Pearl Harbor

• USA Pearl Harbor
USA, 2001, 175 min (Director's Cut: 184 min)

Režie:

Michael Bay

Scénář:

Randall Wallace

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon (více)

Nerozluční kamarádi Danny a Rafe prodělávají letecký výcvik. Rafe je přijat jako dobrovolník k elitní britské Orlí peruti. Danny považuje jeho odjezd za zradu a ještě hůře nese zprávu Rafova přítelkyně Evelyn. Zatímco Rafe odjíždí na výcvik do Anglie, situace ve světě se vyostřuje. Americký prezident Roosevelt žádá více pomoci bojujícím spojencům, japonský admirál Jamamoto zase přesvědčuje vládu, aby zasadila Američanům drtivý úder. Při jednom z bojových letů je Rafe zasažen a zřítí se do moře. Je považován za mrtvého a Danny podle slibu, který kamarádovi dal, oznámí smutnou zprávu Evelyn. Postupem času se s Evelyn sbližuje a nakonec se z nich stanou milenci. Jenže pak se náhle objeví Rafe. Pochopí, co se mezi nimi stalo, a v baru se pak s Dannym popere. Je 5. prosince 1941. O dva dny později stovky japonských letadel smetou nepřipravené Američany v přístavu, druhá vlna zničí letiště. Rafovi a Dannymu se podaří vzlétnout a zničit několik japonských stíhaček. Je však pozdě - japonský útok je u konce a flotila v Pearl Harbor je zničena. Danny a Rafe se vzápětí dozví, že byli zařazeni do přísně tajné operace, jejímž cílem je riskantní nálet na Tokio. Těsně před odletem prozradí Evelyn Rafovi, že je s Dannym těhotná. (TV Nova)

mchnk

Ne prostě ne. Americký válečný film neberu. Je to vždy stejný americká hrdost+hrdina+láska= romantická slátanina, která preferuje sladkou fantazii, před realitou historie. A Ben Affleck ? Armagedon 2 možná ještě horší. Bohužel pro mě to opravdu nic neéni. No a efekty? Jestě aby ve filmu z roku 2001 o napadení amerického válečného přístavu nebyly. Zvlášť když za to vyhodili bůh ví kolik miliónů dolarů. Svěrák natočil Tmavomodrý svět se dvěma letadlama. Tohle je americký divadlo pro tupého amerického diváka. ()

Javert

Hvězda za bezchybně a krásně natočený nálet japonských stíhaček na přístav. Jinak to je romantické hovno tak, jak má vypadat. ()

Goldbeater

Kdyby tam nebylo toho přiblblého milostného trojúhelníku na pozadí války, byl by to výborný válečný film. Bohužel si někdo myslel, že mohutná lovestory dodá filmu větší působivost. Ale jděte. Tohle vše už bylo v From here to eternity, tak proč to strkáte i sem? Ale i přes tento omyl jsou válečné části filmu brilantní a je radost je sledovat. Je to bohužel zase další úkaz toho, jak lze promrhat tak ambiciózní námět. ()

mzss1

Celkem obstojná solidní podívaná, která sice místy nudí, ale film není pojat jen válečně, ale i romanticky, což lehce zaujme i tato tématika. Technicky je film zvládnutut perfetkně. Film mohl být ale pojat velkolepěji a mohlo být i více akce. Ale nevadí, přesto koukatelný nadprůměr. Velký trhák se ale nekoná. Hodnotím na 67% = *** ()

k212

Tento opravdu hnusně nacionalistický americký velkofilm je typickým příkladem filmů, které sází pouze na efektivně a dobře natočené bojové scény. Ale tím můj výčet končí, protože to ostatní - třeba velmi stupidní, klišovitý a historicky zkreslující scénář - tahle kašička je opravdu příšerná. A ti herci! Něco tak plonkového jsem už dlouho nezažila, fakt to bylo moc velké sousto, nedalo se spolknout, bylo prostě k neuvěření a nepřesvědčivé. Já nevím, ale opravdu jsem se po první půl hodině nesmírně těšila, kdy už přiletí Japonci a udělají filmový pořádek. Hnusné že, ale ne mojí zásluhou. Největší a nejhorší americký kýč, který jsem kdy viděla! ()

kingik

Pěkně natočeno, každou chvíli zpomalený záběr a kamera obsedantně sklouzne po jednom z hlavních mužských hrdinů, ale i když zpravidla ve válečných filmech nedostávají ženy větší prostor, tak Kate Beckinsale tohle pravidlo nepotvrdila. Digitálně inscenované scény nepřátelského útoku na přístav jsou pravděpodobně vrcholem filmu, ale Bay zkrátka neví, kdy přestat. Neustále natahovaná stopáž je až úmorná, zvláště v poslední půlhodině, kdy už by mohl být konec, ale není. Kdo má válečné filmy rád, nebude tak úplně spokojen, a kdo má rád válečné filmy s přemírou romantiky s kýčovitým záběrem zapadajícího slunce, bude spokojený více. 70% ()

Payushka

Heroicka blbost, s patetickym pribehem, unylymi pohledy VSECH postav, zbytecnym a otravnym C. Goodingem Jr., prekroucenymi fakty... Je to ale namichane tak, ze se mi to svym perverznim zpusobem vazne libi :) ()

InJo

Další typický Bay - realitě, serióznosti a historické hodnotnosti dalece vzdalený, ale o to zábavnější a... filmovější (velice subjektivní, vím). Ten chlap je nehorázné prostoduché narcistické macho, ale oku lahodící obrázky a odsýpající děj prostě umí jako málokdo. Pearl Harbor si svým způsobem zaslouží být nenáviděn za své hloupoučce okázalé, povrchní a patetické pojetí tragické dějinné události, ale také si zaslouží jistou dávku uznání za zdařilé skloubení přeslazené romantiky v první polovině s klasicky bayovsky velkolepou a explozivní akční jízdou v polovině druhé (bohužel na další zhlédnutí už funguje spíš jen ta akce...). Tak trochu se stydím, že tenhle film obhajuji, ale pokud ho divák bude brát především jako podívanou (a co nejméně jako vážný válečný film a rekonstrukci skutečných událostí), nebude se na něj (snad) přehnaně zlobit (což je utopie, protože spousta lidí ho nesnáší). Je to v principu skoro totéž jako TITANIC (s tím rozdílem, že ten nepůsobí nijak neuctivě v žádném ohledu). 70 % ()

HoneyBunny

Pro takovýhle filmy je škoda těch peněz, co stály. Je to sice hezký na pohled, ale filmařský - a vlastně vůbec nějaký - zážitek žádný, kromě toho, že si uvědomíte, jaká je to blbost. A tentokrát ještě ke všemu americká vlastenecká blbost, kterou bez brutálního sestřihu (odpadnout měly hlavně hodně provařené záběry na pruhovanou vlajku a prezidentovy projevy) neměly pouštět do kin mimo USA. ()

Anderton

Nekonečné more patosu v okolí Pearl Harboru, presne v štýle Bayových oddychoviek. Od filmu som čakal ťažké sklamanie, tak som k nemu aj tak pristupoval. Lenže mega rozpočtu a Bayovej schopnosti točiť mega akciu sa darí zakryť nedostatky filmu (prakticky všetko ostatné). Pokiaľ k tomu budete pristupovať ako ku komerčnej zábave, môže sa stať pre vás PH quitly pleasure. Affleck vďaka nemu stratil reputáciu herca a dal sa našťastie na režírovanie. Takže všetko zlé je na niečo dobré. ()

Carol Pifková

Pamätám si ako som sa pod stolom dusila vlastným plačom, plakala som ešte v posteli a zobudila som sa s takým opuchom očí, že som vyzerala ako po neskutočnom fláme kde som sa s niekým pobila. ()

Frajer42

Akční scénky jsou vážně skvělé a na to, že když zahlédnu v kolonce režie jméno Michael Bay, tak na příběh pohlížím z větší výšky, než ve které se prohání japonská letadla jsem si zvykl. Takže filmu vlastně není nic moc co vytknout. Všechny Bayovy filmy jsou vlastně stejné. Hřeje mě na srdci, že se do zdejšího žánrového zařazení neodvážil napsat slovo ,,historický". A ta romantika? Nač tolik? Dávám 3*. Tento film řadím mezi Bayovy povedenější pokusy o kvalitní film. ()

AppleCore

Nemůžu si pomoct, ale tenhle film je prostě boží. Jasně! Když už se to jmenuje Pearl Harbor, kde se udála jedna z největších katastrof Spojenejch států, tak tam nemá žádná láska ani city tomu podobný co dělat. To je největší mínus. Bejt to bez lásky plnejch situací a tím pádem asi o hodinu kratší a tím potom i mnohem "strhujícnější", byl by to největší film všech dob. Sice tomu tak neni, ale nic to nemění na tom, jak perfektní nervák Pearl Harbor je. Disponuje skvělou "zimmerovskou" hudbou, výbornou akcí a bombovejma efektama. Nemůžu hodnotit jinak, než plnym počtem. ()

boshke

Ten Bay je stejně nesmírně šťastný člověk. Ráno se probere ve své miliónové vile a přemýšlí, co by mohl nechat rozmrdat tentokrát. Za odpoledne zbouchá scénář, zaleje to kýblem patosu a trapného vlastenectví, vyrazí do studia, kde mu dají pár desítek (až stovek) miliónů, a jde se točit. Pearl Harbor není výjimkou. Jako bych přímo viděl jeho dětinskou radost, když bombardoval celou pacifickou flotilu. Krom efektů nedisponuje Pearl Harbor žádnou devízou, neb ve srovnání s Armageddonem vyměnil Bay herce za neherce a rezignoval na humor. Bay je debilní diletant, který krom Skály nenatočil nic kloudného... 20% ()

Kothy

I přes určité historické nepřesnosti to není špatné. Ale hlavní je příběh. Je to klasický americký vlastenecký film. Dobré je třeba, jak se kuchař Cuba Gooding Jr. chopí kulometu a střílí po vlastní lodi. "Potřebujeme lahve o Coly." :D ()

Fingon

Uncle Sam says: We want YOU! Přihlas se do armády! Čeká na tebe akce, letadla a krásné sestřičky... Ne, díky. ()

teutates

Americký nacionalizmus nepozná hraníc,tak ako Michael Bay!Snímok plný akcie,romantiky a dramatu!Brilantne spracované dielo..!Príbeh donúti plakať,premýšľat...Počas útoku na Pearl Harbor mi behal mráz po chrbte,tak ako keď sa chytil zbrane Cuba Gooding Jr.Skvelé herecké obsadenie,hudba dotvára filmu spávny efekt a nesmierne SKUTOČNÝ zážitok! ()

Sašenka165

Příběh je tak hollywoodský, že už to snad ani víc nejde. Herecké výkony jsou neuvěřitelně unylé. Divíte se proč tedy dávám čtyři hvězdy? Za tu úžasnou bojovou scénu, která určitě stála majlant a je to na ní vidět :-). ()

Zemřel herec Tom Sizemore

05.09.2008

Manželství Beckinsale & Rockwell

Manželství Beckinsale & Rockwell

19.12.2005

Ne, nejedná se o bulvární výkřik, nýbrž o vztah, který spolu herci Kate Beckinsale a Sam Rockwell prožijí ve filmu SNOW ANGELS. V tomto dramatu režiséra Davida Gordona Greena si Kate zahraje… (více)