Lookass

LOVE and HATE __ late 80´s, Bed-stuy, Brooklyn on the hottest day of the year, its fuckin hot, really fuckin hot! __ Spike Lee si za svoj debut nemohol vybrať lepšiu tému. V jeho prospech hovorí aj fakt, že si napísal scenár a podieľal sa aj na produkcii __ Už úvodné minúty v štýle songu od Public enemy dávajú svojou živelnosťou tušiť, že nepôjde o ďalší z rady moralizujúcich a až nadmieru korektných, jasne profilovaných agitiek __ [Radio Raheem walks past blasting Public Enemy on his boombox] God Damn, Turn that shit off play some Bobby Blue Bland. __ Lee zobrazuje všedný deň na jednej z brooklynských ulíc, postupne však odkrýva jednotlivé charaktery hlavných a vedľajších postáv. Z nich je zrejmé, aká vládne na ulici "hierarchia" a aká tenká je čiara medzi relatívnym pokojom a rasovou neznášanlivosťou __ K nej dochádza, postupne, najskôr iba nevinnými hláškami. Tie najčastejšie vychádzajú z úst Pina (nadpozemsky štýlový John Turturro). I detest this place like a sickness __ Nedá mi nespomenúť vynikajúci výber hlavne vedľajších hercov: začínajúci Martin Lawrence, charizmatický Danny Aiello, Giancarlo Esposito, Samuel L. Jackson.. __ Po tom ,ako sa situácia vyhrocuje sme svedkami návalu nenávisti aj do ľudí, ktorí pred tým pôsobili úplne pokojne a nechali sa strhnúť davom. Namiesto rozumu sa do popredia dostáva skratové konanie - aj hlavný konflikt vznikne len na základe banality. __Mookie: Pino, fuck you, fuck your fuckin' pizza, and fuck Frank Sinatra! Pino: Yeah? Well fuck you, too, and fuck Michael Jackson.__ 10/10 ()

cab

(Ne)nasilne vyusteni houstnouci atmosfery v prevazne cernosske casti New Yorku. Nadstandartni herecke vykony drzi pohromade dopredu se posouvajici dej, ktery ani na chvili v dobrych rukach pana rezisera nenudi. Nebat se a nemusi zustat jen u par zajimavych kousku pod taktovkou podobne zrucnych kolegu. 70% ()

SpaceOdyseus

Spike umi tocit a umi tocit provokativne ale zaroven pristupne. Tady jsem ho ale bud hrube nepochopil, nebo se vubec neztotoznuji s jeho zamery. ()

DannyBoy80

FIlm černocha o černoších. Hezky vylíčeno jak se černoši poflakují, jejich vděčnost za to, když jim někdo dá práci, řešení malicherných rasových předsudků, které hledají naprosto kdekoli, zjištění, že černoši jsou asi naprosto nepoužitelní ve srovnání s Korejci a Italy. Zajímavé šití do vlastních řad Lee. Kromě destruktivního závěru se jinak celý film nese v duchu černošského sprostšího Smoke. Je tady vidět krásně rasový problém ameriky a kde bude hlavní problém. ()

Marrty3

Tohle mi prostě nesedlo. Jako komedie mi to tedy moc nepřijde, ale budiž. Ani jako drama se to moc netváří. Snímků o rasismu jsem už pár shlédl, ovšem tento mě nezaujal. Pořád se tu jen zbytečně křičí a neustále trapně nadává. Nechápu tu dlouhou stopáž, která nás má pravděpodobně sblížit s danými postavami, ale stejně zbytečně. Bohužel jsem asi neuvědomělý, ale nijak mě to neuchvátilo. Až na Dannyho Aiella jsou i postavy nijaké. Asi jsem úplně nepochopil co se mi snažil autor tak úžasného říci, ale já se skoro většinu filmu nudil. Čekal jsem komedii a dostalo se mi trestuhodného výsledku. Čekal jsem drama, které otevřelo vrátka v posledních 15 minutách. Jeden z mála filmů plný černochů, který mě vážně ZKLAMAL. 35% ()

Rozjimatel

3,5  Veľmi farbisto vykreslený mikrosvet jednej štvrte, ktorá Spikeovi Leemu poslúžila na zobrazenie jedného z najväčších problémov celých USA, a síce vzťahov medzi rôznymi rasami. Tento svet hýri jasnými farbami, rozmanitými postavami a aj rozmanitou hudbou (na začiatku som bol vystrašený, že to bude len o rape a hip-hope, ale našťastie nebolo), ktorú servíruje DJ, a ktorá tvorí akési spojivo medzi jednotlivými scénami a jednotlivými postavami. To, čo sa zo začiatku javí ako čierna komédia, sa v poslednej štvrtine zmení na drámu s tragickým podtónom, keď stupňujúce sa napätie kvôli čoraz napätejším vzťahom odrazu exploduje. Z hercov stoja za zmienku výborný Danny Aiello (nominácia na Oscara) a ešte Samuel L. Jackson z doby, keď bol ešte málo známym hercom. ()

Jayem

Mňa to vobec tak neoslovilo ako napr. 25 hodina. Príliš vela slov ( stoho polovica nadávok ) a málo deja. A ta minutáž mohla byť tiež kratšia. ()

Ondrus

Před poslední částí filmu bych dal 3* za kvalitní záznam z džungle. Při závěrečné části filmu jsem to sledoval s otevřenou pusou, co to vlastně Spike Lee vytvořil za prachsprostý škvár. Jak je možné, že z agresivních, zlodějských, vlastnictví nerespektujících negrů udělá chudáčky a utlačovanou rasu? Člověk ve svém vlastním podniku dostane přes držku, rozmlátí mu obchod, vypálí mu ho a oni jsou ti hodní? Jak se může někomu( kromě negrů) tento film líbit? ()

Chřástal

Spike Lee mě dostal, vážně. Po originálním úvodu se zaujetím předkládá řadu zajímavých postav i zábavných figurek jak z Povídek malostranských. Lidé poctivě provozující svoji malou živnost, oblíbený bezdomovec, místní policajti, pár pošuků, tlachalové a flákači. Práce, vztahy, život. A vztek. Působí to realisticky a pěkně se na to kouká. Akorát že u Nerudy neudělali panu Vorlovi z krámu kůlničku na dříví. Tady jsou totiž černoši a běloši, asiati, hispánci a příšerné vedro, od kterého se každá scéna leskne potem a které, jak známo, dělá svoje. A jak se říká ve Velkých nesnázích v Malé Číně, „všechno to začíná od malých věcí“. Líbilo se mi, že jsou tu postavy, které budete mít rádi, které budete chápat a taky ty, které vás zklamou tím, jak se zachovají. Ve svém diváckém pohodlíčku jsem si podvědomě zaškatulkoval některé jako sympatické a nesympatické, abych v průběhu a na konci „se znepokojením“ zjistil, že Spike Lee to tak nedělá. A „bratrům“ rozhodně nenadržuje. ()

Oralfabet

Fight the power! Ale někdy je taky potřeba ztišit svý rádio nebo si prostě mlčky sníst svou pizzu a nevěnovat zase tolik pozornosti tomu, čí fotky visí na zdi. Asi až tak po 20 minutách jsem si uvědomil, že Mookie je Spike Lee a připadal mi strašně mladý, takže jsem se celou dobu divil, jak se mu podařilo vytvořit tak skutečný svět, zaplnit ho tolika skutečnými, zábavnými postavami a pak to ještě všechno tak dokonale zakončit a předat jasnou, důležitou zprávu. Nakonec jsem zjistil, že zas až tak mladý nebyl, ale divím se pořád. Masterpiece. Oblíbené postavy: Da Mayor, Mother Sister, Sal. 10/10 ()

kamil.i

Pravdepodobne najlepší film o rasizme. Riadi sa jednoduchou myšlienkou: Násilie plodí len ďalšie násilie a túto prostú pravdu spracuje mimoriadne presvedčivo a kvalitne. Konať správne znamená pozrieť si tento film. ()

Mattij

Dokonalá sonda do čtvrti plné rasistické nenávisti, která na vás dýchá skoro z každého rohu. Neumělost lidí "jednat správně" vrcholí v zakončení, které doslova spálí všechny již tak napjaté vztahy. Ti dobří jsou zde v menšině a proto vyhrát prostě nemůžou. Zlost ničí rozum. To vše pod rouškou nedostatku slušnosti. Místo toho, aby se lidé zvedli a začali opravdu pracovat jen se flákají a posedávají a někteří aspoň snažící se tohoto zbavit si šance vůbec neváží. Jsou bez respektu, jsou nesympatičtí. Pár výjimek potvrzuje pravidlo, ale to nestačí. Přitom jak málo by stačilo, aby spolu vycházeli - to by ale lidé nesměli být tak tvrdohlaví. Je mi z nich zle a je mi jedno, jestli jsou černí nebo bílí - je mi zle z těch "špatných". Mé hodnocení v tomhle případě musí být subjektivní, protože ať je ten film sebelepší, tohle chování prostě nechápu. [55%] ()

waits

Zajímavý film, od Spikea Leeho možná ten nejlepší. Hodně stylizovaný (herci mluví/deklamují často do kamery), až plakátově barevný, zpočátku lehce uvolněný, ke konci vyhrocený, tak jak se uvolní latentní (no, ani moc ne) rasové rozepře. Do toho jedou Public Enemy (Fight the Power) a muzika spojená s Big Apple - černošský jazz (Al Jarreau). Film má skvělé obsazení (Aiello byl nominován na Oscara) a hlavně scénář v dobrém slova smyslu provokativní (reže, scénář, hlavní role i produkce všechno Spike Lee). Korejec nadávající na židy, Ital nadávající na černochy, černoch nadávající na bělochy, Mookieho chování v závěru, Salova snaha udržet chod pizzerie - to jsou všechno silné momenty, které divák jen tak nezapomene. Spike Lee chtěl něco sdělit a měl energii a talent to sdělit výborně. Osobně bych si jen odpustil číst si v závěru moudra od Malcolma X, ale to se dá prostě vypnout. Pozn. k New Yorku: Rasová nenávist je jistě aktuální, momentálně by ale filmař zašel spíš do Paříže nebo Amsterdamu než do Brooklynu, který dnes vypadá na pohled ještě přívětivěji než před třiceti lety a kde třeba jižní část, obydlená Rusy, vysedávájícími ulicích a hrajícími šachy zažila snížení kriminality na minimum. Druhá poznámka je k dabingu: Vyhněte se mu a dívejte se na originální verzi ()

Muel

| Universal Studios | Spike Lee sa prekonal a natočil správnu spoločenskú drámu z Brooklynu, kde kritizuje Ameriku, rasistov a xenofóbov. A kritizuje ich tým najviac hravým a zábavným spôsobom, kde aj pri zdanlivej absencii deja film nedokáže diváka nestrhnúť po celú dobu, najmä teda pri záverečnej 30 minútovke, kde sa skopia všetky neduhy a emócie vystrelia do povetria. Je to drsné, je to strašne dobre napísané a je to celé aj vlastne šokujúce, pretože takéto levely rasizmu som ja osobne nikde nezažil. Leeove jointy ma bavia presne týmto, že režisér vie skopiť vážnu tému a zaobaliť to do absolútne výborného, dobre zahraného a napísaného obalu, kde si hovorím, prečo od neho nemám napozerané viac. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 | ()

KOZEL84

Lee tady podle mě neukazuje černochy v dobrém světle.Spíš mi je zhnusil.Byl sem rád když byl konec.Planeta opic hadra.Už to nechci nikdy vidět,člověka z toho až rozbolí hlava.5 hzvězd ani omylem. ()

Gastovski

Spike Lee a jeden všední den v černošské čtvrti v Brooklynu s nevšedním koncem. Myslím, že Spike naprosto přesně vystihl mentalitu všech zúčastněných kultur (černochů, Italoameričanů, Korejců), a vystavěl na tom perfektní scénář plný fucking dialogů a myšlenek, nad kterými by se měl každý racionálně uvažující člověk zamyslet. Velké uznání si zaslouží i herecké obsazení, z něhož je každá role jakoby ušita na míru. Film, který se vám dozajista zadere pod kůži a bude ve vás působit hodně, hodně dlouho. Alespoň v mém případě tomu tak je. ()

filmator

Bez pribehu, jen slepenec epizod, urvanejsi nez urvane italske filmy. Komedie rozhodne ne. Snuska nesympatickych postav. Dobre pustit si odpoledne, abyste si pak mohli spravit chut necim mene negativnim a nasiracim ;-) ()

Saur.us

Co se zprvu dá jako okno do obyčejného života obyčejné černošské čtvrti kdesi v NY se nakonec vyvine v nekompromisní sebereflektivní kritiku vlastních bratří ale i státního zřízení. ()

Wawer

FIlm od černocha o černoších plyne pomalu a semtam zaujme trefnou poznámkou nebo, překvapivě, totáním "nicneděním". Jenže atmosféra pomalu houstne až v poslední půlhodině vyeskaluje do obludných rozměrů. Spike Lee natočil nenápadný klenot, film, který je žal bohu (nebo díky bohu?), velice nadčasový a z dnešního pohledu dosti nekorektní. Neváhá se "opřít do vlastních" a poměrně zeširoka popsat jak marast místní komunity, tak i to, co k němu vede resp. nevede. ()