Řidič

• slovenský

Vodič

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1978, 91 min

Jestli ste si zamilovali úvodní honičku z filmu DRIVE, tak mám pro vás špatnou zprávu. Je téměř kompletně vykradená z úvodu THE DRIVER, ach jo. A teď už k samotnému filmu - pro mě technická a atmosférická extáze. Honičky a akční scény jsou zvládnuté naprosto skvěle, na rok 1978 naprostá paráda, tady si Hill vyhrál a třeba závěrečná naháněčka je skutečně hodně dlouhá, ale precizní s hodně dobrým finále. Horší je to se scénářem, třeba logiku a informonost policejního štábu si nedokážu vysvětlit a proč se polda Bruce Dern snaží řidiče Ryana O'Neala nachytat zrovna takovýmhle zvláštním způsobem je pro mě taky dost nevysvětlitelné, ale budiž - na atmosféře filmu to neubírá ani trochu. Doporučuju!(23.11.2011)

Ryan O´Neal není ideální představitel nemluvného osamělého hrdiny, ale jinak je Řidič pro mě nepochopitelně podceňovaný neonoir se skvělou atmosférou, velmi přesvědčivě posedlým detektivem Bruce Derna, krásnýma (nejen) očima Isabelle Adjaniové a především fantastickými automobilovými honičkami.(6.7.2008)

Mě náhodou herectví všech zúčastněných i celá ta málomluvná stylizace sedly perfektně. Ryan O'Neal tu zkrátka představuje hrdinu, který má blíž právě ke Goslingově postavě z Drive, než k typickým zamlklým drsňákům z let sedmdesátých. S kamerou a svícením to Walter Hill uměl vždycky a bravurně nasnímané, realisticky pojaté honičky poskytují úplně jiný typ diváckého potěšení, než ty z dnešních akčních filmů, v nichž jde víc než o řidičské umění o nadsázku, destrukci a postprodukční efekty.______ btw. "Akční" je film asi do stejné míry jako Bullittův případ (tedy málo) a oficiální obsah distributora je dost mimo.(15.3.2014)

Jednoduchý přímočarý příběh, chladné prostředí anonymního velkoměsta, málomluvnost (zřejmá inspirace Melvillem), drsní muži, ženy s tajemstvím. Ryan O'Neal sice nevypadá jako drsňák, zahrál však příjemně civilně, Bruce Dern coby fanatický detektiv exceloval a chladné krásce s mandlovýma očima Isabelle Adjani se rovněž nedá nic vytknout. Automobilové honičky jsou vzrušující a nadčasové, scéna ve vlaku skvěle napínavá, hudba příjemně minimalistická a závěr sice možná až moc jednoduchý, zato všeříkající. Walter Hill tak, jak mu to sluší nejvíc. 85%.(19.5.2012)

Další chlapáckej Walter Hill s lehkým feelingem filmů Jean-Pierre Melvillea. Dobře zvládnuté honičky a fotogenická Isabelle Adjani jako plus. Snaha o málomluvnou drsnost je občas příli nucená ( Bronson je v téhle poloze uvěřitelnější ) a atmosféričnost taky úplně nevychází, místo toho mohl bý Řidič klidně ještě o 10 min. kratší.(8.10.2006)

• - Hlavná postava bola napísaná špeciálne pre Steva McQueena. Nakoniec však účinkovanie vo filme odmietol a tvorcovia zvažovali do úlohy vodiča obsadiť aj Sylvestera Stalloneho. (m.a.t.o.)

• - Ve filmu je možné jednou přímo a třikrát díky pohybu řidičovy (Ryan O'Neal) ruky zpozorovat, že červený pick-up má manuální řazení na podlaze vozidla. V závěrečné honičce je však v několika záběrech vidět zařazení zpátečky i dopředné jízdy pákou automatické převodovky pod volantem. Scény tak musely být patrně natočeny v jiném voze, navíc bez pasažérky, což prozrazuje prázdné sedadlo spolujezdce. (tulakfelix)

• - Žiadna z postáv vo filme nemá meno, všetky sú pomenované iba podľa toho čo robia (ako napr. vodič, detektív, hráč a pod.) (m.a.t.o.)