Vedle L.A. PŘÍSNĚ TAJNÉ druhá lahůdková krimi sága 90. let, v jejímž závěru nebudete vědět, komu fandit víc a díky které vypadá TEMNÝ RYTÍŘ jak vypadá. Pacino vs. De Niro, profík, který "neumí a nechce dělat nic jiného" proti profíkovi se stejnou diagnózou ve fatálním, nelítostném souboji. Realistický masakr policistů na útěku z banky a ten moment, kdy De Niro musí během 30 vteřin opustit Brenneman! Škoda dobře obsazených ale upozaděných dalších členů zlodějského i policejního týmu. Není tajemstvím (nicméně to není v Zajímavostech), že jde o předělávku o šest let staršího Mannova televizáku PŘEPADENÍ V L.A.(22.7.2005)

Jsem rád, když se mi některý film líbí. Je mi strašně příjemně, když mne některý nadchne. A je mi nádherně, pokud mě nějaký ohromí. A tak se stalo v případě "Nelítostného souboje". Al Pacino a Robert De Niro, dva Italoameričané, dvě hvězdy stříbrného plátna a dvě ikony (nejen) 70. let. Jeden hraje poldu, druhý gangstera. Stejně možná trochu podezřívám autory scénáře, že film je pokusem dát proti sobě v jednom filmu Serpica a Noodlese. A to je dobře. Coby protivníci jsou oba absolutně vyrovnaní. Vincent je vynikající policista a určitě ne špatný člověk, přesto je to fanatik do své práce, jejíž se stal obětí a s ním i několik jeho manželství. Neil je chladnokrevný bankovní lupič, na druhou stranu muž, který stojí nohama pevně na zemi a nezabíjí, pokud to není nezbytně nutné. Co se týče herectví - u obou se dalo čekat maximum a taky se tak stalo (i když De Niro neměl paradoxně moc gest na to, aby mohl nějak extra vyniknout). Ovšem i ostatní jsou skvělí, Valem Kilmerem počínaje a Kevinem Gagem konče. Velký dík a možná ten největší patří režiséru Michaelu Mannovi. Již svého "Posledního Mohykána" natočil naprosto perfektně, bez jediné nudné scény. A taky se stalo i v případě tohoto tříhodiňáků. Není to sice nijak moc dynamická podívaná (ale ani neměla být - není to akční film), ovšem na všechno je času dost, všechno se musí pořádně prozkoumat, promyslet a když se začně jednat, stojí to za to. Mohutná přestřelka ve druhé třetině bez hudby, pouze za zvuku kulek - na to se nedá zapomenout. A už vůbec ne na závěrečnou půlhodinu, kterou dokáže Michael Mann vygradovat snad vždycky (včetně "běžeckých" finále). Na závěr jsem měl stažené hrdlo a málem jsem začal tleskat. Ne proto jak to dopadlo (to mi bylo paradoxně i trošku jedno), ale kvůli poctivosti, opravdovosti a chlapskosti snímku. Oživlá 70. léta. Žádné kecy na závěr. Pár výstřelů a šmitec. "Nelítostný souboj" je tříhodinová pocta oldschoolovým 70. letům.(15.6.2008)

Po skončení filmu je mě jasný, že nikdy nebudu lepší zloděj než DeNiro. Nikdy nebudu houževnatější policajt než Al Pacino. Pevně jen doufám, že v životě nikdy nebudu tak osamocen jako oni. Když vyloupím banku nikdy si tak dobře nezastřílím na ulici jako oni. A když jsem viděl DeNira a Al Pacina jak seděli u kávy a povídali si, tak jsem radši přestal chodit na kafe, lepší rozhovor bych už u kafe nikdy nedokázal. Především však nikdy, nikdy nenatočím lepší film než Michael Mann.(5.2.2007)

Očekáváný útok na moji Top 10 se rozhodně nekonal. Tempo nebylo tak vražedné, jak tady mnozí tvrdí. Jason Bourne mi to jistě potvrdí. Technicky je to dokonalost sama, hvězda vedle hvězdy, ale šílená stopáž by měla nabídnout rozhodně víc než jeden rozhovor v restauraci. Na rozdíl od většiny jsem měl celou dobu jasno, komu fandím. De Niro tady byl až příliš tuctový, zatímco Al Pacino naprosto strhující. Bohužel český název slibuje trošku víc než může splnit.(29.10.2010)

Špičkový film, kam se na Heat hrabou Dannyho parťáci... Především dva protivníci, profesionálové, které osud postaví proti sobě, ač by se z nich v normálním životě mohli stát nejlepší přátelé, Vincent a Neil, jsou v podání dvou amerických hereckých legend, Pacina a De Nira, naprosto úžasní a neapomenutelní. Mann nám navíc dává nahlédnout pod pokličku jejich soukromí, kde zjišťujeme, že jsou kvůli své práci vlastně stejně osamělí a vztahy, které navazují jsou zoufale nestálé a v konečném důsledku podružné pracovímu životu. Jediný film, kdy si prostě nemůžete jednoznačně vybrat komu fandit... (u mě by to normálně byl De Niro, ale Pacino je v roli zuřivého policemana tak drtivý, že mu holt nemůžete přát nic zlého). Na akční film trochu dlouhá stopáž, jinak flawless. 90%(17.12.2006)

• - Hlášku: "Because she's got a... great ass!" kterou zakřičí během výslechu detektiv Hanna (Al Pacino) na Alana Marciana (Hank Azaria), vymyslel Al Pacino přímo před kamerou. Následný šokovaný výraz Azarii je tak zcela autentický. (casyy)

• - Okrem iných snímok a skutočných udalostí, ktoré boli inšpirované filmom, sa ním inšpirovali aj tvorcovia jednej z najznámejších videohier, a to série Grand Theft Auto (GTA). (MikaelSVK)

• - Jde o první film, který uvedl na plátno Roberta De Nira i Al Pacina zároveň. Oba sice hráli ve filmu Kmotr II (1974), ale z chronologických důvodů se nepotkali na plátně. Reklama na film značně těžila právě z přítomnosti obou herců. (don corleone)