The Last Man on Earth

• Itálie L'Ultimo uomo della terra (více)

Hrdinou tohoto snímku z roku 1964 je Robert Morgan (Vincent Price), který jako jediný člověk nepodlehl zákeřné epidemii, jenž proměnila lidstvo v bytosti vypadající jako upíři. Snímek je inspirován povídkou Richarda Mathesona " I Am Legend". (V-Ray)

Willy Kufalt

Depresivní samotu v postapokalyptickém světě vystřídává v noci zahrada plná oživlých mrtvol s upířímí choutky a ráno, kdy náš hrdina v širém opět věší nový česnekový věnec na kříž na domovních dveří... tak začlo moje první setkání s hereckou legendou hororového žánru Vincentem Pricem. Už úvodní scény Posledního člověka na Zemi mě pohltily, ale vážně jsem nečekal takhle působivý zážitek. Sci-fi horor natočený podle Mathesonovy povídky je pro mě opravdovým sci-fi (s rozehráním vědeckého tématu) i opravdovým hororem: s temnou amosférou vyvolávající děsivé pocity daleko víc bezvýchodiskou situací a rostoucím strachem, než hromadou zohavených těl a krve. Vincent Price se svými pohledy film dokázal skvěle potáhnout často i zcela sám na scéně a zpracování příběhu navíc v sobě nese i mysteriózní střípky později se odhalujících odpovědí na otázky, které v divákovi od počátku vyvstávají. Vyprávění klikatými stezkami od zombie hororu až mj. k rodinnému dramatu z minulosti mě mile překvapilo stejně jako nekompromisní závěr, který kašle na zaužívané hollywoodské šablony a nebojí se předat divákovi poměrně drsné poselství. Při tom ještě mnohokrát před tím stihne film přinést i další silné scény (postýlka s dcerou, poslední dialog s manželkou, černý pes...). [90%] ()

Chrustyn

Já, Legenda s upíry, bohužel bez napětí, akce a rozpočtu. Zpočátku ještě atmosferické, ale později nudné a o ničem. ()

Flego

Celkom slušná adaptácia známej poviedky, na svoju dobu dobre natočená. Potešila depresívna atmosféra. ()

jonyyy

Chvilkama působí maličko lacině, ale jako celek to atmosféru má. Každopádně mám stejně radši Omega mana a I legend. 70% ()

Karamanlis

Vydarené spracovanie slávnej sci-fi-hororovej poviedky z 50. rokov, v ktorom posledný žijúci človek na Zemi, výskumník Robert Morgan musí čeliť neinteligentným zbytkom ľudstva, vplyvom zákerného vírusu zmutovaným v upírov so skvelým Vincentom Priceom v hlavnej roli. ()

erl

Hm tak už vím kde Romero sebral nápad natočit svůj debut:) Ten i přesto zůstává pro mne geniálním ale Last Man on Earth k tomu nemá rozhodně daleko. Pesimistická atmosféra , originální Vampíro - Zombie a především velice přesvědčivý Vincent Price činí tento film zajímavým a zábavným. ()

BigDeal

Vôbec sa Timovi Burtonovi nečudujem, že ho sci-fi zo 60. rokov tak neskutočne ovplyvnilo ako v živote, tak aj v jeho tvorbe. Ja sám som počas sledovania dostal nápad na moje vlastné sci-fi :-) A prečo dokáže tak silne inšpirovať? Pretože zatiaľ čo dnešné sci-fi sa spolieha na efekty a akciu, to staršie si muselo vystačiť "len" s príbehom. A príbehy inšpirujú. ()

liquido26

Dost dlouho jsem váhal, jestli čtyři nebo pět, ale pak jsem si řekl, že když remaku s Willem Smithem jsem dal plný počet, tak tomuto snímku musím dát taky, protože se mi líbil víc :-)) Táhne to především geniální Price a dokonalá, ponurá, depresivní atmoška. Ty scény, kdy Vincent háže s maskou upíry do jámy, nebo záběry na opuštěný paneláky a závěrečná scéna v kostele byly opravdu dokonalý. Musím si přečíst tu knížku. ()

corpsy

Snímok som videl v pomerne divnej kolorovanej verzii, ktorá mu ale paradoxne dodala zvláštne kúzlo. Ťažko vysvetliť, treba vidieť. A zrejme aj to nezvyčajné zafarbenie u mňa dopomohlo filmu k lepšiemu hodnoteniu, pretože snímok aj napriek svojej nedlhej minutáži pôsobí uťahane a rozvláčne. Tak mi to aspoň vyzeralo aspoň ako atmosférický, už keď nie zábavný snímok. ()

curunir

,,POČIATKY AKEJKOĽVEK SPOLOČNOSTI NIKDY NEBOLI KÚZELNÉ, ROVNAKO TAK AKO KONCE." __ Už vtedy legendárny Vincent Price sa svojej úlohy zhostil nadmieru dobre, škoda však len, že okrem neho a občas hutnej atmosféry nemá tento filmu už čo viacej ponúknuť. Réžia je slabá a netreba sa ani poriadne pozerať aby človek objavil nielen množstvo logických ale i filmových chýb. Okrem toho je snímka naozaj nešťastne rozvrhnutá a ja som sa ani pri 86-minútovej stopáži neubránil ustavičnému pozeraniu na hodinky. Námet je pritom v súčasnej dobe plnej rôznych vtáčích a prasacích chrípok veľmi aktuálny. Slabé 3*. ()

Astaroth12

Je to o chlapíkoví ktorý bol jediný živý v meste,lebo ostatní ludia sa stali upírmi.Tomuto filmu chýbal razantnejši pristup a hlavne by nezaškodila akcia,lebo tam mi velmi chýbala.Príbeh nebol zlý,ale mohol byt prepracovanejší.Vobec sa mi nezdalo,že ide o upírov,ale o dost nepodarených zombíkov,alebo nadrbaný komparz,lebo upíri maju celkom iné chovanie.Napadá mi len jedno,že tvorcovia si vobec neuvedomili,že točia film o upíroch,alebo v tej dobe boli upíri znázornení,ako pomalo-pohybujuce a velmi lahko zdolatelne subjekty.Videl som pár podobných filmov a tie disponovali nejakým napatím a akciou,čo tento postráda. ()

ledzepfan

Velmi zajímavě napsané a trošku hůř natočené oldschoolové postapo, kterému více než drobné nelogičnosti(nebo spíše nedomyšlenosti) a slabší herectví-některých vedlejších postav-podkopává nohy naprosto prvoplánový, nesmyslný a nezvládnutý konec, který musel napsat a natočit snad někdo úplně jiný než roztomile atmosférickou první survival polovinu..(hmm, když koukám na tu dvojrežii, tak možná nejsem daleko od pravdy) ()

YURAyura

Pekna deptacka s bozskym Pricem! Je pravda, ze krome nej tam snad ani nikdo nehral, ale to se po jeho boku snad ani neda. Ale zambici bojici se cesneku a zrcadel, to me trochu vyvedlo z miry - ze by trochu crossover? ;]]] ()

Derek

checem vidiet directors cut, kde bude vynechany vnutorny monolog v prvej tretine filmu... inak ide o vynikajuci horor (ktory samozrejme dnes uz nikoho nevystrasi) a hlavne pointa v nazve I AM LEGEND dava (narozdiel od smithovho filmu) aj mrazivy zmysel (SPOILER: robert morgan je ta legenda, lebo niektory ludia niesu uplny upiry ale on ich i tak pocas dna chodi zabijat, to on je monstrum z ktoreho vsetci maju strach)... ()

honajz2

Konečně, konečně jsem viděl komorní postapo toho typu, že se věnuje pouze "úplně posledním lidem na zemi (většinou 1 až 3 lidi, víc ne)". Své chyby to má, třeba ten flashback trvá zbytečně dlouho, monologů taky mohlo ubýt a rozhodně bych rád věděl, co ty tři roky jedl a pil, když město asi ani neopustil, ale jinak to funguje překvapivě slušně, hlavní postava je dostatečně představená a dá se jí fandit, má to velmi chytře napsaný scénář včetně vývinu děje (a potěšilo mě, že je zde i vysvětleno, jak vše vypuklo a proč je hlavní hrdina imunní), natočené je to docela dobře a má to i slušnou atmosféru, pár silných scén (třeba ta s Robertovou dcerou) a pár dost napínavých scén. Navíc na to, že je to z roku 1964 bych snad ani neřekl, že to nějak výrazně zestárlo, spíš naopak - pořád to dokáže zapůsobit a směšně to nepůsobí ani náhodou. Popravdě se mi to snad líbilo víc, než ten o dost slavnější remake jménem Já, legenda. Jak moc to je věrné předloze ale netuším, nečetl jsem ji, každopádně The Last Man on Earth se mi samo o sobě překvapivě líbilo. Slabé 4* ()

Flaxik

No bezva. Přespříliš natažený začátek byl povedeně vyvážen druhou částí (řekněme od onoho flashbacku dále) a upřímně řečeno, Lawrence by se se svou novější verzí Já, legenda měl zastydět, protože tenhle film měl všechno, co jsem vyčítal jeho novějšímu nástupci. Hlavně to rozuzlení a konec. Plnou palbu to ale nedostane, ani ne tak za pomalý začátek, jako za trapáčky upíry, kteří byli spíš zombíci. Ale hlavně, z tohoto filmu se konečně dozvíme, proč se předloha vlastně jmenuje Já, legenda. ()

Rodriguez

I na svých 85 minut stopáže se tento "poklad" nehorázně táhnul. Tématika je úžasná, hlavní představitel též, atmosféra hutná, ale toto kouzlo se po 30 minutách vytrácí a už jen chcete vědět, jak to dopadne....ale i tak to má na svou dobu vzniku úžasnou formu! 70% ()

midget

Solidní adaptace geniální knihy. Největší slabinou je dlouhá retrospektiva z doby před vypuknutím epidemie ve druhé třetině filmu, která až moc jede na naivních klišé z padesátkových hororů ("Jsem vědec, takže nemůžu uvěřit na něco jako je všeobecná epidemie"). Velké plus je naopak obsazení Vincenta Price. Hororový veterán ztvárnil hodně kladných i záporných postav, takže ve finální honičce nevíme, jestli se na Morgana v závěru máme dívat jako na hrdinu, nebo jako na monstrum. ()

pursulus

Naprosto profesionální.¬         Naprosto beznápaditě, toporně, mdle, nedramaticky (až snad na konec) zreřírovaný slibný námět. Hlavním režisérem byl podle všeho Newyorčan Sidney Salkow, který má na pažbě režiséra zářezů víc než dost, avšak všechny v modrých číslech. Kdybych se podíval na jeho zdejší filmografii dříve, ušetřil bych si pravděpodobně zklamání, které nezachránil ani můj oblíbený herec Vincent Price. Nelze mi tudíž nic jiného, než tento snímek velice nedoporučiti — a výjimkou nejsou ani oblibovatelé "vysokého" herce.¬                 Snímek si nicméně podržuje alespoň základní profesionální kvality; pro to mi nezbývá, než ohodnotiti jej jako slabší podprůměr. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech