poster

Řidič

 • anglický

  The Driver

 • slovenský

  Vodič

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1978, 91 min

Režie:

Walter Hill

Scénář:

Walter Hill

Hudba:

Michael Small

Producenti:

Lawrence Gordon

Scénografie:

Harry Horner, Darrell Silvera (set dekoratér)
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Tsunami_X
  **

  Našláplé a solidně nasnímané automobilové honičky těžko vykompenzují strnulé herecké výkony a teatrální snahu o jakousi odcizenost (minimalizování dialogů, anonymita postav) - na to je jich příliš málo. Stejně tak hard & dirty atmosféra funguje, díky zmiňovanému sabotování hereckého osazenstva, jen tak napůl. Největším problémem je však nakonec přehnaná snaha řezat co to dá, protože nám tak z vajec (čti koulí) vznikla omeleta, kterou Hill zapomněl opepřit.(16.10.2006)

 • choze
  ***

  Ani druhým filmem se macho Hill ještě nevyhrabal z příjemného průměru. Dvě slušné bullittovské honičky (tj. dlouhé, realistické a plné kvílení pneumatik - film byl ostatně původně napsán pro Stevea McQueena), jedna na začátku a druhá na konci, jsou spojeny hillovsky jednoduchým a maximálně minimalistickým příběhem (postavy, o kterých se nedovíme ani jejich jména, úsporné úderné dialogy) o moderním desperátovi-gentlemanovi a fanatickém šerifovi, který udělá cokoliv jen aby ho dostal, v kteréžto roli exceluje režisérův oblíbenec, westernový herec Bruce Dern (neustále referující o Řidiči jako o kovboji). Bohužel je to tak jednoduché, až to působí odflákle a vy si to nijak neprožijete a jen si říkáte, jak by si s vedlejšími postavami na jedno použití asi vyhrál třeba takový Tarantino. Dobrá je scéna v garáži, kde Řidič na požádání předvede svoje řidičské umění a precizní jízdou dokonale očeše svěřené auto, taky se mi líbil Dernův monolog o tom proč se vyplatí čtení sportovních příloh v novinách. A Isabelle Adjani je velmi okouzlující femme fatale. Kolem a kolem mě na tom baví hlavně ta sedmdesátková atmosféra a že se to odehrává převážně v noci. Doporučuju v dvojprogramu s podobným, ale výrazně stylovějším DRIVE, BABY DRIVEREM, GETAWAY s Hawkem nebo s WHEELMANEM.(31.5.2007)

 • slunicko2
  **

  Že prý drama a thriller? Spíš nuda... 1) Automobilové honičky mě nebaví a tak jsem byl vydán na pospas melodramatickým křečovitým dialogům s jakýmsi psychologizujícím nádechem. 2) Naštěstí 37letý Ryan O´Neal (řidič) byl pěkný chlap, 42letý Bruce Dern (šéf policistů, co šel po řidičovi) dobrý řízek a v rolích členů bandy se ve snímku pár dalších pěkných kluků alespoň mihlo.(29.6.2018)

 • sud
  ****

  Jednoduchý přímočarý příběh, chladné prostředí anonymního velkoměsta, málomluvnost (zřejmá inspirace Melvillem), drsní muži, ženy s tajemstvím. Ryan O'Neal sice nevypadá jako drsňák, zahrál však příjemně civilně, Bruce Dern coby fanatický detektiv exceloval a chladné krásce s mandlovýma očima Isabelle Adjani se rovněž nedá nic vytknout. Automobilové honičky jsou vzrušující a nadčasové, scéna ve vlaku skvěle napínavá, hudba příjemně minimalistická a závěr sice možná až moc jednoduchý, zato všeříkající. Walter Hill tak, jak mu to sluší nejvíc. 85%.(19.5.2012)

 • Laxik
  *****

  Sedmdesátková kriminálka v plné parádě. Šmrncovní, atmosférická, minimalisticky, ale o to efektivněji odvyprávěná. A natočená tak, že jsem měl celých 90 minut stažené půlky a jeden nehet nezůstal neokousaný. Je jasné, kde se inspiroval Refn, a i když je jeho Drive košatější a herecky vyspělejší, Řidič mi jako nadčasová žánrovka sedl víc.(31.5.2018)

 • - Žiadna z postáv vo filme nemá meno, všetky sú pomenované iba podľa toho čo robia (ako napr. vodič, detektív, hráč a pod.) (m.a.t.o.)

 • - Hlavná postava bola napísaná špeciálne pre Steva McQueena. Nakoniec však účinkovanie vo filme odmietol a tvorcovia zvažovali do úlohy vodiča obsadiť aj Sylvestera Stalloneho. (m.a.t.o.)

 • - Hlavná postava (Ryan O'Neal) povie počas celého filmu iba 350 slov. (m.a.t.o.)