Astronaut Mark Watney (Matt Damon) během mise na Mars málem zahynul v prašné bouři. Zbytek jeho posádky planetu opustil v domnění, že je mrtvý. Ale Watney přežil a ocitne se tak omylem sám na nepřátelské planetě. Má k dispozici jen hubené zásoby a tak musí využít veškerý důvtip, invenci a technické znalosti, aby nejen přežil, ale také nalezl způsob, jak vyslat signál na Zemi, že je naživu. V okamžiku, kdy se mu to podaří, začne miliony kilometrů daleko od něj NASA a mezinárodní tým vědců neúnavně pracovat, aby dostali tohoto „Marťana" domů. Zatímco členové jeho posádky souběžně prokazují svou odvahu na téměř nemožné záchranné misi. (Cinemart)

paradoxman

Ještě, že jsem si nejdříve přečetl knížku. Kdybych to neudělal, tak nepochopím 60% filmu. Jo a taky to nemuseli zkurvit rozmazaným 3D. Aspoň, že bylo v originále. Jinak odečítám 20% za okleštění kulervoucí zábavy z dokonalé knihy. Vynechání technických popisů chápu, ale co Markovy vtipy a prožitá dramata během 3200km cesty přes marsovskou pustinu?? Stejně mě nejvíc nasrali tím, že ve filmu vynechali zmínku o týdenních TV updatech "Ze života na Marsu" a v knize naprosto dechberoucí scénu z oznámení Markova přežití novinářům. Závěrečný Markův let ála Iron Man beru jako úlitbu BFU. Ti, kteří četli, vědí svoje :-) ()

Emperor1

Tohle dílo je jedním z těch nejoptimističtějších, co jsem kdy viděl. Prostě když se chce, všechno jde, silná vůle všechno zmůže a víra hory, případně kosmická vozítka přenáší. Matt si ani jednou nezazoufal, já na jeho místě bych si sednul na bobek, chvíli skučel a pak bych se odpálil a tenhle týpek to vše snáší s ledovým klidem, rozvahou a ještě vtipkuje do videa. To je tak těžko uvěřitelná fiction, že musím dát o bod méně, protože jsem přeci jen čekal trochu více toho lidského zoufalství, pesimismu a depresí, případně lehkých projevů šílenství z osamění a vědomí, že můžu kteroukoli sekundu umřít. Navíc Matta Damona jsem viděl hrát v jiných filmech podstatně lépe ... nebo si ho pletu s Capriem? To je fuk ... ()

987Castiel

Myslím že sa jedná o globálne vydarené Sci-Fi. Ridleyho réžia rozhodne spĺňa dopyt a nesklame ani náročných divákov. Scenár mi nesadol a humor už vôbec. Očakával som trocha viac (alebo aspoň nejaký) psychologického rozboru čo človek v podobnej situácií môže prežívať - okrem počúvania disco hudby. Niektoré scény si zaslúžili zaradenie filmu medzi žáner komédia. Vedecké nepresnosti a chyby knižnej predlohy mohli byť upravené aby to bolo viac Sci a menej Fi, no zrejme to treba brať s nadhľadom. Finále samozrejme neprinieslo absolútne nič prekvapivé alebo nečakané... klasický happy end plný amerických sĺz šťastia. 3,5 hviezd ktoré však tentoraz matematicky nekorektne zaokrúhlim nadol. ()

universal

Někdo tady řekl "rodinný biják" . Ano. Smutné. Nikdy jsem neměl číst tu knížku, která mě v půlce unudila k smrti. Film to jen potvrdil. Rodinný biják 4/10. ()

Tribe

Marťan je naprosto bezchybný feel-good movie, který je tak parádně natočený, že jsem ani za boha nemohl odlepit oči od televize. A že to má pár nepřesností a slabší finále? No a co, stejně si toho člověk pomalu ani nevšimne... a nebo je mu to jedno :) ()

doriana.g

Hezký příběh, skvěle natočený. Bohužel ne pro mě. Škoda, že trosečník nebyl trošku víc lidský, občasná panika by mu slušela. Mattovi, sršícímu humorem, silou a odhodláním, jsem to asi po stém dnu přestala věřit. A to byl konec. Pak už by se z Rudé mohl vézt třeba na chvostu komety, za srdce by mě to nechytlo. ()

Nemooo

Matt Damon dokázal, že je Pan Herec. Například u scény, kdy si sám zašívá tržnou ránu, jsem to pociťoval spolu s ním. ()

joejoe

šetril som si Marťana ako darček na Vianoce... lepší darček som si nemohol priať ! Takto sa robia filmy podla knihy! Má to všetko čo som chcel a možno aj viac :) ()

FILMOVKA

Neskutečně šíleně dlouhé. Kdyby to bylo kratší, vůbec bych se nezlobil. Takže ta délka je ve výsledku asi jediná věc, která se mi na tom nelíbila. ()

rasomaso

Je to tak za 4,5. Není to film ze kterýho bych byl úplně na větvi, ale musim říct, že po velkým suchu v roce 2015 vítám konečně jeden pořádnej velkorozpočtovej scifáč na kterej se opravdu stálo za to podívat. Přehnaný očekávání vám ten film akorát tak zkazí, ale vzhledem k tomu co za scifi filmy tenhle rok vyšly (tzn kromě star wars a interstellar převážně blbosti s infantilním scénářem a jedna docela ok komorní jednohubka), je to opravdu vyjímečně dobrej film. ()

collapse

Je to hezkej, zajímavej a originální film. Jediné, co mi přišlo nereálné a trochu vadilo (nějakou fyziku vůbec neřeším) byla vždy dobrá ba skvělá nálada všech kosmonautů...v hlubokém vesmíru, totální pohodička :) To je ale jediná věc, jinak úžasná podívaná. ()

Hanz_knife

Uvažoval jsem dokonce jen o třech hvězdách ale to by asi nebylo fér. Celkem se mi to líbilo, ne že ne, ale prostě mě iritovalo jak i když se vše podělalo, vlastně šlo všechno jako po drátkách, támhle pět minut a miliardy vyletí do vzduchu bez toho aniž by někdo musel lobbovat, támhle pět minut a číňani vyhodí miliardy do luftu, představoval jsem si že tam bude více o tom jeho přežívání, psychice, že třeba dostane menší infekci, otřes mozku nebo něco ale je to prostě střih a půl roku pryč. Nevím, moc mi to po pravdě nesedlo, třeba to je jen moje chyba ale přišlo mi to strašně zjednodušené a naivní, možná je to i cíl toho filmu ukázat jako že všechno je ve vesmíru možné i když vám neustále padají klacky pod nohy, ale na to já fakt nejsem. ()

The_Misfit

Príbeh sa točí okolo astronauta Marka Watneyho, ktorého posádka nechala na Marse v domienke, že je mŕtvy. Ocitá sa sám na tejto planéte, niekoľko rokov cesty vzdialenej od Zeme, so zásobami jedla na pár mesiacov. Potom čo som sa dozvedela že je aj knižná predloha, som aj napriek tomu, že som typ človeka ktorý si najprv prečíta knihu a potom si pozrie film, urobila v tomto prípade menšiu výnimku a ako prvé som zhliadla film a neočakávala som že by ma tento snímok až tak zaujal. Taktiež chválim aj herecké obsadenie. ()

esmoke

Matt Damon je botanikem na Marsu, vlivem počasí je mise ukončena a všichni ostatní odletí pryč až na botanika o kterém si myslí, že je mrtvý. Ten je ovšem živý a pokud nechce umřít, musí vyřešit několik zásadních problémů (kus železa vražený do břicha, kyslík, potravu a v neposlední řadě nikdo neví, že žije). První část filmu se mi opravdu líbila (trosečník na Marsu), ale potom už to bylo takové jasně dané a pomalu se šinoucí k předvídatelnému konci. Hlavně pozor: pokud někdo řekne "pokud se nic nepodělá". (2D titulky) Rozpočet: $108 miliónů, Tržby: $594 032 miliónů. ()

zbigi15

Marťana som jednoducho nepochopil a stále netuším, prečo ho niektorí ľudia oceňujú titulom film roka. Vedel som, že nepôjde o psychologickú drámu, v ktorej hlavná postava prežíva utrpenie zo samoty. Avšak ak po takej dlhej dobe stále srší optimizmom a všetky problémy rieši bez problému tak si nemôžem pomôcť a označiť to za peknú hlúposť. Pohodovú atmosféru filmu, ktorá bola silená sa snažili vyplniť hudbou, ktorá sa ani do takých situácii nehodila. Jednoducho som čakal od tohto filmu niečo iné ako som dostal. ()

Foogas

Typickej americkej feeling-good blockbuster. Koukatelný to je, ale přidaná hodnota veškerá žádná. Chybí tomu nějakej ten kulervoucí wow efekt. Nebo aspoň syrová survival atmosféra. Náznak realismu nebo psychologie. Rozhodně však nesmí chybět klišé, nereálná pohádkovost a slaďoučkej happy end. Všichni krásně spolupracujou, vytahujou na povrch tajný technologie a používaj dosud nepoužitý postupy. Nebo. Píšeš snad SMS nebo komentář a zároveň si ho pro sebe čteš nahlas, pěkně plynule? Asi ne. Herecký obsazení je plný znamejch tváří z kalendáře, ale ten, kdo by to měl táhnout, tedy Matt Damon, nepředvádí vůbec nic. Koncert se nekoná. Ze scifi-kousků poslední doby je mnohem lepší volba Moon, Gravitace či Interstellar. ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (více)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (více)