V útulném newyorském klubu probíhá párty na rozloučenou. Jejím aktérem je Rob, který se rozhodl dát sbohem městu přezdívanému Big Apple a odjet pracovat do Japonska. Zábava je v plném proudu, digitální kamera snímá rozjařené tváře Robových přátel, jenže pak vše razancí blesku přeruší výpadek proudu a zlověstný neidentifikovatelný zvuk, který se rozléhá nad městem. Dodávka elektřiny se sice po chvíli obnoví, ale úleva je jen dočasná. Zatímco televizní reportéři spekulují o zemětřesení nebo jiné přírodní katastrofě, nedaleký horizont ozařuje mohutná exploze, znovu doprovázená tím podivným zvukem připomínajícím kvílení nějakého pravěkého monstra. Párty razantně končí, nastává panika. Špatně se ale utíká, když netušíte před čím prcháte. (Bontonfilm)

KosiR_ksr

Scénář sám není zvlášť zajímavý, velmi jednoduchý děj který se moc nerozvíjí a nemá příliš co nabídnout. Ovšem vytvořením dojmu amatérských záběrů, mnohdy skutečně pořizovaných na ruční kameru hercem T.J. Millerem (Hudem) a celkový styl vyprávění, dodává na autentičnosti a tím i na dramatičnosti (jinak by atmosféra asi za moc nestála). Nejedná se o nic převratného, filmy napodobující dokumentární styl cinéma-vérité se objevují již dříve (nejen v Záhadě Blair Witch), na druhu stranu tento styl není zrovna běžný a v tomto snímku byl jeho potenciál využit dobře. 70% ()

barteca

Efekt video live moc nesnáším, napětí slušné, originální to moc nebylo a chyběl tam americký prezident !!!! ()

El-Barto

Jeden z těch filmů, u kterých mě mrzí, že jsem je neviděl v kině. Cloverfield si opravdu říká o velký plátno, kde by ta atmosféra vynikla daleko víc. Filmy celý v POV jinak vůbec nemusim, podle mě v hodně chvílích postrádají smysl. Ale pro navození atmosféry strachu je tady práce s formátem místy fantastická, scéna v tunelu je pro mě nepřekonatelným vrcholem filmu. Reeves je určitě velký talent, natočit takhle skvěle vypadající film za 25 mega je fakt kumšt a pro pokračování nový planety opic je určitě správnou volbou. ()

Druury

godzila z pohledu naháněných civilistů, kteří si vše natáčí. Zajímavý je to hlavně proto, že nemáte páru s čím maj tu čest. Vidíte uplně stejný věci jako oni takže divák je na stejné lodi jako aktéři. bavilo mě to, doporučuju. ()

Fifer

Velmi zřídka se dívám na tyhle "monster movies" (filmy, kde vraždí monstrum). A proto jsem si to užil i vzhledem k formě - jakože točené na levnou ruční kameru, i když mě chvílemi z té zvolené formy bolela hlava. Oceňuju dobře odvedenou žánrovku. ()

TheHofi

Na to jak se mi film nelíbí, tak musím uznat, že vizuální efekty vypadají fakt dobře, ale to je snad jediná věc která se mi na filmu líbí, když vezmu v potaz, že film stál 25 milionů dolarů, tak to vypadá, že to stálo minimálně 100 milionů dolaru, ale tohle celý film nezachrání. ()

Bozvav

Věřím, že před lety to musela být bomba, dnes už jsme na podobný žánr zvyklí, nicméně i tak slušná pecka. Za mne 80%. ()

Aurus

No za mě sklamání, čekal jsem dobrý horor když má 72% ale já se u tohoto filmu tak moc nebavil. Příběh je docela dobrý, postavy ujdou, hudba není špatná, atmosféra tu alespoň trochu je, napětí je zde taky párkrát, lokace jsou zajímavé a kamera filmu není špatná. No jak sem říkal, čekal jsem od toho víc a místo toho jsem dostal podprůměrný sci-fi horor který už nikdy nepotřebuji vidět znova. Za mě 4/10. ()

Snape

Splnilo to moje očekávání, takže maximální spokojenost. Bombastický zvuk vtahuje do děje. "Hra na realitu" je jediné zpracování, ve kterém jsem ochoten užít si "monster movie" a netrpět nad scénáristickými klišé. V rámci žánru prostě výborné. ()

Vodny

Nemám rád filmy, kde se z ničehonic objeví nějaká obluda, začne ničit všechno kolem sebe, vypadá to efektně, ale já chci vědět pravdu! Proč lidi kálí na parádní Godzillu a uctívají Monstrum až do nebes? Naopak, Godzilla měla vše a ještě mnohem víc než Monstrum - tak především příběh, atmosféru, skvělé efekty, hudbu, vtip a slušný konec. Monstru chybí minimálně příběh a slušný konec. Takže jaké pak viva la Cloverfield? Pro mě je to spíše zklamání, srovnání s Já, Legenda je na místě. Atmosféra je super, ale pořád máte ten divný pocit, že to někdo na vás pěkně hraje. Kouzlo digitální kamery a pohledu z vlastních očí je super, ale jen do chvíle, než se toho přejíte. Strach je v Monstru všudypřítomný, ale pořád to na schizofrenní Blair Witch nemá ani náhodou. Asi je to dáno tím, že prostředí velkoměsta je natolik bezpečným místem, že nějaké Monstrum ať je jakkoliv hrozivé a "skutečné" vás nepoleká. Kdežto v takovém lese se člověk nachází častokrát a vždycky má pocit, že ho někdo sleduje. Takže jak z toho ven? Kdybych chtěl udělat Monstrum po svém, nenatočím ho celé na digitál v ruce, ale skombinuji ho s klasickými zaběry. Přidám více lekaček, půjčím si nejistotu a strach z Já, Legendy, dodám více akce z Godzilly, okořením to větším množstvím krve, třeba tím, že lidi změním v mutanty, kteří požírají ostatní lidi a nakonec přidám prostě jiný konec - buď vše vysvětlím, nebo poukážu na příčiny toho všeho. Ještě něco, v Cloverfieldu naprosto chyběla smrt - tím myslím viditelný důkaz toho, jak Monstrum řádilo, mrtvoly kolem, vnitřnosti, kusy těl, prostě hnusy. To by dodalo filmu více na autentičnosti, takhle to je moc sterilní, jakoby bez následků. Ale jinak ke Cloverfieldu nic nemám, skvělé naprosto realistické efekty a triky, důvěryhodné prostředí a styl dokumentu mě baví. Jenže tohle všechno je pořád málo. P.S. Monstrum je dalším snímkem jehož trailer je prakticky lepší než celý film. Škoda. ()

Tom44zKA

Tak tenhle film mě absolutně nechytnul... Možná, že až se na to podívám v lepší kvalitě, tak změním názor... ()

Ferelen

Sci-fi Blair Witch. Tak jednoducho opísaný film. Nie je to nič nové, niečo podobné tu už bolo už vo vyššie spomínanom snímku, akurát tento má sci-fi podmaz. Ale aj tak to je dačo iné. Na začiatku som sa troška nudil a už som si len šomral, kedy už na plátno vybafne to monštrum. Ale ono sa to potom rozhýbe a zastavia to len záverečné titulky, takže je na čo pozerať. Akurát tento film nie je pre všetkých. Kámoška odišla po pol hodine preč so slovami: "Větší debilinu jsem v životě neviděla! Zbohem, odcházím." a druhý kamoš to celé prespal. V dnešnej dobe HDTV filmov, pre nás tvorcovia upiekli dačo, čo vyzerá ako stiahnutý film z YouTubu a monštrum tam vždy zazrieme len na pár sekúnd. Ja kebyže som ten chalan s kamerou, tak neodtrhnem od príšery oči a natáčam až pokým ma nezožerie:). Ale inak malý rozpočet a veľké zisky zaručujú pokračovania, ale rozmýšľam, že kam to až môže zájsť. Diváka to môže časom prestať baviť, pozerať na "roztrasené domáce nahrávky". Chcelo by to dačo iné. Napr. nakrútiť pokračovanie filmu z pohľadu očí monštra. To vyvaľuješ bulvy JJ Abrams, čo? To ťa nenapadlo, hehe. Tak šup do nakrúcania dvojky, ja sa už teším. ()

Kesiak

Pocit autentickosti sa u mňa nedostavil. Amatérske kamery sú na oko samoúčelné, čím sa zvýrazňuje zúfalstvo filmu, pôsobiť dôveryhodne. ()

Gumby

Naprosto jiná liga, ne-li jinej sport, než 99% ostatního programu multikin za posledních x let. Ani bych to nesrovnával s Blair Witch, která přeci jen byla, ve všech směrech, značně amatérská. Tohle se mi jevilo do puntíku promyšlený. Nutno říct, že až zpětně, protože v tu chvíli jsem jen s otevřenými ústy zíral. - Takže souhlas s Trellínem. ()

Darkslayer

Blair Witch som neviedel a s Godzillou by som tento snímok asi ani neporovnával, pretože Cloverfield kope za úplne inú ligu. S ňou to ma spoločné akurát tu prerastenu "vecičku" čo demoluje Manhatan, to je asi tak všeto. Zatiaľ, čo Godzilla sa sústreďuje hlavne na gigantického leguána, v Cloverfielde to tvorí len kulisu a skutočný dej plynie len popri nej. To , že vo filme zhliadneme spomínané monštrum len niekoľkokrát a aj to len na zlomok sekundy, je len plusovým elementom a pridáva to na tajomnosti a atmosfére (zjavne aj ten jeden najjasnejší pohľad do tvárte monštra, čo sa nám vo filme naskytne bol už nad limit toho, čo bolo potrebné ukázať). Debatu o tom, či bol začiatok pridlhý alebo práve naopak, by som zhrnul nasledovne. Aj ,keď by niekto možno namietal o postavách toho vieme toľko, čo potrebujeme, a to sú zakladné vsťahy medzi nimi a pohnútky danej záchrannej akcie. Úprimne si neviem ani predstaviť, ako by do filmu chceli zakomponovat lepšie prepracovanie a zoznámenie sa z postavami bez toho, aby to nenarušilo konzistenciu a atmosféru snímku. Prvých 20 minút na party, aj keď možno mierne roztahaných mi vôbec nevadilo, práve naopak poskytlo nám to už spomínané zakladné info o postavách, pripravilo nás na príchod Monštra a aklimatizovalo na pohľad skrze roztrasený pohľad kameramana. Chvejúca sa kamera a celková nekonzistentnosť natáčania s niekoľkými prerušeniami pôvodným zaznamom je jednou z devíz filmu a robí ho to zaujímavejšim. To že kamra vypadáva z rúk kameramana alebo on pada, či nátáča rôzne nepodstatné veci počas behu alebo paniky len robí situáciu autentickejšou. Zvuk vo filme je skvelý a dobre nadávkovaný, určite sa oplati zažiť to v kine. Aj keď si možno zo začiatku budete musiet zvykať na netradičný štýl po príchode Monštra vás to vtiahne do deja a ani nachvíľku nepustí. Film má skvelú atmosféru s niekoľko doslova nadupanými momentami. Isteže s danou myšlienkou a spracovaním ma dej pár logických chýb, ale je ich kupodivo dosť málo na to čo predstavuje. Odporúčal by som prečitať zaujímavosti na Imdb, kde je vysvetlených mnoho nejasností a dokonca aj vyvrátenie logických nepresností. Na záver.......film obsahuje presne vymerané množstvo každej zložky, ktorá ho utvára a ako divak by som nevynechal a ani nepridal čo i len minútu. Cloverfield je pre mna jeden z najlepších filmových zážitkou tohto roka. ()

film-fancz

Rozmyslel jsem se mezi 3 a 4 hvezdami, cista delka filmu bez zaverecnych titulku je 1h 13min. Myslim si, ze s par nejasnostmi ve filmu se dalo jeste pohrat a rozvinout je a delka mohla byt aspon jeste o 15 min. delsi. Na zaver filmu je videt, ze si reziser Reeves nechava jeste otevrena zadni vratka a uz se mluvi i o druhem dilu. Efekty jsou pekne, ale mohlo jich byt vice, nejlepsim byl efekt se sochou Svobody jak je videt uz v traileru, pripeh neni spatny, herecke vykony se mi libili. Takze 4 hvezdy, podruhe uz bych se na to nepodival, ale Cloverfield 2 zkouknu :-) ()

Trešlson

Záhada Blair Witch a Godzilla v jedom balení a nutno podotknout, že zatímco se Záhadou drží Cloverfield statečně krok, tak Godzillu strčil s přehledem do kapsy. Autenticita tomuto snímku navzdory žánru vůbec neschází a o napětí také nemluvě, protože jsem seděl jako přikovaný od první exploze na Manhattanu až do závěrečných titulků. Musím pochválit výběr herců, protže neokoukané tváře tomuto filmu jen prospěli a samotné monstrum taky pěkně hraje (hlavně jsem byl překvapen jeho zpracováním). Jen doufám, že řeči o pokračování jsou jen plané štěky, protože další filmový seriál typu Saw by opět akorát pohřbil půvobní snímek (právě jako tomu bylo u série Saw). Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jakou známkou ohodnotím... došel jsem k závěru pěkných 8,5 z 10 ()

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

30.01.2021

Herci nesmí pracovat na novém filmu o nákaze

Herci nesmí pracovat na novém filmu o nákaze

04.07.2020

Snímek Songbird od producenta Michaela Baye má potíže. Herecký odbor SAG-AFTRA (The Screen Actors Guild - American Federation of Television and Radio Artists) totiž vydal přísný zákaz všem svým… (více)

Michael Bay chystá film o pandemii

Michael Bay chystá film o pandemii

21.05.2020

Netflix ulovil Matta Reevese

Netflix ulovil Matta Reevese

06.01.2018

Ačkoliv se tržby z kin nijak zásadně nepropadají, diváků (alespoň v Americe) reálně ubývá. Leckdo totiž místo riskování s blockbusterem zůstane doma a zapne si Netflix, jenž se snaží vyrobit co… (více)