LEGO® příběh

Lego príbeh

The Lego Movie

Animovaný / Akční / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy

USA / Dánsko / Austrálie, 2014, 100 min

Po dlouhé době přehřívám své mozkové závity v důsledku rozhodnutí, že si dám výjimečně více než obvykle záležet, a zkusím sem prdnout vskutku nadmíru originální komentář s jednou doporučující větou, kterou zatím přede mnou ještě nikdo na ČSFD nepoužil. Takže pozor: VŠECHNO JE TU BOŽÍ! Uf. Součástí téhle krabice je vedle smrtonosné dávky povedených gagů a vtípků také přesah jako hovado, napodruhý už to snad na modrý placičce rozdejchám líp.(24.2.2014)

Prezentácia filmových trademarkov Warner Bros. vo svete značky kráľa stavebníc. Naj-product-placementový film všetkých čias (keď nepočítame Logoramu), skrývajúci sa za rodinnú zábavu. Zoberiete do mulťáku decká, za majlant im prikúpite popcorn a cestou domov utratíte zbytok peňaženky v predajni Lega. Zopár cool vtipov a dôkladné technické spracovanie, ale tí roboticky rozpohybovaní panáčikovia nie sú o nič živší než primitívne nagrafikovaní Cartman s Kennym. A záverečné prekvapenie s "veľkou myšlienkou" nezmyselné.(3.4.2014)

"Co kostka, to myšlenka. Co Lego, to vzpomínka." Když jsem byl ještě malý kluk, vydržel jsem u Lega sedět / ležet / stát celý den. Vzpomínám si, že zlatým bodem Štědrého dne bylo pokaždé rozbalení velké krabice s Legem a jeho následné sestavování. Takhle si nějak představuji upřímnou dětskou radost. Když se podívám na dnešní děti, kteří si od "Ježíška" přejí samé tablety a předražené mobily s wifinou, říkám si jak krásné LEGO-DĚTSTVÍ jsem měl. A proto si zavzpomínám a od srdce zasměji, když mi i v mých osmnácti letech Ježíšek nadělí malou Lego sestavu hasičského auta, aby jsem si zavzpomínal na staré dobré "skládací časy". Co se týče filmu samotného, netřeba více slov. Všichni, kteří s legem vyrůstaly se se mnou musí v prvních větách tohoto komentáře shodnout. A pro ty, kteří k Legu neměli tak velký citový vztah to stručně shrnu do pár vět. Příběh samotný hned zpočátku nastavil laťku hodně vysoko. Postarala se o to nejen ohromující ukázka ladně se pohybujících Lego panáčků, ale také kvality "za kamerou". Kamera a hlavně střih v jistých momentech dodávala tomuto fenomenálnímu Lego příběhu na velké dominantnosti. Postupem času příběh malinko strádal na kvalitě, ale zachraňovaly to občasné gagy a hlášky vtipně vážného Batmana. Závěr samotný je kapitola sama o sobě. Propojení Lego světa se světem reálným byl pro mě malinký emocionální šok. V poslední čtvrthodince, jako bych viděl sám sebe, obklopen různými kostkami ze kterých postupně poskládám jeden velký LEGO PŘÍBĚH ! ___ (Cinestar, Hradec Králové)(5.3.2014)

„Nemohl by mi někdo dát kus kryptonitu?!“ Moje první zkušenost s mým kdysi milovaným legem na filmovém plátně. Začátek je trochu vlažnější a o zábavu se stará vlastně jen Freemanův Vitruvius. Pak se ovšem film rozjede, na scénu se dostane maximálně stylový Arnetův Batman, přidají se i další postavy a divák náhle sleduje velmi zábavnou (a skvěle ohudebněnou) podívanou s kupou hlášek a narážek (z nich jsou však některé opravdu vtipné jen v angličtině, např. „Rest in pieces!“). Občas tvůrci sází na poněkud infantilní notu, ale třeba takové „spaceship!“ mě upřímně rozesmálo. Co se týče propojení reálného a lego světa, považuju to za dobrý nápad, ovšem jeho zpracování mi už přišlo podstatně méně zdařilé (a souboj nudně dospělého se zábavně dětským na můj vkus vyznívá až moc rodinně, i když k tomuhle filmu to už tak nějak patří a samozřejmě to souvisí i s cílovou skupinou). Kouzelný závěr (duplon!) však napomáhá k celkově pozitivnímu zážitku ze snímku a já i díky němu Lego příběhu přiklepávám slušné 4*. „Zdravím vespolek. Neznáte mě, ale jsem v televizi, takže mi můžete věřit.“(28.9.2014)

Rozdělím si komentář do dvou částí, s Vaším dovolením. I bez, to si jen tak hraji na empatického asertiva. Psal jsem si totiž v průběhu filmu poznámečky, abych mohl blábolit skutečně kriticky a fundovaně. A když už je jednou mám, plácnu je POMOvi do báze, děj se co děj. Začněme přímo ohodnocením - prvotní zděšení nad nepokrytou reklamou na produkt dánských vidláků přehlušila radost z opěvování neřádu, jenž nad řádem ční, nad řádem, v němž totiž zlořád se skrývá, ba i celá zlořádů podřadná řada! Kreativita byla vyzdvižena, zmrd dostal druhou šanci a my, mistři stavitelé z let osmdesátých, svého ztraceného kosmonautíka. Dobrá tedy. Zakoupím zmutovaný Merkur i dcerce, když tak hezky prosíte. Tak. A nyní si dovolím otrocky zkopírovat slova, která má opilecky roztřesená ruka zanesla během samotné promítačky na vnitřní stranu obalu od cigaret značky Marlboro light. - Hovno hádé, nějakej kino ryb//ježyžmajrá!//emet-dement//KOSMONAUT!!//chcát//to fakt prodávaj legopindi v podobě Brumbála??//zív//Ferrell, snad přijdou humory//zív//dys is dý ent.....No uznejte, že s podobnou přípravou nezaváhá byť i sebeslabší komentátor. Čtvrtou hvězdu dávám proto, že jsem již roky nešlápl jen v ponožkách na nějakou umělohmotnou kravinu s ostrými hranami, jejíž barva trapně ladí s kobercem a jiným způsobem, než bolestivým, je prostě neodhalitelná.(17.5.2014)

• - Lepidlo na Emmetovom chrbte sa medzi zábermi striedavo vytráca. Takisto aj sledovacie zariadenie, ktoré má mať pripevnené na nohe. (MikaelSVK)

• - Celosvětová premiéra proběhla 1. února 2014 ve Westwoodu v Los Angeles. (Varan)

• - Oficiální česká verze filmu obsahuje kromě dabingu i přeložené popisky, nápisy, billboardy a podobně. (Akrman)