Řidič

• slovenský

Vodič

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1978, 91 min

Inspirace pro Refnův Drive nepochybná - minimálně začátek a náznakem několik dalších klíčových momentů. Stejně tak i charakter hlavního hrdiny (a nejen, že jeho herecký představitel se v obou případech jmenuje křestním Ryan), i když zde mi „řidič“ připadá trochu méně čitelný. Za to ale možná může jen trochu odfláknutý scénář. Jinak film splňuje vše, co slibuje. V rámci žánru velmi solidní a drsná podívaná. Chybí mi jen nějaký výraznější hudební motiv, který je pro mnohé Hillovy pozdější filmy charakteristický. Plný počet uniká jen o chlup. P. S.: Kruhy pod očima.(13.4.2013)

Namalujte na silnici startovní čáru, postavte mi na ni Bugatti Veyron Super Sport, vedle něj připravte Kovbojovi Trabant 601 s prasklým výfukem a já se s ním pokusím alespoň deset sekund udržet krok. Pak mi frnkne, to je jasné, protože nikdo neumí plašit koně pod kapotou tak, jako právě Kovboj. Musím se přiznat, že syrovost automobilových honiček mne naprosto nadchla, atmosféru jsem zachytil taky velice slušnou a nad logikou toho ostatního je možná lepší nepřemýšlet.(16.12.2014)

Krimi, které je podtrženo skvělými automobilovými honičkami. Příběh sice neukrývá nic převratného, ale je velmi chytře napsán. Tento film je tak trochu legenda, když na jehož základě vznikla skvělá počítačová herní série. Hudba je v tomto snímku nevyzrálá a honičky by mohly být, tím pádem daleko lepší. Dobrý Ryan O'Neal.(22.6.2008)

Ani druhým filmem se macho Hill ještě nevyhrabal z příjemného průměru. Dvě slušné bullittovské honičky (tj. dlouhé, realistické a plné kvílení pneumatik - film byl ostatně původně napsán pro Stevea McQueena), jedna na začátku a druhá na konci, jsou spojeny hillovsky jednoduchým a maximálně minimalistickým příběhem (postavy, o kterých se nedovíme ani jejich jména, úsporné úderné dialogy) o moderním desperátovi-gentlemanovi a fanatickém šerifovi, který udělá cokoliv jen aby ho dostal, v kteréžto roli exceluje režisérův oblíbenec, westernový herec Bruce Dern (neustále referující o Řidiči jako o kovboji). Bohužel je to tak jednoduché, až to působí odflákle a vy si to nijak neprožijete a jen si říkáte, jak by si s vedlejšími postavami na jedno použití asi vyhrál třeba takový Tarantino. Dobrá je scéna v garáži, kde Řidič na požádání předvede svoje řidičské umění a precizní jízdou dokonale očeše svěřené auto, taky se mi líbil Dernův monolog o tom proč se vyplatí čtení sportovních příloh v novinách. A Isabelle Adjani je velmi okouzlující femme fatale. Kolem a kolem mě na tom baví hlavně ta sedmdesátková atmosféra a že se to odehrává převážně v noci. Doporučuju v dvojprogramu s podobným, ale výrazně stylovějším DRIVE.(31.5.2007)

Řidič, ten tvrdej chleba má... Hádal bych, že tento film posloužil jako předloha pro stejnojmennou hru z roku 1999 od GT Interactive. Ve filmu jsou 2 celkem dobrý honičky (hned na začátku a pak úplně na konci), který se nesou přesně v duchu 70. let. Do zatáček se jezdí bokem, V8ky burácej, pneumatky pískaj a vytvářej kouřový efekty, lítaj poklice a samozřejmě nemůže chybět nějaká ta úzká ulička, kde jsou naskládaný prázdný krabice a auto skrz ně efektně projede. Bohužel v tý finální honičce je teda doslova epic fail, kdy hlavní postava chvíli jede s manuálem s řazenim na podlaze a chvíli s automatem s voličem pod volantem a ještě u toho automatu předstírá, že se tam snaží cosi nakvedlat... Jinak zbytek filmu zůstal tak trochu ve stínu těch honiček. Celý se to snaží vypadat drsně jak šmirglpapír, ale o postavách se divák prakticky nic nedozví, takže těžko si k někomu získat nějaký sympatie. Herci jsou nevýrazný, ale to je možná daný i tim, že moc neměli, co hrát. Trochu přísnější měřítko snese akorát Bruce Dern. Já osobně mam pro tyhle 70´s kriminální filmy velkou slabost a obvykle je hodnotim vysoko. Tady jsem se rozhodoval mezi 3 a 4 hvězdama. Nakonec dávám 3 za tu zmiňovanou stupidní chybu v závěrečný honičce. 65%(20.11.2011)

• - Žiadna z postáv vo filme nemá meno, všetky sú pomenované iba podľa toho čo robia (ako napr. vodič, detektív, hráč a pod.) (m.a.t.o.)

• - Hlavná postava (Ryan O'Neal) povie počas celého filmu iba 350 slov. (m.a.t.o.)

• - V závěrečné honičce řidič (Ryan O'Neal) kočíruje červený pick-up Chevrolet C10 ročník 1973. (tulakfelix)