Slavný válečný film Wolfganga Petersena z roku 1981 vypráví o mladých mužích, často ještě chlapcích, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky. Do boje je často vedla chlapecká touha po dobrodružství. Skutečná realita je ale zaskočila. Na moři musí čelit krutým silám přírody a bojovat s neviditelným nepřítelem. Řada z nich je bez zkušeností. Zažívají hrůzy války, samotu a zoufalství. Jejich možnosti jsou děsivé: buď se vynoří bez škrábnutí, nebo zemřou. Pod hladinou moře nemají zranění šanci. Za II. světové války se ze 40 000 mužů bojujících na palubách německých ponorek vrátilo zpět pouhých 10 000. (Česká televize)

Webb

Jeden z mých nejoblíbenějších válečných filmů. [8,5/10] ♫8/10♫ (Bavaria, Radiant, SDR, WDR) (Technicolor /// Produkce: Günter Rohrbach, Michael Bittins /// Scénář: Wolfgang Petersen podle románu Lothara G. Buchheima /// Kamera: Jost Vacano /// Hudba: Klaus Doldinger /// Nominace na Oscara: Wolfgang Petersen (režie), Wolfgang Petersen (scénář), Jost Vacano (kamera), Mike Le Mare (zvukové efekty), Hannes Nikel (střih), Milan Bor, Trevor Pyke, Mike Le Mare (zvuk)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Anderton

Petersenovi sa podarilo vytvoriť krásnu klaustrofobickú atmosféru ponorky. Za dlhé tri hodiny sa z nej takmer nedostaneme a začneme spoločne s postavami prežívať ponorkovú chorobu. Takže Ponorka je veľmi autentický film. Až natoľko, že jej chýba nosnejší príbeh, čo je myslím si základ plnohodnotného filmu. Niekomu môže tento realistickejší prístup vyhovovať viac. Uvidíme dve slávne nemecké spevácke hviezdy ako hercov, Gronemeyera a Ochsenknechta. VVIDENÉ ZNOVA 6/2019: Tak ten nosnejší príbeh som na prvýkrát asi nepostrehol, respektíve mi tentokrát absencia nejakého priameho súboja dvoch strán ála Master a Commander vôbec nechýbala. Bolesť, prežívanie osobných kríz a strach o život prežívajú vojaci na oboch stranách konfliktu vždy rovnako, pričom hlboko pod vodou sa úplne stráca rozmer toho, kto bol v tejto vojne dobrý a kto zlý. ()

Frajer42

Jaj. Už dlouho jsem ve filmu nezažil takhle mrazivé ticho. Ticho, při kterém vám běží mráz po zádech a čekáte, který zvuk tohle ticho prolomí. Film je skutečně skvěle ozvučen. A hudba, která hraje vždy ve vhodných okamžicích a nikdy jindy je rovněž dechberoucí. Celý vnitřek ponorky je nádherný a neskutečně skvěle nasnímán. Posádce ponorky prostě nelze nefandit. Bez ohledu na to, pod kterou vlajku patří. V tomto filmu rozhodně nejde o vykreslení nějakého válečného konfliktu. Ponorka je zejména psychologický film o přátelství a schopnosti obyčejných lidí čelit krajním situacím. Zhlédnutí Ponorky jsem dlouho odkládal kvůli velmi dlouhé stopáži (3h 20min). Na takhle dlouhý film se nemůžete podívat každý den. Jsem však nepopsatelně mile překvapen. Dávám zasloužené 4*, které zároveň považuji za povinné minimum každého hodnotitele. ()

boshke

Uznávám, kvůli Ponorčině délce a nepřízni osudu jsem ji sledoval od pátku do neděle. Kamenujte mne, ale tři a půl hodiny je na takto nezáživný film více než dost. První dvě hodiny na mne působily jako smyčka tak čtvrthodinové sekvence. 1) vynářející se ponorka - 2) Němci s dalekohledy zmítaní vlnami - 3) "Poplach!" - 4) zběsilé přesuny uvnitř ponorky - 5) záběry na ztichlé námořníky hledící vzhůru, obzvláště na německého Clinta Eastwooda (kapitána) - 6) bum! prásk! - 7) námořníci létají po ponorce a všude voda. S případným opakováním kroků pět až sedm až do zblbnutí. Věřte, že se to ochodí. Nemám nijak nastudovanou námořní techniku, ale přišlo mi divné, že při konfrontaci německého a britského válečného plavidla nezbývá německé ponorce než se potopit a čekat, jestli ji Anglán najde. Střílet to neumí!? Jisté zpestření přinese epizoda ve Vigu, ale pak mne to zase bavit přestalo. A absurdita konce dostala jistě nejen mne... Doporučuji spíše přečíst německou knihu Tauchklar im Atlantik, pojednávající o posádce německé ponorky nedobrovolně vezoucí SS-Manny do bezpečí v době, kdy už je kapitulace Německa jen otázkou času... 50% ()

Kothy

Drsný Petersonův snímek o osudu německé ponorky za 2. světové války. Délka je celkem ubíjející, ale dá se to vydržet. Snímek začíná v Atlantiku, kdy naši hrdinové neustále prchají před spojeneckými loděmi. Dojde i k bitvě a povede se jim nějak potopit. Pravé peklo ale nastane ve chvíli, kdy dostanou rozkaz projet Gibraltarem. Ten je silně střežený a naši hrdinové si doslova sáhnou na dno. Ponorka je v dezolátním stavu a smrt jim klepe na dveře. Nakonec se ale i s tímto náročným úkolem popasují. Je to dost silné a působí to velmi autenticky. Konec je celkem zdrcující. "Muži dozadu!" ()

mil@n.fanatik

Miluju filmy, odehrávající se po mořskou hladinou!! Kor, když se jedná o ponorku, která se dostane do těch nejhlubších míst.. A tenhle film byl navíc velmi dobrý, kvalitní, moc se mi líbil. 90% ()

nascendi

Ponorka je mimoriadny film, ktorý dokáže zaujať aj divákov, ktorí nemajú radi ponorky, vojny, vodu, ani stiesnené priestory. Pretože to všetko tvorí iba kulisy. Pomerne jednotvárne a nezaujímavé kulisy, v ktorých sa odvíjajú ľudské osudy za mimoriadne dramatických a konfliktných situácií. Ponorky považujem za podvodnú obdobu tankov. V oboch sa človek cíti relatívne bezpečne, ale iba do tej doby, keď ho útoky nepriateľa donútia uvedomiť si, že ide skôr o oceľovú rakvu ako o priestor na bezpečné prežitie. K najväčším kladom Petersenovho filmu patrí, že divák získa autentickú predstavu o tom, čím prechádzali osádky ponoriek počas II. svetovej vojny. Že je film dlhý? No a čo? Treba si naň vyhradiť potrebný čas. ()

Tomco

Jednoznacne najlepsi ponorkovy film. Mostowova U-571 sa nechyta vobec, k-19tka moze len ticho zavidiet a hunt for red october je na tom podobne... Petersen ma velmi necakane potesil, lebo tento film nepostrada absolutne nic..A ta hudbaa waw. 100% ..Toto hodnotenie je k 216 minutovej verzii. ()

Chrustyn

Perfektní válečný snímek odehrávající se celý v ponorce s výbornými herci, perfektní "klaustrofobickou" atmosférou a skvělou hudbou. I když ve filmu nejsou vidět takřka žádné akční scény a většinu času strávíte zavřeni v ponorce nestalo se abych se nudil. A to jsem viděl prodlouženou verzi. Jeden z nejlepších válečných filmů. ()

dopitak

Obvykle se nad stopáží nepozastavuju, ale tady udělám výjimku. Opravdu bylo těch 216 directors cut nutné? Potřeboval Wolfgang Petersen pro svoje záměry tolik "časoprostoru"?____Pocit že někde v něčem malém sedíte a nad vámi je něco moc velkého, něco přes co se vlastními silami jaktěživ nedostanete. A nad tím velkým je ještě něco - něco co vás chce zabít. ___Atmosféra se Petersenovi povedla na výbornou, ale přesto bych jako nejlepší označil tentokrát hudbu, která mě uchvátila a dokonale se ke scénám s ponorkou plovoucí na hladině (konečně) klidného Atlantiku hodila.___A nemůžu si pomoct - poručík Werner (Herbert Grönemeyer) to byl starší brácha Kryštofa Hádka (ta podoba!). ()

klerik

Director's cut. Mám rád ponorkové filmy. Od ÚTOKU NA PONORKU až po KRVAVÝ PRÍLIV. A možno aj preto musím povedať, že Ponorka je najlepším ponorkovým filmom. Či už kvôli komplexnosti poňatia témy, či už vďaka napätiu, či skvelej atmosfére. Herecké obsadenie husto sympatické a film funguje aj napriek tomu, že ide o zlých Nemcov. Pretože ide o chlapsky poňaté vojnové dobrodružstvo... ()

Yardak

Dobře vybudovaná atmosféra, skvělé záběry ponorky, dobré herecké výkony..ale konec je dosti utahaný (viděl jsem 216 minutovou verzi). ()

Natascha

Naprosto strhující válečný film, který je téměř oproštěn od politických čachrů - v ponorce mohli sedět Němci, stejně jako jejich nepřátelé. Tady totiž nejde o strany, ale o obžalobu války jako takové a o lidi, kteří trpěli díky rozhodnutím někoho tam nahoře. Délka téměř 3 a půl hodiny (director's cut) je sice kapku ubíjející, ale aspoň se podařilo skvěle zachytit situaci v ponorce, od počátečního vyčkávání na útok, přes kličkování s nepřítelem, boj o holý život, až po neveselý závěr. Snaha o naprostý realismus je jasná - celou dobu má divák pocit, že v ponorce opravdu je, že prochází uzounkými prostorami a zažívá hrůzy, které potkávají ty uvnitř. Důležitou roli hraje také zvuk - napínající se železné pláty, zvuk vodních pum, ultrazvuk - to vše ještě přidává na tísnivosti. Všichni se snaží zachovat chladnou hlavu, ale nervozita a strach vybublávají na povrch (a herci to vše skvěle zachycují). Z chlapců se na ponorce stávají muži. ()

Ivoshek

Jeden z nejlepších válečných filmů vůbec, který ukazuje 2. světovou válku netypicky z pohledu říšského námořnictva. Pekelná klaustrofobie v mnohatunovém skřípajícím kolosu. Všechny součástky, které dělají výborný film, jsou na svém místě. Herci, kterým věříte, scénář, který nehraje zlacina na city, skvělý soundtrack a respekt k technickým i historickým reáliím. Mimochodem, když jsem byl u odvodu, zlomyslně jsem v dotazníku uvedl, že bych chtěl sloužit u ponorek. Po tomhle filmu už bych ani tohle neriskoval. ()

jonyyy

Opravdu nedoporučuju klastrofobikům, osobně s tím problém nemám a nejsem si jistý, jestli bych v ponorce vydržel dva dny a to nepočítám neustálé útoky nepřítele. Úžasné herecké výkony, krásná hudba, tuny napětí, ale šílená stopáž. Pro mě rozhodně jeden z osobního německého Top 3. Zhlédnuta režisérská verze. 75%. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen