Děj filmu se odehrává za druhé světové války v Anglii. Nebeskými jezdci jsou nazýváni letci britské RAF. Proti německým fašistům v této jednotce bojují bok po boku Angličané, Kanaďané, Poláci a Čechoslováci. Film líčí dramatické příhody posádky anglického bombardovacího letounu typu Wellington, kterou tvoří Kanaďan, dva Angličané a tři Čechoslováci. Střízlivým způsobem, nesporně poznamenaným britským civilismem, vypráví o hrdinství řadových bojovníků, nečinících si nárok ani na slávu, ani na vděčnost národa. Podle slov režiséra J. Poláka měl být snímek „alespoň částečným splacením dluhu těmto lidem“. (Bontonfilm)

joker.george

Podle mě se jedná o nejlepší český válečný film, respektive nejlepší český válečný film, který zobrazuje přímo válčení. Velice si vážím toho, že byla dodržena řeč jednotlivých národností, takže cizinci nebyli násilně předabováni. Díky tomu vzniklo spoustu odlehčujících a příjemných scén, které vnímáte o to výrazněji vzhledem k nepříznivé situaci okolo. A konec je vyšperkované drama o přežití. ()

BarryLyndon

Za mne mnohem lepší Tmavomodrý svět, který to trumfuje možná jen výpravou a hudbou. Škoda Hrzána, to byl skvělý herec. Jsem vděčný za shodu náhod, která rozvolněných šedesátkách dovolila tomuto filmu vzniknout. 9/10 ()

tomtomtoma

Působivá pocta lidem, bojujících proti nacistické brutální rozpínavosti. Prostá lidská odvaha a hrdinství v anonymitě válečné hrůzy. Posádka anglického bombardéru tvoří skupina různorodých lidí, kteří jsou společnou odpovědností světu k sobě pevně semknutí. Válečná hrůza je všudypřítomná, emoční prožitky jsou na nejvyšší možné úrovni, neboť možnost přežití je velmi nepatrná. Střelec bombardéru Študent (Jiří Bednář) prožívá intenzívně lásku k půvabné slečně, než dochází k velkému zlomu v jeho životě a těžkému zranění. Ale ani to mu nezabrání, aby dál nasazoval svůj život ve prospěch budoucnosti a odkrýval další stránky své odvahy. Další střelec Prcek (skvělý Jiří Hrzán) tvoří se Študentem nerozlučnou dvojici, která si zpříjemňuje chvíle mezi stresujícími lety. Svůj zakořeněný strach překonává Prcek s každým letem a ani jazyková bariéra mu nečiní překážky v odpočinkových požitcích. Z dalších rolí: kapitán a pilot letounu Slovák Pavel (Svatopluk Matyáš), trpělivě dohlížející na všechny členy posádky, sestřička vojenské ozdravovny Henderson (Elsie Randolph), snažící se povzbudit všechny zraněné v jejich pokračování životem, vojanda Patricia (půvabná Jana Nováková), Študentova velká láska, druhý pilot bombardéru Frank (Josef Váša), typicky odměřený Angličan, navigátor letounu George (Vojtěch Holý), anglický aristokrat, telegrafista posádky Tommy (Winston Chrislock), dobrácký Kanaďan, vojáci z pozemního zázemí Bradley (Charles Cameron) a Batchelor (Victor Carter), českoslovenští mechanici letadel (Jaroslav Rozsíval a Ivan Krajíček), náhradní střelec Jimmy (světoznámý architekt Jan Kaplický), nestvůrně popálený český letec (Karel Hála), a ztroskotaný německý pilot (Günther Schoss). Lidská tvář bojujících vojáků je v ostrém kontrastu válečnému vypětí a osobních tragických následků. Lidské a zároveň smutné je toto působivé drama z válečných dob. ()

C0r0ner

Od Nebeských jezdců jsem nečekal vůbec nic, ač je pro mě tohle téma hodně srdcové. Překvapivě jsem dostal hodně slušné drama o letcích v Anglii, slušnou (na české poměry a vzhledem k roku vzniku) válečnou akci a velmi výrazné emoce. Zlatá šedesátá byla u nás logicky korunována rokem 1968, kdy se natočilo stejně dobrých filmů jako dohromady po revoluci. 90% ()

Cheeter

Poměrně jednoduchý příběh, ale asi se v něm odráží život letců, jak to asi nejlíp jde. Oproti Tmavomodrému světu, který je také velmi dobrý a nechci ho nějak hanit nebo tak něco, mi to přišlo takové přece jenom lidštější. ()

zette

Na nase pomery velice nezvykly film, ktery vas urcite oslovi. Myslim, ze toho rekne vice nez Tmavomodry svet. I kdyz rozumim, ze rozpocet byl omezeny, akce mohlo byt vic. ()

MarekT

Vynikající válečný film popisující fungování RAF, který nemá daleko k autenticitě, a to i přesto, že při natáčení nebylo údajně použito jediného letadla. Podle této jedné strohé věty by se mohlo zdát, že se jedná o západní (nejspíš americký) snímek. Jaké to překvapení, že pochází z Československa - nejen silným příběhem (přiznám se, že ten konec mě nenechal úplně chladným), ale třeba i stylem natočení se vyrovnává třeba těm anglicky mluvícím snímkům (až se někdy podívám na Bitvu o Anglii nebo Ponorku, budu mít Polákovo opus magnum stále na paměti). Co se týče hereckých výkonů, ani bych tak nevyzdvihoval Jiřího Hrzána (je určitě skvělý, ale s tou životní rolí bych brzdil, přece jen mám pořád v živé paměti třeba Stuarta Hampla), ale spíše jeho jmenovce Bednáře, u kterého se ani nechce věřit, že podobné příležitosti se snad už nikdy nedočkal. Taktéž je rozhodně příjemné vidět Poláka u jiného žánru, než jsou Chobotničky, ale spíše si myslím, že více než kolosální patos největší poctou pro tento film bude, když napíšu, že toto je jeden z mála filmů, kdy i takový polo-cynik jako já pociťoval jakousi hrdost na své krajany. A ať mi to Svěrákovi či ostatní nástupci nemají za zlé, díky existenci tohoto filmu se na jejich příspěvky budu muset dívat hodně přísně. ()

mortak

Mozaika, která se od tancovaček a krátkých lásek posouvá k hrůzným zraněním a nakonec k vyprázdněné válečné nesmyslné smrti. Jeden z nejlepších a nejsilnějších českých filmů. ()

dr.fish

Obdivuhodný film s Jiřím Hrzánem v hlavní roli. Paradoxně pomník nejen našim letcům, ale i samotnému herectví Hrzánově. Řádí jako černá ruka a hlavně díky němu se ta lidská tragédie našich vojáků v RAF dá vydržet. Jinak je to depka jak prase. Závěr je zcela nekompromisní, film má megasilnou atmosféru, 100% ()

tom88

Dobrý starší československý film o letcoch v Británii, ale asi aj dosť precenený. Akcia celkom pôsobivá, na tú dobu takmer nevídaná. Príbeh a dej nie je príliš silný a herci sa chvíľami naozaj snažili, ale celkovo to nie je až taká sláva. Réžia je celkom fajn a navyše je tu pekný hudobný doprovod. Film vo mne zanechal rôzne pocity, aj dobré aj slabšie, ale rozhodne ma tento snímok výrazne neohúril. Na svoju dobu určite skvost. 75% ()

MJMilan

Kdo ve válce vůbec soupeří ve vzduchu? Jsou to letadla, nebo letci? Pravděpodobně jeden z nejlepších českých válečných filmů, který ať si říká kdo chce co chce, byl určitou předlohou pro Svěrákův Tmavomodrý svět jen s tím rozdílem, že jsem u Tmavomodrého světa neviděl nějaký silný děj. Nebeští jezdci silný děj mají, navíc velmi reálně natočený. Pravděpodobně jedna z nejlepších rolí Jiřího Hrzána. Vedle něj a dalších se tu objeví i krásná Jana Nováková, česká talentovaná herečka, která bohužel ve svém osobním životě potkala toho nepravého, který její život předčasně ukončil. Nevím jestli jsem jediný kdo vidí podobu v obličeji s dnešní mladou herečkou Sandrou Novákovou. ()

Mylouch

Podle jedné ze skvělých knih Filipa Jánského natočený český válečný skvost, konkurující nejlepším západním vzorům. S mistrovsky ošizeným nedostatkem zdrojů (bez bombardérů a jejich letových záběrů, bez střelby) pořízený snímek s česko-britským humorem ve vyrovnaném mezinárodním obsazení, s vysokou laťku nasazující love story, nenápadným vysvětlením základních dat působení bombardovacích perutí, výtečnou linií válečného zázemí a ústředním dramatem, díky skvělým dialogům tak osobním. Skvělá herecká osa Hrzán-Bednář-Matyáš, ♫ Illínova jezdecká hudba (přízraky táhnou tmou) a především poctivá režie v tvorbě málokdy tak vážného J.Poláka, který využil krátkého období politického uvolnění k této poctě všem opomíjeným západním letcům. " - Bůh není, Tome. - Já vím, ale co kdyby to přece jen pomohlo." ()

LeoH

Svým námětem ohromně záslužný, ba úctyhodný počin, u kterého se divácky nedokážu přes pár věcí přenést. Za prvé přes jakousi útržkovitost, neodůvodněnou nedořečenost mnohých epizod – tady se, mám pocit, přece jen neblaze podepsal malý rozpočet (čímž nemám na mysli nepřítomnost soubojových scén, i když i v tomhle punktu by se podle mě bývalo dalo z lecčehos vylhat sebevědomější prací se zvukem) –, za druhé přes nepříliš životně napsané dialogy a celkovou inscenační topornost a za třetí přes nevyrovnanou úroveň (či možná jen nesourodou stylizaci) hereckých výkonů; Jirka Hrzán září (oproti zbytku ansámblu možná až moc), Jiří Bednář s ním jakž takž drží krok, zapomenutá Jana Nováková si (ve své druhé a poslední větší roli, rok před nesmyslnou smrtí v mnichovské emigraci) střihla zamilovanou anglickou naivku s nenápadnou precizností… a ostatní hrají v jakémsi jiném, o dekádu starším filmu. O tenhle rozpor se mi pokaždé rozbily slibně komorní, civilní, „nezávislé“ momenty, film mi před očima rušivě škobrtal a rozpadal se, nedokázal jsem se do něj dostat. Čeští letci RAF na svůj opravdu důstojný filmový pomník pořád ještě čekají, i když Polákovi Nebeští jezdci k němu mají i vzhledem k okolnostem vzniku a pohnutému trezorovému osudu blíž než Svěrákův nesrovnatelně řemeslně suverénnější, patetičtější a vnitřně vyprázdněnější Tmavomodrý svět. ()

JimmyII

Zajímavý film, který ukazuje osudy českých letců v Anglii s humorem, citem i vážností. Díky bohu za uvolnění v šedesátých letech, jinak by takovýhle film ani nevznikl! Film místy trochu naivně působící (z dnešního pohledu) a zkratkovitý, ale rozhodně velmi upřímný, syrový a dojemný. A srovnání s Tmavomodrým světem nehrozí, Nebeští jezdci jsou totiž nejlepším českým válečným filmem, zatímco Tmavomodrý svět je nejhorší Svěrákův film, krom toho vznikl o skoro 40 let později. ()

Mrkvič

Pravděpodobně maximálně autentický snímek o životě a umírání českých pilotů ve službách britského letectva. Jasný zdroj inspirace pro Tmavomodrý svět, který náznaky silných příběhů provařil až na kost. Hodně slabou stránkou Nebeských jezdců jsou anglicky mluvící herci. Většina je tam jen proto, že umí hezky říct větu, ale po herecké stránce je to o ničem. Zvláště ve strovnání s fantastickým Jiřím Herzánem to bije do očí. ()

Mirokukii

Podstatný Československý filmový rest, který si nyní mohu odškrtnout. Není to až tak struhující, ale to jsem ani, vzhledem roku vzniku a zemi původu, nečekal. Příběh je hlavně o postavách jako takových, a ty jsou prostě skvělé. Vyjímečné trio Prcka, Študenta s Pat, a jejich osudy na letecké základně. Scény z nemocnice se řadí k tomu nehnusnějšímu (v dobrém slova smyslu) co jsem ve válečných filmech viděl, a spolu s koncem a již zmiňovanými postavami navyšují hodnotu tohoto snímku. ()

Sfinkter

Hrzán v netradiční roli, která mě chvílemi nadchla, chvílemi mu zase příliš neseděla. Československý válečný film bude pro Nebeské jezdce těžce hledat konkurenta. ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011