Film v režii čtyřnásobného držitele Oscara® Clinta Eastwooda (Million Dollar Baby, Nesmiřitelní), Invictus vypráví pravdivý příběh o tom, jak Nelson Mandela (Morgan Freeman) spojil síly s kapitánem jihoafrického rugby týmu Francoisem Pienaarem (Matt Damon), aby pomohl sjednotit zemi. Nově zvolený prezident Mandela ví, že jeho národ zůstává po apartheidu stále ještě rasově i ekonomicky rozdělen. Věří, že může svůj lid spojit přes sport, proto se rozhodne sjednotit hráče rugby, kteří patří v celosvětovém měřítku mezi outsidery. Jihoafrický rugby tým nakonec postoupí na Světový pohár roku 1995. (oficiální text distributora)

ecceHOMMO

"Šeptám dík, tomu čím boh môže byť, za svoju dušu nepremožiteľnú. Ja som pánom svojho osudu, ja som svojej duše kapitánom." ( Kto si film pozrie - pochopí, kto nie nech tápa ) . P.S.: Film sa síce zameriava na pomerne krátky okamih života Mandelu, ale o to viac intenzívne ho zobrazuje a vy budete mať možnosť plnohodnotného zážitku a myšlienkového naplnenia. ()

Sonnik

To unite his country, he asked one man to do the impossible. Nečekejte ukecané politické drama. Tohle je jeden velký hřejivý příběh jednak o tom, jak sport spojuje lidi a jednak o jednom velkém muži, který má hodně velikou rodinu.Eastwood prostě umí a pokud má do party takového machra, jakým je pan Freeman tak to nemůže dopadnout špatně a i takováhle prvoplánová věc je hodná podívání. Nádherná reklama na JAR a na rugby. "He's unlike any person I've ever met." ()

Mrkvič

Partije rozehraná na mnoha frontách, ale těžící z nich naprosté minimum. Nebýt výborného Freemana a pohledu do historie, byla by to strašlivá nuda. O to víc mě překvapilo jméno režiséra. Eastwood by měl odejít na odpočinek, protože tady ukázal, že už to nedává. Největším důkazem budiž ten natahovaný a zpomalovaný závěr. Ještě jsem v životě neviděl nudnější rugby, než jak tu bylo prezentováno. ()

Jizni Tlapa

Emočně napěchované a opravdu hezky zrežírované. Je pravda, že Mandelova figura mohla jít více do hloubky a charakterového vykreslení, ale v podání Freemana, jako by to až tak zásadně nevadilo. Damon není nic extra a na výjimečnosti snímku rozhodně nepřidává. Tu mu dává zásadně hudba, která je opravdu unikátní a už dlouho jsem nevnímal nic tak líbivě propracovaného... ()

Sfinkter

Těžký námět na film, který umí s lehkostí zpracovat pouze Eastwood. První půle více politická, druhá sportovní - obě však jen kulisou myšlence jednoty národa a respektu dvou zdánlivě neslučitelných skupin. Clint dělá pro mír ve světě více než všechny vlády dohromady. ()

LiborGondek

Filmy o sportu pro mě zajímavé většinou nebývají. O to více si cením nějaké výjimky. Výborně obsazený film Invictus má to štěstí být touto výjimkou. Snímek je v podstatě dokonalý a zobrazuje, sice trochu euforicky, ale příjemně, jak lze díky sportu sjednotit celý národ. Morgan Freeman v roli Nelsona Mandeli, jako ve většině jeho filmů, je naprosto brilantní. Pozadu nezaostává ani kapitán týmu v podání podobně kvalitního herce Matta Damona. Invictus: Neporažený se tak stává jedním z mých mála oblíbených sportovních filmů a zároveň dalším z mnoha výborných výtvorů dobrého herce, ale skvělého režiséra Clinta Eastwooda. ()

Tomasso001

Skvělý film, ale už sem za poslední dobu viděl až moc obdobných, sice tomuhle snímku nesahají ani po paty, ale i tak to snížilo trochu moje hodnocení ()

uiu

Matt Damon jako blonďák a Morgan Freeman jako Nelson Mandela? Film o ragby a politice? Režie Clint Eastwood? I přes tyto faktory, které by mě jinak od filmu odradily (chápej Matt Damon jako blonďák a film o ragby a politice) je to skvělá podívaná, která nám ukazuje těžké začátky vlády Nelsona Mandely, který vlastně vložil sjednocení národa do upadajícího týmu. Jihoafrická republika a její slumy, nesnášenlivost mezi bílými a černými, do toho mužstvo v uplých trenýrkách. Díky Clinte. ()

Teebo

Nedávno jsem prvně viděl Ghándího, nelze si na něj nevzpomenout při sledování životního osudu Mandely... Invictus je film s velmi neosobitou režií a Eastwood si tentokrát nemohl odpustit přepudrovat ho i trochou klasického hollywoodského make-upu. Navíc nemám rád většinu sportovních filmů, protože se sportem člověk přichází často do styku a všechny zpomalené záběry, patetické proslovy, nevídané situace na hřišti apod. tak působí značně nerealisticky. Tady se ale režisér naštěstí musí alespoň částečně držet v určitých mantinelech, protože se jedná o zfilmovanou skutečnost. Nicméně i přes pár výtek dokázal Eastwood celkem zdařile ukázat, jaký účinný politický nástroj sport je a jak dokáže i v těžkých chvílích sjednotit národ. Životopisné filmy přinášející poučení já můžu a je dobře, že takové vznikají. Ikdyž zde nemám úplně čisté svědomí ohledně toho, jestli až příliš nehodnotím přednesený příběh na úkor hodnocení jeho filmového zpracování... I am the master of my fate. I am the captain of my soul. ()

mickyreed

Úžasnej film. Clint si vybral velmi zajímavý kus historie a natočil ho prostě tak, že musíte žasnout a umírat napětím. Morgan předvedl opět nádherný herecký výkon. I'm colorblind. ()

lennyd

Po svém nástupu do prezidentského křesla řeší Nelson Mandela (Morgan Freeman) největší problém - jak sjednotit zemi, kde rasismus a nesnášenlivost mezi bílými a černými dosahuje nejvyšších mezí. Až potká kapitána jihoafrického rugbyového týmu Francoiase Pienaara (Matt Damon), dostane spásný nápad. Celou zemi mi pomohl sjednotit společný sportovní cíl - dostat rugbyový tým na Světový pohár... Sportovními filmy většinou úplně nadšený nejsem (navíc rugby, americký fotbal a podobné vůbec nechápu, a i když jsem se do pravidel několikrát pokusil proniknout, neúspěšně). Stejně tak na mne působí většinou i životopisné filmy - člověk kouká jak se někomu daří/nedaří - a to co jde sepsat v několikařádkovém článku, je roztaženo do dvouhodinové nudy. Ale Invictus spojil oba tyto žánry dokupy, a to ještě tak, že jsem se ani vteřinku nenudil, a naopak zcela neskrývaně držel palce jak jihoafrickému rugbyovému týmu, tak i samotnému Mandelovi. Lví podíl na úspěchu má herecký výkon obou hlavních představitelů (Freeman jako by Mandelovi z oka vypadl), jakož i výborná režie Clinta Eastwooda (např. poslední dvacetiminutovka rugbyového zápasu uteče jak voda, protože ji skvěle Eastwood zkombinuje se "smiřováním" obou ras - nádherně znázorněného černouškem a bílými policisty)... ()

venison

Mám Eastwoodovi filmy ráda, ale tenhle mě výjimečně nenadchl.. Morganovi i Mattovi jsem jejich role věřila, nevěřila jsem však křečovitému "historickému" ději.. Navzdory vysokému ČSFD hodnocení nic moc :-( Je to jako když ustřihnete film o africkém rasovém "obrození" a slepíte jej s outsiderským filmem o zrození rugbyové legendy.. Chtělo to buď víc toho nebo toho, ale takhle víme od všeho kousek a nějak se mi to zkrátka nezavrtalo pod kůži :-( ()

Diego

Hodně rozvelké, ne tak emocionálně silné, ale přeci jenom v tom je duše a Morgan je jejím kapitánem. P.S.: Morgan si pro něj jde..:) ()

JohnSmith

Sportovně politické drama? Kdyby se Eastwood soustředil buď na jedno nebo na druhé, bylo by to lepší. Takhle je od obojího trochu a je to spíš na škodu. Osobně bych dal přednost většímu záběru na politiku, kde by Morgan Freeman mohl opravdu zářit a ne se jen šourat, neustále se usmívat fandit. ()

machrus

Možná pro některé neoriginální děj,ale inspirovaný skutečnými událostmi a už jen v tom je síla příběhu. Na první pohled se může zdát, že film je odehrán dvěma hlavními herci, ale film (příběh) tvoří celek a ne pouhá jeho část. Kdo miluje sport, tak si ho užije na pouhém začátku a konci filmu. Přesto bylo pro mě zážitkem vidět rugby, nevyjímaje úchvatné africké hudby a troškou historie, o které by měl člověk vždycky něco vědět a na kterou se nemá nikdy zapomenout. Pod režisérským velením Eastwooda bych od filmu nečekala určitě méně,ale k jeho věku už ani více (ale pan Eastwood mě prostě vždycky něčím dostane). ()

Mihail123

Precízna réžia Clinta Eastwooda, bravúrne výkony Matta Damona a Morgana Freemana a citlivá otázka apartheidu v Južnej Afrike. K tomu si ešte pripočítajme ragbyový tím, ktorý je najvacsim outsiderom nadchádzajúcich majstrovstiev sveta JAR a dostaneme politicky citlivý snímok bažiaci po Oscaroch. Až moc predvídateľné? Nevadí, Clint opäť nesklamal a zabodoval u mňa takmer na plnej čiare. ()

Rychlý a zběsilý Bourne?

Rychlý a zběsilý Bourne?

12.11.2013

Bez Matta Damona už to tak trochu nebylo ono. Jeremy Renner je sympaťák, ale Bourneův odkaz zaznamenal ve srovnání s finále původní trilogie citelný pád tržeb (Ultimátum utržilo celosvětově 445… (více)

Idris Elba bojuje s rasismem

Idris Elba bojuje s rasismem

14.03.2012

Za hlavní roli v detektivním seriálu Luther letos získal Zlatý glóbus. Určitě by nepohrdl ani Oscarem, nebo alespoň nominací. Je tu šance. Zahraje si totiž hlavní roli ve výpravném životopisném… (více)

Eastwood a počátky FBI

Eastwood a počátky FBI