Machři a šprti

• USA Freaks and Geeks (více)
USA, (1999–2000), 13 h 24 min (Minutáž: 43–48 min)

Tvůrci:

Paul Feig

Linda Cardellini, John Francis Daley, James Franco, Samm Levine, Matt Czuchry, Martin Starr, Joe Flaherty, Busy Philipps, Samaire Armstrong, Seth Rogen (více)

Epizody(18)

Na střední škole McKinley v americkém státě Michigan se píše rok 1980. Místní, intelektuálně poněkud pomalejší sportovní hvězdy si vyznávají lásku s překrásně povrchními roztleskávačkami... ale v téhle show nás osudy této „zlaté kasty“ nezajímají. Kamera sjíždí pod tribuny, kde právě Daniel (James Franco) a Ken (Seth Rogen) aplikují rockovou filozofii na křesťanskou americkou morálku a jejich kamarád Nick (Jason Segel) se vyznává ze své víry k božstvu jménem John Bonham a skupině Led Zeppelin. Docela jiná, o dva roky mladší trojice kluků – Sam (John Daley), Neal (Samm Levine) a Bill (Martin Starr) – kteří stojí mimo společnost naopak proti své vůli (už jenom proto, že viděli Hvězdné války ne jednou, ale sedmadvacetkrát) jsou opodál šikanováni proto, že si stojí za svým názorem, že Bill Murray je skvělý komik. Mimo pomyslný střední proud stojí také Samova starší sestra Lindsay (Linda Cardellini), nejchytřejší studentka školy, která však po smrti jediné osoby, která ji v životě rozuměla ztrácí víru ve staré hodnoty a hledá nové, mezi novými přátely, kteří pro ni reprezentují opak jejího starého života.

Nejen pro svou dobu-vystihující atmosféru, skvělý soundtrack a sofistikovanost, která jej na první pohled odlišuje od seriálů typu Beverly Hills, má dnes seriál Freaks and Geeks (český překlad je poněkud zavádějící) v Americe téměř kultovní post a na imdb neuvěřitelné hodnocení 9.6 hvězd z desíti. Proto je fakt, že byl přes úpornou snahu jeho tvůrců (Paul Feig a Judd Apatow) pro nízkou sledovanost zastaven hodně nešťastný – naděje na natočení další série se rozplynuly. (Eddard)

01Zuzana10

wow :) prijemne, lahke, zabavne, nie ako ostatne teenagerske filmy a serialy, super! ani neviem a uz je koniec dielu, stale sa nieco deje. paci sa mi i obsadienie, mile zapletky... nemozem s dockat dalsieho dielu :) ()

swed

Reinkarnace "Báječných let" s perfektní hudbou a bezchybným castingem. Zkrátka srdeční záležitost. 10/10 ()

Vampireman

Neheroizovaná 80. léta s melancho-realistickým výstupem. Způsob, jakým jsou jednotlivé díly sliňovány v homogenní celek na mě působí mnohem příjemněji a výpovědněji než striktně formované díly běžných sitcomů. Nehledě na fakt, že skutečně žádný díl není násilně řízen za účelem crowd-pleasingu. Škoda a hanba, že to dozajista mělo za následek konec seriálu. Zároveň se u mě jedná o prvního Apatowa, proti kterému nemám výhrad. ()

Fanucci

Výborný seriál! Pořádně se rozjede až po zhruba 5 dílech...Člověk pochopí jednání a chaktery postav a pak si pouští jeden díl za druhým. Některé postavy jsou naprosto úžasné. Hlavně Ken, Bill a otec Wier. Obrovská škoda, že tento seriál skončil po pouhých 18 dílech. Když si člověk uvědomí jaké sračky mají natočeno 5 i více sérií...Ale co se dá dělat. Seriál nakopnul kariéru řadě skvělým hercům (Rogen, Segel, Franco...) ()

Carlossss

Ou.. tak tady jsem neměl rozhodování vůbec lehký:) Ze začátku mi tahle partička vůbec nepřirostla k srdci.. a snad do půlky seriálu jsem pořád bojoval s tím, že to snad ani nedokoukám. Ale krása Freaks and Geeks je právě v tom, že si mě postupně všichni získávali a konec první řady(potažmo celýho seriálu) jsem byl docela naštvanej, že nezjistím, co se bude dít dál. A nezjistim to už nikdy.. což je určitě škoda. Každopádně středoškolský peripetie současný mladý herecký elity v čele se Sethem Rogenem, Jamesem Francem a Jasonem Segelem, která se snaží koexistovat s třema naprosto úžasnejma učebnicovýma příkladama geeků, kterým prostě kraluje na všechno alergickej Bill Haverchuk, je věc, která určitě stojí za zkouknutí... ()

shyster

Trvalo mi to 10 dílů než jsem přišel na chuť tomuhle seriálu a ke konci mi bylo trochu líto, že se nenatočili další díly. Ale možná jen proto, že jsem v tu chvíli neměl, na co jiného koukat. ()

Pajky3

Konečně jsem se dostal k tomu, abych se podíval na tenhle skvost. Na IMDB 9.4 - to znamená, že by to mohlo být opravdu zajímavé. Navíc v rolích teenagerů se objevuje několik herců, který se později proslavili. Hlavně skupina Freaks (Franco, Segel, Rogen a Phillips). Přesto je pro mě tenhle seriál mírným zklamáním. Čekal jsem od toho víc díky reputaci, kterou to má. Je to lehkej nadprůměr se skvělou hudbou a dokonalou úvodní znělkou. Bavili mě příběhy jak šprtů, tak i machrů. A poslední díl je kouzlenej ()

sulimo

Málokdy se člověku poštěstí nostalgicky vzpomínat na léta, která nezažil, na prostředí, ve kterém jaktěživ nebyl, na prazvláštní individua, která ve své vesnické nebo maloměstské škole nepotká, co je život teenagera dlouhej (teda aspoň mě se tohle netýká) a na hudbu, která se tu snad nikdy pořádně/legálně nehrála, alespoň když "na západě" byla v módě. Jo jo, to byly časy todleto. ()

Šimpy

Seriál o dospívání v Americe v 80. letech, velmi povedený. Není to tak nostalgické jako Báječná léta, přesto velmi dobré. Dobrá zábava pro lidi, prožívající stejné problémy a pro dospělé, kteří si zavzpomínají rádi na dospívání. Celkem za čtyři hvězdičky. Ta pátá je za úvodní píseň. ()

KajusaK

Obsahuje spoilery: Jeden z nejdokonalejších seriálů, škoda že to bylo tak strašně blbě uzavřeno. Chtělo by to ještě jednu sérii :). Prvních pár dílů bylo strašně nezajímavých, hlavně dokud se nezačala bavit Kim s Lindsay. Potom byl velký zvrat a už to bylo super. Tak jako u všech seriálů některé díly byly slabší ale některé vynikající. Všechny postavy byly zahrány úúžasně. Do teď se nemohu rozhodnout jestli byli lepší Freaks nebo Geeks :) .. Opravdu dokonalé herecké složení (náladová, bitkařská Kim, vyhulenec Nick, frajírek Daniel, a docela normální Ken :D)) na druhé straně Geekové :) Sam, Neil a Bill. Dost jsem se nasmála a byl to jeden z nejreálnějších seriálů, co jsem kdy viděla. Mimoto úvodní intro bylo po Trávě asi nejlepší :) ()

DannyJ

No dobrý.. Starší herci jako James Franco, Seth Rogen nebo Jason Segel.. Super.. Ale nechápu jak "ti mladší" mohli uhrát tak realistický výkony! Naprosto jednoduchej seriál s příjemnou atmosférou, kterej si pouštím na zlepšení nálady! ()

Mr.Ripley

Obdivuji své pevné nervy, které vydržely, až do konce devátého dílu. Marně jsem čekal, kdy se konečně děj rozjede, jak bylo všude avizováno. Bohužel prakticky neděj se nehnul z místa a když se objevila hutná dramatická scéna tak ji tvůrci zazdili následným nasazením otravných šprtů. Ano, hlavním kámen úrazu je druhá skupinka hlavních postav. Šprti jsou natolik nesympatičtí, že stačí aby vešli na scénu a už skřípete zubama. Oproti tomu je skupinka "Freaks" to pravé ořechové. Sympatické charaktery, kterým budete fandit od začátku a především jejich přirozenost s kterou pronášejí brilantní dialogy by jim mohl závidět kdejaký ostřílený veterán. V případě Machrů výborný casting, ještě lepší soundtrack (!!!), jen škoda, že nemám takovou trpělivost, ale další Samovo kňourání by mé nervové ústrojí nejspíše neustálo. Oblíbené postavy: Daniel, Ken, Lindsay a božská děv(!)a Kim. ()

Cedr

Sledování posledních dílů jsem odkládal jak jen to šlo, protože jsem očekával, že mi Freak and Geeks budou po dokoukání chybět. Chybí. ()

bubun

Nedoceněný seriál. Výborně napsané, výborně zahrané, výborně obsazené (je to důkaz, že i náctiletí herci mohou hrát náctileté - a dobře - například Sethu Rogenovi bylo sedmnáct, když to točili, ale všichni jsou dokonale přesvědčiví, včetně představitelů rodičů hlavních "hrdinů"). Někdo tady napsal, že "oni to snad ani nehrají, oni to žijí", a to je přesný. Dost dobře si pamatuju svoje pocity z puberty, ze střední školy apod., ale lépe než tenhle seriál tu osamělost, izolaci, zmatenost, rozháranost, bezmoc, spontánnost, chuť věci měnit a řešit, lépe bych to vyjádřit nemohla. Navíc v seriálu není žádná vlezlá podbízivá sentimentální hudba, občasný brnknutí na kytáru je v mezích, a jinak je i soundtrack špičkovej. Dialogy se taky pohybujou ještě dost od hranic patetickýho fňukání. Je to prostě uvěřitelný, a o to mi jde. Kim Kelly: "I killed Millie's dog." ken Miller: "Like with your bare hands?" ()

Lachtaan

Výborný seriál, ke kterému jsem se dostal jen sporadicky díky hodinám angličtiny na základce, nám mimo úsměvný náhled do jedné obyčejné americké střední hlavně nakopnul kariéry pár známých hereckých hvězd, které v současnosti minimálně můj vkus příliš neoslňují. Začátky měly ale dobré. ()

PierrevanH

Dokončoval jsem základku, když tohle běželo v televizi a musim říct, že jsem nevynechal jedinej díl, aspoň teda myslim. Příběh ze života teenagerů, ale ne stupidní jako ve většině dnešních filmů. Škoda, že nevzniklo více dílů. ()

PetrVabruscak

Zapomeňte na ulici 90210, protože tady budete hulit trávu a šikanovat šprty. Tvůrci měli neuvěřitelně šťastnou ruku při vybírání herců a tak tu uvidíme například mladého, věčně zhuleného Jasona Segela (Jak jsem poznal vaši matku) a pohodáře Setha Rogena (skutečná špička současných komedií). Ikdyž vám šprti budou zezačátku lést krkem a budete jim přát "čočku", nakonec s nima budete cítit. V hlavní roli šprtna, která se nakonec dostane do party největších živlů na škole a začne konečně žít! Ono sledovat to tvrdý jádro, co má vlastní kapelu, chodí do kina, podvádí ve škole a dělá rebélie po městě, je fajn, když zjistítě, že jsou to taky jen lidi, kteří se nebojí projevit city. ()