Hitlerovy příkazy zněly neustupovat a nevzdávat se, v kruté zimě tak zahynuly více než dva miliony mužů. Boj o Stalingrad se tak stal přelomem ve vývoji války a Německo se z této zničující porážky nikdy nevzpamatovalo. Brutální realitu můžete vidět očima německého důstojníka Hanse von Witzlanda (Thomas Kretschmann) a jeho čety. Sledujte příběhy obyčejných německých vojáků, kteří poznávají pravou povahu režimu a nadšení z budování Třetí říše u nich pomalu přechází v rozčarování a v touhu dostat se za každou cenu domů. (Magic Box)

Schlierkamp

Německý válečný film popisující události při dobývání sovětského Stalingradu v zimě 1942/1943. V té době dosáhla německá armáda svého maxima, neboť obsazené území na Východě bylo tak obrovské, že nestačily být vybudovány dostatečné zásobovací cesty a frontová linie byla příliš vzdálena od svého zajištěného týlu. Sověti této situace využili a podařilo se jim nešťastnou 6. armádu vedenou generálem Paulusem v tomto městě na Volze obklíčit, což znamenalo první výraznou Hitlerovu porážku a počátek konce Třetí říše. Velkolepý snímek se věnuje nelidským podmínkám, v nichž museli vojáci na obou stranách bojovat, přičemž se zvyšujícím se mrazem Němci doplatili na chabé zásobování potravinami a zimním oděvem a absenci posil, zatímco Sověti vybudovali zásobovací most přes Volhu. V první polovině nákladného snímku se děj věnuje nemilosrdnému válčení v rozvalinách zničeného města, v němž se muselo tvrdě bojovat o každou budovu. V té době Němce nenapadlo, jaký může mít tato bitva truchlivý konec, neboť jim spíše dělala problémy sovětská odhodlanost k boji. S klesající teplotou a absencí potřebné podpory z Berlína byl konec této bitvy v nedohlednu a pochopitelně také klesala německá bojová morálka. Z německé armády se stala skupina jednotlivců, kteří zoufale bojovali o přežití v nehumánních podmínkách a konec tohoto nepředstavitelného utrpení pro tisíce vojáků byla až Paulusova kapitulace. Snímek J. Vilsmaiera vyniká mimořádnou autentičností, která se projevila zejména v mrazivé druhé polovině. Film se zaměřuje na osudy členů roty citlivého poručíka Witzlanda (T. Kretschmann), kteří jako většina ostatních nalezla v této bitvě krutou smrt. Výraznou postavou byl nejen díky svým výrazným uším francouzský herec D. Horwitz. V tomto dechberoucím snímku se objevili i čeští herci, a sice K. Heřmánek jako německý důstojník a D. Vávrová coby skutečná režisérova manželka byla obsazena do role sovětské vojačky Iriny. Snímek natočený padesát let po této krvavé, mrazivé a nesmyslné bitvě na mě zapůsobil vskutku velmi silným dojmem, veškeré investice a nákladná výprava tohoto filmu se vyplatily a v celkovém výsledku se film v mých očích přetahuje o nejlepší německý válečný film s legendární Ponorkou (1981). ()

junxi91

Tvrdý, drsný a nekompromisní pohled na jednu z nejkrvavějších a nejničivějších bitev všech dob - to je film Stalingrad. Na začátku si němečtí vojáci užívají dovolenou v prosluněné Itálii v Ligurii, po první bitvě u El Alameinu. Zde jsou podplukovník Manfred "Rollo" Rohleder a desátník Fritz Leiter představeni plukovníkovi Hansi von Witzlandovi, což je jejich nový velitel čety. Jejich jednotka je však okamžitě vyslána bojovat daleko na východ, do Stalingradu. Po cestě vlakem si dělají srandu z toho, jak dostanou po válce kus ruského území. Witzlandova četa je připojena k rotě, které velí kapitán Hermann Musk. Musk řídí útok na továrnu, který má však obrovské ztráty. Witzland zažádá Sověty o příměří, aby si mohly obě strany vyzvednout své raněné. Jde to celkem dobře, ale Müller příměří poruší a začne střílet. V následném chaosu Němci unesou ruské dítě, které se přidá k Witzlandovi a jeho rotě. Witzland napadne Müllera, a ti dva se spolu pohádají. Ruské dítě se snaží domluvit s Němci a představí se jako Kolja. Witzlandova rota je obklíčena ve zchátralé budově, a zaútočí na ni Sověti. Během útoku se Witzland, Reiser, Rollo, Emigholz a Müller schovají do kanalizace, a Kolja mezitím uteče. Witzland se oddělí od ostatních a zajme sovětskou vojandu Irinu, která mu nabídne, že ho odvede do bezpečí. Nikdy však nevěř rusákovi a obzvláště ne ženské, a tak jej ta pizda hodí do vody a uteče. Jeho muži mu pomůžou, ale Emigholz je těžce raněn a je nutno mu narychlo amputovat nohu. Je odvezen na přeplněnou pomocnou stanici, kde jeho muži donutí se zbraní lékařského asistenta, aby jej přednostně ošetřil. Asistent rychle aplikuje injekci, a Emigholz následně umírá. Muži jsou poté zatčeni kapitánem Hallerem. Ten měl už předtím spor s Witzlandem kvůli tomu, jak nechal zacházet se sovětskými zajatci. A tak jsou Witzlandovi muži připojeni k trestnému praporu, který likviduje nášlapné miny. Uplyne pět týdnů a přijde krutá zima a obklíčení šesté armády ve Stalingradu. Kapitán Musk přeřadí trestný prapor, ve kterém je také jeho zneuctěný kolega důstojník Otto, do bojové služby poté, co jeho muži hrozí vzpourou, pokud nebudou jejich válečné zločiny omilostněny. A teď teprve začíná to pravé peklo, krutosti, vraždění a zoufalost obklíčené armády. Witzlandova četa si zažije obranu pozic před sovětskou tankovou kolonou. Byla to fakt mela, ale dopadlo to dobře. Pak přichází odporná scéna, ve které Kapitán Haller nařizuje Witzlandovi a jeho mužům popravu neozbrojených civilistů, mezi kterými je i Kolja. Fritz a Witzland se snaží protestovat, ale mají to marné... Pod tlakem těchto událostí se Witzland, G.G. Müller a Reiser rozhodnou kapitulovat a vydají se směrem k letišti Pitomnik v naději, že se jim povede dostat se jako "ranění" vojáci do Německa. To jim však nevyjde, letadlo je přeplněné. Vrátí se do úkrytu, kde najdou Muska s odpornou zákopovou nohou. Chlapi objeví shozený náklad, ve kterém jsou zásoby a také nějaké ty Železné kříže. Jejich hodování překazí Haller, který jim nejprve vyhrožuje, povede se mu zastřelit G.G., ale pak sám dostane kulku. Ale ještě před tím jim prozradí polohu skladiště plného zásob, kam se chlapi také vydají a kromě jídla a pití tam najdou spoutanou Irinu, která sloužila velení jako děvka. Chlapi si s ní chtějí také užít, ale Witzland to zatrhne a místo toho ji osvobodí a ona začne být drzá, tak jí dá facku, ale jinak ji nechá žít - zastřelit se prý může sama. Pak se ještě probere Musk a začne blouznit o návratu do boje, ale to mu neprojde. Venku se už totiž vojáci vzdávají Sovětům, a tak se zbytky Witzlandovy čety vydávají ven s Irinou, aby se dostali pryč. To ale samozřejmě nevyjde a skončí to...no, jak skončila bitva u Stalingradu? Smrtí, umrznutím, zajetím, gulagy a obrovskou tragédií. Jo, bylo to hodně drsné a myslím si, že nikdo nezpracoval tak moc naturalisticky a sugestivně tahle nesmyslná jatka ve městě na Volze.  () (méně) (více)

LordMysti

V záplavě amerických trapných (až na výjimky) válečných filmů je toto opravdu osvěžující dílo. Depresivní pohled očima německých frontových vojáků je unikátní, vše jako celek příjemně ladí. Opravdu výborný film po všech stránkách. ()

FireTight

Ukázat jednu z nejdůležitějších bitev Druhé světové války očima těch "zlých" a nějakým způsobem národ s tímhle obdobím usmířit chtělo pořádně odvážného režiséra a jsem rád, že se to přesně padesát let od začátku bojů konečně povedlo (že by záměr?). Německý Stalingrad je ovšem tak trochu jiný, než všechny válečné filmy na tohle téma, na rozdíl od nich se zde bojuje pouze na začátku (a to je podle mého názoru také nejslabší pasáž celého filmu) a až poté se rozehrává dramatická podívaná, při které si najednou uvědomíte, že vojáci Wehrmachtu byli nakonec vlastně taky jenom lidi. Stejně jako Sověti na druhé straně měli své rozkazy, potřeby, vazby mezi sebou a domovem, nebyli to pouze loutky, které nějaký válečný hrdina postřílí pět na čtyři náboje... To je možná na tomhle filmu to nejlepší, zmar z neustálého strachu před odstřelovači, před zimou, před smrtí, vlastně úplně před vším, co je v městě nesoucí Stalinovo jméno mohlo čekat. A když se zhruba v poslední třetině ještě jednou podíváte na bojiště, kde Witzlanda a jeho muže čeká souboj s tanky, bude vám z toho všeho mrazit v zádech. Dokonce si ani nevšimnete, jak amatérsky vypadá umírající voják, vedle něhož stojí jeho vlastní nohy... ()

ChickenPate

Legenda - kultovní film. Na dobu vzniku filmu uniformy velmi povedené, hudba i děj výborný. Jeden z mála druhoválečných filmů natočených z pozice Němců a tento je z nich bezkonkurenčně nejlepší. ()

Petulka88

Výborný syrový válečný film, který sice po technické stránce nemůže konkurovat svým americkým kolegům, ale nápad natočit film o největší bitvě historie z pohledu druhé strany, je vynikající i odvážný zároveň. ()

Matt007

Pěkně udělaný film, zajímavý pohled na věc z druhé strany barikády. Fajn vidět, jak náckům pomalu vyprchával elán. Německou tvorbu teda vůbec nemusím, ale Stalingrad a film Ponorka nejsou vůbec špatné. ()

vincchuppo

Na můj vkus docela zdlouhavé, ale jinak výborný film. Některé situace a hlášky mě opravdu dostaly. Pohled z perspektivy německého vojáka za 2. světové. Tažení na Stalingrad. Síla to byla. 3,8 *! ()

Velice smutný příběh party německých vojáků, kteří se už jen snaží přežít. Líbila se mi průvodní melodie, na kterou se snad ani nedá zapomenout. ()

marlon

Bitka o Stalinovo mesto bola jednou z najdlhších a najzúrivejších bitiek poslednej svetovej vojny a psychologicky aj jej najhlbším medzníkom. Stalingrad sa stal masovým hrobom nemeckej armády a hoci nebol jediným, bol osudovo prvým! Mesto sa na prelome rokov 1942/1943 stalo skutočným peklom na zemi, vstup do ktorého by zrejme najvhodnejšie ohlasoval citát z Danteho Božskej komédie - "ODLOŽTE VŠETKÚ NÁDEJ VY, KTORÍ VCHÁDZATE"! Napriek tomu dodnes chýba film, ktorý by pohnuté a frenetické udalosti priblížil uspokojivým spôsobom! Ani tvorcom tohto snímku sa to nepodarilo i keď máme možnosť oboznámiť sa s doposiaľ najucelenejším a aj najpôsobivejším prevedením. Prvý nemecký pohľad z "druhej strany" nám však konečne umožňuje vidieť priebeh bitky aj očami porazeného, čo je ten najlepší spôsob, ako ju pochopiť komplexne. Zhustený výťažok v tej najobjektívnejšej možnej forme postráda väčšiu dramatizáciu a inovatívnosť v technickom spracovaní, má tiež značné rezervy v príprave efektov i celkovej prehľadnosti, jeho pomerne vysoká dokumentárna hodnota všetky nedostatky kompenzuje. ()

hero_bk

Všechny války jsou zbytečné a z tohoto důvodu jsou mnohem působivější filmy, které nepopisují hrdinství vojáků, ale utrpení všech. Američané mají Apokalypsu o válce ve Vietnamu, Němci Staligrad o... ano, Stalingradu. Otřesně reálné svědectví o jedné z nejhorších bitev nejen druhé světové války, ale všech dob. ()

karlosss18

Lehce podprůměrný válečný film,ve kterém je pár bitev,ale rozhodně nijak zvlášt' dobře propracovaných.Mohly být velkolepější,když se jedná o jednu z největších bitev 2. svět. války. A vůbec toto téma mohlo být pojato mnohem lépe...45% ()

Lobotommy

Hele, když pominu tenhle film jako obrovský pokus přesvědčit, že ne všichni Němci byli náckové a že si jich v té zimě hrozně moc uvědomilo, jak je celá ta totalitní myšlenka zlá, a že spousta z nich soucítila s nepřítelem a že by teda hromada z nich měla být hodna soucitu a třeba i obdivu a že by mi k tomu mělo pomoct i to, že si ty šedé uniformy navlékli herci ze země, která byla přece těmi nacistickými vojsky okupovaná, čímž tedy jako reprezentanti této země ukázali, že to chápou a respektují, a tak bych měl skrze jejich legitimitu tento názor přijmout; na což pěkně kašlu, tak to byl parádní film :). A osobně je mi mnohem příjemnější vidět Karla a Káju Heřmánkovi tady než v Gymplu, tam bohužel oba utápí svůj talent. ()

Rimland

Velkým plusem budiž naturalismus a absence hrdinského patosu. Velkým mínusem pak přiblblé dialogy o ničem a k ničemu, absence nějaké "kostry", co by to držela dohromady (Němci prostě v jednu chvíli někde útočí, v jiné se někde brání, pak někde mrznou), místy mizerné technické zpracování a hlavně fakt, že film o Stalingradu by se měl odehrávat ve Stalingradu a tu bitvu divákovi nějak přiblížit. Tady se během první hodiny válčí v nějaké zástavbě, pak se chvíli leze kanálama a v druhé hodině je najednou zima a skoro vše se děje kdesi na zasněžené pláni (asi to bylo levnější než kulisy rozbombardovaného města). Takhle by se ten film mohl jmenovat spíš "Ostfront" a bylo by to výstižnější. ()

Knor

Uznávám, že zpracování je fakt hodně syrové a krvavé, což je určitě správně. Líbí se mi, že je to z pohledu vojáku wehrmachtu, kteří dostávali fakt na prdel. Bohužel mě osudy těch několika ,,hrdinů" nějak netrápily, protože ti herci byli strašní, upřímně jsem trochu trpěl u velké většiny hereckých výkonů a nevytvořil jsem si tu nějaký pouto ani k jednomu z nich. Takže film dobrý, ale budu se vracet k jiným pro mě záživnějším. ()

topi80

Jeden z nejlepších válečných filmů, co kdy byly natočeny, v mém žebříčku mu konkuruje jen "Až utichnou trumpety". Na rozdíl od jiných diskutujících mi nijak nevadí absence supervelkolepých scén, snímání vojáka 10 kamerami najednou, monumentální výbuchy a 10 střihů za sekundu. Protože podle mého názoru válka nevypadá jako megašou z vojína Rayena, ale právě takto. Strach, chyby, zima, hlad a ano, i ten občas povolený řitní svěrač. Vůbec nemám pocit "jenom německého filmu" a jakkoli omezených rozpočtů. Davové scény, pohledy do lazaretů, všechno na jedničku. Ale v popředí je samozřejmě příběh, kde není prostor pro okázalá hrdinství, ale snaha přežít příštích pár sekund. ()

Hollister

I přestože se podle tvůrců jednalo o jeden z nejnákladnějších německých filmů na scénách hlavně na začátku filmu to nebylo nějak vidět. Vypadaly dost naivně a prostřední nepůsobilo příliš realisticky. Na druhou stranu se ale tvůrcům podařilo bez příkras vylíčit hrůzy, kterými němečtí vojáci u Stalingradu prošli. A to jim asi šlo především. ()

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu