Saturn 3

Stuart Craig

Kostýmy:

Anthony Mendleson
  • -bad-mad-wolf-

Jedno z klasických osmdesátkových sci-fi béček, které i přes hvězdné obsazení nabízí standartně prkennou psychologii a dialogy. Největším nedostatkem je zoufalá absence atmosféry, největším kladem vcelku zajímavá hudba. Základní premisa učícího se stroje, tak trochu převzatá z filmu 2001: Vesmírná odysea, zůstává nevyužitá v záležitosti, jíž nejlépe vystihují slova vidět a zapomenout.(1.7.2010)

• choze

V pubertě jsem se kolem toho ve videopůjčovně něco nachodil a teď vidím, že jsem o nic nepřišel. Sexy astronautka bojuje ve vesmírné laboratoři o život se vzbouřeným robotem - lepší zápletku neznám, jenže i když Farrah Fawcett sexy rozhodně je, design robota mě jako robofila vůbec nezaujal a co je horší, než Farrah s ním bojuje Kirk Douglas (on, ona i film byli nominováni na Zlatou malinu). Suma sumárum nenáročná britská komorní sci-fárnička z ranku áčkových béček, tj. triky, výprava a herci ošéfovaní dobře, ale scénář podprůměrný, žánr nijak neposouvající. Vypíchl bych snad jen scénu, kdy robot vytahuje Farrah z oka smítko.(4.1.2009)

Navzdory hvězdnému hereckému obsazení průměrné sci-fi béčko, ozvláštněné propojením psychotické mysli se samo o sobě dost děsivě vyhlížejícím robotem. V paměti vám sice může zůstat, zvlášť pokud jste to viděli třeba v dvanácti letech, ale už ve své době byl Saturn 3 přijat dost vlažně, a léta mu rozhodně na kvalitě nepřidala. Je ovšem potřeba všimnout si toho, že tuto celkem solidní scifárnu natočil pán, který se stal nesmrtelným režií Zpívání V Dešti:) A pak ještě zvládl pár zajímavých věcí jako třeba Bedazzled (předlohu pro Smlouvu S Ďáblem s Liz Hurley a Brendanem Fraserem). Každopádně cena za všestrannost nerovná se zvýšení kvalit tohoto konkrétního filmu, takže takových jistých 60% to jistí.(7.6.2016)

"Chci použít tvé tělo!" Sakra, tu frázi musím někdy vyzkoušet. Vizuálně a levnou výpravou poměrně zajímavý snímek (na mně ta blikátka a hejblata docela fungují), příběhem hodně slabé. Taková vědeckofantastická romantika v níž padouchovi jde o tělo a robotovi o duši, běhá tam polonahá Farrah s úžasnýma nohama a poletuje jedna odcvaknutá ruka. Robot je docela směšný, Douglas nijaký, Keitel temný jak odvrácená strana měsíce a když si nasazoval takřka Darth Vaderovskou helmu, možná to je ten okamžik, kdy vaše srdce zaplesá. Na okamžik. 2,5*(16.2.2014)

• Quint

Hvězdně obsazený eurotrash s áčkovým rozpočtem, kombinující frankensteinovské téma s biblickým příběhem Adama a Evy. Psychopat ze Země stvoří psychopatického robota, který naruší idylku dvou milenců ve výzkumné stanici na třetím měsíci Saturnu. Když si shrneme největší highlighty, tak tu máme divně předabovaného Harveyho Keitela s copánkem v roli chladnokrevného šílence, s kterým jednu chvíli zápasí zcela nahý 63letý Kirk Douglas. Dále pak nadrženého robota se svítícími baterkami místo hlavy, který po svém tvůrci podědí sexuální fixaci na hlavní hrdinku („Charlieho andílka“ Farrah Fawcett), kterou nahání v rozlehlých extravagantních kulisách. To všechno překvapivě režíroval Stanley Donen, který má za sebou klasické muzikály jako Zpívání v dešti nebo sofistikované komedie jako Šaráda. A hudbu složil oscarový Elmer Bernstein. Donen se k filmu připojil coby režisér až na poslední chvíli a výsledek je hodně rozpačitý, uspěchaný a v mnoha směrech nedotažený. Je z něj navíc cítit, že řada (zřejmě příliš pohoršujících) scén skončila na podlaze ve střižně. Nezbývá, než si představit, jak by film dopadl, kdyby ho po tvůrčích neshodách s Douglasem neopustil jeho původní režisér John Barry (ne ten skladatel, ale ten výtvarník, co má na svědomí např. výpravu Hvězdných válek), pro nějž byl Saturn 3 vysněným projektem. Jako osmdesátková kuriozita na zahnání nudy to ale zabaví.(21.6.2017)

• - Hlas Harveyho Keitela byl předabován Royem Dotricem. (Caszidy)

• - Film obdržel 3 nominace v historicky prvním ročníku (1980) Razzie Awards (Zlaté maliny), udělované nejhorším filmům. (Caszidy)

• - Film zpočátku režíroval John Barry, byl ale propuštěn a nahrazen Stanley Donenem. (Caszidy)