4teens (TV seriál)

Komedie

Česko, 2011, 6 h 18 min (Minutáž: 53–55 min)

Pavel Jandourek

Ondřej Malý, Tomáš Materna, Dagmar Křížová, Tereza Beranová, Tomáš Váhala, Lucie Šteflová, Vanda Chaloupková, Tomáš Hlaváček, Adriana Neubauerová, Norbert Lichý, Miroslav Táborský, Jana Janěková ml., Karel Dobrý, Ester Kočičková, Anna Cónová, Ondřej Pavelka, Naďa Konvalinková, Tomáš Polák, Ondřej Havel, Zuzana Slavíková, Anastázie Klemensová, Anežka Michalová, Pavel Zedníček, Richard Zevel, Hoang Thi Bich Lien, Michal Sedláček, Michal Šášinka, Albert Černý, Adam Rek, Jiří Dvořák, Predrag Bjelac, Miroslav Etzler, Zdeňka Žádníková-Volencová, David Suchařípa, Lucie Vondráčková, Ibrahim Maiga, Iva Pazderková, Michaela Kuklová, Oldřich Hajlich, Jakub Grafnetr, Petra Hřebíčková, Zuzana Mauréry, Luděk Jelen, Viktor Skála, Martin Štěrba, Tereza Šefrnová, Renáta Klemensová, Petr Sýkora, Simona Peková, Lenka Kubálková, Tomáš Dastlík, Marek Svoboda, Barbora Obozněnková, Kryštof Hádek, Marie Ludvíková, Jiří Ployhar ml., Jiří Sedláček, Vladislav Georgiev, Lenka Vopelková, Veronika Nouzová, Kamila Janovičová, Robin Pařík, Filip Gavlas, Vladislav Burda, Karin Krausová, Natálie Holíková, Soňa Tvrdá, Filip Březina, Miroslava Georgievová, Vladimír Polák

Svérázné dialogy od nepříliš kvalitních teenagerských herců. 1) Vidím to tak, že dvě prudérní učitelky v důchodu (scénáristky Iva Hlaváčková a Irena Pavlová prominou) se rozhodnou, že napíšou fajny (když je to pro ty Ostraváky, že) seriál o Škole. Jedno odpoledne pozorně poslouchají svá vnoučata a několik odchycených výrazů pak se slavnostním výrazem opatrně umístí do textu. Pro svou čerstvou kolegyni 60letou Naďu Konvalinkovou vymyslí postavu veselé babičky a mají pocit, že jsou přesně takové - neformální, plné pochopení a oblíbené, prostě cool. Věc pak předají mladistvému 48letému režiséru Pavlu Jandourkovi. 2) Po prvním dílu jsem hodně váhal, zdali mám seriál sledovat dál. Nakonec jsem dal všech sedm částí. Přece jen ty scénáristky příběh vystavit umějí. K herecky neumělým chlapcům a děvčatům jsem si nakonec cestičku našel. Možná je to tím, že mám ke škole hodně blízko. 3) Zaujal mě futuristický interiér gymnasia a hezký Tomáš Váhala (napravený skin).(30.6.2011)

• Phobia

:-DDD LOL ROFL et cetera:-))). Viděli a slyšeli tvůrci seriálu současné teenagery alepoň z ponorky v kalné vodě? Nezralí neherci pronášejí dementní dialogy, realita je důsledně ignorována, celé je to jak z jiné doby (místy jak za První republiky). Těch deset minut u "4teens" mě opět přimělo s lítostí hledět na peníze, co jsem nucena vkládat do ČT - raději bych tu částku věnovala na výzkum léčby venerických chorob nebo dálniční podchod pro žáby.(20.5.2011)

• RakeW

Nebýt Danglárových komiksů, tak bych o to ani nezakopl... Nicméně ani po třech dílech (zkouknutých za sebou v jeden den na iVysílání) toho času nějak nelituji. Právě ty ilustrace spolu s muzikou, obsazením a sem tam slušnými hláškami zvedají, navzdory jinak celkem jalovému ději plnému současného multikulti stereotypu, celý seriál z průměru. Nevím, vyšel jsem gympl před třemi roky a nějak s tím zdejším vykreslením mladistvých nemám problém, i když mouchy se najdou, ale jsou spíš legrační než nasírací (výborná je třeba "školní rada" - tři učitelé a školník). Rozhodně ale to "vytržení z reality" není tak markantní, jak tady ostatní vykřikují. Zatím tři hvězdy. /// Tak nic, nadšení opadlo. Začnu pozitivem - bavil jsem se až do konce a občas jsem se i slušně zasmál. Ale jinak bída. Poslední díl se nesl už čistě v úletovém režimu (v průběhu seriálu ve stejném stylu bylo např. vyléčení Kamilina táty) a všechno vyústilo v tak silně dementní happyend, že by se za něj snad styděli i... Že by se za něj styděl kdokoliv, kromě tvůrců téhle taškařice.(7.6.2011)

• Trainspotter

Další zbytečný seriál, na který si po měsíci od skončení posledního dílu (ještě, že jich bylo pouze sedm) nevzpomene. Opět se potvrdilo pravidlo, že mladí neznámí herci neumí vůbec hrát, bylo to takové plácání na úrovni okresního přeboru, min. o tři ligy je neustále převyšoval přirozený Etzlerův výkon "mám-je-na-háku učitele" a to taky nebylo kdo-ví-co. Co mě asi vytáčelo nejvíc, nebylo to, že scénář byl slaboduchý a dle mého soudu rozhodně neodrážel rozpoležení dnešní omladiny, už jen pro ty jejich instatní změny k lepšímu, ale hlavně to, že fracek udělal průser, třikrát bla, bla, bla a průser je vyřešen nebo urychleně promlčen, a to navzdory skutečnosti, že jedna epizoda trvala 52 min.(!) A když si tady v obsahu navíc čtu, že 4teens je jazyková hříčka, no do prkna, to by někoho zaujalo před 15 lety a ne teď. Smutné je to, že jsem ale ochotně shlédnul všech sedm dílů, zřejmě proto, že současná TV tvorba stejně nic lepšího nenabídne a naštěstí jsem se občas i docela zasmál.(2.7.2011)

Z puvodnich dvou hvezdicek (po prvnim dilu) davam po zhlednuti cele serie hvezdu navic. Ano, takhle silny individuality nenajdete v jedny tride (i kdyz z vlastni zkusenosti vim o opaku :D), ale presto se serial snazi byt blizky mladym, a to je treba ocenit. Protoze kolik serialu je dneska tocenych pro mladez tak, aby se na ne mohli koukat i dospely? Prapodivna Skola Na Vysluni je vsechno, na co si takhle z hlavy vzpominam. Neni to takovej serial, na kterej byste chteli koukat v reprize, ale na vyplneni uterniho vecera (respektive jeho casti) staci. Vysledek: prumernej serial s prumernym obsazenim, s neprumernymi hrdiny a se skvelymi uciteli v cele (Ester Kocickova vali!).(29.6.2011)

• - Počet klapek: 6675 Najeté kilometry: cca 190 000 km

• - Dějem prošlo 90 postav a jeden pes. Natáčelo se v průběhu všech ročních období a součástí hereckých akcí byla řada neobvyklých až kaskadérských výkonů, o které se postaralo 10 dublerů a kaskadérů, kteří v seriálu natáčeli srážku aut, kolizi skateboardisty s chodcem, střet lyžařů na sjezdovce, exhibice na lyžích a snowboardech, rvačku, fotbalový zápas a jízdy na skejťácké U-rampě.

• - Michal Sedláček (Roman), který hraje o tři roky staršího bratra Ondřejovi Malému (Milan), je ve skutečnosti mladší. (pardal.vino)