Dítě číslo 44

• USA Child 44 (více)
Mysteriózní / Krimi / Thriller / Drama
USA / Česko / Velká Británie / Rumunsko / Rusko, 2015, 137 min (Alternativní 132 min)

Lev Děmidov je válečný hrdina, jeho svědomitá práce pro sovětskou tajnou policii mu zajistila postavení, dobré bydlení pro sebe i pro rodiče a krásnou ženu. Nikdo si ale nemůže být ničím jistý, Děmidov odmítne udat svou ženu a je státní mocí ze dne na den degradován a poslán do vyhnanství. Zde narazí na vraždu, která se podobá jinému případu, označenému za nehodu. S kariérou a životem na padrť začne hledat sériového vraha. Ovšem ve stalinistickém Sovětském svazu v 50. letech něco jako vražda oficiálně neexistuje, musí proto pátrat na vlastní pěst a tajně proti vůli režimu. Jak vyšetřování pokračuje, rozsah rituálních vražd dostává strašlivé rozměry. Přestože jakákoliv pomoc hrozí zatčením, získá nečekaného spojence. Smyčka se postupně utahuje jak kolem vraha, tak kolem hlavních hrdinů. (Bontonfilm)

EastWicka

A začalo to tak slibně: atmosféra pěkně po sovětsku dusivá a mrazivá (za tu dávám všechny 3 hvězdičky), podmračený Tom Hardy, oficiálně neexistující zločiny, odcizená manželka Naomi, paranoia, stranické čistky... Bohužel, asi ve třetině to úplně vykolejilo a pointa, ta se vysypala někde cestou po transsibiřské magistrále... ()

maddy

Chápem prečo majú poniektorí s týmto filmom taký problém. Child 44 je totiž veľmi rozporuplný film dvoch vzájomne nesúdržných dejových línií. Ako detektívka zo stalineckého Ruska o pátraní po Čikatilovi nefunguje v podstate vôbec. Jednak je celé vyšetrovanie priam absurdne jednoduché a navyše sa na neho film po väčšinu stopáže ani nesústredí. Samotné vraždy detí ustupujú úplne do pozadia a tým pádom záveru s neprekvapivým dolepením chýba napätý climax moment. Child 44 však namiesto toho solídne funguje ako dusná psychologická dráma o ľuďoch žijúcich v stalinistickom Rusku, kde sa akýkoľvek prehrešok proti systému kruto trestá. Surová dobová atmosféra absolútnej nedôvery jedinca voči spoločnosti, v ktorej nemôže veriť ani týcm najbližším je vykreslená bravúrne. Paranoja, strach, pocit bezmocnosti a svinstvá stalinizmu sú vyobrazené so všetkou špinou ktorú si zaslúžia a pomalé tempo spoločne s dlhšou stopážou umožňujú plne sa zžiť s týmto krutým svetom v 50. rokoch minulého storočia v Rusku. Nezaujímavý, nedotiahnutý dej tak plne kompenzuje paranoidná atmosféra podporená vynikajúcim hudobným doprovodom, skvelou kamerou a silnými hereckými výkonmi. Tom Hardy tu opäť nezlezie po väčšinu času z obrazu a opäť dokazuje, že má charizmu na rozdávanie. Do toho mu sekundujú osvedčené herecké istoty ako Noomi Rapace alebo v menších úlohách tradičné skvelý Gary Oldman alebo Joel Kinnaman. Stále sa síce nemôžem zbaviť pocitu, že tie dve roviny (psychologická dráma o ľuďoch žijúcich v krutom politickom systéme VS detektívka zo stalinického Ruska) by skôr fungovali v samostatnom filme a takto dohromady ani jedna z nich nijako nedopĺňa tú druhú. Film tak vyzerá, že sa snaží zužitkovať príliš mnoho línií súčasne a ani jednu poriadne. Nezaujímavý dej a zmätený scenár s priveľkými, no hlavne nenaplnenými ambíciami však u mňa plnohodnotne nahrádza práve to vynikajúce vykreslenie doby a prostredia Ruska, prvotriedna výprava, kvalitné herecké výkony a hlavne paranoidná atmosféra jedného krutého, nefunkčného systému. Tým pádom prihadzujem aj tú slabú štvrtú hviezdu a v tomto prípade mi nevadí ani slabý príbeh. CELKOVO: 3,5* (7/10) ()

NinonL

Souhlasím s Flegem. Z politického hlediska je to dobře zvládnutý film, kdežto krimi stránka se zadrhává jako starý zip. Sériový vrah typu Čikatila je oříšek sám o sobě a nejde k ději ještě přidávat složitou politickou situaci v SSSR. Dokonce od dob ukrajinského hladomoru a druhé světové války. OMG. SPOILER !!! Jsem z toho děje zmatená a vlastně ani nevím, kdo a proč vraha nakonec zastřelil. Závěrečný happy end celou tragédii jen umocňuje. ()

agentmiky

I když mi konec přišel docela nedomyšlený,nakonec jsem se rozhodl,že dám tomu filmu čtyři hvězdy.Filmy s tématikou 50.let minulého století mně velice zajímají a Dítě číslo 44 toto rozhodně splnilo.Herecké obsazení filmu je výborné a podle toho také vypadaly ty výkony.Tom Hardy se hodně hodil na roli sovětského policisty.Nejvíce se mi asi líbila postava Joela Kinnamana,který se projevil jako pořádně slizký záporák.Noomi Rapace se mi moc ve své roli nelíbila.Gary Oldman jako vždy perfektní výkon.I české prostředí,kde se film natáčel,mé hodnocení určitě kladně vylepšilo.Hodnocení:70% ()

KIT.HL

Dobrá myšlenka, zajímavý příběh, ale nějak mě to nesedlo...můj problém asi. )) Pokud přidám vrozený odpor (xenofobie ?) ke všemu ruskému plná palba ! ))) ()

ArsenalEagle

Hardy je už spoustu let sázka na jistotu a získat ho do hlavní role, tak je část zajímavého filmu zaručena. Surová atmosféra stalinistického Ruska mu evidentně sedí a zápletka, byť místy dost očesaná, není úplně nejhorší. Očekávání sice naplněna nebyla, ale úplně o promarněné 2 a čtvrt hodiny nešlo. ()

MikO_NR_1909

Atmosférou budované zázemie napätia a nedôvery normalizačných 50tych rokov, kedy je človek obeťou alebo kacírom svojej doby. Najsmutnejšie z filmu je, akým spôsobom uberá vážnosťou v druhej časti, kedy pre mňa z nepochopiteľných príčin začínajú série bitiek a zvratov tak typických pre bezbrehé špionážne drámy veľkých distribučiek. Započalo to tým "dobráckym" vyšetrovaním vraždy detí, nedôveryhodne zakomponovanej do deja. Čím viac potu, krvi, blata - tým trápnejšie tie mizanscény vyzerajú. Tam už začínam troška upúšťať, lenže prekvapivo ma tá hutná dávka minutáže celkom zaujala a niečo som si teda rozhodne z tejto "jednohubky" odniesol. Ešte mi moc vadilo to zaangažovanie ručnej kamery, ktorá je veľmi zlá a neprehľadná. Kazí to formálne vyznenie chladných filtrových odtieňov. ()

Freemind

Herecky na jedničku, formálně na trojku, koncepčně za pět. Scénář selhal v každé rovině - stalinistické reálie jsou fraška, kriminální zápletka je nesmyslná, děj nemá dynamiku, postavy psychologii. A celé to trvá dvě hodiny, job tvoju mať! Kdybych si měl vybrat mezi opětovnou seancí a gulagem, tak si to asi dvakrát rozmyslím. ()

R.A.D.A.R.

Temný film z temné minulosti. Slibný námět lákal na detektivku v zajímavém prostředí. Doufal jsem, že by mohlo být minimálně dorovnáno české Ve stínu, které má tématem i atmosferou docela blízko. Bohužel, se to úplně nepovedlo. Samotnému pátrání je věnováno minimum času a o vrahově pohnutkách se dozvíme minimum. Většinu času vyplňuje pronásledování režimem, které ale není zcela pochopitelné a v jeho rámci se odehraje několik krajně nelogických scén. Velkou roli hraje také vztah manželů, který je ale bohužel značně nevyrovnaný a o nějaké chemii mezi manžely nemůže být řeč. Nepomáhá tomu ani laxní herectví Noomi. Nejlepší je klasicky Hardy, byť s občas trochu směšným ruským přízvukem, a Oldman, který má ale jako vždy minimum prostoru. Robocopovo chování jsem po většinu času vůbec nechápal. Zbytek ansáblu má štěky. Největším pozitivem je tak hnusná depresivní atmosféra plná šedi a beznaděje. Věřím, že potenciál byl větší. Poučení: některá místa v Čechách zahrají stalinistické Rusko i bez jakýchkoli úprav :-) ()

kaylin

Aneb jak to dopadne, když se Američani v převážně východoevropské koprodukci rozhodnou natočit politickou detektivku. Politiku doby nám prezentují tak, jako kdybychom ji sami neznali. Není v tom naprosto nic nového. Až po nějaké době si uvědomíte, že to je primárně kriminální thriller, kde je to politické pozadí zachyceno až rozvláčně. Co nechápu, to je skutečnost, že musí američtí a britští herci mluvit s tak debilním přízvukem, který není ruštině o nic blíž než klasická angličtina. ()

Rakosnicek77

Nemám pocit zklamání, jelikož jsem film neposuzoval podle historických faktů okolo Rostovského řezníka Čikatela a nejsem si jistý tím, zda i tvůrci filmu měli potřebu se tohoto námětu doslova držet. Protože pokud ano, tak to byl průser obřích rozměrů, protože fakta musel na papír převádět duševně narušený jedinec :-) Pokud jste si ale film užili jako klasickou krimi drama, tak vás nemohl vůbec zklamat. Člověk jen žasnul nad tím, jak málo stačilo, aby člověk získal jednosměrný volňásek na Sibiř a to v tom lepším případě. V tom horším a běžnějším případě koupil šťastlivec kulku do palice a přidal se do nekonečného zástupu "zrádců a nepřátel lidu" Film mně fakt bavil i když jsem na něj šel hodně skeptický, po přečtení celkem negativních recenzí. Takže za mne ano, pro vyznavače totalitních dramat, jde o skvělou podívanou. ()

slunicko2

Fajn je chmurná depresivní atmosféra, 1)  která, myslím, dobře odpovídá době i místu. Jinak ale nic moc._____ 2) České reálie sice nejsou ty pravé, ale docela dobře originál zastupují._____ 3) Je mi jasné, v čem spočívala americká, anglická i česká účast na filmu. Ale co tu dělali Rumuni mi zůstává záhadou._____ 4) První půlhodina je zbytečně nudná - dokud se nevyjasní, o jaký žánr vlastně půjde. ()

Kaluž

To zase jednou pejsek s kočičkou dělali dort a všechny z toho pak akorát rozbolelo bříško. A že si na těch ingrediencích dali záležet… jenom ten recept jim napsal jakýsi šprýmař. ()

italka63

Temné, ponuré, s pocitem tíhy nad hlavou. Trochu divně sestříhané, ale čert to Vem. Naomi tu byla nějak divná a k Hardymu mi moc nesedla, jinak mezinárodní přehlídka herců a docela slušná muzika. ()

Thomassi

Na tento snímek ze stalinistického Sovětského svazu jsem se těšil hodně dlouho. Čekal jsem, že to bude kriminálka z historického prostředí, ale nakonec jsem dostal trochu jiný kafé. Úvod nás přivítá na jatkách v rozbořeném Riechstagu, pak se ale rychle přesuneme do 50. let a příběh našeho hrdiny může začít. Film se sice jako kriminálka chová, ale chybí mu gradace. Děj se odehrává pozvolna, a když na konci čekáte na něco, co vás uzemní, nepřijde to a v tu ránu tam jsou titulky. A právě nějaký takový to děj, který mě na konci dostane, jsem očekával. V tomto ohledu jsem byl bohužel zklamán, na druhou stranu ale film rozhodně nenudí. Jde si svojí klidnou cestou, která je vyprovázena naprosto skvělou výpravou. Herecké obsazení hlavní čtveřice mi přišlo povedené a po dlouhé době to byl film, ve kterém jsem nenašel nikoho, kdo by mi vyloženě lezl krkem. I když zde má film celkem vlažné hodnocení, já byl ve výsledku spokojen a rozhodně mě čeká druhé zhlédnutí. ()

stration

V Rusku je možné skoro všechno, v Sovětském svazu všechno. A toto zcela jistě možné bylo. Neustálý pocit strachu, udávání ve vlastní rodině, nejistota a bahno socialistické ideologie, která se bez strachu a znásilňování veškerých práv, svobod a výrobních faktorů neobejde. S filmem mám ale trochu problém. pořád jsem se nemohl rozhodnout, zda se dívám na detektivku, nebo politický thriller. Obojí dohromady mi nepasovalo, protože to jednoduše neklaplo. Chvílemi to tedy byla čistá krimi, chvílemi bolševická realita. Ve scénách, kdy se obě dvě roviny snažili nějak kooperovat, je film až zmatený a neví, do kterého žánru přeběhnout dřív. Hardy se do role "toho správného" hodí, ostatní jen přihlížejí. Nebylo to špatné, ale jednou stačilo. Vsjo. ()

salalala

Hodně promarněný potenciál a většinu času naprosto nezajímavá a nudná adaptace výborného románu. Espinosa nemá problém s atmosférou, kterou vystihl úžasně a celý ten film je potemnělý a depresivní, takže je o to větší škoda, že tak úplně nefunguje. Příběh je bohužel dost zkratkovitý a chaotický a nemá jednotící linii, neboť ta detektivní je dost upozaděná a politická je zase nezvládnutá, protože nějaký strach tu bohužel není přítomen. Občas také pokulhává logika a chování a motivace postav, takže příběh někdy nedává úplně smysl. Rozpačité dojmy pak podtrhuje nijaký a nezvládnutý konec, který mění vyznění knihy, což by ani tak nevadilo, kdyby byl něčím zajímavý, takhle je ale opravdu o ničem. Obsazení se vydařilo jen částečně, ačkoli Tom Hardy mi do role sovětského policisty příliš nesedl, pořád je výborný, Noomi Rapace taktéž velmi dobrá (že mezi nimi nefunguje chemie, je v tomto případě dobře, protože to ani nemá). Ostatní buď už bohužel nemají moc prostoru (Gary Oldman, Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares, Vincent Cassel), nebo jsou nevýrazní a přehrávají (Joel Kinnaman, Paddy Considine). Smrtící je i stopáž, která je minimálně o třicet minut přetažená, čímž je výsledek ještě nudnější. Je zkrátka znát, že se tady hodně stříhalo a předělávalo, protože Child 44 je ve výsledku pouze hollywoodská rutina, která neuchvátí ani neurazí, jenže měla rozhodně našlápnuto mnohem výš. 50% ()

FilmFan24

Z mnoha dějových linií vyniká nejvíce ta o absolutní moci (a bezmoci) Stalinova režimu a kde i manželství hlavního hrdiny bylo, jak se později dozvídá, volbou rozumu jeho partnerky. Bohužel v linii sériového vraha mě chybělo více napětí a taková ta závěrečná katarze ve finále, kde se vše střetne a vysvětlí. Každopádně ale kladem největším je Tom Hardy. Jeho Lev Děmidov je výborně zahranou postavou. ()

Robocop v Suicide Squad?

Robocop v Suicide Squad?

16.02.2015

Hardy vs. DiCaprio

Hardy vs. DiCaprio

01.07.2014

Assassin’s Creed si našel režiséra?

Assassin’s Creed si našel režiséra?

25.01.2014

Když před sedmi lety vyšel první Assassin's Creed, málokdo tušil, že vyroste v obrovsky lukrativní značku. Vedle šesti hlavních her si můžete sehnat třeba comicsy nebo sadu románů, jež rozmanitě… (více)

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob