[REC] 4: Apocalipsis

(festivalový název)

[REC] 4: Apocalypse

Horor / Thriller

Španělsko, 2014, 96 min

Reportérku Angelu Vidal zachráni z domu množstva nainfikovaných ľudí skupinka vycvičených vojakov. Tí ju následne odvážajú do útrob obrovského tankeru. Nikto z cestujúcich vrátane lekárov či ochranky však netuší, že mladá žena už dávno nie je tým čím bývalá. Vďaka krátkej úvodnej scéne štvorka ľahko nadväzuje na prvé dva príbehy. Čo sa zombie subžánru týka, niet sa na čo sťažovať. Akonáhle sa na scéne objavuje prvý krvilačný "zmrd", nejeden milovník hororu si príde na svoje. Masky v kombinácii s gore sú proste na parádu! Niet pochýb o tom, že sa z pohľadu týchto prvkov jedná o kvalitatívny nad priemer. Ďalej musím vyzdvihnúť pomerne rýchly spád vďaka ktorému sa divák nenudí. Bohužiaľ, atmosféru ako pri prvých dvoch častiach sa nastoliť nepodarilo (no to snáď ani nikto nemôže očakávať). Záver síce len s malým prekvapením, bez neočakávaného rozuzlenie, no zato s jasným posolstvom - nežerte ryby! - 65%.(29.11.2014)

• Wacoslav1

Nehodlám tu soupeřit o nejvíc kokotskej komentář. Na to jsou tu jiní kadeti. Stačí když napíšu, že je to ten nejzbytečnější díl z té nejzbytečnější hororové série všech dob ok? Jednička se ještě dala přežít, dvojka, trojka už úplně mimo a kterej vocas může zafinancovat aby se natočila i čtyřka?! Nemám slov.5%(1.12.2014)

• Hal_Moore

Pvní dva díly mi přijdou jako z úplně jiné série než díl třetí a čtvrtý, a to hlavně kvalitativně. Found footage aspekt evidentně tvůrcům sedí daleko lépe než klasická vyvražďovačka. To jediné, co na čtvrtém dílu mohlo fungovat (přitažlivost hlavní představitelky, s čímž nesrovnatelně úspěšněji pracuje díl předchozí) není vůbec využito a spíše se zde hraje na uzavření jakéhosi pokusu o soudržnou tetralogii, na rádoby komplexní příběh a jeho epické završení a herecké snažení. Já se také snažil - užít si alespoň napínavé scény, ale když už bych musel, tak příště raději sáhnu po trojce (o prvních dvou dílech ani nemluvě).(3.7.2017)

Když v roce 2007 natočila dvojice Jaume Balagueró, Paco Plaza první díl, doslova jsem si je zamiloval. A to i přesto že zombie žánr vůbec nemusím. Ona vlastně série REC ani není čistokrevná „zombárna“, ale od Romera nikdo nic pořádného nenatočil (tedy v mých očích). Zatímco první dva díly si mou přízeň získali a já se jim za to odměnil vysokým hodnocením, tak trojka se mi moc nelíbila. Plaza do ní vložil prvky komedie a to mi moc nevonělo. Proto jsem byl doslova nadržený na tento čtvrtý díl, protože jsem předpokládal, že Balagueró přijde s velkolepým finále a zakončí tak důstojně celou sérii, ale všechno bylo trochu jinak. Popravdě mě lehce zklamal i on. Očekával jsem mnohem víc, než mi bylo nabídnuto. Možná mám už za ty roky rozmlsaný jazýček, ale dle ohlasů na internetu nejsem jediný, kdo má k Apocalipsis výhrady. Změna prostředí by mi ještě ani tolik nevadila, vždyť po zpackané svatbě už to ani horší být nemohlo, ale ani z nákladní lodi nedokázal režisér vyždímat veškerý potenciál, který se mu nabízel. Příznivci Found Footage si musí rovněž nechat zajít chuť, protože Jaume se rozhodl natočit film „normálním“ způsobem. Tím pádem bylo jasné, že tímto musela razantně utrpět i samotná atmosféra. Teprve s digitálně upravenou opicí se atmosféra zase začala zlepšovat, ale Balagueró začal stále více sklouzávat k tuctové podívané, která už v dnešní době moc lidí nenadchne. To už opravdu všechny náboje vystřílel v prvních dvou dílech? Originální myšlenku aby tu člověk pohledal, hodně scén smrdělo šablonovitým klišé, které jsme měli možnost vidět už jinde a tak jediné s čím se musíme spokojit je ohraná vyvražďovačka lidí a nakažených. Snad jedině Manuela Velasco mi opravdu zlepšila náladu. Její návrat je však jen slabou náplastí. Jsem však rád, že si alespoň na chvíli odskočila od točení televizních seriálů a vrátila se k této sérii. Ona je totiž tím hlavním důvodem, proč tomu dám alespoň průměrné hodnocení.(21.12.2014)

• Zeck

Je až neskutečný jaký pokles kvality dokázala tahle série udělat od třetího dílu dál, přitom jí mají pod patronátem stejní tvůrci jako dokonalou jedničku, která se právoplatně a zcela překvapivě zařadila mezi špičku zombie žánru za posledních dvacet let. Čtyřka po absolutně zkurveném výstřelku Génesis, který zřejmě udělal Pako na fetu bez dozoru nadanějšího Balaguera, měla původně popisovat apokalypsu, únik viru do města a s tím spojené trable z rozkladu společnosti, jenže natáčení se protahovalo, premiéry oddalovaly a informace o čem má film vlastně být permanentně měnily. Po několikaletém čekání se fanoušci dočkali Génesis 2: Výlet na lodi. Chápu, že chlapáci chtějí především vydělat děsný prachy a investovat minimum, ale s tímhle ať jdou do prdele. Nejenom, že děj tohoto filmu je úplně o hovně a místo aby příběh posunul dál, pouze vyvařuje již třikrát viděné, a ještě k tomu v méně zajímavé podobě, ale nefunguje zde absolutně hororová stránka filmu a místo kousavé vybíjené se zde divák dočká zcela vážně podaného nakažení poloviny postav z jehněčí pečeně. Dříve dravé a nebezpečné zombies se mění na tupé karikatury sebe sama a jim sekundující hlavní postavy podávají místy až ochotnické výkony. Ke konci filmu tvůrci dávají jasně najevo, že původně vážnou hororovou pecku transformovali do tuctové a trapné hororové komedie, a jsou s tím děsně spokojení. Já s tím spokojený nejsem, takže vám na pátý díl zvysoka seru, vy diletanti! 20%(15.12.2014)

• - Tristana Medeiros, posadnuté dievča, ktoré začalo nákazu, je jediná postava, ktorá sa objavila vo všetkým štyroch dieloch série. (Inspector)

• - První a druhý díl zrežírovali Paco Plaza a Jaume Balagueró společně. Třetí a čtvrtý díl filmové série si ale rozdělili, přičemž Paco natočil třetí a Jaume čtvrtý. (karlik4801)

• - Natáčanie filmu trvalo 8 mesiacov, strih 3 mesiace. (Inspector)