Moon

• Velká Británie Moon

To nejtěžší, co tě může potkat 250 000 mil od domova, jsi ty sám. Astronaut Sam Bell (Sam Rockwell) je jediným zaměstnancem pobývajícím na měsíční základně firmy Lunar Industries, se kterou uzavřel tříletou smlouvu. Jeho úkolem je kontrolovat jinak plně zautomatizovanou těžbu vzácného plynu Helium-3, který je na Zemi používán jako palivo. Spojení mezi základnou a Zemí není kvůli pravidelným poruchám téměř možné, a tak je Samovým jediným společníkem a zároveň pomocníkem inteligentní počítač Gerty (jeho hlas namluvil Kevin Spacey). Po téměř třech letech v izolaci si Sam nepřeje nic jiného, než být zpátky na Zemi se svou ženou a malou dcerou, která se narodila těsně před jeho odjezdem. Do návratu na Zemi mu naštěstí zbývají už pouhé dva týdny. Samův zdravotní stav se ale začíná zhoršovat. Bolesti hlavy a halucinace, kterými trpí, způsobí při rutinní prohlídce jednoho z těžebních strojů téměř fatální nehodu, při které je Sam zraněn. Následně překvapivě zjišťuje, že na Měsíci není sám a co víc, že jeho svět možná zdaleka není takovým, jak se zdál být… (oficiální text distributora)

Cruchot

Velmi příjemná scifi se šťastnou volbou Sama Rockwella do hlavního role a Clinta Mansella jako autora hudby. Dějově je to v podstatě tak na třičtvtrtěhodinovou epizodu Krajních mezí, takže roztaženo na celovečerák jsou některé scény možná až příliš zdlouhavé, ale v tomhle případě mi to nevadilo a užíval jsem si každou minutu filmu, u něhož nebylo dlouho jasné, jakým směrem se bude ubírat. Jen houšť podobně laděných scifi. ()

LyBerion

Film sám o sobě se zdál v první třetině jako vcelku našláplý, bohužel je také zbytečně utahaný a nebyla to záležitost, kterou bych si opravdu vychutnal. Největší sympaťák ve filmu je genialní počítač Gerty, z čehož vyplívá že ani hlavní hrdina moc nezaujme, ale celkově film hlavu a patu má, ovšem pořád je to snímek na jednou zkouknutí. ()

Fionor

Působivé komorní drama, které sci-fi kulisy využívá jako výchozí bod zápletky, ale nestaví na nich divácký zážitek - a tak to má být. ()

emdvojka

Pekná komorná sci-fi, ktorá aj keď už nápadom nijako neohúri aj tak vo Vás prebudí pocity samoty. Celý čas som si myslel, že sa hlavný protagonisty pozabíjajú, alebo na seba ukujú niaku pasť, miesto toho však celý film prebieha vo veľmi pokojnom a mierovom opojení, A to sa mi aj na moje prekvapenie páčilo. ()

mi-ib

V několika aspektech minimalistický film - minimální stopáž, minimální počet herců. Nevím jestli to bylo tím, že jsem byl docela ospalý anebo tou krátkou stopáží, ale mám dojem, že jsem se nedokázal plně vcítit do Samových pocitů. Síla tohohle filmu je v tom, že má po celou dobu nějaká tajemství a divák, který není uplně lhostejný k ději, je neustále nucen přemýšlet: Jak to vlastně je? Co se stane? Navíc alespoň jedno tajemství je nevysvětlené - Kdo byl táta, na kterého volala Eve při telerozhovovou. Já bych to hodnotil jako velmi dobrý "TV film", ale za spracování prostředí báze a Měsíce musím přihodit ještě jednu hvězdu. ()

Filmárik

Kto očakáva mohutné vesmírne explózie alebo neustále bzučanie laserových kanónov nech opráši zbierku Star Wars. Moon je totiž výrazne komorné one man show sci-fi ktoré zo začiatku vyzerá ako nízkorozpočtový remake Kubrickovej Vesmírnej odysei no postupne sa vyvinie do paranoidnej záležitosti ktorá keby sa naodohrávala na mesiaci nemá so sci-fi žánrom moc spoločné. Scenár však šikovne mieša zvraty, dialógy, a štipku akcie až po samotné finále ústiace do konšpiračnej erupcie alebo poukázania na globálne a ekologické problémy, záleži od individuálneho pohľadu na vec. Film však pre menej trpezlivých môže byť celkom nuda. ()

phoenixer

Temný to svět na odvrácené straně měsíce. Geniálně depresivní hudba, prostředí i děj. Velice milé překvapení z jak mála se dá vytvořit hodně. Chválit Sama Rockwella je asi zbytečné, tady odvedl prostě kus skvělé práce. Jediné co mi trochu vadilo je zbytečné natahování některých scén, ikdyž měli zřejmě za úkol zdůraznit silnout atmosféru, která na mě dýchala opravdu ze všech stran... ()

cerbygerby

No a do třetice film kde je v hlavní roli jen jeden herec a z této trojice hodnocených (127, buried) je pro mě asi nejslabším, ale né špatným filmem právě tento. Děj se táhl a moc se tam nedělo. Kdyby tam nehrál Sm Rockwell, tak by to asi stálo za starou bačkoru, ale s ním to ještě šlo, takže já hodnotím průměrně..3* ()

daremes

Naprostá lahůdka nejen v rámci sci-fi! Vizuálně moc pěkné, aniž by to stálo moc peněz. Působivý soundtrack, který má na svědomí hvězdný Clint Mansell (možná dokonce jeho nejlepší počin!), skvěle hrající Sam Rockwell, komorní prostředí těžební stanice na Měsíci a Kevin Spacey jako hlas AI společníka. To vše buduje atmosféru, která celému snímku dominuje a zalepuje místa v možná trochu (alespoň dle některých komentářů) nenáročném scénáři. Netradiční pojetí nemusí sedět každému. Ti, kdo čekají odpočinkovou jízdu nebo hardcore sci-fi plné technologických vychytávek, budou možná zklamaní, ale to nijak nesnižuje kvality této celovečerní prvotiny Duncana Jonese. ()

Ondr@932

Skvělě udělané sci-fi!! Zajímavý příběh! K tomu jsem se vůbec nenudil a skvělý herecký výkon Sam Rockwell! Dávám 8,5/10 ()

1Legend1

Žít sám na měsíci 3 roky, to musí být pořádná depka. Zajímavé sci-fi, kde s postupem času hledáte pořád jinou pravdu. Námět není špatný, ale ten konec se dal trochu lépe dořešit. Někoho by navíc mohlo nudit ´´kovové´´ prostředí prakticky celý film. 70% ()

Drom

Po nějaké době konečně příjemná scifka, kde to není samá hláška, machrování, drsný výrazy a animace, až se točí hlava. Jasně, tenhle film je na jedno podívání a pak na pár let odložit, protože prostě není strojem na zábavné zabíjení času, ale jednorázovka, co se jednou provalí a je to. Pro mě ale moc dobrá komorní a maloformátová záležitost. Lehce bych vytkl občasně se trošku vlekoucí spád, na druhou stranu ze sci-fi má dýchat mrazivé vakuum, všudypřítomný chlad vesmíru a pořádná osamělost a to jsem u tohoto dílka docela cítil. Škoda, že se alespoň takových filmů netočí víc. ()

Stíba

Moon se pevně opírá o dvě, vlastně tři věci - Rockwellův herecký koncert, Mansellovo hudební podkreslení a povedenou stylizaci prostředí. Tyhle faktory táhnou celý film který je osobitým a netypickým paranoidním zážitkem. ()

Perth

Skvělé komorní a psychologické drama, které je důkazem, že pro velký film není potřeba desítek komparzistů, velký rozpočet nebo kulervoucí speciální efekty (a je mi fuk, že se mnou někteří nebudou souhlasit - že Dájo? :D ). Z vyvstávajících otázek humanismu, hodnot a života vůbec mně několikrát běhal mráz po zádech. Pocit melancholie ještě umocňuje pomalé tempo filmu a jednoduchý ale skvělý soundtrack. ()

anitae

Tak tohle mi nesedlo, dlouho mi trvalo něž jsem pochopila o co jde a filmy bez jasného konce nemám ráda. Počítač Gerty byl fajn, uvěřitelné bylo i prostředí na základně, ale za týden nebudu vědět o čem Moon byl. 2,5* ()

Mute už je za rohem

04.05.2014

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (více)