Bídníci

• Francie Les Misérables (více)

Epizody(4)

Osudy Jeana Valjeana patří mezi ty příběhy, které se nám nikdy neomrzí a které budeme vždy vděčně přijímat v nové a nové podobě. Bídníci patří mezi ty příběhy, které každá generace francouzských tvůrců pokládá za výzvu. Zatím poslední filmové zpracování vzniklo v koprodukci pěti států a najdeme pod ním podepsány tvůrce úspěšného přepisu Monte Christa: režisérku Josée Dayanovou, scenáristu Didiera Decoina a Gérarda Depardieua tedy 3D, jak toto úspěšné trio nazývá občas francouzský tisk. Pozornému divákovi neunikne, že se mnohé scény natáčely v Čechách a že se v epizodních rolích objeví i naši herci. Román Bídníci (Ubožáci) psal Victor Hugo po celá desetiletí a dokončil jej až v exilu. Příběh Jeana Valjeana, který uprchl z galejí, kam byl odsouzen za krádež chleba, koncipoval Hugo v pěti dílech. Žádný jeho román nedosáhl tak bouřlivého bezprostředního ohlasu jako právě Bídníci. Na jednotlivé svazky čekaly před jejich vydáním v Bruselu a v Paříži zástupci knihkupců a čtenářů snad ze všech čtoucích vrstev obyvatelstva. Jen v samotné Paříži jich bylo v několika dnech rozebráno na 48 000 výtisků a román byl okamžitě překládán do světových jazyků. Záhy se objevovaly i dramatizace a film počítá adaptace již na desítky. Muzikálové zpracování přitáhlo miliony diváků nejen v Evropě. (oficiální text distributora)

han.ci

Mně se tohle zpracování líbilo, všechny 4 díly jsem shlédla jedním dechem a dílo V. Huga jsem díky němu začala obdivovat. Depardieu a Malkovich byli vynikající. ()

RoninNiro

Les Misérables je bez pochyby hlavne literárne veľdielo, ktoré som mal osobne v rukách už mnoho krát a v rôznych prekladoch, no vždy som ho zhltol. Samotný príbeh preto poznám naspamäť a viem, že sfilmovať niečo tak objemné nieje hračka. Všetko čo bolo v tomto spracovaní z knihy vynechané, bolo vynechané správne a logicky len pre úsporu času. Bedári sú totiž okrem iného aj veľmi podrobným prierezom Francúzskych dejín a nechýba v nich napr. rozsiahly opis bitky pri Waterloo atď. Ale späť k filmu. Výkon Gérarda Depardieu, Christiana Claviera a Johna Malkovicha nemožno hodnotiť inak ako geniálny. Ako by sa narodili pre tieto role, pretože svoje postavy nehrajú, ale prežívajú. Sklamal ma len nesympatický kostrbatý Enrico Lo Verso. Vytknúť možno len pár filmárskych doočíbijúcih prešľapov akými bol fakt že Gavroš nedospieval a po siedmych rokoch sa ani o piaď nezmenil a potom zvrzana scéna so špatným Lo Versom, ktorý mal celý svoj konský ksicht biely po pene na holenie ešte pred holením, pretože opakoval scénu. Ak však uchopím film ako celok, je to bez diskusie najlepšie spracovanie Hugovho románu a zároveň podľa môjho názoru životná rola Johna Malkovicha. To si dovolím trvdiť hlavne ako obdivovateľ francúzskeho romantizmu a jeho velikána V. Huga, ktorého diela sú vďačnými filmárskymi objektmi. ()

MaxForValue

Zo všetkých možných spracovaní Bedárov/Bídníkov je toto s Depardieum pre mňa to vôbec najzdarilejšie. Skvelý Depardieu ako Jean Valjean, tradične bravúrny Malkovich a dobré vedľajšie postavy (Clavier, Ledoyen a hlavne Charlotte Gainsbourg). ()

subic

Depardieu si zahrál před 2 lety hraběte de Monte-Cristo, aby potom v podstatě se stejným natočil Bídníky. Tady je navíc John Malkovich jako inspektor Javert. I když ten z posledních zpracování je nejlepší v podání Geoffreyho Rushe z roku 1998. Po letech je pak trochu složitější si vzpomenout, kdo vlastně dál hrál kde a koho, oboje tak nějak splývá dohromady. ()

ostravak30

Bídníci jsou jedním z nejpřitažlivějších příběhů, tedy alespoň pro mě osobně, co znám. Miluju například i českou muzikálovou verzi. Každopádně tohle je velmi slabá verze. První, co na čtyřdílné minisérii rozhodně zaujme je temnost. Vše se odehrává v šedivém hávu, kdy filmaři nejspíš chtěli ještě více zdůraznit děsivost doby. Špína, bída a hlad, to byla tehdejší Paříž, tedy žádné romantické ideály. Gérard Depardier, Christian Clavier a John Malkovich jsou velmi kvalitní herci, ale za mě chyběla větší dramatičnost a propracovanost charakterů. S lepší kamerou, zabírající detaily, s hodnotnějšími dialogy, by tato verze Bídníků získala napětí, které též velmi chybí. Napětí, kdy pohledy říkají víc než mluvené slovo. Verzi z roku padesát osm s Jeanem Gabinem, i když už je to hodně dlouho, co jsem ji viděl, je rozhodně výše. ()

MirkaP

Tak jsem konečně viděla francouzské Bídníky ... čekala jsem trochu víc. Asi aspoň tolik, co jsem dostala od Christiana Claviera. On ty praštěné parchanty umí dokonale. ()

Snowball

Podľa mňa najlepšie spracovanie Bedárov. nedokážem pochopiť prečo toľko ľudí na to vraví, že je to najslabšie. Nič tomu nechýbalo, skvelé herecké výkony a perfektná hudba......perfektný zážitok. ()

cunicekb

Dle mého názoru jedno z nejlepších zpracování Bídníků ipřes klasiku dřívějších let. Malkovich v roli Javerta jednoznačně boduje, už jenom za jeho hereckou parádu 5*! ()

emma007

Depardieuovi by mali zakázať hrať vo francúzskych historických seriáloch. Svojím prejavom robí z Valjeana úplne iného človeka, akým by mal byť. Knižný Valjean by nikdy nepovedal: "Ja som Bohu už odpustil." Či už hrá Jeana Valjeana, grófa Monte Christa alebo Fouchého, vždy mám pocit, akoby kládol do postáv svoju vlastnú povahu a myslenie namiesto toho, aby ich hral tak, ako boli napísané. Najslabšia verzia Bedárov - to už aj tá americká je lepšia - a vinu na tom nesie aj Depardieu, ktorého výkon nezachránili už ani Clavier a Malkovich. Celkovo sa serál tvári, že sa drží predlohy, ale možno tak navonok, vnútorná filozofia diela totiž úplne chýba. Niektoré scény boli až také strašné, že ma zdvihli z kresla (a to znesiem veľa) - hlavne keď Cosette vytrhla sluhovi zbraň a mierila na neho, aby jej dal kľúče. To bolo fakt trápne - a som rada, že to Victor Hugo nemusel vidieť. A kto vybral Máriusa, to neviem. Viem len toľko, že som sa ho v prvej chvíli zľakla... Skutočne najbiednejší bedári. ()

Meow86

Podsaditý Depardieu vskutku nevypadá jako typický prototyp Jeana Valjeana. Nicméně samotný příběh je tak silný, že i horší snímek je pro mě stejně koukatelný jako ten lepší. ()

swinevenca

Jak se asi tohle může líbit někomu, kdo zjistil, že má problém už se samotnou knižní předlohou? Nepochopitelná posedlost komisaře Javerta, milující otec Valjean, který dceru nepustí z domu, milující matka Fantina, která nechá svoje dítě u prvních kolemjdoucích. To jsou výtky ke knize a film, který se svou předlohu snaží kopírovat velmi věrně s tím nic nenadělá. Jenže do hodnocení se to promítne, když mě jednání těch postav nedává smysl. Pak se ještě přidá pár chyb v rámci filmařské licence jako je nestárnoucí Gavroš, přiteplený dabing Marka Vašuta, naprosto trapná "revoluce", ubohé dialogy a přeci jen zbytečně dlouhá pasáž. Co dodat. Snad jen, že 3D Monte Chrousta byl o dost povedenější. ()

Gig

Malkovich jako Javert je perfektní. Ale pokud znáte série s Depardiem jako Monte Christo, Napoleón, tak už vše vypadá schématicky podobné - hudba, postavy, kostýmy, doba, herci. Snad jen Prokletí králové byli jiní. Pokud mluvím o tématu a předloze, tento seriál má další smůlu u mě, že znám o 20 let strarší a daleko lepší a sirovější seriál s Venturou v hlavní roli. ()

Nut

Velmi špatné, jak po scénaristické a výpravné stránce, tak co se týče výběru herců. Koukám, že francouzi jsou na tom s kvalitními herci stejně špatně jako my, pokud obsazují pořád ty samé tváře. Už Depardieu jako Monte Christo byl docela na hraně, ale tam to alespoň vykompenzovala výprava a jeho herecký talent, ale jako Valjeana bych si ho skutečně nepředstavovala a Malkovich mě teda taky nijak zvlášť neohromil. Tím, že vypadal jako zoombie sice působil odpudivě, ale na Javertovi mě spíše vadila jeho povaha. Jediný slušný herecký výkon tak předvedl Clavier. Celkově však tahle minisérie postrádala jakýkoli náznak atmosféry Hugovy předlohy a rozhodně nesplnil má očekávání, bohužel, bohužel. ()

Dvorik

V jednom kuse pořád po x letech nikdo nikoho nepoznává, to je mi záhadou. Asi se všem vymazala paměť. Javert je při pátrání chytrej jako českej polda ve stejnojmenné hře. Román jsem nečetl, ale není snad ani možné, aby v něm bylo tolik hloupých scén. ()

Scaevola

Přiznám se, že toto bylo kdysi mé první setkání s nesmírně složitým příběhem, jehož jemné významové prvky ani dnes nedokáži zcela pochopit. A byl jsem uhranut onou šířkou a složitostí "věčného" souboje mezi dvěma náhledy - spravedlivým a milosrdným - na božské uspořádání světů. Pro tuhle nicotnost nejsem schopen toto veskrze televisní zpracování zavrhnout přes všechny nedostatky a zbytečnosti. Ale nedokáži říci, zda se podívám ještě jednou. ()

Radek273

Škoda, že nelze hodnotit jednotlivé díly, nicméně herecká esa Depardieu, Malkovich a obzvláště Christian Clavier dávají sérii obrovský šmrnc. Bohužel, někteří hlavní představitelé se Dayanovi zase moc nepovedli (jeden za všechny - Lo Verso), ale to už se holt nedá nic dělat. ()

meda2016

Věnuji jen povšechný náhled: Všechno bylo dobře a přesto po filmu s Linem Venturou jsou tyto nové verze už jen podnikatelským záměrem. Depardieu má zachraňující charisma. ()