4teens

(seriál)
Česko, 2011, 6 h 18 min (Minutáž: 53–55 min)

Pavel Jandourek

Ondřej Malý, Tomáš Materna, Dagmar Křížová, Tereza Beranová, Tomáš Váhala, Lucie Šteflová, Vanda Chaloupková, Tomáš Hlaváček, Adriana Neubauerová (více)

Epizody(7)

Na jednom nejmenovaném gymnáziu vydávají studenti internetový časopis pro „náctileté“. Jeho název, grafická podoba, členové redakce i necelá dvacítka žáků 1. A dávají hlavní podnět k tomu, jak jsme nazvali celý seriál, který byl natočen v Centru hudby, zábavy a tvorby pro děti a mládež Televizního studia Ostrava.

Tak trochu jazyková hříčka z názvu časopisu – 4 teens (For teens) uvozuje mozaiku osudů, které přivedou na televizní obrazovku teenagery a jejich spolužáky či přátele. Věříme, že se s nimi ztotožní především diváci nad patnáct let. Jejich příběhy mají šanci přitáhnout i zralé publikum. Bez rodičů, kantorů i dalších dospělých parťáků se totiž dospívání nedá dost dobře odehrát, ani odžít. (Česká televize)

hororwatch

Lepší 3* si u mě seriál získal. Není to všechno perfektní. Jsou to herečtí nováčkové a někdy něco působí až moc teatrálně ( nejvíc to bylo u Terezy Beranové možná i proto, že to má v hodně dílech nejtěžší. Ale rozhodně si nemyslim, že by se tvůrci tak všeobecně netrefili do dnešní mládeže. Ono by to těch plno zakomplexovaných intelektuálů nemělo radši vůbec hodnotit. Buď jsou staří a nechtěj si připustit, že dnešní mládež je skutečně až takhle trapná, nebo jsou tu i tací, kteří to odsoudí protože to přece je českej trapnej seriál a kdesi cosi. proboha, lidi vzpamatujte se. Add: Chtěl jsem dát 4 hvězdy, ale teatrálnost posledního dílu to pokazila. ()

Splasher

Záměrně nadceňuju, protože tenhle mutant GG / Skins / Inbetweeners dává facku českým komerčním TV, které se na vlastní seriál pro mladé ani nezmůžou. Oběma autorkám bych chtěl vyřídit, že humor Woody Allena je přece jen trochu jinde, ale glosy Milana jsou i tak povedené (Jenom pozor na copyright, některé hlášky jsou až příliš podobné těm Simona Birda). Když už zmiňuju bývalého předsedu cambridgeských Footlights, tak si neodpustím malé rýpnutí - Ondřej Malý zde dle mého názoru podává lepší výkon než Simon v Inbetweeners. Jinak co díl to jedna postava (jako u Skins) - takže kvalita bude kolísat (jako u Skins). Ty klasické nářky na nereálnost bych ignoroval. Je to do jisté míry dáno i tím, že ČT si moc nevěří a hodila to na Ostravu a raději do prvního ročníku gymnázia než mezi maturanty. Jelikož jsem jeden z těch deseti tisíců, co to sledují raději online, tak musím pochválit i tu omáčku okolo. Pochvala i za Charlie Straight - ústřední motiv mě ještě pořád baví. Škoda, že se autorkám ze třídy někam zatoulala klasická hláškující postava (Jay v Inbetweeners, Nathan v Misfits, Chris ve Skins, etc.), ale to už se nedá nic dělat. ()

Trainspotter

Další zbytečný seriál, na který si po měsíci od skončení posledního dílu (ještě, že jich bylo pouze sedm) nevzpomene. Opět se potvrdilo pravidlo, že mladí neznámí herci neumí vůbec hrát, bylo to takové plácání na úrovni okresního přeboru, min. o tři ligy je neustále převyšoval přirozený Etzlerův výkon "mám-je-na-háku učitele" a to taky nebylo kdo-ví-co. Co mě asi vytáčelo nejvíc, nebylo to, že scénář byl slaboduchý a dle mého soudu rozhodně neodrážel rozpoležení dnešní omladiny, už jen pro ty jejich instatní změny k lepšímu, ale hlavně to, že fracek udělal průser, třikrát bla, bla, bla a průser je vyřešen nebo urychleně promlčen, a to navzdory skutečnosti, že jedna epizoda trvala 52 min.(!) A když si tady v obsahu navíc čtu, že 4teens je jazyková hříčka, no do prkna, to by někoho zaujalo před 15 lety a ne teď. Smutné je to, že jsem ale ochotně shlédnul všech sedm dílů, zřejmě proto, že současná TV tvorba stejně nic lepšího nenabídne a naštěstí jsem se občas i docela zasmál. ()

Dimo

Nepřehlédnutelné přehrávání a naprosto mimózní vykreslení současné náctileté generace. Jednání postav je dosti mimo, ale z projektu je cítit touha, aby tomu tak nebylo, aby jednání herců bylo reálné a diváci se mohli se svými postavami sžít a bla bla... Diváci se nesžívají, protože vrstevníci se nedívají a reálné to zkrátka není. Ale stokrát raději toto, kde se i občas objeví povedený vtip a divák netrpí pocitem trapnosti za herce, než Ordinace v růžové papundeklové zahradě. ()

IvcaSammet

Když jsem se na seriál dívala poprvé, byla jsem z něj docela nadšená. Po druhém shlédnutí jsem trošku změnila názor a nakonec seriál ohodnotila "jen" čtyřma hvězdičkama. Dnes jsem se k seriálu vrátila potřetí. Nejdřív jsem se svým "upraveným" hodnocením souhlasila, dialogy mě přišly trošku umělé a hlavně situace příšerně vyšperkované, usmívala jsem se nad totálně nereálnými scénami. Nakonec mě ale seriál zase chytl jako při prvním sledování a v porovnání s dalšími seriály tohoto typu je 4teens opravdu nejlepší. Závěr seriálu byl sice až moc "zamerikanizovaný", ale myslím, že to překousnu a vrátím seriálu pětihvězdičkové hodnocení ... Protože přiznejme si, co bych já za takovou třídu na střední dala ... ()

• Dějem prošlo 90 postav a jeden pes. Natáčelo se v průběhu všech ročních období a součástí hereckých akcí byla řada neobvyklých až kaskadérských výkonů, o které se postaralo 10 dublerů a kaskadérů, kteří v seriálu natáčeli srážku aut, kolizi skateboardisty s chodcem, střet lyžařů na sjezdovce, exhibice na lyžích a snowboardech, rvačku, fotbalový zápas a jízdy na skejťácké U-rampě. (ČSFD)
  • Počet klapek: 6675 Najeté kilometry: cca 190 000 km (ČSFD)
  • Seriál se začal připravovat pod pracovním názvem „Gymplíz“ na konci roku 2007 jako 26 půlhodinových dílů. Samotné natáčení trvalo s přestávkami dva roky a bylo k tomu zapotřebí 95 natáčecích dní. (ČSFD)