Blair Witch: 20 let poté

• USA Blair Witch (více)

20 let po záhadném zmizení Heather Donahue a jejího filmového štábu v burkittsvillských lesích se její bratr vydává na místo činu. Spolu se skupinou přátel je odhodlaný zjistit, co se tenkrát skutečně stalo. Jenže jejich výprava od začátku nejde podle plánů. Atmosféra houstne, ve tmě někdo čeká a z lesa není podle všeho úniku... (Magic Box)

Korbitch

Je to skoro 20 let, co jsem ještě v tehdejším sečském Flamengu viděl Blair Witch, který mě strachy paralizoval. Dvojku jsem s radostí vynechal, takže k tomuhle jsem se chvíli přemlouval. A výsledek? Rozhodně povedený sequel. T2 opět potvrdil, že se hodí leda tak na statistiku. O ostatních zoufalcích raději ani nemluvit. ()

kaylin

Adam Wingard udělal to, že zachoval ducha původního filmu „Záhada Blair Witch“, dal tomu velmi podobnou atmosféru a pocit syrovosti. Na druhou stranu, od found footage byste asi ani nic moc jiného nečekali. Tohle mu vyšlo. Následně se ani nebál ukázat něco víc, než původní film. Přesto si myslím, že uhrane hlavně fanoušky tohoto žánru a původního filmu. Já jsem nadšení necítil. ()

Kaluž

Je to hrozný trash a vypadá to spíše jako amatérské video zanícených fandů původního snímku, ale ta finální konfrontační desetiminutovka to táhne vysoko nad rámec možností, takže do odpadu furt daleko. ()

stration

Zbytečný remake (nebo co), který může přilákat do kin novou generaci strachu chtivých teenagerů, ale ty odrostlejší nevystraší, nešokuje a nijak zvlášť nezaujme. Některé momenty jsou vydařené, celé je to rychlejší, ale tím pádem i nepřehlednější a nerealističtější. Kvalitativně někde u druhého dílu původní série. ()

JohnMiller

To bolo zase jedno obrovské klišé s kamerou, ktorá sa triasla tak, ako keby ju mal v ruke epileptik v záchvate. Pôvodný Blair Witch mám veľmi rád, je to taká kultovka z detstva a asi jediný found footage ktorý sa mi naozaj páči. Aj cez mnohé negatíva ktoré táto snímka má ( veru je ich viac než dosť) musím uznať, že to bolo celkom obstojne nakrútené. Scénky v dome naháňali strach. Popri nich som skoro zabudol na klišé vyvrtnutého členka, zvukov v lese či "nerozdelme sa" hlášky, a to je už čo povedať. Obstojné pokračovanie to síce nie je ale až tak extrémne zase značku neuráža. ()

Hamaradža

Len tak tak sa prikláňam aj k tretej hviezde, za pomerne husté finále a za to, že jediné, čím robí nová striga hanbu tej starej, je priveľmi explicitné zobrazovanie zla. Avšak i tak - maximálne zbytočný film. ()

AlistairMir

Oproti zcela nudné jedničce, u které jsem nikdy nepochopil, co na ní lidi posadilo na zadek, je tohle rozhodně lepší, ale stále to má do pecky příšerně daleko. První polovina filmu je totálně nudná, druhá polovina totálně uřvaná, no už se něco děje, každopádně žádná sláva to není. Víc než dvě hvězdy si to nezaslouží, ale jelikož jedničku to převyšuje asi tak o dvě třídy, tak nadhodnotím a mrsknu třetí, zcela nezaslouženou snad jako poděkování, že to nebyla až taková blbost. Nejlepší je rozhodně závěrečná dvacetiminutovka v domku na samotě u lesa, ale to cca půl vteřinové ukazování něčeho (čarodějnice? bezďačky? bubáka? ) si rejža mohl klidně odpustit. Z neherců lze fandit dronu, který ale moc prostoru nedostane. Z živých neherců nelze fandit nikomu, ale můžete si určit pořadí, kdo Vám poleze krkem nejvíc. Za mě vyhrála Ashley a v těsném závěsu za ní se umístil Lane. Strach vám (NE)naženou klacky, šutry, rozklepaná kamera, jekot, tma a hromy s blesky. Konec je originální jak hranolky k hambáči a pokud čekáte potitulkovou scénu, zachráním Vám pár minut života - Žádná není. ()

honajz2

Blair Witch 3... No potěš... Banda kokotů jede do lesů, aby se jednomu z nich povedlo najít sestru, která už je 16 let nezvěstná. Super nápad. Běhání po lese, občas nějaký tajuplný zvuk. Nakonec se vleze i do tajuplného domu. Není to děsiv, nelekl jsem se, snad jediné plus je, že se něco začne dít po 10 minutách. Ten konec je takový... divný. Jedna hvězda, nezlepšilo se to, a to jsem tomu dával naději. ()

joeybarbaro2

Klasika nepřekonána, značka lehce vyčerpána,ale jen tak z nostalgie a nezávisle - je to dobrý horor, ale jako pokračovní Blair Witch je to jaksi neúplné. Ona atmosféra jedničky tady je trochu občas pozapomenuta, ano je to lepší než druhý díl, ale mělo to zůstat u jednoho povedeného dílu a potom šmitec, ale ono ne, musí čekat, dokud tu značku nezničí. Nevim, normálně by to bylo tak na 3 hvězdy, ale prostě tomu ty 4 dám, protože je to furt po tolika letech celkem obstojné pokračování. Režie - 70 %, scénář - průhledný a jasný hned od začátku ( 45 % ), herci - celkem to šlo - ( 65 % ), Celkový dojem z filmu : 65 - 70 %. Rozhodně ale stojí za to zkouknout. ()

Caminzind

Znáte to, parta mladých lidí, která vás začne iritovat již od prvních záběrů tím, jak jsou všichni strašně nad věcí, vysmátí a přitom jsou tak tuctoví a nudní. Ano, je to až tak hloupé, a je hloupé, že tohle divák musí po tisící podstupovat. Pak hodina decibelů řevu, kdy 3/4 lekaček spočívá jen ve vrážení postav do kamery. A nakonec všichni pochopitelně zařvou naposled, což snad není spoiler. Tento ostudný sequel ke slavnému dílu z konce milénia má všeho nadbytek. Přibylo kamer, postav, strašáků, řevu, avšak nedostatek talentu a ambicí se tímto tvůrcům vykompenzovat nepodařilo. Jedinou chvályhodnou věcí tak zůstává střih, který však se zvukem a s až příliš čistým snímáním posouvá tento horror mimo rámec found footage. 32% ()

M.i.k.e

nesympaticky obsazené,ukřičené a nepřehledné navázání na mojí oblibenou dnes již skoro klasiku.cca 80 minut z 90 nová Blair Witch nudí a nutí diváka v údivu pozdvihovat obočí.Přitom v těch zbylých 10 minutách,kdy se trošku bubá ukazuje,že kdyby to tvůrci pojali trošku jinak,mohlo jít o víc než solidní atmosferickou podívanou...40% ()

peiton

Štandardný refresh či remake čarodejnice z Blair.Tí, ktorí nemali možnosť vidieť prvého priekopníka žánru ff samotnú prvotinu jeho veličenstva Záhadu Blair Witch (tím pádom nemajú možnosť porovnávania) by sa im toto mohlo veľmi páčiť.Naopak tí z Vás,ktorí nemajú trpezlivosť pre tento druh trasúcej sa kamery ani si to nepúšťajte.Upozorňujem,že ani cez tie najmodernejšie technologie (pomôcky) akými sú GPS,dron,vysielačky.. nedokázal natáčací štáb prešťať čiernu mágiu neviditeľného zla,ale o to desivejšieho.Lenže atmoséra?Tá pošla ako jarný sneh.Tento príbeh už nemá bohužiaľ čím prekvapiť,takmer suchú špongiu nevyžmýkaš. Týmto zatiaľ posledným pokračovaním si u mňa pribili akoby klinec do rakvy a samotný záver mi zasadil poriadnu ranu.Takýchto pokračovaní,kde sa budú všetci hľadať navzájom môžu nakrútiť xy,ale s mojou podporou ani len zo zvedavosti už nerátajte.Možno v bud.živote.Porovnávam z orginálom a som znechutená.Z úcty a snahy aspoň priblíženia sa udeľujem ***/*****. ()

kaposlav

Niečo medzi 2* a 3*. Polovička filmu je skoro zbytočná, ale musela byť, ináč by ten film netrval ani hodinu s titulkami. Toto je skôr hodné ako diel seriálu, ktorého jedna epizóda trvá približne 45 minút. Zbytok je len ako také zoznamovanie s postavami, ktoré je nezáživne a vlastne ich ani nevyprofilujú, aj keď na to majú viac než dosť času. Ak by som si pustil film od 30 minúty, tak by som vlastne skoro o nič neprišiel, lebo by sa dali pohodlne zmestiť do 5 minút. Dúfam, že už nebudú vymýšľať s ďalším pokračovaním, ktoré by evidentne bola len ďalšia kópia deja s inými hercami a hlavne bez prekvapenia. To by museli trošku navýšiť rozpočet a použiť väčší záber hercov a prepracovať dej. ()

Havaj8

Blair Witch se považuje za průkopníka FF, v tý době to byl hit, od tý doby se ten žánr lehce posunul, ale o 20 let později to vizuálně opět stálo za prd. Když nebudu počítat vizuál jako takovej (drony, kamerky za ušima,..). Jestli si spousta lidí u jinejch hororů stěžuje na roztřesenou a blikající kameru, tak tohle je v tom případě absolutně nekoukatelný. Úplnej extrém, kdy z toho hororu je nulovej požitek. Zamínka jít vůbec do lesa po 20 letech hledat ségru, tragédie. Využití toho drona je vlastně o ničem, jenom aby tam zanesli nějakou moderní technologii, ale co jsme díky němu viděli? Že by jen komerce? Za zmínku stojí jediná scéna a to Voodoo větve. Jinak se tam totiž nestalo nic a poslední scéna v domě byla hloupá. Prostě v dnešní době přijít s takovým koncem. Nechápu, co si od toho producenti a všichni kolem filmu, slibovali. Ale měli to posunout hororově opravdu o 20 let. ()

Rodriguez

Když nepočítám pokračování, tak divák čekal dlouhých sedmnáct let na další boom. Natěšený jako malý Jarda čekáte, že Vás čarodějnice uvaří zaživa. Jenže nenechte se oklamat kouzly v lesích Blair, protože nejenom že Vás bude šálit zrak, ale později i paměť. Ano, je tomu tak milí diváci. Blair Witch na třetí je ultra brutální nudou a vykradačkou předešlých dílů. Neodvypráví nic nového a vše co jste znaly, tak uvidíte znovu, akorát s novými ksichty. Pro nadšence čarodějky z Blair Witch obrovské zklamání a další díl už opravdu neee.... Přemýšlím, o čem že ten díl vlastně byl? 20% ()

cariada

Přišlo mě to že z hovna se snaží udělat ještě větší hovno, svým způsobem to tak bylo, ale naštěstí to bylo jen v první části. Pak už se to poměrně rozjede. Docela dost lekacek a solidní atmosféra, jen mě nesedí ta třesoucí kamera a tma kdy není nic vidět. Za sebe musím říct že bych si přál taky pořádně poodhalit co a jak vlastně je, nahlédnout pod tu pokličku. ()

dubinak

Pane bože, radši mě zabte, než tohle vidět ještě jednou. Tohle je tak strašně nesympatický film. Jak to ten Wingard dělá, že mi někdy z jeho filmů spadne čelist a někdy bych mu nejradši dala kopačku do obličeje. On nikdy nebyl moc dobrý na herecké castingy a vždycky vybíral ty nejodpudivější lidské karikatury, které našel. Celý tento film je pouze o tom, že docela "věrně" kopíruje původní film krok po kroku a od prvního dílu se toto krom malých detailů moc neliší. Pokud tedy nepočítám kvalitu provedení jednotlivých hororových faktorů. Takže za a) dostáváte infarkt jen z lekaček, které si tam působí postavy navzájem a neustále se děsí sami ze sebe, za b) nebojte, klacíky se taky budou věšet na stromy, za c) postavám přejete více než zdárnou cestu domů smrt a za d) opravdu jste museli vidět tu čarodějnici a nemohli jste použít vlastní fantazii. Zkrátka průser jako barák a ztracený drahocenný čas. Že jste to vůbec točili. ()

PavelVanekArt

„Legenda praví, že u vesnice Burkitsville v Marylandu žila čarodějnice, jenž ke svým rituálům používala krev místních dětí, dokud ji vesničané nevyhnali. Ona se jim pomstila prokletím blízkého lesa a od té doby se tam ztrácejí lidé a dochází k podivným vraždám." Tak to mám za sebou. Upřímně mám z toho smíšený pocity. Něco bylo dobrý, něco nastavovaná kaše. Kdyby to nemělo v názvu slovo Blair a Witch, tak o to ani nezavadím. Ono se to totiž jmenovalo úplně jinak (The Woods) a mělo jít o jiný lesní příběh o čarodějnici. Jenže tvůrci jsou filutové, věděli, že by neuspěli. Tak to překopali, práskli do toho legendu o čarodějnici z Blair a je to. V podstatě se to přiživilo na kultovní značce. Pamatujete si původní film z roku 1999? Dnešním divákům to absolutně nic neřekne, ale řadí se to mezi klasiky a zároveň jako základní kámen hororového subžánru jménem Found Footage (nalezené záběry nebo tak nějak, who cares). Do dnes si amatérský film drží status kultu a šíleně tísnivou atmosféru „něčeho". A přesně tady navazuje letošní pokračování (na film Blair Witch 2: Kniha stínů rovnou zapomeňte, to je hovno nad hovny). V původním filmu se trojice filmařů (dva cápci a jedna mařka) poflakovala po prokletém lese, kde údajně přebývá stará čarodějnice, která unáší lidi atd., doporučuju si na netu pročíst celou legendu. Samozřejmě se trojice ztratí a čarodějnice (nebo co to je) je postupně vyřeší na dobu neurčitou. Po letech se bratr mařky rozhodne posbírat techniku, kamarády a vydat se do prokletýho lesa. Simply as fuck, co víc chcete. Je fajn, že to pokračuje v kolejích, které vyjel původní film. Roztřesená kamera, atmosférický les, symbolika, legendy, bloudění a tak dále. Většinu času se film odehrává ve tmě a když začnou postavy blbnout, respektive jsou posraní za ušima, tak jde fakt kulový vidět. Dodává to autenticitě, ale je to v dnešní době tří prdelí Paranormal activity fakt potřeba? Ne, není. V tom vidím nejzásadnější chybu. Druhá chyba je v plytkosti situací. Čarodějnice (do teď vlastně ani nevím, jestli to čarodějnice je) sice používá staré osvědčené triky, ale do vínku jí tvůrci nadělili i pár nových triků. Ale je to málo. Herectví atd. tu řešit nebudu, u Found Footage hororu se to prostě nedá. Dozvíme se něco víc o prokletí lesa, uvidíme i celou čarodějnici (achjo… strach z neznámého je v prdeli), postavy si pořvou, umřou a ve finále vlastně ani nevíte, jestli se Vám to líbilo. Je to však důstojný moderní zástupce legendárního teroru z Blair, kdy pak máte pocit, že nikdy nepůjdete stanovat. Udělejte si časem názor sami, ale pecka to není a ani nebude. Jen další dobrý horor, super Found Footage a skvělé pokačování. Co Vy si vyberete je jen na Vás. Já volím třetí možnost. 4* a.k.a 80% ()

Alfréda

Všechno to temné a zlé, co je vidět oproti prvnímu dílu navíc, je na škodu. Velmi. Vlastně ani nevím, co všechno za potvory jsem viděla. Čarodějnici bych si, dle vysvětlení archetypu Matky, představovala jako ženu, asi starou, ale rozhodně na první pohled ženskou bytost. Ta potvora na konci, co připomínala Slendera, je vysloveně mužská. Dlouhá, hubená a šlachovitá jako chlap. Ne, že by to nebylo pěkné strašidýlko, ale pro koncept Blair Witch je podle mě nadbytečné. K postavám: někteří zmetci jsou od pohledu tak nesympatičtí, že jim smrt přejete. U jiných předem správně tipujete osud (ano, ta noha se opravdu zanítí a holka bude mít sepsi), někteří jsou jasní záškodníci už od pohledu, a někteří se dopouštějí stejných chyb, jako dříve zemřelí. Smrt si pak víc než zalsouží, pokud ty pitomce nepoučil ani osud předešlých nebožtíků. Ony zapeklitosti, jež se opakují po jedničce a na něž skupinka naráží, diváka nemohou ani překvapit, ani ohromit. Ba naopak je už předvídáte, a dobře víte, co znamenají (i když se postavy tváří, že je vidí prvně v životě). Co bylo navíc a co oceňuji, bylo plazení tunelem. Nic jiného hodnotného jsem na tom filmu nenašla. Závěrem: Pro tento hororový subžánr bych shrnula základní pravidla, která hrdinové neustále porušují, a to navzdory tomu, že ví, že v lese zkapal už někdo před nimi. Tedy: 1. Legendě o čarodějnici se nesměji, a už vůbec ne, když se nacházím na jejím území. 2. V noci nevylézám ze stanu. 3. Slyším-li rámus, nejdu ven sám. 4. Nejdu sám ani pro dříví. 5. Na GPSku se nespoléhám, protože jsem v kouzelném lese a určitě přestane fungovat. 6. Na voodoo panenky se nesahá. 7. Voodoo panenky určitě nerozebírám ani nelámu! 8. Nekopu do hrobečků z poskládaného kamení. 9. Slyším-li hlas mrtvého kamaráda/sestry/bratra, jak volá o pomoc, neběžím za ním, protože hlas nepatří jemu. 10. Objevím-li se na samém začátku cesty a na ní zničehonic stojí barák jako hrom, nechodím dovnitř, protože dům není skutečný a nečekají mne tam žádné pěkné věci. 20% ()

Juto

Tento film využíva pokroky v technológii. Digitálne kamery a drony, ktoré používajú postavy, ale režisér Adam Wingard je z väčšej časti spokojný s tým, že opakuje originál: podivné zvuky v noci pred stanmi, paličkoví muži zavesení na stromoch, hromady skál, postavy zdanlivo kráčajúce v kruhoch a šialené finále v strašidelnom starom dome pokrytom odtlačkami detských rúk. Jedinou časťou filmu, ktorá nepôsobí unavene a predvídateľne, je klaustrofobické preliezanie stiesneným tunelom posledného dievčaťa Lisy (Callie Hernandez). Po všetkých tých rokoch sme si zaslúžili viac. 4/10 ()

Záhada Blair Witch má pokračování

Záhada Blair Witch má pokračování