Nekompromisní film, skvělé zrežírován, se scénářem který by mohl vyset ve výstavní síni. Nelítostný souboj mezi Al Pacinem a Robertem De Nirem, dva páni herci. Oba dva hrají skvěle a ani vám nepřijde, že sledujete „pouze“ film. Herecky je celkově snímek velmi dobře obsazen, všichni hrají maximum ze svých možností a je to znát. Akce je přehledná, účelná, nestříhá se, používají se delší táhle pohyby kamery a podbarvené účelnou hudbou. Nejlepší je, že nevíte jestli fandit dobrým nebo špatným, protože obě skupiny jsou nadmíru sympatičtí správní chlápci, což jde vidět i při rozhovoru u kávy. Snímek graduje a směřuje přímou cestou do finále, které jsem trochu očekával. V.I.M(22.12.2008)

Naprosto dokonalý akční film. Nelítostný souboj je skutečná špička akčního žánru, skvělí herci, výborný scénář, trocha psychologie, dynamika, napětí, akce... (zvláště v porovnání s tímhle filmem jasně vystoupí důvody, proč se třeba Bayova Skála, neřku-li Armageddon, víceméně blíží k pouhému přeslazenému akčně patetickému blábolu s přemírou nesmyslně akcentovaného amerického patriotismu...) Podobné filmy: Collateral, Ronin, Dějiny násilí(27.5.2007)

Môj NAJ-obľúbenejší mafiánsky film, ktorý spolu s CASINOm a Goodfellas patria k mojej vrcholnej gangsterskej trojke. Len málokedy prežijem filmovú extázu najmä vďaka úžasnému hereckému ansáblu, kde Pacino a De Niro doslova vyrážajú dych a pri legendárnom rozhovore s ironickými poznámkami zaručia nefalšovaný filmový orgazmus. Troj-hodinová svižne a excelentne natočená, chvíľami akčná naháňačka na mačku a myš - scéna s niekoľkominútovou streľbou na ulici medzi desiatkami ľudí doplnená - ako píše Tsunami_X - perfektne futuristickým ,,betónovým" štýlom, spôsobí príjemné telesné mrazenie, hlavní hrdinovia čoby psychologicky charakterizované postavy, ktoré majú k svojmu správaniu - De Niro - špičkový zlodej, Pacino - inteligentný policajt - vždy pádny dôvod a diváka nútia všetko s nimi prežívať, neskonale bezchybný scenár, De Niro herecky trošku dokonalejší než jeho parťák. Nemôžem sa zdržať superlatívov, pre mňa famózna kriminálka a klenot medzi mafiánkami.(18.11.2010)

Jsem rád, když se mi některý film líbí. Je mi strašně příjemně, když mne některý nadchne. A je mi nádherně, pokud mě nějaký ohromí. A tak se stalo v případě "Nelítostného souboje". Al Pacino a Robert De Niro, dva Italoameričané, dvě hvězdy stříbrného plátna a dvě ikony (nejen) 70. let. Jeden hraje poldu, druhý gangstera. Stejně možná trochu podezřívám autory scénáře, že film je pokusem dát proti sobě v jednom filmu Serpica a Noodlese. A to je dobře. Coby protivníci jsou oba absolutně vyrovnaní. Vincent je vynikající policista a určitě ne špatný člověk, přesto je to fanatik do své práce, jejíž se stal obětí a s ním i několik jeho manželství. Neil je chladnokrevný bankovní lupič, na druhou stranu muž, který stojí nohama pevně na zemi a nezabíjí, pokud to není nezbytně nutné. Co se týče herectví - u obou se dalo čekat maximum a taky se tak stalo (i když De Niro neměl paradoxně moc gest na to, aby mohl nějak extra vyniknout). Ovšem i ostatní jsou skvělí, Valem Kilmerem počínaje a Kevinem Gagem konče. Velký dík a možná ten největší patří režiséru Michaelu Mannovi. Již svého "Posledního Mohykána" natočil naprosto perfektně, bez jediné nudné scény. A taky se stalo i v případě tohoto tříhodiňáků. Není to sice nijak moc dynamická podívaná (ale ani neměla být - není to akční film), ovšem na všechno je času dost, všechno se musí pořádně prozkoumat, promyslet a když se začně jednat, stojí to za to. Mohutná přestřelka ve druhé třetině bez hudby, pouze za zvuku kulek - na to se nedá zapomenout. A už vůbec ne na závěrečnou půlhodinu, kterou dokáže Michael Mann vygradovat snad vždycky (včetně "běžeckých" finále). Na závěr jsem měl stažené hrdlo a málem jsem začal tleskat. Ne proto jak to dopadlo (to mi bylo paradoxně i trošku jedno), ale kvůli poctivosti, opravdovosti a chlapskosti snímku. Oživlá 70. léta. Žádné kecy na závěr. Pár výstřelů a šmitec. "Nelítostný souboj" je tříhodinová pocta oldschoolovým 70. letům.(15.6.2008)

Stokrát prověřené téma, formou i obsahem se vesměs přidržující zajetých kolejí bohatě stačí na to, aby nám nabídlo bezesporu jednu z hvězd ve svém oboru - filmech o soubojích "bankovních lupičů" s policajty. Díky charizmatům obou představitelů hlavních hrdinů si mohl film dovolit obě postavy takřka vyrovnat a smazat tak většinu hranic mezi "tím dobrým" a "tím zlým", což může být jen ku prospěchu věci. Proto si dovolím přirovnat oťukávací rozhovor De Nira s Al Pacinem snad i k tomu nejkrásnějšímu, jaký kdy byl na plátně předveden, totiž k tomu mezi donem Corleone a jeho synem Michaelem těsně před donovou smrtí. Ne že by byly tak podobné obsahem či významem, avšak celý rozhovor a především jeho protagonisté jsou tu zkrátka neodolatelní a podle mého názoru tento rozhovor zastiňuje všechna ostatní, třeba i mnohem více efektní, místa nádherně plynulého, gradujícího, napínavého a atmosferického filmu.(1.1.2005)

• - Spoiler: Ke konci filmu jezdí jak Chris (Val Kilmer) tak Neil (Rober De Niro) v Chevroletu Camaro 4. generace. Symbolicky má Chris, který přežije, Camaro, zatímco Neil, který se závěrečných titulků nedožije, Camaro černé barvy. (dickens)

• - Okrem iných snímok a skutočných udalostí, ktoré boli inšpirované filmom, sa ním inšpirovali aj tvorcovia jednej z najznámejších videohier, a to série Grand Theft Auto (GTA). (MikaelSVK)

• - Spoiler: Pozdější obyvatelé bytu, kde byla natáčena smrt Treja (Danny Trejo), po projekci filmu ze zvědavosti zvedli koberec na místě, kde byl Trejo zastřelen. K jejich překvapení tam ještě našli zbytky falešné krve z natáčení. (JayZak)