Lidice

• Velká Británie Fall of the Innocent (více)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scénář:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (více)

Film o největší tragédii v moderních dějinách naší země – vyhlazení Lidic... Na začátku příběhu jsou Lidice obyčejnou středočeskou obcí, která se snaží přečkat protektorát. Šíma je otcem dvou synů a rozhodně ne špatným otcem. Jeho žena Anežka však před lety ochrnula a Šíma se rozhodl celou situaci řešit pragmaticky – o rodinu se sice stará dál, ale má mimomanželský poměr. Anežka, Šímova milenka i celá vesnice jsou s celou situací – zdá se – smířeni. Jen starší Šímův syn tím trpí, v hospodě vyprovokuje rvačku, při níž ho opilý otec nešťastnou náhodou zabije. Šíma se ocitá ve vězení a snaží se vyrovnat se svojí vinou. S každou návštěvou mladšího syna, s každým balíčkem od Anežky v sobě živí naději, že ještě existuje cesta zpět. Život ve vsi mezitím plyne dál, lidé se rodí, umírají i zamilovávají. Stejně jako Pepík Fiala. Je sice ženatý, ale našel zalíbení v mladičké Aničce. Celou romanci maskuje jako ilegální odboj. Jeden z jeho dopisů se však dostane v nesprávnou chvíli do nesprávných rukou a události po atentátu na Heydricha dostávají spád – všichni muži nad šestnáct let jsou zastřeleni, ženy odvlečeny do koncentračních táborů, sedm dětí posláno do Německa na převýchovu, ostatní hromadně popraveny v náklaďácích kdesi v Polsku. Vesnice je do základu vypálena. Šíma nic z toho netuší. Že ustaly návštěvy mladšího syna i posílání balíčků od Anežky, si vykládá po svém. O to větší šok prožívá na prahu osvobození, když se dozví pravdu. Po propuštění mu nikdo jeho vinu nepřipomíná, ale také mu ji nikdo nedokáže odpustit. Nepohodlným "hrdinou" - jediným, kdo dokázal přežít vypálení Lidic - se stává i pro poválečné úřady. Stává se nikým? (Česká televize)

kisha

Další z českých filmů, které se povedly. Roden a Bydžovská tradičně výborní. Téměř nepřetržitá hudba tady nevadí, nijak neruší, spíš naopak bych řekla, že je namístě. Rozhodně se nebudete nudit a dost pravděpodobně bude zaútočeno na emoční centra vašeho mezimozku. Přesto by Lidicím neuškodila kratší stopáž, první půlka (události před vyhlazením) je zbytečně pomalu gradující a krade čas druhé polovině (vyhlazení + doba následující), která by si ho zasloužila víc. Reálně za 3 a půl, na 4 zvedám z pietních důvodů. ()

Ferinka

Tak po třetím shlédnutí a po roce od vysílání filmu upravuji komentář. Docela mě znepokojuje nízké hodnocení Lidic, které si snímek opravdu nezasluhuje. Nechci nikomu nic nutit, ale být divákem, tak považuji za přínos už jen to, že vám tady komerční film nabídne nenucený exkurz do nejzajímavějšího a nejbolestějšího koutu našich dějin, u něhož nestáli jen tak nějací scénaristi Ordinace v růžové zahradě, ale historici a odborníci. K panu Mahlerovi mám asi tak stotisíc připomínek a ve spoustě věcech bych mu za pravdu nedala, přesto scénář k Lidicím, na kterém spolupracoval, je krokem vpřed a umožní široké veřejnosti vůbec pochopit, proč -co-jak-kde-se stalo. To, že se celý film pan režisér pojal tak citlivě ač velkolepě, je jen třešnička na dortu. Film Lidice jsou prostě co člověk, to osud! Nebudu dopodrobna číst, co mu jaký uživatel vyčítá, chtěla bych pouze zdůraznit, že pokud tu někdo hodnotí ono známé *napětí, humor, erotika*, tak by si měl uvvědomit, že hodnotí epos o skutečných lidech a jejich smutém příběhu. ()

MaMitti

Opravdu jsem si nemyslela, že znám Příběh Lidic – sama ta uvozovací otázka lákající na film je tak sugestivní, že bych se to neodvažovala. Konkrétní apokalypsa druhé světové války na konkrétním místě v konkrétním čase a s konkrétními osobami. Síla. Téma, které bude lidskému jedinci s rozumem a srdcem na správném místě vždycky mít co říct. Film jako takový se drží. Je pravdou, že hodně na tom má zásluhu právě síla tématu. Nicméně kýč (jak tu někteří píšou) si představuji jinak. Postavy pro mě nebyly ploché, herci byli velmi dobří. Zajímavě dechberoucí byla scéna v závěru s odmítnutím postavy Rodena coby člověka Lidic… Pár věcí mi matně kazilo zážitek – jednou z nich (jako tomu bývá v mém případě poměrně často) byla hudba. Bylo jí tam moc. Uvítala bych víc „hluchých“ míst, která sama zapracují a umějí tak více vyznít. Místy mi neladila, neseděla, v mých uších mi znělo něco odlišného. Co se týče atentátu na RH, řekla bych, že působí v celku tohoto filmu ne zcela profesionálně. Je dobře, že ta díra minulosti v nás nás volá a že ji slyšíme, že o ní víme a snažíme se s ní popasovat. Filmy s touto tématikou (potažmo celé druhé světové války) v ČR se točí, můžeme je srovnávat a děláme to. Věřím, že pro samotné kritiky a hodnocení a srovnávání těchto příběhů (kupříkladu který je víc kýčovitý) nevylijeme s vaničkou i dítě – to co se v Lidicích stalo, ať je mementem. To, co se stalo tehdy tam, se od té doby dělo i jinde ve světe a děje se i dnes…Ale to si lidská společnost včele s domněle vyspělou civilizací na úrovni rozhodně na vizitku dávat nehodlá. ()

fruitbueno

Filmu jsem se dlouhou dobu bránila, jednak se poslední dobou potýkám s krizí ohledně jakéhokoli českého počinu a jednak, proč to nepřiznat, jsem měkká a citlivá na podobná témata. Projekt jsem nicméně sledovala dlouho, pro mě byl a je bytostně spjat hlavně s Alicí Nellis, která mi prostě v Lidicích chybělo. Příběh je silný, hudba je výborná bez jediné výtky, herecké výkony (zejména Luknárův Vlček, klobouk dolů, opravdu, totéž Bydžovské Anežka, která si jednoznačně kráčí do mého ženského toplistu, Roden mi nevadil, ale škodí mu, že je u nás jediný svého typu...) přesvědčivé, emoce na každém kroku (třinecké kino slzelo a posmrkávalo v průběhu celých dvou hodin, já se držela až do samého konce, ale taky mi ukáplo). Film spadá do škatulky toho, co se prostě musí točit, co mladé, tupé a nezasažené generace nezažily a co musí vidět. Pro mě k dokonalosti chybí asi trochu větší akcent na intimitu, příběh nabízel hodně postav, které nedostaly až tolik prostoru. A pořád uvažuju, jak by to dopadlo, kdyby film opravdu natočila Alice. Alice, autorka subjektivních, komorních a emocionálně ždímavých filmů. Filmové Lidice by si zasloužily právě její doplnění... ()

Kejdlo

A velká událost české filmové scény je tady. Film, na který bylo vysázeno solidních 80mil. a z kterého vznikla jen prachsprostá nuda s děsným scénářem a režií. Film mě těžce nudil a to mám historické filmy docela rád, i ty české. A právě v porovnání s ostatními českými historickými filmy, co byly natočeny za poslední dobu mě Lidice svojí prázdnotou velmi zklamaly. Nezachrání to ani Karel Roden se svojí silnou pasáží v poslední třicetiminutovce, Zdůrazňuji: Jedinou části filmu, kde by se dalo mluvit o emocích. Po zhlednutí mi taky došlo, že čím jsou ty filmy u nás "velkolepější" tím jsou horší. 4/10 ()

kamar

Další důkaz toho, že pokud v ČR někdo točí "velkofilm", vyjde z toho paskvil (samozřejmě existují vyjímky...). Proč už nikdo netočí filmy jako Vorlíček a Lipský v 60. a hlavně 70. letech dvacatého století ... ? ()

fox171cz

Co jsem se doslechl od kamarádů a známých jak je film skvělý a smutný, tak jsem tomu v celku věřil. Musím jejich názory ale vyvrátit, protože on ten film není špatný, ale nejedná se o žádný průlom české kinematografie. Příběh Lidic šel natočit rozhodně lépe a dojemněji než tomu bylo. Dostalo mě hlavně to jak začala německá armáda podpalovat celé Lidice, hůř to snad ani natočit nešlo. Asi tohle nebyla hlavní podstata filmu pro štáb a snažili se nám tím vyjádřit něco jiného. Ano věřím, bylo to šílené a s původními obyvateli plně soucítím. Možná jsem od filmu čekal příliš hodně. ()

tempus

Lidice jsou na začátku nadějným filmem. Prostředek je utahaný a konec vlastně optimistickým a zlepšujícím celé dílo. Největším kamenem úrazu je víc dějových linií, která každá vypadá, jako ta hlavní, ale hlavní není žádná. Nelepší příběhová linie je ta s místostarostou a naopak nejhorší je s těmi chlapci. Na začátku jsem si myslel, že to bude výborný snímek. Dokonce jsem přemýšlel, jak báječně se vyrovnal Protektoru. Posléze přijde prostředek a všechny naděje jsou v tahu, protože je až příliš dlouhý a obsahuje kýčovité scény (především je jak místostarosta ve vězení na návštěvě, a s milenkou se dotknou). 128 minut jsou přece jenom pro tuto událost moc. Nástupem konce, tedy část po propuštění Rodena si film spraví trochu záživnost. Hlavně scénou, kdy zjistí, že Lidice nejsou a následném bydlení u železnice (a taky jak na místě Lidic chce u připomínkové akce pomáhat a oni nechtějí). ()

Maynard.

Jak již název filmu napovídá, nejedná se o žádnou komedii nebo něco podobnýho, nýbrž o tragický příběh jedné vesnice. Příběh je dobře napsaný tím, že se vlastně odehrává skvělá zápletka v této vesnici a teprve pak se stane ta veliká tragédie. Já mám s podobnými filmy většinou problém, páč mě prostě svým tempem a svou rozvláčností uspávají, což se mi povedlo i ke konci filmu. Kdybych měl srovnávat s "podobným" Habrmanovým mlejnem, tak ten se mi líbil o kus víc. Na tomhle filmu je super ten příběh, ale jinak co se týče zpracování, tak klasický český béčko, soráč. Vlastně je tenhle film odlišný pouze tím, že se jedná o velmi ožehavé téma, které by v každým čechoj mělo vyvolat určitou nervozitu. Bejt rejžou, tak bych si mnohem víc pohrál se samotným vypálením a vyvražděním vesnice, aby si uplně každý uvědomil, co za zvěrstvo to muselo bejt. Já z tohodle filmu mám pocit, že to až tak uplně hrozný nebylo (ber to s nadhledem), což určitě nebyl rejžův záměr. Taky vím, že tenhle film už nikdy neuvidím... Nesmím zapomenou nechat pozdravovat pana Budaje (mého nejoblíbenějšího českého herce). Vlastně Budače, soráč :o)) ()

sedm.1

1* za jako vždy výborného Rodena a k němu sekundujícího Luknára. Bez těch dvou jinak čistý odpad! Od českého filmu nikdy nečekám žádné zázraky, ale tohle byla vážně síla v tom nejhorším slova smyslu. Od prvních minut jsem vůbec nepobíral, co se na obrazovce odvíjelo, první hodina byla naprosto šílená nuda o ničem a ikdyž se později přeci jen něco málo začlo dít alespoň po emoční stránce, z naprostého nezájmu a zklamání mě to už nevytrhlo. Já pořád nedokážu pochopit, jak mohl takto zajímavý a silný námět dopadnout tak zoufale, jak moc promarněnou látkou se tento výsledný průser nakonec stal. Jednak mi tedy přišlo, že Lidice neměli ani žádnou základní dějovou linii, zcela mi chyběla ale i jakákoliv atmosféra, až na dva výraznější momenty jsem nezaznamenal ani minimum emocí, dramatické scény vůbec žádné, napětí nulové, krom dvou zmiňovaných hereckých jmen a možná Budaře dopadlo zbylé obsazení totálně katastrofálně, já prostě z Lidic nedokážu vyzvednout snad jednu jedinou věc, která by mě jakoliv zaujala, tak moc šel tento film mimo mě. A tak mám tedy dojem, že Lidice vznikli především proto, aby svému divákovi zdělili, že to byla pěkně zkurvená doba. Vážně? Díky za info,to jsem fakt ani netušil. ()

Mr.Nigga

Vizuální krása filmu bohužel nepřidá na záživnosti. Kde je gradace? Nemastný neslaný film, který měl obrovský potenciál, jenž nebyl zúročen... ()

LuciusWlk

Nechci nějak zlehčovat historickou tragedii, nebo tvrdit, že vím co museli cítit a blaa. Toto je nepředstavitelné a ty děti v autobusech mě dostaly. Ale jinak nic zajímavého a opět stokrát nakopírované téma v bleděmodrém. Nějak mi ani nesedl příběh, koncipovaný na touze milostné snahy, s vyústěním v genocidu. Nacisti byly jsou a budou zbabělé kurvy. A my pořád dokola budeme koukat na to samé! ()

skinny

Na české poměry vynikající film, ale co tomu dalo pouhé 3* byl natahovaný 15minutový konec, ten mě vyloženě s*al ()

Sdoom

Fail. Tohle si Lidice nezasloužily. Já vim, že nemůžu chtít po Nikolaevovi, aby natočil film kvalit Schindlerova seznamu, ale kurva kde sou ňáký emoce, osudovost atd.? Že ale lze natočit v našich podmínkách výborný film z 2. světové, to dokládá Habermannův mlýn, takže žádné omluvy pro Lidice. Někteří herci mi tady přišli jako hodně špatnej vtip, zejména Adamczyk a Kubařová. Dějová linie s Rodenem je nezajímavá a má s osudem Lidic pramálo (jestli vůbec něco) společného. Prostě mišmaš s nekonzistentnim dějem a zpackanou klíčovou sekvencí. Z úcty k obětem a za odvahu režiséra se do takového projektu pustit dávám 2 hvězdičky, ale je mi z toho smutno. (HD) ()

herr_carter

Nejsilnější moment ve filmu byl samotný závěr, když Roden běží přes zachumelenou pláň - pláň, která dříve žila.... Jinak je to film ale neucelený a nevěřím mu, na rozdíl třeba od Habermannova mlýna...............moje hodnocení = 6 z 10. ()

noctambule

Na film Lidice jsem se celkem těšila, po ohlasech jsem měla už spíš obavy, které se potvrdily. Tento příběh má takový potenciál, ale byl podle mě promarněn. Nejlepší části se odehrávaly ve vězení, kdyby tak vypadal celý film, bylo by to dost dobré. Hlavně Roden a Bydžovská film hodně drželi. Co naopak dojem kazilo byla hudba, některé dojemné scény byly hudebním podkresem úplně zničeny. Atentát snad nemá cenu komentovat, to tvůrci nemohli myslet vážně. Kdyby film skončil v pravý čas, tak by to bylo celkem ok, prostě průměr, ale ten rozvleklý konec mě otrávil. Příběh jsem znala, nic nového mi film nepřinesl, co mě mrzí asi úplně nejvíc je fakt, že zítra nebudu vědět, že jsem něco takového viděla (i když na druhou stranu je to vlastně dobře), film mě nenutil přemýšlet, nepokládal otázky, nemá to žádnou hloubku a emoce. Události minulé doby je dobré si připomínat, ale byla bych pro jiné zpracování, nemusíme pořád někoho kopírovat, napodobovat. Tento film parazituje na Lidicích. Velmi slabé 3 hvězdy. 45% ()

keoma26

nebýt těch "nešťastných" sněhobílých králíků, asi bych dal i pět hvězdiček, ale tenhle tak umělej symbol mi na několik minut" zcizil" celej film, proč jen na hřbitov nevypustili i nějaký černý exempláře nebo strakáče, určitě by se jich v Lidicích pár našlo (a nejen mezi králíky)? ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012