[REC] 4: Apocalipsis

(festivalový název)

[REC] 4: Apocalypse

Horor / Thriller

Španělsko, 2014, 96 min

Po třetím díle nebylo co očekávat, ale pořád žila naděje, že to vezme do rukou Jaume Balagueró a dočkáme se nějaké změny. To se bohužel nestalo a v průměrné zombie podívané není o co stát. Pár dobrých nápadů najdeme, jako jsou třeba například opice, takže oproti předchozímu dílu je lehké zlepšení. Jenže k čemu je nějaké zlepšení, když první dva díly nasadily laťku hodně vysoko? K ničemu! Jsem akorát tedy zvědavý, jestli se dočkáme dalšího pokračování nebo tohle byla konečná, ve kterou upřímně i pevně doufám .. 5/10 = 50%(15.1.2015)

Nejslabší z RECů- Balagueró tentokrát rezignoval na FF a ačkoliv fanouškem tohoto stylu natáčení nejsem, k sérii REC neodmyslitelně patřilo a dokonce bylo jednou z hlavních devíz. Čtyřka je tak obyčejnou zombie naháněčkou po lodi, která je sice dobrá, ale v rámci žánru okoukaná a nevyčnívající a je jedno, že charakteristika původce virusu je poměrně nezvyklá. REC tímto asi na dobro vyčpěl. 55%(15.12.2014)

• Jindros

Jedno z největších filmových zklamání ever. Na to, že Balagueró natočí slabší pokračování než Plaza, bych si nevsadil ani pětník. Ale stalo se. Když před lety oznámili podtitulek "Apocalypse", čekal jsem, že se Jaume v rámci možností rozmáchne a rozšíří nákazu do celého světa. Ale nestalo se. Navíc zoufale nevyužil Manuelu, mou oblíbenkyni z prvních dvou dílů. Prostor místo ní dostávají další postavy, které nestojí za nic, nerdovský fanboy mě pak vyloženě sral.(18.12.2014)

Čtvrtý REC je dobrý film. Prvním dvěma dílům série se sice nevyrovná, ale i tak je dobrý a na rozdíl od dílu třetího nekazí sérii jméno. Apocalypse určitě nemá na pět hvězd, ale po přečtení místních komentářů jsem se rozhodl jednu přidat - tolik zbytečné žumpy už jsem dlouho nečetl. V den, kdy jsem film zhlédl vyšly první použitelné anglické (české nikoliv) titulky, tedy titulky kompletní a překládané člověkem. Kolik z vás umí španělsky? Jak můžete na film plivat tolik špíny? Zajímalo by mě, kdo by napsal kladnou recenzi na knížku od Tolkiena, kdyby autorem překladu byl "google překladač". Jak jsem řekl, Apocalypse je prostě dobrý film. Překvapil mě scénář, který chytře zase "někam zavřel" protagonisty a vyhnul se tak otevřenému světu, ve kterém by atmosféra [REC] prostě nefungovala. Odklon od ruční kamery byl asi dobrým krokem, některé akční scény nicméně byly až nekoukatelně roztřesené a zmatené. Na druhou stranu musím pochválit statické záběry, hlavně loď na rozbouřeném oceánu byla prostě nádherná. A nemohu si pomoct, ale párkát jsem si i všiml podobného stylu záběrů a gore efektů, jako byly v Tarantinově Grindhouse.(4.1.2015)

Když se někdo podívá, jak jsem hodnotila jednotlivé díly REC, asi neporozumí.. Prvnímu jsem málem dala plný počet, protože to prostě bylo ono, stísněná atmosféra, fajný dům, kamera-klapka- jedeem. Ale umírnila jsem se na čtyři, protože jsem to poměřovala s neméně drásavým Kruhem.. Druhý REC byl ovela slabší, ale i tak jsem mu dala čtyři, protože.. musím mít důvod? Ne? Tak dobře ;-). Třetí REC jsem vynechala ze zdravotních důvodů a hurá pojďme na čtvrtý, který je milým překvapením, byť zdejší hodnocení svědčí spíše o opaku. REC v hranatých závorkách značí, že nejedeme na plný plyn o jedné dvou kamerách, ale máme i "normální" záběry. Záběry na infikované lidičky s krví podlitýma očima, kteří mají jediné nové hobby- kousat do dalších lidí, kteří před nimi s jekem utíkají. Jelikož se děj odehrává na lodi, je patrné, že prostor je lehce omezený a plavání v rozbouřeném moři si necháte jako poslední alternativu. Za mě osobně 4*, ale jsou to jiné čtyři než za první díl a úplně jiné čtyři než za dvojku. Kapiš?(7.1.2015)

• - Natáčanie filmu trvalo 8 mesiacov, strih 3 mesiace. (Inspector)

• - První a druhý díl zrežírovali Paco Plaza a Jaume Balagueró společně. Třetí a čtvrtý díl filmové série si ale rozdělili, přičemž Paco natočil třetí a Jaume čtvrtý. (karlik4801)

• - Přestože předchozí pokračování byly natočeny formou tzv. „found footage“, Jaume Balagueró - jak sám řekl - již od začátku nepočítal s tím, že by v tomto stylu v případě tohoto filmu pokračoval. (Fritaaa)