LEGO® příběh

Lego príbeh

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Austrálie / USA / Dánsko, 2014, 100 min

• Flego

Takto vraziť animovanému filmu hroznú pachuť popcornovej kultúry sa len tak nevidí. Čo z toho, že kadencia dialógov je až ad absurdum, v mnohých prípadoch je to len vata. Nevýrazné postavičky jačia, sú neuveriteľne ukecané, nadovšetko sa tvária cool, ale je to hrozný omyl. Aj keby som bol lego postavička, nikdy by som nechcel v tomto lego svete existovať... V istej chvíli som chcel pochváliť štýlovosť a originalitu, lebo aj dym či voda sú "legovité". Lenže použitie cudzích postavičiek akčných hrdinov ( Transformers, Ninja Turtles, Gandalf, Han Solo..... ) a ich "polegovanie" svedčí o absencii nápadov, azda len Batmanove hlášky stoja za povšimnutie. Celý príbeh je strašne divoký a rýchly, bez štipky originality a rozhodne nie je nápaditý ani hravý. Jedine záverečné prelínanie hraných scén s animovanými a tým aj vyjadrenie určitej myšlienky má v sebe potenciál, ale to už bolo neskoro. Takže, ak si budem chcieť pozrieť nabudúce zábavnú story, určite nesiahnem po Lego ale po Toy...(6.3.2014)

Hodně kámošů mi říkalo, že je to blbost, tak jsem moc nevěděl co od toho čekat. A nakonec jsem byl příjemně překvapený. Má to docela zajímavou myšlenku. Ty Lego světy byly vážně úžasné. Ale přece jen je to orientované spíš pro dětské publikum. Ale i starší si v tom najdou své. Samotný nápad s vyvoleným ve stylu Matrixu moc originální není. Ale potěšila mě hlavně přítomnost komixových postav. Hlavně teda Batmana a jeho hlášek. Líbilo se mi jak tam pořád něco stavěli, to bylo super. A ještě mě dostala scéna s Willem Ferrelem. Určitě to ocení všichni, kteří si někdy hráli s legem. A písnička Všechno je tu boží vám bude ještě dlouho hrát v hlavě. "Kde mám kaťata?" :D(20.6.2014)

Ťažké rozhodovanie medzi 3 a 4*. Myšlienkovo aj spracovaním, pri ktorom sa vlk nažerie a koza zostane celá, teda deti zabavia a niečo si odnesú aj dospelí, je to obdobne popkultúrny mix Waltera Mittyho a Ralpha Rozbi-to. Teda trochu ako notorická torta psíka a mačičky, do ktorej sa podarilo napchať všetky zábavné a kreatívne prvky svetov legendárnej dánskej stavebnice a ešte niečo navyše (tu jasnejšie, tu skrytejšie humorné odkazy na všetko čo vás napadne). A s neskrývaným podtextom o zväzujúcom stereotype a pravidlách, ktorými sa musíme riadiť. Lenže aj ten už začína byť poriadne klišé a všetko to pôsobí ako milé divadielko, z ktorého sa miestami nechcene stáva takmer nezvládateľná, neprehľadná "taškařice". Ale sakra, má to šmrnc a bavil som sa, to sa musí nechať. Plus otlčený kozmonaut mi pripomenul vlastné detstvo, strávené s jeho kamarátmi. Ja to vravím stále, tá nostalgia je mrcha. 75%(29.6.2014)

Tandem Lord/Miller mi po niekoľkých skúsenostiach v kategórii "nenáročných oddychoviek" naozaj vyhovuje, o žiadne filmárske zázraky sa síce nejedná, ale spôsob akým spracúvajú jednotlivé námety je nemálo kreatívny a hlavne náladu takmer vždy pozdvihujúci. Platí to jak v hranom ("21", "22"), tak animovanom formáte ("CWACOM"), kedy sa do popredia derie jeden nápad za druhým, kombinujú a podvracajú sa rôzne žánre a šikovne sa pracuje s popkultúrnymi odkazmi. "Lego Movie" nie je výnimkou, ani on síce nepredstavuje súdržný, z hľadiska rozprávania sofistikovane sprostredkovaný celok, ale na oplátku patrične funguje v našľapaných skečoch, ktoré dokážu ohromiť nielen tvorcovskou originalitou, ale aj puntičkárskym prevedením. Frenetický zážitok prekypujúci údernými running jokes, vyhaluzenou animáciou a pozitívnou energiou posilujú i perfektne koncipované voice-overi, ktorých mierne fraškovité vyznenie a nepredvídateľnosť je poväčšinou fakt do kolien zrážajúce. Adeptov by sa našlo neúrekom, ale u mňa boduje predovšetkým mentorujúci šaman Vitruvius pod taktovkou Morgana Freemana…ten ma úplne dostal.(28.7.2014)

Neúnavný kus, který srší neuvěřitelné množství nápadů, odkazů, odboček, sofistikovaných vtípků. Lego město, Lego svět, Lego vesmír jsou ohrožené, jedinou záchranou zdá se být úplně obyčejný dělník Emmet. To jsme sakra v prdeli. V dětství jsem ujížděl na Chevě a na Igráčcích. Lego bylo vymožeností mých zazobanějších spolužáků. Liboval jsem si i tak. Při nejednom záběru jsem měl pocit, že tohle musel někdo natáčet dva roky. Pánové Lord a Miller mi v případě celovečerních Jump Street zrovna nesedli, tady divák díky nim nepřestává žasnout. Rozmanitost prostředí a akce jsou úctyhodné, že to divák nemůže napoprvé pobrat. Silnou stránkou je pak samozřejmě humor. Mohl bych oslavovat, jak je výborný, spíš mě ale těšilo, že je hlavně obsahově rozmanitý. A nepolevuje. Jedničku s hvězdičkou si zaslouží samozřejmě také herecká sestava, originální znění je výtečně odpracované.(18.12.2014)

• - Pracovným označením filmu bol názov Lego: The Piece of Resistance. (MikaelSVK)

• - Film je venovaný pamiatke výkonnej producentky Kathleen Flemingovej, ktorá zomrela počas jeho produkcie. (MikaelSVK)

• - Pouze Anthony Daniels (C-3PO) a Billy Dee Williams (Lando Calrissian) namluvili legové hrdiny, které předtím zpodobnili v haných filmech. Další autentický hlas legového panáčka představuje Shaquille O'Neal, který namluvil sám sebe. (Sidarius)