Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

• Česko Hvězdné války: Epizoda V - Impérium vrací úder (více)

Luke Skywalker se s povstalci proti Impériu schovává na ledové planetě Hoth. Při jedné z obhlídek je Luke přepaden místní sněhovou příšerou. Ta zabije zvíře, na kterém Luke přijel, a následně omráčeného Luka odtáhne do své ledové jeskyně. Kapitán Han Solo se vypraví Luka do mrazu najít. Mezitím se Luke v jeskyni probudí, osvobodí se a po střetu s příšerou uteče do ledové pustiny. Zde ho podchlazeného najde Solo, který ho zachrání. Druhý den ráno jsou oba vyzvednuti leteckou hlídkou, kterou za nimi povstalci vyslali. Je na čase. Na planetě se objeví stroje a vojáci Impéria, kteří povstalce na základě pocitů Darth Vadera našli. Následující střet neprobíhá pro povstalce nikterak dobře, a vedení povstalců nařizuje evakuaci. Velitelka povstalců, princezna Leia, Han Solo, Chewbacca a robot C-3PO odlétají na X-Wingu. Luke použije stíhačku Millenium Falcon. Luke však neletí s ostatními, ale zamíří na planetu Dagobah. Ve chvíli, kdy totiž umíral v mrazu, se mu zjevil duch Obi-Wana a poslal ho právě tam. Luke zde má najít mistra Yodu. Leia s ostatními zatím uniká před pronásledovateli ve stíhačkách. Solo, který jejich stroj pilotuje, se pokusí před pronásledovateli ukrýt v jeskyni na jednom z ohromných asteroidů, kvůli vesmírným parazitům však musí bezpečný úkryt opustit a doletět na planetu Bespin, kde se hodlá s přáteli ukrýt u svého známého Landa Calrissiana. Ten zde vede malé nelegální doly. Zatím Luke objeví malého zeleného mužíčka, který se mu zprvu zdá poněkud zmatený. Brzy však pochopí, že právě tento mužíček je mistr Yoda. Yoda začne Luka cvičit na rytíře Jediho. Luke však svůj výcvik nedokončí. Při výcviku má totiž vize, při kterých se dozví, že jeho přátelé jsou v nebezpečí... (TV Prima)

corpsy

Najlepšie pokračovanie v dejinách kinematografie. A to je len jeden z mnohých superlatívov tohto filmu. Najtemnejší pohľad na príbeh Star Wars. Ak by v tej dobe boli sci-fi snímky u Akademikov brané serióznejšie, OBYČAJNÝ ĽUDIA od Redforda by nemali šancu. Dokonalé triky, výprava, hudba...proste všetko. Vzrušujúca rozprávka od začiatku až po šokujúci koniec. ()

El Pistolero

Zástupce staré trilogie si v ničem nezadá s novými díly a je právoplatným držitelem označení „klasický velkofilm“. Společně s „Pomstou Sithů“ je pátá epizoda nejtemnějším snímkem celé série a Harrison Ford zde předvádí výkon, jenž není o nic horší než ty, kterými se proslavil ve filmech o proslulém archeologovi s kloboukem. ()

sidzej

Temnejšie, výpravnejšie, efektnejšie a lepšie než Nová nádej. Pre mňa osobne zrejme najlepší diel šesťčlennej ságy. Medzi Hanom a Leiou to skvelo iskrí, Darth Vader je lotor ako sa patrí a Luke konečne zistí pravdu o svojom otcovi. John Williams zložil najlepší hud. motív svojej kariéry.(Kto by si nespomenul na tie pompézne tóny ktoré zaznejú zakaždým, keď sa Vader na plátne objaví). Navyše máme možnosť spoznať Yodu- majstra všetkých Jeditov. Tento film je poctou všetkým kvalitným filmom. ()

F.man

Impérium vrací úder to měl o výrazný chlup jednodušší, než tři roky starý díl první. Trademark Star Wars se totiž za ty tři roky rozrostl do masivní podoby, postavy žili svým životem a Kershner se tak nemusel "zdržovat" představovaním jejich čistých archetypů. Zbylo mu tak 124 (resp. 129) minut na čistou dějovku s dostatkem akce, přehršelem efektů... Prostě měl prostor si se scénářem vyhrát. A jde to vidět, protože pro spoustu lidí (včetně mě) je Imperium vrací úder tím nejlepším co Star Wars universum nabídlo. Zase totiž všechno funguje jak má - pohádkovost, jednoduché postavy, dobro X zlo, hudba (...) a k tomu o chlup lepší scénář než kdy jindy, Ford ve vrcholové formě... Jo, mě osobně tady prostě sedí vše jako hrnec na prdel. Čistý pět. No. *I* am your father. ()

PauloZ

Ze začátku jsem si fakt myslel, že dám minimálně 4*. Bohužel se opakovala situace co v Nové naději, první polovina super, střídání lokací, občas nějaká potvůrka obstojně drželi můj zájem. Jenomže od drůhé půle se to začíná sterilizovat a celkem jsem se nudil, navíc konec filmu běhá Luk bez ruky jak santa na vánoce! Jediné pozitivum v druhé půlce je vysvětlení vztahu Luka k Darth Vaderovi. Samozřejme Joda je suprovní a roboti R2-D2 a C-3PO mě příjemně bavili celý film, bez nich by film hodně strádal! Navíc bych nikdy neřekl, že Ford mě bude někdy bavit! Další negativum je pro mě děj, děje se toho celkem hodně, jenže se to děje moc rychle, nebo tak nevýrazně, že mě to vůbec nebere. Lukas je pro mě mág na efekty (na tu dobu), ale co se zbytku týká, tak průměrný řemeslník. Škoda, že jsem to neviděl v době, kdy to bylo hodně aktuální (to jsem teprve za 7 let prděl to plenek), možná bych hodnotil jinak. ()

Kryton

Temnější , lepší a mnohem vážnější než-li předchozí díl a něz-li další díly (snad jedině pomsta Sithu se dá rovnat). Hned několik opravdu silných motivů , které vás opravdu udrží u obrazovky. Jako třeba vztah Han a Lea , ale především výcvik Luka na souboj s Vaderem. Což je nejsilnější motiv filmů. Souboj je brutální a nebere si servítek. Vyvrcholením je Lukovo poznání pravdy. Pokud bych celý film srovnal , tak nebýt droidů tak není žádné odlehčení. Vskutku zajímavý film a důkaz , že druhé díly mohou předčit ty první. Což se nyní stává opravdu málo. Soundtrack jsem si naprosto zamiloval a geniální Imperiální pochod je jedním z filmových zážitků a podkresluje zde Vadera jako čiré zlo. ()

Cimr

Teprve tímto filmem pro mě začínají Star Wars, nikoli čtyřkou. Protože teprve když se na plátně objeví mistr Yoda a když poprvé zazní Williamsův Darth Vader´s Theme, mám mrazení v zádech a vím, že vznikl kult a že jsem mu podlehl i já. Temná síla Star Warsů je prostě příliš silná! ()

Pan Filuta

7/10 Po první části, ne že by se mi nelíbila, jsem se do dalších už nechtěl pouštět. Ale kdosi mi nedávno řekl, že vidět Star Wars je povinnost. A hle, Impérium vrací úder ve mě zanechalo mnohem silnější dojem než předchůdce. Možné vysvětlení je takové, že v jedničce jsem si na svět Star Wars zvykal, teď jsem si zvyknul. Tak uvidím co přijde příště.... ()

verbst

Dokonalost sama. S přibývajícím věkěm jsem měl tuto epizodu radši a radši. V Epizodě III se kruh uzavřel ale tohle pro mě přesto zůsává vrcholem Star Wars. Dokonalost sama 100% ()

Paxxx.cz

Moje oblíbená epizoda z úvodních starých tří dílů. Spousta skvělých okamžiků, hlavně bitva o planetu Hoth. Film končil hodně zajímavě takže sliboval napínavou podívanou v poslední epizodě uzavírající původní ságu...10/10. ()

Rosana

Tak tenhle díl už byl lepší, Dart Vader docela sympaťák a drsný Harrison samý sval a samá šlacha, štramák k pohledání. Jenom Luke a princezna mi pořád nějak nepřirostli k srdci :( ()

Hannibal92

Podle mě asi nejlepší díl celé série. Vzhledem k tomu že Lucas je můj oblíbenec, je mi docela líto že zrovna tenhle díl nerežíroval on. JInak příběh naprosto strhující, efekty úchvatné, souboje dechberoucí. Další nesmrtelná klasika. ()

Z0oMb3E

Pekný čas ubehol odvtedy, keď som videl prvý respektíve štvrtý diel série Hviezdnych vojen. Tak ako vtedy, ani táto časť ma nedonútila sériu považovať za niečo kultové. Nedonútil ma nasadiť si špicaté uši, alobalovú helmu a vykrikovať pseudonacistické heslá o sile. Celkom nechápem milióny panicov, ktorí považujú túto filmovú sériu za niečo viac ako film, či dokonca náboženstvo. Jedno je však isté pod lucasovou taktovkou, i keď nie režisérskou, vznikol stroj na zarábanie peňazí, ktorý funguje dodnes. K filmu sa je dosť ťažko vyjadriť, keď už má čo to odkrútené a je to na ňom vidieť. Laserové prestrelky, mdlí herci či robotický homopár pokračujú vtom, čo začali na začiatku. Takže všetko, ostalo po starom. Zmenil sa len príbeh, i keď ani ten nie výrazne. Mnoho ľudí tu vychvaľuje to, že päťka je ešte lepšia. Osobne som tento fakt ani nezaznamenal. Nadčasovosť? Možno. Pozerateľnosť? Trochu. Kult? V žiadnom prípade. ...o rok možno projekcia šestky. ()

Wysch

No. Abych pravdu řekl, jen malá změna k lepšímu oproti první, resp. čtvrté epizodě, ale zasloužila se o to, že jsem film pauznul až po hodině. Ta malá změna je v tom, že se udělal krok stranou od pohádkových excesů ve čtvrté epizodě, přišlo se k přímočarosti a tempo nabralo obrátek. I tak bohužel stále nerozumím kultovnosti SW a pátá epizoda, jakožto vysoce vysoce hodnocená, je pro mě stále zklamáním. [DVD] ()

Jillen

Jedna geniální scéna za druhou. Od začátku až do konce. A Vader? Jeho maska mě děsí i přitahuje zároveň, nejlepší záporná postava filmového plátna. Všechno nejlepší k 30. výročí! ()

Džejkop

Nejlepší z původních epizod, možná i ze všech šesti dílů.. Impérium skutečně vrací úder, temná strana síly v rozpuku. Zatím to opravdu nevypadá na obnovení rovnováhy v Galaxii. Nejlepším momentem je souboj Luka s Vaderem a nejpřekvapivějším je zjištění, kdo je Lukův otec..im your father !!! ()

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

05.02.2024

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams

13.06.2023

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (více)