Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

• Česko Hvězdné války: Epizoda V - Impérium vrací úder (více)

Luke Skywalker se s povstalci proti Impériu schovává na ledové planetě Hoth. Při jedné z obhlídek je Luke přepaden místní sněhovou příšerou. Ta zabije zvíře, na kterém Luke přijel, a následně omráčeného Luka odtáhne do své ledové jeskyně. Kapitán Han Solo se vypraví Luka do mrazu najít. Mezitím se Luke v jeskyni probudí, osvobodí se a po střetu s příšerou uteče do ledové pustiny. Zde ho podchlazeného najde Solo, který ho zachrání. Druhý den ráno jsou oba vyzvednuti leteckou hlídkou, kterou za nimi povstalci vyslali. Je na čase. Na planetě se objeví stroje a vojáci Impéria, kteří povstalce na základě pocitů Darth Vadera našli. Následující střet neprobíhá pro povstalce nikterak dobře, a vedení povstalců nařizuje evakuaci. Velitelka povstalců, princezna Leia, Han Solo, Chewbacca a robot C-3PO odlétají na X-Wingu. Luke použije stíhačku Millenium Falcon. Luke však neletí s ostatními, ale zamíří na planetu Dagobah. Ve chvíli, kdy totiž umíral v mrazu, se mu zjevil duch Obi-Wana a poslal ho právě tam. Luke zde má najít mistra Yodu. Leia s ostatními zatím uniká před pronásledovateli ve stíhačkách. Solo, který jejich stroj pilotuje, se pokusí před pronásledovateli ukrýt v jeskyni na jednom z ohromných asteroidů, kvůli vesmírným parazitům však musí bezpečný úkryt opustit a doletět na planetu Bespin, kde se hodlá s přáteli ukrýt u svého známého Landa Calrissiana. Ten zde vede malé nelegální doly. Zatím Luke objeví malého zeleného mužíčka, který se mu zprvu zdá poněkud zmatený. Brzy však pochopí, že právě tento mužíček je mistr Yoda. Yoda začne Luka cvičit na rytíře Jediho. Luke však svůj výcvik nedokončí. Při výcviku má totiž vize, při kterých se dozví, že jeho přátelé jsou v nebezpečí... (TV Prima)

luka4615

Star Wars na vrcholu. Filmu nechybí snad nic, a právě proto mu nedělá potíže Vás zcela vtáhnout do úžasného příběhu a strhujících bitev mezi Temnou stranou Síly a rytíři řádu Jedi. Film, o kterém mohu mluvit jako o jednom z nejzásadnějších filmových projektů minulého století a nikdo mi tento argument nevyvrátí. I když všechny díly této nesmrtelné trilogie považuji za svou srdeční záležitost, The Empire Strikes Back mám přeci jen nejraději. „Luke, I Am Your Father.“ ()

JASON_X

Po ca dvaceti letech, co jsem tuhle pohádku viděl poprvé a naposledy, jsem překvapený, jak vizuálně atraktivně a téměř moderně i dneska působí (tedy až na ty mužské účesy a jisté úsměvné technické prvky). Ale o vyšším hodnocení nemůžu ani uvažovat - třeba proto, že přerostlý chlupatý opodegen se svými degenskými pazvuky mě irituje skoro stejně, jako gigadegen Jar Jar v novějších dílech. Nebo proto, že neméně mě irituje i Fordův boreček Han Solo, kvůli kteréžto roli se mi Ford už 'před dávnými věky' nadobro zprotivil. Škoda, že nezůstane zalitý v asfaltu navždycky. ()

Sawy

Impérium vrací úder je jednoznačně nejlepším dílem celé ságy.A nechápu,jak je to možné.Vždyť prostřední díly trilogií vždycky trpěly tím,že nemají pořádný začátek ani konec!Právě kvůli tomu jsou Dvě věže mým nejméně oblíbeným dílem Pána prstenů.Ale u tohoto filmu to nevadí ani v nejmenším.Možná je to tím,že Lucas nerežíroval,ale pouze napsal scénář a produkoval.Irvin Kershner odvedl vynikající práci,dokázal dokonale natočit jak akci,tak komornější momenty(to je něco,co Lucasovi nikdy nešlo).Objevují se zde nové důležité postavy jako Lando Calrissian,námezdní lovec jménem Boba Fett(ten jeho zelený skafandr jsem vždycky obdivoval)a hlavně největší ze všech Jediů(no,jak se to vezme),mistr Yoda.Nové planety mají úžasnou osobitost,ať už jde o sněžný Hoth,vizuálně úžasné Oblačné město nebo zablácený domov Yody Dagobah.Vztahy postav se zamotávají a díky tomu vznikla řada nezapomenutelných scén.Jiskření mezi Hanem a Leiou na palubě Milenium Falcon je úžasně zábavné a když pak Hana zmrazují do karbonitu,je z toho možná nejlepší dialog v historii Star Wars("Miluji tě!" "Já vím.").Kdyby byl vztah mezi Anakinem a Padmé v nové trilogii vystižen stejně skvěle,zasloužili by si ode mě Klony útočí minimálně o hvězdičku víc.No a samozřejmě slavný souboj Darth Vadera a Luka Skywalkera,můj nejoblíbenější souboj ve Star Wars historii,zakončený nezapomenutelnou větou:"I am your father!" Kvůli takovýmhle momentům miluju filmy.Je jen škoda,že Návrat Jediho netočil taky Kershner.Ne že by finále ságy bylo špatné,ale kdyby ho opravdu natočil on,pak by to teprve bylo ultimátní završení.Tím jsem si jistý.100 % ()

Lucasion

"That boy is our last hope. - No. There is another." Rád bych napsal: Sága pokračuje. Ale to bych kopíroval už jeden svůj komentář. Takže napíšu - Příběh pokračuje. Zlý Lord Darth Vader je posedlý nalezením Luka Skywalkera (Mark Hamill) a proto rozesílá černé robůtky s roztomilými zvuky, aby ho hledali napříč celou galaxií. Zatímco v Nové Naději (1977) dominovala poušť, tak v Impérium vrací úder je to jasně sníh a led. Netrvá dlouho a jsme svědky velké bitvy o planetu Hoth. Následně se Luke pokusí najít mistra Yodu a Han (Harrison Ford) s Leiou (Carrie Fisher) odlétají mezi asteroidy pronásledovaní skupinou vesmírných křižníků. První polovina filmu je skvělá. Je vidět, že se film snaží dostát svému názvu a tak Impérium drtí Povstalce. Zatímco na planetě Dagobah se Luke učí zvedat X-wing z bažiny, tak Solo musí nejen kličkovat mezi zuby obrovského červa, ale taky zápolit se svými city k princezně. "Dvojka" hvězdných válek je skvělé pokračování, která možná nemá tolik skvělých a pamětihodných scén jako "jednička", ale pořád se jedná o parádní sci-fi velkofilm, kterému dominuje hudba Johna Williamse. Navíc v remasterovaných hd edicích je Epizoda V vizuálně dokonalá. Tudíž, Han v Karbonitu, Luke v Tauntaunovi, věčně porouchaný Falcon, nejsympatičtější záporák Vader a jedno děsivé a vlastně dnes již legendární filmové tajemství na závěr. Nutno zmínit i fakt, že tento prostředek trilogie má vcelku otevřený konec. (98 %) ()

Katullka

Ano je to kouzlo: I'm your father... NOOOOO! To zná i snad malé dítě, ale u mě to bojuje s VI. A člověka milující R2-D2 asi nejvíce pobaví část se zásuvkou... ()

seale

Ta situace, jak soupeří Mr. Yoda s R2 o svítilnu a mlátí ji přitom hůlkou: rozchechtalo mě to. :) Star wars mě unesly a už nepustily. Tvůrce je géniální blázen. ()

jerry12

100%. Nedivím se Keshnerovi, že režisérské křeslo druhých Star Wars původně odmítl. Když Lucas v roce 1976 dokončoval produkci prvních Star Wars, on i všichni ostatní ze štábu byli přesvědčeni, že to bude propadák; když se z nich pak o rok později stal megahit, který vydělal do té doby nejvíce peněz v historii, byla laťka pro pokračování nasazena tak vysoko, kam až skoro zdánlivě nešlo dosáhnout, a to ani Lucasem, natož kýmkoliv jiným. Nicméně, Keshner nakonec na doporučení svého agenta souhlasil a jsem přesvědčen, že volba tohoto muže byla tím nejlepším rozhodnutím v Lucasově kariéře. Pátá epizoda je nejlepším samostatným článkem i nejklíčovějším dílem celé ságy a jak Kasdan za psacím stolem, tak Kershner za kamerou si s ní poradili lépe, než kdy kdo vůbec mohl čekat, a stvořili audiovizuálně, emocionálně, atmosfericky i narativně naprosto zdrcující opus, který ani po pětatřiceti letech nemá důstojného soupeře. ()

ScarPoul

Pre mňa najlepší diel série. Objavujú sa tu motívy spájajúce celú ságu do jedného komplexného celku. Zároveň si to udržuje určitý nadhľad. Postavy sú rozvitejšie. Williams vytvoril mnoho dôležitých motívov a celkovo celý ten depresívny tón - ako by povedali Randal a Dante s Clerks - tomu pridáva na hodnote. Taký je život. Krásna spomienka na detstvo a dodnes film, ktorý ma vie vždy nadchnúť, potešiť a predať mi nejaké to múdro. A konečne tu bitka so svetelnými mečmi vyzerá ako súboj. Čo viac si priať. ()

Lacike

Tento diel je narozdiel od štvorky, aj bez ohľadu na zásluhy vo svojom zánri a prispenia nostalgie stále ultimatívna pecka. Perfektne to šliape od začiatku do konca bez hluchých miest. V dramatickej línii sa už pôsobivo stupňuje konflikt medzi Lukom a Vaderom so šokujúcim odhalením, ktoré mi prvýkrát vyrazilo dych. Pritom nepôsobí ako vycucané z prstu, ale logicky. V komediálnej línii perfektne funguje špičkovanie a zároveň romantická chémia medzi Hanom a Leiou. Akčné scény sú už dostatočne epické a neodohrávajú sa nonstop iba v interiéroch, takže už nepôsobia tak nizkorozpočtovo ako v štvorke. Hudobné motívy sa už dnes stali takou klasikou, že ich poznajú aj ľudia, ktorý film kvôli averzii na sci-fi nevideli. Celkovo to je po každej stránke dokonale vysústružený film, najlepši diel Star Wars a zároveň jedna z najlepších space opier. Kto tomu dá menej ako 4 hviezdy, tak proste nemá rád tento žáner. 10/10. ()

HateBreeder

Mnohymi povazovana za vubec nejlepsi epizodu. Dej je jiz trochu srozumitelny, protoze se z pribehu dozvidame zas o neco vic, nez sme vedeli na konci IV, ale hlavni zapletkou a rozuzlenim V epizody je jednoznacne vztah Luka Skywalkera a Darth Vadera, jenz mel udajne podle slov Obi-Wana Kenobiho zabit Lukova otce. Take se zde poprve setkavame s moudrym ucitelem Jediu - Yodou, ktereho si v te dobe jiste nikdo takhle nepredstavoval :) "Imperium vraci uder" je uzasnym filmem, ktery podtrahavaji znamenite vykony hlavnich predstavitelu - Harrisona Forda v prvni rade, ten je tu naprosto uchvatny, ale take Mark Hamill se nam promenil z vyjukaneho mladicka na spravneho rebela, ktery se rozhodl bojovat proti Imperiu a ktery v sobe zacina objevovat skryte zarodky sily. Carrie Fisher se sve role take zhostila s chuti a urcite se v neprebernem mnozstvi postav neztraci. V pate epizode se mi libili nejvic nasi dva androidi, R2D2 a C3PO kteri tu jsou nejvtipnejsi ze vsech epizod. Vynikajici hudba Johna Williamse je samozrejmosti stejne jako skvele triky Lusacosvy ILM. Imperium vraci uder je asi pravoplatne oznacovana za nejlepsi epizodu, protoze vetsina cinitelu zde dosahla sveho vrcholu a pozdeji uz kvalitu neprekrocily. Ja osobne mam sice radsi "Navrat Jediho" ovsem hned v tesnem zavesu je tento rovnez vynikajici dil. 90% ()

BoPo

Darth Vader sa vďaka tomuto filmu navždy zapísal do dejín kinematografie. Pre mňa kvalitatívne lepšie než predchádzajúci diel. Temná strana ukázala svoje schopnosti a Lucas zasa Jodu. Záver sa blíži. Cítim jeho prítomnosť. ()

maseer2

nejlepší díl původní trilogie? nesouhlasím.. čtvrtá epizoda měla větší spád a našlapanější finále, u Impéria jsem se místy dokonce nudil.. ()

Tommassi3

"Jen se směj, plyšáku !!" ;) Ne, že by se Chewbacca či kdokoli jiný smál vyloženě Lucasovi, ale ten si o to docela koledoval.. On totiž jednoznačný vrchol celé ságy, které George Lucas vlastně tak trochu tím, že nechal režírovat Irvina Kerschnera, nastavuje zrcadlo a dává tušit, jak by Star Wars mohly vypadat, kdyby zůstal jen na pozici scenáristy a producenta.. Skvostná legenda, temný a zároveň nesmírně zábavný biják.. ()

Terva

Čtvrtý díl, respektive první film o Hvězdých válkách byl, jak to napsat, geniální. Pátá část, respektive druhý film už mě tak moc neoslovil. Ale furt je to jeden z nejlepších filmů z té doby. ()

Gazy

Ani ten největší perfektcionista by na tomhle veledíle nenašel chybičku, vše funguje naprosto dokonale. Člověk jakoby ani není schopný sundat oči z obrazovky už od chvíle, kdy vypukne bitva na planetě Hoth až do závěrečných titulků. Jeden nezapomenutelný moment střídá druhý, ať je to Lukův výcvik nebo nepříliš příjemná Hanova záležitost s karbonitem. I am your father. That's not true. That's impossible! Search your feelings. You know it to be true. ()

PanCitron

Nejlepší díl ságy s cliffhangerem, který by mohl kde kdo závidět. Absolutně perfektní záležitost. Ostatně je pěkné vidět, když mají záporáci navrch až do konce filmu. ()

JohnCZ

To, co je druhý Terminátor pro terminátoří sérii, tím je i druhý (resp. pátý) Star Wars pro sérii o "hvězdných válkách". Delší, výpravnější, temnější, vtipnější, akčnější, promakanější, vizuálně dokonalý, s lepším scénářem a hereckými výkony a celkově prostě o třídu lepší. Jedna památná scéna střídá druhou a celé je to završeno nejkultovnějším momentem celé ságy: "I'm your father!" ()

M.Macho

Hoth, super křižník Executor, žaludek Exogortha, Bespin - Oblačné město, Dagobah, Nebulon C - Medical frigate... Nejtemnější díl; nejgeniálnější filmová bitva všech dob... Rebelové se hroutí a Luke, co by nováček Síly teprve ochutnává hořký pohár svých rozhodnutí... Na scéně se objevují nové, velmi důležité postavy - "skřítek" Yoda a černý gangster Lando... Hodně beznadějný, díky Kerschnerovi možná taky...:) ()

Marek1991

Nuž opäť ma to nepresvedčilo a musím sa priznať, že od tak vysoko hodnoteného filmu som čakal viac. Nepovažujem to za vrchol ságy, naopak tých snežných scén tam bolo príliš veľa. Nuž fanúšikovia tejto série zrejme na tom dokážu fičať aj dnes, no opäť mi to prišlo skôr prázdne a neviem si predstaviť, že by som si to mal častejšie púšťať. Nebavilo ma to, akcia mimo mňa, skôr to bol pre mňa obyčajný vedecko fantastický film. ()

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

05.02.2024

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams

13.06.2023

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (více)