honajz

Měl mne varovat už ten začátek, kde se v kosmu krásně nese zvuk prolétající stanice...A pak už jsem si jen psal jeden nesmysl za druhým. Celé to nijak objevné není. Závěr se dá vydedukovat, i když člověk viděl třeba jen dva kosmické horory (namátkou mne napadá Vetřelec nebo Věc). Motivace postav jsou něco podivného, odtažitého a chladného - podobně jako celý film. Jako divákovi mi ty postavy byly šumák, neměly životnost, jejich charaktery byly ploché jak žehlící prkno, a amatérský scenárista tak musel dojit emoce přímým přenosem z porodu (mimochodem, neříká se někde, že jsou na té stanici déle než devět měsíců?). Což samo o sobě bylo ještě blbější, než všechny ostatní věci, co se děly kolem. A ta vyvážená sestava! Ruska jako velitelka, pak je zde Japonec, černoch... a k tomu jeden z nich dokonce na vozíčku, považte! Úvodní záběr se opět snaží být efektní podobně jako u Gravitace, ale tentokrát by to nějaký ten střih sneslo. A samotný organismus je tak chytrý, že se podle něj dostane ven tak, že někomu zlomí ruku, leze do kosmu (když mu následně v Zarji chtějí odčerpat vzduch, ha ha) nebo se nechá nalákat do prvního modulu? A když lezl kosmonaut do prvního z modulů, jak mohl předpokládat, že ho ta věc nechá řídit a nechá ho změnit kurz jen tak? Zkrátka jsem jen nevěřícně neustále kroutil hlavou, pořád čekal, čím se to bude vymykat od všech možných klasik, a nakonec zjistil, že se to ničím nevymyká, ničím to není zajímavé, nemá to svůj ksicht, a hlavně to nemá co říct. Kdyby třeba alespoň rozehráli hru na krvelačné stvoření, které ale jednomu z nich pomůže (třeba černocha postaví na nohy), pak už bychom zde měli zajímavé dilema. Ale takhle? ()

Pítrs85

Takhle neoriginální kousek jsem už teda hoodně dlouho neviděl, rejža je posranej strachy jakkoliv zariskovat, šablon se drží víc než Calvin Klein astronautů (takže tu máme squadru: Amík-ftipkař, Britka-frigida, Japončík-počítačovej nerd, Ruska-no... prostě Ruska, vždyť víte, jak vypadají Rusové v amerických filmech :-) a jak to celé dopadne, víte zhruba po skončení úvodních titulků. Emzák nezajímavej, že i trus od Aliena je zajímavější, no prostě tady je všechno špatně, špatně na druhou. Jediná zapamatovatelná scéna (i když asi nechtěně) je tak ta, kdy se Calvin Klein snaží spářit s tou ruskou astronautkou ("Snaží se dostat dovnitř!" Muhehe, to si piš :-). ()

anderson

Absolútne bezškrupulózny plagiát Votrelca s príjemne apokalyptickým záverom, kde príčetný sequel by mňa osobne celkom potešil. (14.5.2021) ()

SOLOM.

Jeden by si řekl, že solidní rozpočet a hvězdné herecké obsazení jsou jasným důkazem o tom, že se dočká kvalitní podívané. Jenže občas se stane, že to není pravda. Life sice není žádnou mega peckou, na kterou budu nadosmrti vzpomínat a hned si jí zařadím do své TOP, ale určitě jde o slušnou scifi-hororovou podívanou, která stojí za pozornost. Nejsem sice žádným zarytým fandou filmů odehrávajících se ve vesmíru, ale už jsem jich viděl dost. I proto mi bylo hned jasné, že tohle zrovna moc originální myšlenkou nehýří, ale i tak přičítám tvůrcům k dobru, že jen prach-sprostě nekopírovali všude možně, ale snažili se tomuto filmu vtisknout i několik svých nápadů. Atmosféru to mělo v určitých pasážích opravdu dobrou – však taky stísněné prostředí vesmírné stanice již od prvního pohledu musí budit v klaustrofobicích hotovou hrůzu a hlavně tu nechyběla ani slušná dávka napětí. Je sice pravda, že některé situace mi přišly dost legrační a několikrát jsem začínal mít pocit, že si ze mě tvůrci dělají prdel, ale klady převažovali. Hlavně se s tím mimozemský organismus moc nesral a já se tak naštěstí nedočkal zdlouhavého hledání a zkoumání v každém tmavším rohu a koutě (tohle fungovalo ve Vetřelci na jedničku, ale tady bych na to neměl nervy). Počet přeživších taky rychle ubýval, takže ani po této stránce si nemůžu stěžovat. Většina herců odvedla svou práci rovněž velice dobře a musím pochválit i tým, co měl na starosti speciální efekty. Po smrti Asiata však nastal v mých očích zlom. Popravdě jsem se začal nudit a to bylo špatně. Závěr mě už moc nebavil a zkazil mi celkový dojem z filmu. Zatímco někteří chválí konec filmu, já mezi ně určitě patřit nebudu. Nejsem žádným příznivcem happyendů a finální rozuzlení by mi samo o sobě nevadilo, ale ta čtvrthodinová nuda, než oba záchranné moduly odstartovali – to jsem prostě nemohl rozdýchat. Sorry. 60% ()

Xeelee

Na tomhle filmu je nejzajímavější sledovat tu mimozemskou příšerku. Jako vizualizovaná studie mimozemské formy života to je super a stojí za to si kvůli tomu Život stáhnout, ale filmově Život skomírá. Chybí mu napětí, atmosféra a smysluplnej scénář. Tady se hraje spíš s náhodami a tím, že se tohle a tamto musí stát, aby se děj mohl odvíjet takhle. Nuda a spousta ohranejch vykecávacích scén. Závěr je naprosto předvídatelnej, ale aspoň svým způsobem béčkově vtipnej. Tak to ale zřejmě nebylo myšleno :) ()

Othello

U Life by nevadilo, že je to vlastně jenom nabubřelejší slasher, že herci hrají sebe sami z jiných rolí, že mimozemská entita se probudí k životu automaticky s blueprinty orbitální stanice v hlavě, že chování hypertrénovaných astronautů je už od začátku hodně 'Welcome to Jackass', ani snad, že je to vlastně jen koláž desítek motivů z jiných filmů. Jmenovitě snad všech. Problémem Life je, že nemá charisma. Nemá prostor, čas ani charakter. Vesmírná stanice je generická, nezajímavá, prostorově nevyužitá. Posádka poskládaná z panáků, kde každý má svou jasnou úlohu, ze které nikdy nevystoupí. Mimozemská potvora sice používá celé své tělo jako receptory, ale přesto musí mít bleble mimozemskou hlavu a desítky dalších úmorných mikrodetailů, které dohromady mohou za to, že ten film je vám zkrátka úplně jedno. Espinosa se aproboval v režiséra, který rozumí technologiím a formě, nicméně nesahá do scénářů a jen je realizuje, což se zde hrubě nevyplácí, protože napsaný je to fakt levačkou (naprosto příšerný rozhovor mezi Gyllenhaalem, Bakarem a Ferguson o ničem, kde po každé větě je pětisekundová dramatická pauza jej odhalí v plné nahotě). Škoda to je zejména proto, že oldschoolových vesmírných hororů, které nemají ambice ufilosofovat se k smrti, je jako šafránu a zde bylo zaděláno na ten pravý orbitální strach z něčeho neznámého tam venku. Komu stačí, že ta holka je jen hezká, ten si asi stěžovat nemůže, ale já bych prostě radši, kdyby se s ní dalo mluvit a byla s ní trochu sranda. ()

claudel

SPOILER. Takové celkem dobré, místy napínavé sci-fi o malém vetřelci, který vypadá jako kombinace chobotnice a masožravé rostliny, která si postupně podává jednoho astronauta po druhém. Prvních a závěrečných patnáct minut mě lehce nudilo, na druhou stranu alespoň závěrečná pointa se povedla, takové lehce lepší tři hvězdičky. No a Ryan Reynolds ani nemusel být na plakátě, vetřelcovi podlehl poměrně rychle. ()

ARI50

Málo kdy se stane že film ve vesmíru mě takhle zaujme, tenhle se dost povedl příjemní herci nebezpečný Calvin supr podívaná třeba se dočkáme dalšího dílu který bude ještě lepší. ()

Ištván87

Možná sem lidé neměli psát hovadiny o tom, že konec stojí za to, protože ten konec je ještě větší klišé, než zbytek filmu. Po řemeslné stránce je to fajn počin, ale scénáristi ukázali až obdivuhou lenost. Klasická vyvražďovačka, kde je záporák nejen génius, ale ještě se mu každou chvilku hodí do cesty nějaká šťastná náhoda, aby to náhodou neměl moc těžký. Dost velký zklamání. A to přitom začátek vypadal slušně. Fuck!!! ()

Necrotongue

Hodnotil jsem třemi kousky, protože mám rád "scifárny" i hororové boje s cizími entitami, navíc se vesmírného pobytu zúčastnila i Rebecca Ferguson, k tomu jsem prostě musel přihlédnout. Víc hvězdiček jsem nepřihodil, protože na horor vůbec nedošlo a po chvíli mě to poletování útrobami vesmírné stanice s podivnou medúzou v patách (a to někdy doslova) začalo celkem nudit. ()

JASON_X

I když zásadně nečtu cizí komentáře před psaním toho mého, tak je mi jasné, že s obratem "kříženec Aliena a Gravity" bych tu byl nejspíš zoufale neoriginální. Takže co je to Life kromě křížence Aliena a Gravity? Je to přesně ten druh filmu, který žeru - béčkové thrillerové scífko s áčkovou výpravou, kamerou i hudbou, tedy dokonalý mozkovýplachový relax a estetický požitek v jednom. Ale stejně jsem s pátou hvězdou váhal. A proč? Protože mnohem béčkovější, nízkorozpočtovější a mnohem hůře vypravené filmy, kterým v dobrém rozmaru bůra často dávám, mě nekrkají takovými středoproudovými nechutnostmi, jako třeba telemostem mezi orbitem, Times Square a barevnými dětičkami, nebo stereotypně žoviálními kecy šilhavého Reynoldse. Ale v průběhu filmu je toto vše zapomenuto a odpuštěno, protože Calvin je prvoligová potvora a mezi všemi mně známými hnusáky a šmejdy z vesmíru ční hodně hodně vysoko nad průměr. A i kdybych třeba ke konci ještě trochu váhal, tak po konci už ne, protože takový konec jsem fakt vůbec nečekal. Miluju takové konce. / Mám potvrzeno od další osoby, že ve filmu opravdu bylo několik podivných střihových skoků a že se mi to tedy nezdálo. Nejspíš kinoverzi hodně prostříhali, budu tedy doufat, že se dočkám i nějaké prodloužené verze. ()

luka4615

Skvěle zpracovaná žánrová pocta Scottovu "Alienovi". Life v momentech, kdy "tvor" nahání posádku úzkými průlezy ISS, funguje naprosto bezchybně. Od soundtracku, přes temnější příběhový podtón a konče u kreativního vzhledu "tvora", u tohoto všeho budete mít dojem z perfektně odvedené práce. Bohužel, Life začne ztrácet dech ve chvílích, kdy se posádka začne bavit v "mezičase" mezi útoky či úmrtími. Právě tento atribut celému snímku velice škodí a spolu s předvídatelným vyústěním snímku zanechává poněkud rozpačitý dojem. PS: Mé hodnocení je velmi výrazně ovlivněno mou fandovskou láskou k filmu "Alien" od Ridleyho Scotta, pročež jsem u scén, kdy vidíme interiér ISS očima "tvora", jásal nadšením! „Goodnight, nobody.“ ()

Beastmaster4

Zajímavé, místy slabší, ale dobré. Trošku mix mezi Vetřelcem a Gravitací :-D Ale koukat se na to dá....když skousnete, že jedna filmová hvězda umře hned na začátku a že konec tak nějak předvídáte :-) ()

Coleator

V podstatě se nejedná o nic jiného, než variaci na Vetřelce, s většinou negativ, které měl i dnes již legendární snímek. Jednotlivci dělají chyby tak, aby je mohl mimozemšťan jednoho po druhém postupně likvidovat a jednotlivé pokusy stále se zmenšujícího počtu přeživších přichází vždy příliš pozdě, resp. si potom říkáte proč tohle neudělali hned... Na druhou stranu je tady Jake Gyllenhaal, který zde sice podle mě zbytečně plácá svůj potenciál, ale i přes značně omezený prostor snímek drží nad vodou... Bohužel nevidím jediný důvod, proč tenhle film někomu doporučit... Jedině pokud ujíždíte na chapadlech... ()

oLí

Tak to mi ho vyndej. Dost pravděpodobně byl můj zážitek z LIFE umocněn mým momentálním psychickým rozpoložením, ale takhle čirý děs jsem u horroru už dlouho necejtil, navíc tady téměř celou stopáž... Po celou dobu jsem byl zařezanej v sedačce a ani na chvilku má pozornost nepolevila a myšlenky neutíkaly jinam. Kdybych chtěl, samozřejmě bych našel několik nedostatků a much, ale v tomhle případě na to úplně kašlu, protože podobný zážitek jsem u horroru nezažil strašně dlouho. Pocity srovnatelné s mými zlatými chvílemi sledování horrorů v dětství. Jeden z největších mimozemských hajzlů, které jsem doposud potkal a po celou scénu se zavřeným Reynoldsem s vědomím, že tohle fakt nemůže dopadnout dobře, mi bylo doslova špatně jak fyzicky tak psychicky. A ten konec jak z Krajních mezí! Pro mě v dnešní době zjevení, které se k mým největším žánrovým klasikám (Věc,Predátor) asi nepřidá, ale naprosto mě odzbrojilo a tak to u filmů má být, proto je již od dětství miluju a horrory obzvlášť, prožito na maximum - 9/10 jak nic. PS: Možná jsem na chvíli zčásti pochopil, jak se asi diváci museli cítit tehdy před téměř půlstoletím u prvního Aliena a říkám si, že tohle si s letošním Vetřelcem ladně vytře prdel, pokud Ridley Scott fakt nepříjde s hodně nadstandartně kvalitním materiálem... ()

Morholt

Tak si tak říkám, co je vlastně tím ukazatelem, který rozděluje filmy na áčkové a béčkové. Kupříkladu Life má áčkovou režii, áčkovou kameru a áčkové obsazení, ale přesto ho tu mnozí označují jako béčkové sci-fi. Jo, ve zkratce je to o tom, že se vesmírná posádka tluče s učenlivým marťanským virem, takže žádný velký záběr na mozkovnu, ale když to tak vezmu kolem a kolem, tak drtivá většina filmů jede podle žánrové šablony. Já jsem viděl sci-fi kategorie A, které si bere to dobré z klasik let minulých, přidává něco z Gravitace a je tu i vlastní invence. Že se to na začátku trochu táhne mi nijak zvlášť nevadilo a odpustit se dají i občasné výpadky, kdy film neměl co říct. Notabene když vše korunuje parádní konec. Herci na čele s Rebeccou Ferguson bez výjimky výborní, takže za mě spokojenost veliká. 85% ()

Lucasion

Na počátku jsem měl naději, že tento sci-fi horor bude dobrý. Oblíbený Gyllenhaal, který zachraňuje každý film. Když jsem četl jméno režiséra, tak jsem začal mít obavy o kvalitu filmu. Výsledný film jsem nakonec v kinech vynechal a těšil se na domácí projekci. Život je přesně takový, jaký jsem se bál. Krom kopírování zápletky z originálního nápadu pana Scotta, se z několikrát destilovaného scénáře netvoří dobrá whisky, ale naopak hnusná břečka. Předloňský The Martian nepotřeboval samotné zlé slintající stvoření, ale vytvořil napínavé a dobré sci-fi. Film obstál sám o sobě, a to Matta Damona vážně nemusím. Život je nudný téměř od začátku do konce. Horor? Kde? Scénář, postavy? Kde? Dlouhých sto minut se táhne rychlostí šneka po jasně daném koridoru. Neoriginalita mi nevadí, vadí mi absolutní absence čehokoliv zajímavého. Život z Marsu je malá chobotnička, co roste. A dál? Já si třeba vzpomenu na Kouli (1998) jak byla originální a super. Tohle byla nuda, kde postavy jsou tak iracionální, hloupé a bez sympatií. I ten oblíbený Jake nic nezachraňuje, ani to nejde. Finále je předviděné několik minut dopředu, a snaží se být za každou cenu šokující a ve výsledku jsem se pousmál nad tím, že si režisér myslel, jak nás napálí. Prd, nenapálil nikoho a pekelně se shodil. Stojím si za tím, co jsem řekl před filmem. Espinosa neumí točit. (38 %) ()

Sawy

Kamerově vypiplaný úvod, působivý konec (byť ty řeči o nepředvídatelnosti bych si odpustil, bylo to cítit hodně dlouho dopředu), mezi tím béčko jako vyšité, které okatě kopíruje Vetřelce, byť zápletka s neustále se vyvíjejícím organismem skýtala TOLIK dalších možností. Plus obsazení natolik schopných herců jako Gyllenhaal a Fergusonová do rolí tak hloupě napsaných je hrozně frustrující, neboť jejich představitelé se trápí minimálně stejně jako diváci, kteří je sledují. Život je v pohodě usledovatelný vesmírný slasher, ale kdyby se tvůrci víc snažili, mohlo z něj vylézt spíš další Sunshine než x-tá variace na Vetřelce. 60 % ()

Khalesi

Ja mám rada všetky filmy, kde mimozemšťania vyjebávajú s ľuďmi, hlavne, keď sú to ešte naviac američania. To sa idem smiechom potrhať. Je to krásna predstava, že konečne niekto vytrie zrak aj človeku. Uvedomujem si, že to znie cynicky, ale čo už :D Naviac pre Gyllenhaala mám nejakú záhadnú slabosť. ()

PF 2017

PF 2017