Jeden ze špičkových akčních thrillerů a to snad ve všech ohledech a ve svém žánru trvalá záruka kvality..Film je od začátku až do konce napínavý, má skvělou opravdu nadupanou atmosféru, vynikající ozvučení, hudbu, realisticky natočené scény (vyloupení a útěk z banky a následovný snad desetiminutový masakr v ulicích LA), strhující děj, film prostě nemá skoro žádná hluchá místa a ta děsivá skoro tříhodinová stopáž vám uteče ani nevíte jak. Rozhodně film nenudí a jen tak lehce vás nenechá vydechnout..Herecké výkony i ty vedlejší jsou přímo fantastické a na velmi vysoké úrovni. Charismatičtí tahouni filmu Al Pacino a Robert De Niro zde sehráli dva hlavní party, jsou to muži, kteří se až do nádherné scény improvizovaného rozhovoru při posezení v kavárně skoro neznají, oba stojí na opačných stranách zákona. Jeden na straně zákona, ale přitom strašný cholerik a druhý vůdce profesionální zločinecké party, nelítostný, ale, když ho pak už poznáte líp, tak také velký sympaťák..A teď kdo s koho? Jde o to komu víc fandíte, kdo se vám za tu dobu víc vryl po kůži, s kým prostě sympatizujete? Nikdo z nich nechce udělat samozřejmě chybu. Jejich vzájemný souboj dokonale vystihuje a naplňuje onen samotný název filmu. Vřele doporučuji, jen škoda toho konce. I když jsem tak trochu čekal, jak to asi dopadne, tak bych to přeci jen, možná ukončil trochu jinak, ale to je věc názoru...(6.1.2008)

"Můžes si to tady rozdávat s mou ženou, když ona chce, můžeš sedět na jejím gauči, když to dovolí, ale nebudeš kurva čumět na mou televizi!" Člověk musí mít jasně srovnané priority a to tady polda Vincent i zloděj Neil mají. Oba jsou sice mizerní partneři, ale houževnatí profíci a jejich souboj považuju za nejlepší ve svém oboru. Já při něm totiž upřímně fandím poldovi, aby chytil zloděje a zároveň zloději, aby prchnul poldovi a to se mi obvykle nestává.(24.7.2011)

Arcidílo. Každý záběr je geniální, každý do posledního - jak inscenačně, tak opticky. ____ Domnívám se, že za kvalitu a specifičnost filmu můžou především uměle prodlužované záběry, konzervující v sobě dění jako mouchu v jantaru. Mann nechává kupř. po každé replice ještě chvíli běžet čas a občas počká, než dá druhé postavě příležitost zareagovat. Jako by film neustále meditoval a běžel v nepřiznaném spirituálním módu. Dopomáhá tomu i zvolený OST. ____ S Heat se vážou mj. mazaný přechody mezi scénami. Kupříkladu (i) hrdina odchází z letiště – střih – záběr na jeho boty – střih – hrdina vchází do budovy vzdálené od letiště desítky kilometrů. Nebo (ii) hrdina odchází po dialogu a nasedá do auta – střih – záběr na auto – střih – v autě sedí někdo jiný a rozvíjí se zas další scéna. Nebo (iii) zlomení vazu – střih – otvírání flašky. Později tyhle mazaný přechody vymizí, jelikož příběh už je částečně vybudován a zmonolitněn. Ale je to zkrátka zajímavější než tuctový řetězení scén. ____ Dále mi v hlavě uvízlo kočkování u kontejnerů na konci, kde se přepíná mezi hledisky obou postav. Chvíli sledujeme dění očima De Nira, chvíli očima Pacina. Ono totiž Mann divákovi neposkytne celkový pohled na situaci, a stejně jako nevědí oba hrdinové, kde je s bouchačkou ukrytý jejich sok, neví to ani divák. Přitom na scéně je všehovšudy pět kontejnerů, není to prostorová hádanka.(24.5.2008)

Pětihvězdičková kriminálka. Předně díky dvěma dokonalým protějškům s tváří nesmrtelných hereckých hvězd. Zvlášť Al Pacino předvádí další výjimečný charakter své kariéry, jeho lovec hláškuje jedna radost a kdykoli zvýší hlas, věstí to něco dobrého. Krom toho: dva vrcholy namísto jednoho, perfektní dějová vypletenost, castingové bonbónky (Trejo, Gage, Rollins), hrozně vypadající culíkatý Kilmer, krásně vypadající přestřelky, celkové potěšení po vizuální stránce. Mann stále ještě užívá kamery bez píčovin a vše je tak hezky přehledné. Výtka by mohla směřovat k první polovině filmu, která neznamená až takový odvaz, ale né... funguje to jako výborná příprava na "přesahovou" půlku druhou. HEAT, to je zopakování hodná paráda.(26.12.2010)

Ke kvalitní akci přibyla i dobrá psychologie. Nejsilnější stránkou filmu je asi scénář, který se zabývá i soukromím policistů i lupičů. Člověk se pak i se "záporákem" dokáže lépe ztotožnit. Je vidět, že to jsou také jen lidé z masa a kostí. Skvělé obsazení, Al Pacino byl možná trochu výraznější než De Niro, ale zase méně sympatický.(4.8.2003)

• - Hned dva představitelé kriminálníků Danny Trejo, který si zahrál Treja, a Kevin Gage, představitel Waingra, si skutečně "odseděli" několik let ve vězení, mimo jiné oba kvůli drogám. (dickens)

• - Jon Voight přišel s vlastním nápadem, jak vylepšit svou postavu, a to tím, že si nasadí falešné zuby, aby zvýšil dojem sešlosti zločince Natea. Tato drobná změna však okamžitě vedla v Hollywoodu k řečem, že sám herec Voight už je poněkud sešlý a starý. (Hawaj)

• - Val Kilmer natáčel některé scény společně s filmem Batman navždy (1995). (don corleone)