Film v režii čtyřnásobného držitele Oscara® Clinta Eastwooda (Million Dollar Baby, Nesmiřitelní), Invictus vypráví pravdivý příběh o tom, jak Nelson Mandela (Morgan Freeman) spojil síly s kapitánem jihoafrického rugby týmu Francoisem Pienaarem (Matt Damon), aby pomohl sjednotit zemi. Nově zvolený prezident Mandela ví, že jeho národ zůstává po apartheidu stále ještě rasově i ekonomicky rozdělen. Věří, že může svůj lid spojit přes sport, proto se rozhodne sjednotit hráče rugby, kteří patří v celosvětovém měřítku mezi outsidery. Jihoafrický rugby tým nakonec postoupí na Světový pohár roku 1995. (oficiální text distributora)

bari68

Priznám sa,že rugby a juhoafrickú politiku som nikdy nemal príliš v obľube, resp. nikdy som sa o to ani nezaujímal.Tak sa teraz stále pýtam prečo?Prečo sa mi tento film tak zapáčil?...Po chvíľach zamyslenia som sa, ale k tomu dopátral.Dôvody:1.Nestranný politický názor a vykreslenie Mandelu nie ako bojovníka proti apartheidu,ale ako zjednotiteľa.2.Športová udalosť považovaná za malý zázrak, ktorá nemá maniere amerikánizmu.A za 3.Citlivá réžia Clinta Eastwooda,ktorý snáď z každého materiálu dokáže vytesať veľmi kvalitný kúsok. ()

Seti

Jsou to ale spíše slabší čtyři, protože místy to Clint zbytečně natahoval (zejména finálový zápas) a i proto, že jsem čekal ještě intenzivnější zážitek. Dvě věci jsou ale bez debat - Morgan Freeman JE Nelson Mandela, a báseň Invictus je skutečně silná a nanejvýš inspirativní. ()

Mistickzz

O živote Nelsona Mandelu toho bohužiaľ moc neviem ale Morgan Freeman ho zahral priam geniálne a vďaka Eastweoodovi som mohol vidieť aspoň časť jeho života, ktorá bola akurát spojená s rugby. K tomuto športu moc neinklinujem ale fajn sa nato pozeralo. Matt Damon dostal pomenej priestoru čo zapríčinilo, že bol málo viditeľný a vo filme hral len druhé husle. Na Eastwoodovych filmoch si v poslednej dobe idem a ani Invictus ma nejak nesklamal. Ide o plnohodnotnú výpoveď jedného dobrého človeka. 78% ()

Zagros

Po závěrečných titulcích filmu Invictus se mi v hlavě usadila myšlenka, že v reálu byl tenhle příběh mnohem zajímavější než zfilmovaná verze. Což je pro filmové zpracování bod dolů. To je příliš naleštěné. Jednotlivé záběry jsou až moc dokonalé a místy působí až pateticky. Je to škoda, protože řemeslně je film zvládnutý precizně a námět byl úchvatný. Dva hlavní herecké představitele Matta Damona a Morgana Freemana mám velmi rád, ale zde působil podivně sterilně. Jejich emoce mi přišly lehce zabrzděné. Přes mé výhrady film za vidění určitě stojí, když o tom nic nevíte, bude pro vás ještě lepší. Dokáže to napnout a poodhalí vám to (filmovým způsobem) novodobé dějiny Jihoafrické republiky. ()

Hanys_

Film, na který budu vzpomínat jen v souvislosti s výborným Freemanem. Jeho Mandelu, který má 42 milionů dětí, jsem mu prostě věřil v každém záběru. Na druhou stranu, moc jsem se o něm nedozvěděl, stejně jako o dění v JAR. Z jednoduchého důvodu. Film je totiž hlavně sportovním příběhem s minipolitickým podtextem. A tady je ten kámen úrazu. Invictus jako sportovní drama absolutně nestíhá. Je to prostě jalové, bez šťávy a s prkenným Damonem, který tady nějak zapomněl hrát a je dobrý vážně pouze jako xichtík na plakát, lákající lidi do kin...Nečekal jsem druhé Gran Torino, ani geniální životopis afrického vůdce, ale ani že se budu tak nudit u dá se říci sportovního filmu...Ještě abych nezapomněl, ta hudba je tady skvělá. 4.5/10 ()

TerezaVanCZ

Už dlouho jsem nikomu takhle nefandila...Režijně dokonalé, hlavně záběry finále MS, Clint Eastwood nikdy nezklame. Možná až moc patetické a "americké". Až se mi nechce věřit v sílu, spravedlnost a přátelskost Nelsona Mandely, ovšem co taky čekat od Nositele Nobelovy ceny míru a člověka, který dokázal odpustit svým věznitelům. Invictus nádherně ukazuje schopnost sportu sbližovat celý národ. Tenhle film se mi určitě hned, tak z hlavy nevypaří. A když vás ničím nezaujme, tak aspon zcasti pochopite pravidla rugby. ()

legatio

Vzhledem k tomu, kdo se ujmul režie a co tohle téma mohlo všechno nabídnout, jsem zklamán. Ale jinak určitě nadprůměrný snímek. ()

Orthank

Pekne poporiadku. Clint Eastwood nesklamal, zato tento jeho najnovší počin áno. Ako je to vôbec možné? Odpoveď na túto otázku,na ktorú neviem sám odpovedať, sa hľadá len dosti ťažko. Príbeh bol nastavený jasne, herecké plénum už lepšie byť nemohlo (no dobre, Damon príliš nezažiaril) a režisérsky um majstra, rozhodne nechýbal. Len pseudobiografia jedného afrického velikána vtlačená do prostého príbehu, pre nás stredoeurópanov neznámeho Rugby ošiaľu, bola asi zodpovedná za všetky rozporuplné pocity na túto eastwoodovsku každoročnú "povinnosť". Skvelého (aj keď pred koncom už strnulého Freemana) som sa najedol niekde v polovici, a jeho do očí bijúce humanistické alterego, ktoré malo zapôsobiť na moje filmové srdce sa dostavila už na začiatku, a ďalej...ďalej neprišlo jednoducho nič. Akási nezáživnosť deja a očakávanie, čo za srdcervúce na mňa Clint tentoraz vybafne, zostalo chladné rovnako ako aj moje hodnotenie. Nuž tento rok to nevyšlo, snáď nabudúce... ()

Peiper2

Tento film neni dokonalý jako Gran Torino, ale přesto se jedná o výborný film, za který se Clint rozhodně nemusí stydět. Přes délku filmu a jeho relativní pomalost jsem se ani chvilku nenudil. Snad jen toho optimismu bylo příliš. Velmi silné 4* ()

Lewisek

Filmy Clinta Eastwooda mám vážně rád, ale toto není to na čem se Clint dokáže "vyřádit" scénář dle mého názoru nemá tak vypracovaný děj (jsou tam vlastně děje 2), aby dokázal vyvolat velké silné emoce. Pouze můj sportovní duch o ragby doposud nepoznaný, dokázal trochu zahýbat mými emocemi. Nakonec zamyšlení se nad reálnou osobností Nelsona Mandely je jediným důvodem proč dát 4*. Morgan Freeman jinak parádní, to by nikdo nezahrál lépe. Ale Matt Damon by se měl vrátit k Bournovi, anebo tajným agentům. celkově 7/10. ()

Ilhan

Jsem silně rozdělen. Clint nám naservíroval úžasný příběh, který naštěstí nesklouznul ve sportovní drama, i když to k tomu mírně směřovalo. Bohužel závěr, který měl všechno bravurně zakončit a nechat mi v duši hluboký zásek, vyvrcholil poněkud fádně a bez emocí. To začátek filmu byl mnohem zajímavější a to zejména díky Freemanovi. Nelson Mandela je obdivuhodná osobnost a Morgan Freeman je obdivuhodný herec a oba svoji roli zvládli bravurně. Matt Damon nebyl špatný, ale "pouze" standartní a na nominaci na Oskara bych to vážně neviděl. Eastwood skvěle zobrazil postupné stmelování rozděleného národa, které vyvrcholilo na konci, kdy skupina bílých policistů se raduje spolu s malým černouškem. To byla ta poslední kapka, která se Clintovi velice povedla. Celkově jsem však očekával víc, a proto tento film se mezi mé nejoblíbenější Eastwoodovy počiny asi nikdy nezařadí. ()

Mičl

Cesta z vězeňské cely přímo do prezidentského křesla. Velice zajímavý osud potkal teroristu oceněného Nobelovou cenou míru...Morgan Freeman v roli Nelsona Mandely působí velice realisticky akorát Matt Damon se mi zdál nějakej vycpanej nebo je to fakt taková vazba?:)Eastwood natočil příjemné sportovní drama nejen o sportu. ()

cab

Dejova linie se deli na politickou cast, kde exceluje (Morgan Freeman) jako Madiba a sportovni, kde (Mat Damon) jako kapitan ragby tymu Pienaar se vyviji za podpory nove zvoleneho prezidenta JAR, ktery vidi v popularnim sportu moznost jeste vetsiho sjednoceni naroda a predstaveni celemu svetu, jak na tom Jizna Afrika je. Z osobniho sentimentu pridavam par procent nahoru. 70% ()

I.AM.NOT

Táhnu k sportovním dramatům a v kombinaci s režií Clinta Eastwooda jsem čekal, že na konci budu brečet jako malý kluk. Vše měl umocnit Morgan Freeman (kvalitní výkon) a příběh podle skutečné události. Dokonce jsem byl ochoten potlačit nesympatie k Mattu Damonovi (příšerně plochý) a rugby jako nesmysleného sportu. Bohužel Invictus působí velmi pateticky a až s přehnaným uznáním vynáší Mandelu do výšin. Přiznejme si pravdu, kdyby to nenatočil Eastwood, tak tu všichni (včetně mě) jdou s hodnocením ještě níž a píší o klišovité nicce (daly by se použít i hanebnější slova, ale ústa ke Clintovi mi to nedovolí) ()

Reckon

Není to úplně klasický Eastwood, jak ho známe, ale musíme pochopit, že ve sportovním žánru není moc šancí, jak uspět. Podle mě ale to ale Clint zvládl a ja díky němu a Mistrovství světa začal milovat rugby. Ještě bych dodal, že hlavně Freeman táhne film dopředu a scény kde se vyskytují jeho bodyguardi jsou skvělé. (9/10) ()

Kovaja

Jedna pecka za závěrečnou scénu.Jinak film naprosto o ničem.Abych to dokoukal musel sem si číst noviny.Clinte pro mě si borec ale tohle mě prostě nechytlo:-(( ()

Rychlý a zběsilý Bourne?

Rychlý a zběsilý Bourne?

12.11.2013

Bez Matta Damona už to tak trochu nebylo ono. Jeremy Renner je sympaťák, ale Bourneův odkaz zaznamenal ve srovnání s finále původní trilogie citelný pád tržeb (Ultimátum utržilo celosvětově 445… (více)

Idris Elba bojuje s rasismem

Idris Elba bojuje s rasismem

14.03.2012

Za hlavní roli v detektivním seriálu Luther letos získal Zlatý glóbus. Určitě by nepohrdl ani Oscarem, nebo alespoň nominací. Je tu šance. Zahraje si totiž hlavní roli ve výpravném životopisném… (více)

Eastwood a počátky FBI

Eastwood a počátky FBI