REC 4: Apokalypsa

• Španělsko [REC] 4: Apocalipsis (více)

Další z řady úspěšné hororové série REC. Mladá reportérka je zachráněna z budovy a odvezena do ropného tankeru, který je třeba prozkoumat. Nikdo však neví, že sebou nese tajemný, démonický virus... (TV Horor Film)

Dexter1

Balagueró ma nesklamal a vyložene potešil. Úplne som z toho šňupal taký ten osemdesiatkový zombie feeling. Príbeh sa nám "akože" uzavrel, čo by bolo asi najvhodnejšie. Akosi nemám pocit, že je kam pokračovať...maximálne by som bol otvorený len nejakému vyháňaniu diablu, čo by bolo pekným oživením. Každopádne, poctivá zombie rúbanica, pri ktorej sa síce nevyťahujú črevá a ani nie je ktovieako nápaditá, ale je pekne krvavá, akčná a masky opäť na jednotku. hodnotím presne tak isto vysoko ako prvý diel a to aj napriek tomu, že tu nie je žiadnej stopy po found footage. ()

SeBig

Takovej Titanic se zombíkama uvnitř a bez potápění a bez ledovcu a bez lásky mezi Jackem a Rose.. fajn lodní zombi vyvraždovačka.. po dlouuuhééééé době konečně jsem viděl snesitelnej zombie film KONEČNĚ!!! byl jsem spokojen proto lehce nadhodnocuji.. otázkou však zustava: KAM KURVA ZMIZEL TEN KAPITAN?? ()

EvilPhoEniX

Vskutku nejslabší Rec a co Balaguero dělal při natáčení netuším. Co potěší je opuštění konceptu Found Footage, co zamrzí je zanechání roztřepané kamery a špatného střihu, takže ve výsledku, jako by se nic nezměnilo. 40 minut nuda, pak se film alespoň slušně rozjede, ale nic jiného než napětí nenabídne, gore je pramálo ( Z trojky si pamatuji minimálně 3 úžasné gore efekty, ze čtverky si za týden nebudu pamatovat nic), stísněná atmosféra nefunguje, potěší jen Zombie opička a parádní masky, ale toť vše. Zhlédnout se Rec 4 dá, ale lepší než průměrné hodnocení si nezaslouží. 55% ()

maddy

Hotová apokalypsa ako inak nazvať film, na ktorý som čakal vyše dva roky a nakoniec dopadol takto?! Je to zvláštne, pretože práve Balaguera som považoval (vzhľadom na jeho predošlú tvorbu) za stávku na istotu a za toho ktorý dá zabudnúť na chabý „komediálny“ Rec 3: Genesis. Bohužiaľ, stalo sa nečakané a Apocalypse je ešte o malý kúsok horší prírastok ako zbytočná tretia časť od Plaza. Pretože tam kde bol aj ten Genesis aspoň kúsok zábavný (pokiaľ sa človek odpútal od toho, že je to Rec) a mal minimálne jednu ikonickú scénu (nevesta s motorovou pílou) nemá Apocalypse vôbec nič. Do deja síce vráti postavu Angely z prvých dvoch filmov, ale samotný príbeh takmer nijako nerozvíja a ak aj áno tak pomerne dementne. Z uzavretej budovy presúva dej do pútavého prostredia tankeru, ale ani to v podstate nemá absolútne žiadnu úlohu, nakoľko celé je to natočené bez jediného nápadu, bez jediného momentu napätia pri naháňačkách so zombies (pardon, v prípade RECu skôr s fanatickými veriacimi), nemá to kúsok atmosféry, je to zdĺhavé, ukecané (prvých 40 minút je úplne zbytočných) a hlavne nehorázne neprehľadne natočené. Film síce opäť po vzore Genesis upustil od found footage formy, čo nemám najmenší problém akceptovať, ale v skutočnosti tu je toho vidieť ešte menej ako keby dianie točili priamo aktéri príbehu. Neviem, či kameraman trpel pokročilým štádiom Parkinsona alebo Balagueró to skutočne zamýšľal takto natočiť (asi skôr to druhé), no celé je to až tak neuveriteľne roztrasené. Vo výsledku som snáď ani nepostrehol ako vyzerali masky nakazených/posadnutých, keďže na ne nebol ani jeden statický záber. Pár momentov síce poteší, napríklad záverečný útek v daždi, ale to sú doslovne sekundy. A ten záver s digitálnou rybou, to už radšej pomlčím, lebo by som musel byť zlý, veľmi zlý. Na Apocalypse som sa skutočne tešil, no najlepšie bude túto sériu ukončiť, pretože je veľmi smutné vidieť kam môže až klesnúť. Chápal by som to v prípade, ak by sa jednalo o lacné videopokračovania, ale v rukách tých istých tvorcov ktorí stáli pri jej zrode? Veď prvý REC bol priam geniálny horor! Ako sme sa vlastne dopracovali až ku Apocalypse? Nič, nič, nič, len nudná rutina bez nápadu, pri ktorej ani raz necítiť napätie, adrenalín, strach alebo čokoľvek okrem tej nudy. Dve hviezdičky za to, že to je REC (chabé zdôvodnenie, ale spomienka na svetlé momenty tejto série mi bránia byť ešte prísnejší), no nič to nemení na fakte, že sa jedná o najslabší článok série a päťku už skutočne nikdy netočiť, ani vo dvojici Balagueró + Plaza. Po ich chabých sólo príspevkoch do série neverím už ani jednému. CELKOVO: 2* (4/10) ()

Hrabka

Nějaký velký průser to podle mě není, každopádně po výtečné jedničce a dvojce asi všichni čekali finále, které bude někde jinde. A jinde je nejen kvalitou, ale i prostředím, což se dalo čekat, barcelonský barák si toho už zažil dost. Loď se nejevila zpočátku tak špatně, ale veškerý dění na ní bohužel nebylo nijak kulervoucí. Spíše naopak, dějově dost chaboučké, povedený momenty to určitě má, ale v celkovým pohledu tento závěr série není nic, co by nějak utkvělo v paměti. Kvalitativně bych to asi zařadil na úroveň trojky. 60% ()

• Většina filmu se natáčela na skutečné lodi s ropnou plošinou. Některé části lodi musely být vytvořeny ve studiu, aby byl prostor pro natáčení a kaskadérské kousky. (LUKICKK)
  • Tristana Medeiros (Javier Botet), posadnuté dievča, ktoré začalo nákazu, je jediná postava, ktorá sa objavila vo všetkým štyroch dieloch série. (Crybaby)
  • Natáčanie filmu trvalo 8 mesiacov, strih 3 mesiace. (Crybaby)