Machři a šprti

• USA Freaks and Geeks (více)
USA, (1999–2000), 13 h 24 min (Minutáž: 43–48 min)

Tvůrci:

Paul Feig

Linda Cardellini, John Francis Daley, James Franco, Samm Levine, Matt Czuchry, Martin Starr, Joe Flaherty, Busy Philipps, Samaire Armstrong, Seth Rogen (více)

Epizody(18)

Na střední škole McKinley v americkém státě Michigan se píše rok 1980. Místní, intelektuálně poněkud pomalejší sportovní hvězdy si vyznávají lásku s překrásně povrchními roztleskávačkami... ale v téhle show nás osudy této „zlaté kasty“ nezajímají. Kamera sjíždí pod tribuny, kde právě Daniel (James Franco) a Ken (Seth Rogen) aplikují rockovou filozofii na křesťanskou americkou morálku a jejich kamarád Nick (Jason Segel) se vyznává ze své víry k božstvu jménem John Bonham a skupině Led Zeppelin. Docela jiná, o dva roky mladší trojice kluků – Sam (John Daley), Neal (Samm Levine) a Bill (Martin Starr) – kteří stojí mimo společnost naopak proti své vůli (už jenom proto, že viděli Hvězdné války ne jednou, ale sedmadvacetkrát) jsou opodál šikanováni proto, že si stojí za svým názorem, že Bill Murray je skvělý komik. Mimo pomyslný střední proud stojí také Samova starší sestra Lindsay (Linda Cardellini), nejchytřejší studentka školy, která však po smrti jediné osoby, která ji v životě rozuměla ztrácí víru ve staré hodnoty a hledá nové, mezi novými přátely, kteří pro ni reprezentují opak jejího starého života.

Nejen pro svou dobu-vystihující atmosféru, skvělý soundtrack a sofistikovanost, která jej na první pohled odlišuje od seriálů typu Beverly Hills, má dnes seriál Freaks and Geeks (český překlad je poněkud zavádějící) v Americe téměř kultovní post a na imdb neuvěřitelné hodnocení 9.6 hvězd z desíti. Proto je fakt, že byl přes úpornou snahu jeho tvůrců (Paul Feig a Judd Apatow) pro nízkou sledovanost zastaven hodně nešťastný – naděje na natočení další série se rozplynuly. (Eddard)

ragtime

Nie je pekné vidieť túto skupinku, ako spolu ako uchá už vtedy točili s takou chuťou a ako sa im dnes podarilo dobyť Hollywood a nahnať si také množstvo fanúšikov a stále ostať priateľmi? Veď to je skoro zázrak. ()

Sefko

Nie nedal som to. Skončil som po ôsmej časti. Nápad nieje zlý. Ale pôsobí to skôr ako koncept než skutočný seriál. Nehovoriac o rade motívov ktoré sa často krát objavujú aj v iných filmov či seriálov na tému dospievania a sú v nich oveľa lepšie spracované. Nenapadá má veľa dôvodov prečo to vôbec sledovať. Ak nerátam asi dve časti ktoré sa vlastne celkom dali. A to tretiu a piatu. Ak čakáte podľa názvu niečo ako predskokana povedzme k takej Teórií veľkého tresku tak vás musím upozorniť, že v období keď ten seriál vznikal byť nerdom ešte nebolo cool. Tu nejde o žiadnu oslavu nerdov ako to urobila práve Teória či Stranger Things. Tu sa snažia skôr poukazat na toleranciu voči ostatným. Čo je fajn len keby o tom nebola v podstate každá časť z tých ôsmych čo som videl. ()

Tirroz

Skvělý seriál. S tím, co běží pro teenagery teďkom, se to vůbec nedá srovnávat. Bohužel je u nás velmi nedoceněný, což je velká škoda. Taky se mi líbí, že byl odrazovým můstkem pro spoustu dnes úspěšných herců (Jason Segel, Seth Rogen, James Franco), čehož si velmi cením. A hudba je opravdu skvělá. Na tenhle seriál nikdy nezapomenu. ()

rado3105

zaujimavy pohlad na studentov, miestami to cloveka nebavi ale ked si oblubi hlavne postavy tak nebude mat chut prestat to sledovat. Martin Starr super vykon. Edit: povodne som dal 4 hviezdicky, teraz pridavam jednu. Fakt super serial, skoda ze nie je viac casti. ()

Fixa

Tenhle seriál mě bral v době, kdy mi bylo, jako hlavním protagonistům a bere mě i po letech. Dokonce ještě víc, což se mi většinou stává obráceně. Hlavní dominantou seriálu jsou charaktery postav, ale také dialogy a nenuceně podávané příběhy. Pro mě absolutně nejlepší seriál o puberťácích, co jsem kdy viděl ! (Budeš příští rok chodit na francouzštinu? Nevim. Přemýšlím, že si dám němčinu, protože jsem ze čtvrtiny Němec. - Můžeš si na sebe hodit ručník? - Proč? Protože jsi nahej. Same, naše těla jsou pouhé slupky, které skrývají naše nadpozemské duše. Nebuď tak upjatej. Auf wiedersen.) ()

aquarkko

Stačí vidět jen fotku hlavních představitelů a hned mám chuť oblíknout si o dvě čísla větší bundu maskovací barvy, spustit si vlasy přes oči, a dát všem ostentativně najevo, jak mě ten svět tam venku nechápe :D Škoda jen, že se mi většina herců v dalších seriálech pěkně zprotivila... ()

Perdol

Seriál mne bavil. Má dvě linie - první sleduje skupinu čtrnáctiletých kluků a tato část jako by z oka vypadla Báječným letům - hodnotil bych na pět hvezdiček. Pak je tu ta část, která sleduje partu sedmnáctiletých lidí, z nichž většina jsou bezmozci - a tuhle část bych nejraději vypustil. ()

QueenOfSpade

Najpríjemnejší teen seriál ever! Je to priam zločin, že ho zrušili už po prvej sérii. Perfektne navodená atmosféra 80's a veľmi uveriteľné postavy, s ktorými som nemala problém sa stotožniť. Sranda pozorovať herecké začiatky mojich oblúbencov Jamesa a Jasona, a ostatnych súčasných hercov (Setha Rogena, Busy Philipps, alebo roztomilého Johna F. Daleya a.k.a. doktora "mladé ucho" Sweetsa v Bones). 5 hviezd dávam čiastočne aj z nostalgie, ale myslím, že úplne zaslúžene. ()

desod

Překvapivě neamerický a milý humor vymykající se běžnému retardovanému vnímaní komiky v podobných snímcích , kdy prdnutí nahlas se slovy aou je vrcholem skeče ........ ()

tehol

Tady není jediná špatná postava, všeci jsou jednoduše naprosto cool od Billa přes Kena až po Harrise... No a ten soundtrack, nemám slov no. Ale hlavně snad každý díl měl něco svého, svůj příběh a skvělou atmosféru. A středobodem toho všeho byla samozřejmě dokonalá Lindsay a její dokonalá bunda. treba tohle: https://youtu.be/qVXx9wGiWxw to je proste pure gold. PS: Jednoznačně, jednoznačně nejlepší intro scena+song, co kdy byla stvořena. ()

LoneGunman

Seriál, který si v ničem nezadá s legendárními Báječnými lety. 60tá léta tady sice vystřídala léta 80tá, ale atmosféru má podobnou. I přes to, že jsem nevyrůstal na americkém předměstí ale na sídlišti uprostřed reálného socialismu, v mnohém jsem se v tom seriálu poznal. ()

Logboiii

80s z konca 90s ma zasiahli v case kedy centrum mojho zivota bol Kurt Cobain , flakanie s kamosmi a hranie cover songov od punkovych kapiel co sme milovali. 100% ()

Ozzy89CZ

Moje srdcovka. Malý výlet do 80tých let jedné střední školy v Michiganu. "Bad reputation....! Oh nooooo.... not meeeee...." 88% ()