3497299

Podobně jako Experiment Olivera Hirschbiegela i "Vlna" těží z konceptu davové manipulace. A trpí podobnými nešvary: schematický, příliš předvídatelný děj, plochá psychologie (nejedná se o nadsázku a žánrově ani o parodii či satiru, takže předpokládám, že absurdní chování většiny participantů je jen důsledek špatného odhadu scénáristy) a absence nadhledu. Je natolik didaktická a ve své bohulibé činnosti ukázat, jak nakažlivé je totalitářské myšlení, je natolik zjednodušená, jako by snad vznikla přímo pro potřeby nějakého týdenního středoškolského kurzu na téma autokracie. ()

Pepinec

Metlou lidstva je fanatismus. Díky fanatismu se i z té nejúžasnější myšlenky stane ničivé zlo. Tím neříkám, že fašismus je úžasná myšlenka. Ale sami jste viděli, že ještě v úterý bylo všechno v naprostém pořádku. Stejně tak bylo v pořádku, když někdo kdysi dávno stvořil Ježíše Krista a celé křesťanství. A dnes? Svět se otřásá náboženskými války o to, čí Bůh je ten pravý. Vykašlete se na učebnice dějepisu a raději se podívejte na tento film. I když se zaobírá především fašismem, lze jeho význam aplikovat na mnohé a mnohé další hrůzy. A bohužel mám dojem, že Náš vůdce tím pádem na aktuálnosti jen tak neztratí... ()

Big Bear

Zajímavý film, to zcela jistě. Zblbnout masy není až tak složité a zblbnout třídu teenagerů asi také ne, to těžší je už je spíše zaujmout a to se jejich profesorovi gymplu Rainerovi Wengerovi dokonale povedlo....Film se volně inspiroval záležitostí, která se stala na jedné ze škol v Kalifornii v sedmdesátých létech. Také tam probíhal stejný experiment, (žáci nechápali kolik lidí se nechalo zblbnout nacismem) také tam nakonec učitel odhodil klobouk a kouzelnou hůlku a vysvětlil žákům, že byli obyčejně zmanipulováni. I tam to někteří nesli těžce, ne tak jak v tomto filmu (nebudu spoilerovat). Postava Rainera Wengera by si jistě zasloužila mnohem větší prostor. Vůbec nechápu, proč zrovna on na konci...... Vždyť kantor obstál na jedničku jak výkladem, tak se závěrečným projevem a vysvětlením... ,,děsím se myslet čeho bychom byli schopni''... On přece nemohl za to, že po škole běhal ozbrojený lehce nevyrovnaný jedinec. Co bylo ve filmu neskutečně hluché byli samotní členové Vlny. Nikde nebyl totiž definován její účel, její náplň, její myšlenka, program... Vizuálně se sice členové lišili od ostatních, nějak se zdravili, nějak se nazývali, ale to bylo vše. Jaké poselství vlna nesla. Co na konci žáci oplakávali? Jen tu sounáležitost? Jistě, ta pro některé byla důležitá, zvláště pro ty, kteří se na prahu dospělosti cítili osamělí, odstrčení, diskriminovaní... Ale také to nemohlo být jen pro ty grafity a vylepování samolepek... Prostě tady jsem cítil díry v uvěřitelnosti příběhu. Základní schéma bylo však na jedničku. Experiment, zápal, první pochyby některých jedinců, fanatičnost i pád toho celého. Závěrečný úlek Wengera - a co dál, byl také skvělý. Za mne je to jen za 3 a půl bílé košile, jen kvůli tématu zvedám hodnocení nahoru... * * * * ()

JohnnyD

Nazi indie rocknroll. Zaujímavý námet, no strašne zjednodušujúci: za necelý týždeň (!) sa pre hodinu denne (!) deckám načisto vymetie mozog a stanú sa z nich fašisti. K tomu ešte iritujúci strih a amatérske herecké výkony (učiteľ, mladý aktívny nácek...). Škoda premárneho námetu. ()

Boogeyman

Chritiane Paul je jedna z nejšťavnatějších německých kostí, proto když jsem vedle fascinujícího námětu viděl i její jméno v úvodních titulcích, úplně jsem se rozzářil. Jenže ona tan hraje jen nicmoc hezkou a nevýraznou manželku hlavního führera. To bylo teda docela zklamání, pak mě ještě zklamalo, že už od prvního záběru na mírně labilního blbečka bylo jasné, že tenhle kokot to všechno posere, a překvapení se nekonalo. Jo a ještě mi vadilo, že se to celý odehraje během jediného týdne, tomu se dá těžko věřit. Jinak ale nemám co vytknout, Vlna se přes mě přelila silou větší vlny a já dez dechu sledoval i chápal, co se na plátně děje. ()

Hromino

Co si budeme nalhávat, die Welle (ach, proč se zase čeští filmoví distributoři snažili být v překládání názvu za každou cenu "originální"?) těží především z výborného nápadu. Myšlenka zasadit jednu skutečnou událost do německého prostředí, na níž by se dala demonstrovat problematika manipulace, autokracie, možnosti existence diktatury a podobného přímo volá po tom, aby byla zpracována do filmu. Výsledek je podle mě ale trochu rozpačitý. Ano, očekávat od mladistvých nějaké prvotřídní herecké výkony by bylo ode mě asi hodně naivní, ale téměř po celou dobu trvání snímku jsem měl problém s tím, abych tomu, co se děje na plátně, uvěřil. Nápad rozvrhnout příběh do sedmi dní možná vypadá stylově v jiných filmech, ale ne v tomhle. Jeden týden mi na takové zvraty v chování postav přijde strašně krátká doba a jednoduše mi to připadalo místy přitažené za vlasy. Neřeknu nic, kdyby se to mělo stát v průběhu půl nebo rovnou celého měsíce, ale aby se za týden postavy jen kvůli nošení bílých košilí, dupání do rytmu, jednomu logu a panu Wengerovi takhle zbláznily, to mi přišlo už moc. Opět bych neřekl nic, kdyby měly nějakou strašně moc silnou hnací ideu, která by je tak nadchla, že by kvůli ní a panu Wengerovi udělaly opravdu cokoliv už za týden, ale co bylo tady? Ne, prostě mi přišlo, že místy tvůrci opravdu hodně popustili uzdu své fantazie na úkor uvěřitelnosti příběhu a některých postav. Ale dobře, pokud tohle pomineme, jde o film, který má určitě smysl zhlédnout. Režijně jde sice podle mě o poněkud fušerskou práci a připadalo mi, že se při natáčení filmu hodně pokukovalo po jiných snímcích, ale tak stejně jako u české kinematografie neočekávám, že by v ní opravdu vizionářských a osobitých režisérů bylo více než prstů na mé pravé ruce. Nicméně kvůli pár opravdu povedeným momentům, nápadu a několika postavám dávám 3*. ()

hippyman

pro všechny fandy takových filmů, u (a i po) kterých si rádi popřemýšlíte nad tím, co zobrazují... mimořádně emotivní záležitost. úchvatné. 90% ()

Rosomak

Strašně dobře napsaný koncept, který přesně analyzuje jak jedince strhnuté ideologií, tak i masu jako takovou. Kazí to jen trochu rozkolísaný konec. Anyway, je obdivuhodné kolik filmů s podobnou tématikou v Německu vzniká... ()

Pilda17

Z Die Welle je jasně vidět, jak se lidé dokáží snadno zmanipulovat. Příběh je jasný od začátku, ale to filmu ani trochu neškodí. Povedený film o tom, jak se ze školního projektu mohou dostat věci mimo kontrolu a skončit tragédií. Školní projekt ,,vlna", nebo-li autokracie se stane skutečností... 8/10 = 80% ()

Aky

Je to tak ukrutně pravdivé, že autorům klidně odpouštím určitou umělost a vypočítanost, která zejména zpočátku působí chladně. Právě ale znalost psychologické a sociologické cesty k diktatuře a její snadnost umožňuje vyústění do strhujícího závěru filmu, který dává zapomenout na jeho rozpačitější počátek. ()

GilEstel

Snímek DIE WELLE (Nechápu důvod českého překladu NÁŠ VŮDCE. V Německu je slovo FUHRER stále tabu.) nabízí velmi dobré téma, se kterým jde pracovat. Současná německá kinematografie mi celkově přijde, že vybírá dobrá témata (i ta citlivá), ale vlastní provedení pak trochu pokulhává v kontextu potenciálu, který tato témata nabízejí. Tento film není žádnou výjimkou. Na Německu se mi líbí, že se staví ke své historii čelem a nezavírá před ní oči (přesný opak českého přístupu). Přitom žádná země nemá silnější důvod chtít zapomenout, než Německo na období Třetí říše. Německo se své viny nezříká a snad žádný evropský stát nedělá víc v prevenci proti pravicovým extremistům. Film DIE WELLE přesně spadá do této politiky společenské prevence. Přitom nejde o snímek účelový. Je pravdivý. Školní experiment „bratrstva“ Vlny nápadně připomíná Hitlerjugend a taky se vymkne kontrole. Právě mládež je vůči extremistickým tendencím, zastřených rouškou přátelství, víry ve společnou věc a disciplinované organizace, nejzranitelnější. Mladý člověk svoje místo ve světě ještě hledá a chce být slyšet, chce být vidět, chce být respektován. Platilo to za Hitlera a platí to i nyní. Ukazuje se, že zvláště v dnešní době plné povrchnosti a anonymity, jsou podobné projekty jako Vlna, neúměrným rizikem. Zkrátka je vidět, že téma je to jak hrom. Ale jak jsem říkal, samotné provedení pokulhává. Manipulace a zfanatizování je vyjádřeno málo věrohodně a v příliš krátkém časovém úseku. Učitel byl málo charismatický. Režisér by musel nakrátko poblouznit i samotného diváka, než přijde závěrečné vystřízlivění. Pak by to mělo opravdový efekt, ale to se ani zdaleka nepovedlo. Kdyby ano, bylo by to jasných 5 hvězd. 65% ()

Cappuccino

Odkaz filmu za 5, spracovanie za 3. Radikálne správanie školákov mi prišlo ako účelové a nedokázal som uveriť tomu, že za takú krátku dobu by bola drvivá väčšina z nich natoľko sfanatizovaná. Záver bol už preto iba silným posolstvom, ktorého predbežnú formu som ale dokázal ľahko odhadnúť. ()

Allien.9

A pak že to má Německo už dávno za sebou... Zajímavé téma, sympatické obsazení, (...), v podstatě mi chybí jen nějaké výraznější finále, protože tohle se dalo od začátku tak nějak čekat. ()

misterz

Krásna štúdia na otázku, či je ešte v Nemecku ale aj v celej Európe možná diktatúra. Iba naivka si myslí, že už nie. Niečo podobné si mysleli aj Židia pred vojnou, a ako to dopadlo. Škoda, že ten učiteľ nebol trocha vnímavejší, nemuselo to tak skončiť. Veľmi poučný snímok, nadpriemer. 75/100 ()

Aidan

Skvělá učebnice pro začínající diktátory a taky ukázka toho, jak snadný by mohl být návrat k fašismu právě v přejedené Evropě. Jeho psychologické předpoklady nezmizely - potřebu jasného společného cíle, bratrství, řádu a jednoty si v sobě většina z nás nosí, potřebu identifikovat se s nějakým "my" a vyhranit se vůči "oni", sklon ke kolektivní pýše. Kladem "Vlny" (polopatický český název "Náš vůdce" nějak němůžu překousnout) je popisnost bez příměsi moralínu. Výsledku to dodává na působivosti. A s mrazivým závěrem všechno nekončí - myšlenkové potravy zůstane habaděj na několik dalších dní. ()

Snorlax

Ó jak snadná je manipulace se stádem! Co je lidstvo lidstvem, stačí před ně postavit dobrého táborového řečníka a stádečko neváhá a běží jak krysy za flétnou svého krysaře. Zajímavý námět, výborné zpracování nadčasového problému. Z filmu Náš vůdce jsem měla mimořádný zážitek, vřele doporučuji všem, kteří nechtějí zavírat oči před minulostí a touží se z ní poučit pro budoucnost. Zbytečně se na něj budou dívat ti, kteří mozek potřebují jen k zachování vitálních funkcí organizmu, ti se unudí takřka k smrti. ()

Legas

Po výborné Napole, další výborný film ze školních lavic Dennise Gansela, kde jde opět o něco víc, než o získání nějakého školního poháru, jak tomu bývá u nudně stereotypních amerických "univeritních" filmů. Už představení pana učitele v úvodní videoklipově laděné scéně dává tušit, že nudit se rozhodně nebudeme. I když v tomto filmu jde především o náplň, vždycky se najde skulinka, jak na chvíli utéct ze školních lavic a šikovně rozhýbat filmový obraz za podpory neotřelého rockového soundtracku. A teď to hlavní: výpovědní hodnota filmu je velká a dá člověku víc, než hodina dějepisu. Patrně jsem použil tu nejprofláklejší větu, ale je to holt pravda. Také bych nahnal studenty do kina a věřím, že to projekt Film a škola udělá za mě. Velmi mě potěšil casting, s ním spojené herecké výkony všech mladých představitelů, především ovšem sociální a charakterová různorodost žáků, jak tomu ve třídě obyčejného gymnázia (nebo co to bylo) bývá, která vede ke spoustě modelových situací. Ten týden by sice někdo mohl považovat za krátkou dobu k takovému vyústění, ale při každém titulku, označujícím daný den, to příjemně zaduní jak v americkém Kruhu. Ovšem konec je přeci jenom děsivější. Před diktaturou by ta holčička se sčesanými vlasy zdrhla zpátky do studny!! ()

IQ Tiqe

Mně to přišlo jako skvělá úkázka, jak se rodí extremistická skupina. Vážně doporučuju se na to mrknout, je to hodně poučný – uvidíte, že od uzavřené společnosti k náckovství a násilí stačí jen málo. Blbý je, že některé „dospělé“ děti nemají soudnost a jsou magoři. Ne, vážně, fakt mi to přišlo skvěle výchovný, i když to ten učitel nedomyslel. Skvělá první třetina a závěrečná čtvrthodina; mezi tím to nebylo špatný, ale moje pozornost šla o něco dolů. # [viděoo: monitor, 5.1] # příběh **** | hudba *** | humor – | akce ** | napětí * | pustil bych si znovu *** ()

ed_wood

Pred zhliadnutím som čakal niečo podobné ako tiež nemecký film Das Experiment z roku 2001. Náš vodca mal inú myšlienku a trochu iné posolstvo. Film má trošku pomalší rozjazd, ale poslednou polhodinkou, keď sa to všetko vyostrí, sa to všetko vykompenzovalo. Pre mňa úplne neznámi herci zvládli svoje úlohy celkom dobre. Snímok som mal možnosť vidieť v kine, a preto som mal z neho parádny zážitok, aj keď Náš vodca nebol až tak napínavý ako už spomínaný Experiment. ()