci... a samozřejmě s morálními poselstvími kde jen to jde. _I když, možná jsem to s tím nařknutím z brutální infantility trochu přehnal, protože tak docela pro malé děti tenhle film vlastně není - jednak by se asi posraly z barevného šílenství rozprostírajícího se vůkol všude, ale hlavně by asi nepobraly děj který jednoduchou zápletku halí do neprostupného krunýře finančních machinací a obchodních podrazů ve kterém se víc než závodění a "humoru" věnuje prostoru rozebírání korupce závodníků a etiky lidí ve sportu obecně (respektive možnostem být etický i pod tlakem sponzoringových korporací)... mám dojem že tohle děti prostě pobrat nemohou, podobně jako rozebírání politiky v jinak těžce infantilní Epizodě 1. _Přesto ale SR rozhodně stojí za vidění, protože jednak jsou ty nezávodní pasáže, na rozdíl od skutečných Disneyovek, povětšinou docela k přežití, ale hlavně po nich vždy přijde další nářezová autíčkovaná... jen nesmí mít divák alergii na BARVY - mě naštěstí bolet oči přestaly už po první čtvrthodině. 7/10 ()

ChewieDC

Je to TAK moc ujeté, psychedelické a na drogách, až je to místy neskutečně blbé, zatímco jindy zase neskutečně zábavné. Těžko říct, zda tomu, čemu jsem se smál, jsem se podle tvůrců smát měl, ale tak nějak to u mě vnitřně fungovalo a jsem spokojený. Faktem je, že Speed Racer je unikát, film, který se nedá k ničemu přirovnat. Problém je, že to na mě bylo ujetý až moc. Není to pro děti, není to pro dospělé. Asi je to pro transky. Imho. ()

Satan

Pestrobarevná jízda, Karlík ve formulích nebo jak tomu chcete říkat je určitě tou nejprogresivnější filmařinou posledních let, ale jsem skálopevně přesvědčený, že až čas ukáže plný přínos filmu. To koneckonců dokazují i mizerné zisky a výkřiky některých diváků, že je to jen barevně přepálená kravina pro děcka, s čímž de facto i souhlasím. S animovaným seriálem ze 60s jsem se nesetkal a hrozně moc rád bych dal Speedovi 5*, ALE: v některých momentech je snímek vážně tak nechutně infantilní, až jsem si trhal všechny vlasy a připisoval to na vrub estrogenně orientované druhé sourozenecké polovičce (mám tím na mysli toho otravného haranta s vlezlou opicí, většina bitek). Příběh sám o sobě také není nikterak originální, ale to jsem překousnul i díky velmi zajímavě pojatému vyprávění o více scénách prolínajících se v jednom obraze. Nápadů mají sourozenci jak vidno dost, ale příště by to chtělo zase něco dospělejšího a trochu méně křiklavého. [Přesná stopáž: 130 min] ()

Peytl

Jedním slovem??? Strašný!!! Jednou větou??? Už jen z těch barev jsem blil!!! Jedním souvětím??? Goodmane, ty rouro šílená, Sobchak by v rakvi pogoval, vidět tě v takových a jiných kokotinách!!! Jedním odstavcem??? Škoda energie!!! ()

2-Xtreme

Trochu zredukovať blízke zábery na závodníkov a viacej kameru sústredovať na samotné závody z dialky, použiť menej strihov, pretože ku koncu filmu sa mi už z toho hlava točila a potom by to bolo podla mojích predstáv. Ale inak je to ultracoolová futuristická jazda, ktorá ked začne, zastaví sa až na konci filmu. Príjemné, netradičné, vôbec to nenudí ba naopak zabavil som sa a to je asi hlavné. 75% ()

Javert

O filmu jsem se dozvěděl až zhruba týden před premiérou, takže jsem od něj téměř nic neočekával. Nejsem fanoušek Matrixu, a proto mi i jména bratří Wachowských nechala chladnými. O to větší bylo mé překvapení, když jsem film uviděl. Strhující barevná podívaná, skvělé obsazení, kvalitně natočené závodní scény. U těch mne však občas dost lezla na nervy nepřehlednost a snad až přílišná barevnost. Jinak ale nemám téměř co vytknout. Originální film pro všechny generace. ()

k212

Totálně vypiplaná popkulturní hříčka (nebo hračka?) pro téměř dospělé nebo dospěle nedospělé. Magická bedýnka, do které kdykoliv šáhnete, něco nahmátnete, něco vytáhnete, něco poznáte. V druhém plánu -na pozadí jednoduchoučce banálního děje- se skrývá ne úplně nejlehčeji dešifrovatelný mix mnoha kultur, jazyků, tváří, vypravěčských stylů a vizuálních serepetiček. Tento zábavný a inspirativní mix, který sice působí ve vizuálně-audiální rovině jako kompaktní celek, je vyšperkovaný fragmenty a záblesky, kterým je třeba věnovat daleko větší pozornost, alespoň tedy na mě to tak působí. Ať už je to třeba vystouplá tvář Moritze Bleibtreua z vikingské masky, či perfektní angličtina Benno Fürmanna (což je u mě samozřejmě čiště osobní záležitost), daleko víc potěší komické parafráze na nindža bijásky, mafiánské a jakuzácké vyvražďovačky, rodinná dramata, na sportovní filmy. Chce se mi napsat, že je to nadhledová pocta kdečemu a komučemu. Bohužel tomu tak úplně není a veškerou tuto směsu v obchodě s hračkami strhávají bratři WW v posledních třiceti natahovaných minutách. 65% P.S. Ale i tak mě strašně příjemně překvapili, i s přídavkem v podobě pouze jednoho typicky snověamerického proslovu (čekala jsem jich podstatně víc). ()

Špionážní mimozemská invaze

25.12.2008

DiCapriův „japonský Zaklínač“

DiCapriův „japonský Zaklínač“

28.10.2008

Po naprostém (i když pohříchu nezaslouženém) propadu Speed Racera to vypadalo, že vášeň Hollywoodu pro hrané verze slavných anime klasik vychladla. Je podezřele ticho kolem Spielbergova Ghost in the… (více)