Vedle L.A. PŘÍSNĚ TAJNÉ druhá lahůdková krimi sága 90. let, v jejímž závěru nebudete vědět, komu fandit víc a díky které vypadá TEMNÝ RYTÍŘ jak vypadá. Pacino vs. De Niro, profík, který "neumí a nechce dělat nic jiného" proti profíkovi se stejnou diagnózou ve fatálním, nelítostném souboji. Realistický masakr policistů na útěku z banky a ten moment, kdy De Niro musí během 30 vteřin opustit Brenneman! Škoda dobře obsazených ale upozaděných dalších členů zlodějského i policejního týmu. Není tajemstvím (nicméně to není v Zajímavostech), že jde o předělávku o šest let staršího Mannova televizáku PŘEPADENÍ V L.A.(22.7.2005)

Dva výteční herci podobných rolí Al Pacino a Robert DeNiro se konečně setkali ve společném filmu v (ne)jednom záběru a vše dopadlo velmi důstojně a na výtečnou. Jeden na straně práva, druhý gauner, oba k sobě mají úctu a přitom ví, že ve chvíli střetu to jeden z nich odskáče. Pointa filmu je sice od počátku jasná, ale to mi v tomto gangsterském filmu ani trochu nevadí.(8.5.2009)

Pětihvězdičková kriminálka. Předně díky dvěma dokonalým protějškům s tváří nesmrtelných hereckých hvězd. Zvlášť Al Pacino předvádí další výjimečný charakter své kariéry, jeho lovec hláškuje jedna radost a kdykoli zvýší hlas, věstí to něco dobrého. Krom toho: dva vrcholy namísto jednoho, perfektní dějová vypletenost, castingové bonbónky (Trejo, Gage, Rollins), hrozně vypadající culíkatý Kilmer, krásně vypadající přestřelky, celkové potěšení po vizuální stránce. Mann stále ještě užívá kamery bez píčovin a vše je tak hezky přehledné. Výtka by mohla směřovat k první polovině filmu, která neznamená až takový odvaz, ale né... funguje to jako výborná příprava na "přesahovou" půlku druhou. HEAT, to je zopakování hodná paráda.(26.12.2010)

Očekáváný útok na moji Top 10 se rozhodně nekonal. Tempo nebylo tak vražedné, jak tady mnozí tvrdí. Jason Bourne mi to jistě potvrdí. Technicky je to dokonalost sama, hvězda vedle hvězdy, ale šílená stopáž by měla nabídnout rozhodně víc než jeden rozhovor v restauraci. Na rozdíl od většiny jsem měl celou dobu jasno, komu fandím. De Niro tady byl až příliš tuctový, zatímco Al Pacino naprosto strhující. Bohužel český název slibuje trošku víc než může splnit.(29.10.2010)

Môj NAJ-obľúbenejší mafiánsky film, ktorý spolu s CASINOm a Goodfellas patria k mojej vrcholnej gangsterskej trojke. Len málokedy prežijem filmovú extázu najmä vďaka úžasnému hereckému ansáblu, kde Pacino a De Niro doslova vyrážajú dych a pri legendárnom rozhovore s ironickými poznámkami zaručia nefalšovaný filmový orgazmus. Troj-hodinová svižne a excelentne natočená, chvíľami akčná naháňačka na mačku a myš - scéna s niekoľkominútovou streľbou na ulici medzi desiatkami ľudí doplnená - ako píše Tsunami_X - perfektne futuristickým ,,betónovým" štýlom, spôsobí príjemné telesné mrazenie, hlavní hrdinovia čoby psychologicky charakterizované postavy, ktoré majú k svojmu správaniu - De Niro - špičkový zlodej, Pacino - inteligentný policajt - vždy pádny dôvod a diváka nútia všetko s nimi prežívať, neskonale bezchybný scenár, De Niro herecky trošku dokonalejší než jeho parťák. Nemôžem sa zdržať superlatívov, pre mňa famózna kriminálka a klenot medzi mafiánkami.(18.11.2010)

• - Postava Nate, kterou hraje Jon Voight, byla inspirována zločincem jménem Edward Bunker. (don corleone)

• - Scéna, kde McCauley (Robert De Niro) stojí ve svém bytě opřený o okno a sleduje oceán, byla inspirována obrazem "Pacific" od Alexe Colvilleho. (JayZak)

• - Pracovní verzi scénáře o 180 stranách napsal režisér Michael Mann už v roce 1979. (Epistemolog)