Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

• Česko Hvězdné války: Epizoda V - Impérium vrací úder (více)

Luke Skywalker se s povstalci proti Impériu schovává na ledové planetě Hoth. Při jedné z obhlídek je Luke přepaden místní sněhovou příšerou. Ta zabije zvíře, na kterém Luke přijel, a následně omráčeného Luka odtáhne do své ledové jeskyně. Kapitán Han Solo se vypraví Luka do mrazu najít. Mezitím se Luke v jeskyni probudí, osvobodí se a po střetu s příšerou uteče do ledové pustiny. Zde ho podchlazeného najde Solo, který ho zachrání. Druhý den ráno jsou oba vyzvednuti leteckou hlídkou, kterou za nimi povstalci vyslali. Je na čase. Na planetě se objeví stroje a vojáci Impéria, kteří povstalce na základě pocitů Darth Vadera našli. Následující střet neprobíhá pro povstalce nikterak dobře, a vedení povstalců nařizuje evakuaci. Velitelka povstalců, princezna Leia, Han Solo, Chewbacca a robot C-3PO odlétají na X-Wingu. Luke použije stíhačku Millenium Falcon. Luke však neletí s ostatními, ale zamíří na planetu Dagobah. Ve chvíli, kdy totiž umíral v mrazu, se mu zjevil duch Obi-Wana a poslal ho právě tam. Luke zde má najít mistra Yodu. Leia s ostatními zatím uniká před pronásledovateli ve stíhačkách. Solo, který jejich stroj pilotuje, se pokusí před pronásledovateli ukrýt v jeskyni na jednom z ohromných asteroidů, kvůli vesmírným parazitům však musí bezpečný úkryt opustit a doletět na planetu Bespin, kde se hodlá s přáteli ukrýt u svého známého Landa Calrissiana. Ten zde vede malé nelegální doly. Zatím Luke objeví malého zeleného mužíčka, který se mu zprvu zdá poněkud zmatený. Brzy však pochopí, že právě tento mužíček je mistr Yoda. Yoda začne Luka cvičit na rytíře Jediho. Luke však svůj výcvik nedokončí. Při výcviku má totiž vize, při kterých se dozví, že jeho přátelé jsou v nebezpečí... (TV Prima)

kajas

Rozhodně lepší než díl první (čtvrtý). Více akce, humoru, lásky, nejlepší filmová hudba všech dob + jedna kultovní věta, která všechno změnila. To jsou "Hvězdné války". Doufám, že se dožiju znovuuvedení do kin. Nejlepší ze "starých" epizod. ()

Aleee89

Čtvrtý díl Star Wars mám v čerstvé paměti, a proto musím srovnávat. Bohužel pátý díl z tohoto srovnání nevychází vítězně. Neříkám, že je špatný nebo zaostává o parník, ale ono to taky nebylo. Čtvrtý díl mi připadal více propracovaný co se týče příběhu, tady to bylo na můj vkus, jak to jenom říct, takové moc dobrodružné a nejdoucí do hloubky. Bylo to více postavené na akci a efektech, a to není nic pro mě. A když už jsme u toho, ta akce nebyla ani moc dechberoucí. Pro mě je tento díl logickým pokračováním a přípravou na něco většího, co snad v šestém díle přijde. Jinak postavy jsou stále sympatické, efekty propracované, hudba je snad nejdokonalejší součástí filmu. Není to špatný film, ale Star Wars nikdy nebudou patřit mezi mé nejoblíbenější filmy a pětka už rozhodně ne. ()

major.warren

Druhý díl Star Wars je ještě o něco málo lepší než úvodní Nová naděje. Postavy a příběh jsou propracovanější (především Han Solo a princezna Leia zde mají více prostoru), technika a efekty brilantnější, hudba geniální. Impérium vrací úder se mi moc líbilo a pokládám jej za zřejmě vůbec nejlepší díl původní trilogie "Hvězdných válek." Už teď se moc těším až si připomenu i závěrečný Návrat Jediho! ()

Anglie

Asi ano, asi to je nejlepší díl ze zatím pětidílné ságy. Rozhodně nejvtipnější. Lucasovo rozhodnutí tento film "jen" produkovat filmu prospělo. ()

Sheldra

Nějak mě nenapadá superlativum, kterým bych Impérium ohodnotila. Co taky říct k tomu, když Darth Vader dusí chlápka, co se mu přišel omluvit, a nevzrušeně odpovída: "Apology accepted, Captain Needa." Je to nářez, kterému na rozdíl od jiných dílů nechybí ani Ň. Totálně a bez výhrad za 5! ()

Sartorius

Nejtemnější, nejpropracovanější, nejlepší a pro mě i nejoblíbenější díl z celé ságy. Změna na režisérské stoličce jde poznat. Závěrečný dechberoucí souboj Luka s Darth Vaderem je nesmrtelný, stejně jako mnoho dalších nezapomenutelných scén. May the Force be with You. ()

Huntelaar

V rámci původní trilogie bezkonkurenčně nejlepší díl, a to především díky vychytání melouchů Nové naděje. Ať už to bylo zvětšení prostoru pro záporáky, přes prokreslení mytologie Síly (díky ti Yodo), finále, které je nahony lepší Návratu Jediho, až po celou tísnivou atmosféru, která po dvou hodinách filmu nevěští nic dobrého. ()

GILLWANDER

Najlepší Star Wars diel. Raz tak presvedčivejší, trikmi prehustenejší, impérium vracia tvrdí zásah odporcom, ktorý sa nechcú podmaniť zlému Darth Vaderovi. Autorský rukopis pána Lucasa ostáva, i keď ho na moment nahradila iná réžia, kostýmy a príšery, ktoré sú síce gýčové ale božský gýčové! Nič neostáva na náhode, všetko beží ako na dostihovej dráhe, zlo si našlo opäť svoju cestu k očividnému protivníkovi dobru, kde na malý okamžik vyhráva. Skywalker príde na moment o postavenie, ktoré napokon za pomoci sily vesmíra získa dvojnásobne naspäť a úhlavný nepriateľ sa môže začať báť. Grandiózne dobrodružstvo, sprevádzajú ho rôzne konflikty a prevraty, ktoré rozhodujú o osude galaxie. Je len na jednotlivcoch či ho znenia k lepšiemu alebo k horšiemu. Pre mňa perla kinematografie, ktorá po Novej nádejí priniesla ešte väčší úder vtedajšej filmovej kritike. 100% ()

LND

Po minulém velkém vítězství nad impériem dostávají nyní povstalci nakládačku, a to pořádně. Hlavní postavy už ale nejsou náhodní týpci, co se potkali v hospodě, jsou z nich skuteční hrdinové. Líbí se mi vyvážení akce a oddechu, kdy jsou významné momenty soustředěny na začátek a konec filmu. Prostředek, kdy jsou postavy rozděleny má pomalejší tempo, ale postupně buduje napětí a připravuje půdu pro závěr v oblačném městě. Skvěle je zde představena i temná strana síly, jak při Lukově výcviku na Dagobahu, tak při závěrečném souboji, kde se ho pokouší Vader zlákat. Vůbec závěrečný souboj je výborný po všech směrech. Poprvé se tady tváří v tvář setkávají hlavní představitelé absolutního dobra a zla. Hudba a dramatičnost je dechberoucí stejně jako zakončení souboje v podobě šíleného zvratu. V každé trilogii je epizoda, která dopadla nějak "špatně" a i to je prvek, který filmu neuvěřitelně přidává na hodnotě. ()

StrYke

Po kapitolách předposlední díl série je nejlepším a nejakčnějším, což se také podepsalo na emociálním vztahu mezi Darth Vaderem a Lukem, kteří zde spolu svedou svůj první boj a zároveň také úplně první pořádný souboj se světelnými meči, ačkoli se mi ještě stále bohužel zdálo, že byl příliš prkený. Herecké výkony v čele s Markem Hamillem (který by mě asi nebýt prvotřídního výkonu pořádně otravoval) a Harrisonem Fordem jsou na špičkové úrovni, jediné co na tom trochu zamrzí je vzhled Carrie Fisher, která je sice docela hezká, ale rozhodně ne zas až tak krásná, jak se o ní ve filmu a v reálném světě traduje. Speciální efekty i masky jsou také velmi dobře zvládnuty a časový posun více než třiceti let je zde docela těžko rozeznat, teda když nepočítáte samé dnešní digitální "3D" potvory, kterých jsou plné televize a kina. Darth Vader se zde konečně ukazuje v plné (nebo alespoň poloviční) své síle, ale bohužel i když má David Prowse (jeho představitel) velmi pěkný a ďábelský hlas, akční scény zvládá poněkud slabě a nevýrazně. Prostě žádné salta dozadu nebo souboje přes celou Hvězdu smrti se nekonají :-), to je ale škoda.. Hudba je tu velmi dobře zvládnutá, ačkoli po téhle stránce se mi stále ještě nejvíc líbila první kapitola - to hlavně kvůli soundtracky, který hrál při souboji s Darth Maulem, a co se týče zábavnosti, tak ta byla podle mně nejlehčí (/nejlepší) z celé série - ani při jednou okamžiku jsem se nenudil a hltal jsem každou scénu a slovo. Rychle a zkrátka, pátá kapitola alias druhý díl série Star Wars s názvem Impérium vrací úder je nejlepší článek celé série a Darth Vader je jedním slovem... borec. ()

Joe321

Masterpiece! Tady všechno šlape brilatně. Nejlepší SW film (EIII mu šlape úspěšně na paty, ale nemá tak dobrou atmosféru). Spousta výborných hlášek na účet světlé/temné strany síly. Skvělá bitva na začátku. Výcvik Luka, kde se vysvětluje, co je to Síla. Seznámení s Yodou, na kterém je vidět, že se trápí, tím co pomohl zapříčinit a je neštěstný z Luka jako zbrklého padawana. Dál je tu konečně takový ucelený pohled na chod Impéria. Darth Vader je pořádnej bad ass -"Apology accepted, Captain Needa." (ne takovej poskok jako v EIV). Dočkáme se taky konečně dobrýho souboje na meče a následující nejlepší scény ze série vůbec. Škode, že předchozí a následující epizodu Lucas vždycky něčím trošku pošramotil. -"He will join us or die, my master." ()

balba

Můžu jen souhlasit s většinou z vás , že tento díl ze Star Wars V - Impérium vrací úder je opravdu nejlepší z celé ságy Star Wars.Je perfektně zpracovaný co se týče triků. ()

Meridius

Nevím, co bych vytknul. Asi nic. Skvělá atmosféra, příběh,hudba(jak jinak, když autorem je Maestro John Williams), Yoda, souboj, závěr, za 5*. A Imperiální pochod je geniální! ()

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

05.02.2024

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams

13.06.2023

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (více)