Děj filmu se odehrává za druhé světové války v Anglii. Nebeskými jezdci jsou nazýváni letci britské RAF. Proti německým fašistům v této jednotce bojují bok po boku Angličané, Kanaďané, Poláci a Čechoslováci. Film líčí dramatické příhody posádky anglického bombardovacího letounu typu Wellington, kterou tvoří Kanaďan, dva Angličané a tři Čechoslováci. Střízlivým způsobem, nesporně poznamenaným britským civilismem, vypráví o hrdinství řadových bojovníků, nečinících si nárok ani na slávu, ani na vděčnost národa. Podle slov režiséra J. Poláka měl být snímek „alespoň částečným splacením dluhu těmto lidem“. (Bontonfilm)

KRYSIOPICE

Ve své době to byla docela pěkná pocta československým letcům. Příběh není špatný a když uvážíme v jaké to bylo točené době a jak málo měli peněz... Jenže je poznat, že vzdušné souboje jsou vypůjčené odjinud. A vše kolem bombardéru bylo natočené v nepohyblivém vraku někde v hangáru. Takže to místy působí lacině a ochotnicky. Zkrátka čas tomuto filmu uštědřil takovou ránu, že už nemůže konkurovat pozdějším filmům. ()

Dado

Najsilnejšími scénami tejto filmovej pocty československým pilotom bojujúcim v 2. svetovej vojne sú možno trochu paradoxne tie, ktoré sa odohrávajú mimo priestorov bojových lietadiel. Tie síce majú svoje muchy (napríklad strojená angličtina britských hercov mi, na rozdiel od tuzemskej „czenglish“, poriadne pílila uši), no vo výsledku sprostredkujú zaujímavý pohľad na vojnových hrdinov ako na bežných ľudí s bežnými problémami. Horšie je to však v akčných pasážach, ktoré sa za vyše polstoročie od svojho natočenia nemohli vyhnúť zostarnutiu. Požadovanú výpovednú hodnotu síce ani po rokoch nestratili, no ponúknuť strhujúci zážitok bežnému mladému divákovi, rozmaznanému zahraničnými blockbustermi s obrovskými rozpočtami, už dokážu len veľmi ťažko. (65%) ()

progression

Strhujíci válečné drama o osudech československých letců ve službách RAF. Přesto, že film je o více než 30 let starší než Tmavomodrý svět, technické i rozpočtové podmínky asi byly nesrovnatelné, je starší film podle mne daleko realističtější i působivější. Třeba je to tím, že v Tmavomodrém světě bylo těch příběhových os trochu více (kromě RAF i milostná zápletka, "odměna" v komunistickém vězení, Barča apod. ). Připadá mi, že méně může být někdy i více a proto považuji Polákův film za jeden z klenotů československé kinematografie, co se týče válečných filmů možná ten nejblýskavější, Na tenhle film se zapomenout prostě nedá a na "Prcka" už teprve ne. ()

Krysa SPK

Rozhodně nejlepší válečné drama československého filmu. Na svou dobu skvělé letecké souboje, vynikající kamera Jana Němečka a režie Jindřicha Poláka. Jiří Hrzán je v roli Prcka famózní a poslední scéna na záchranném člunu svou sugestivností strká do kapsy veškerou americkou produkci stejného tématu. ()

lucascus

nádherný válečný film, hezky propracované, má to myšlenku, herci ukazují svůj um, nádherná nováková, hrzán (nejen) skvělý komik....co dodat ()

Brain-D

Začátek byl trošku nezáživný, ale později jsem poznal, že se jedná o velmi silné drama. Je to o českých letích, kteří utekly do anglie bojovat za naši zemi za 2 sv. války. Pan Polák zde ukazuje jak to asi vypadlo a jak to bylo těžké. ()

hroubek

Velmi rád si doplňuji vzdělání koukáním na staré klasiky, které si ve své době podmanily diváky.Nebeští jezdci jsou tím filmem.Je to ten typ filmu, u kterého jsem hrdý, že jsem Čech. ()

mcleod

Dobrý film popisující anglický exil československých letců bez zbytečného sentimentu, kterému se nedokázal vyhnout Jan Svěrák v o něco horším Tmavomodrém světě (který byl podle mě natočen podle tohoto filmu - stejné příběhy, stejné motivy). Ve filmu je snad vše od uvolněné atmosféry ve volných chvílích na zemi až po napětí ve vzdušných soubojích. Přesto film podává pouze zkratkovité útržky, některé scény jakoby nenavazují na předchozí, některé události se na můj vkus dějí až příliš rychle. Jinak jde ale o docela povedený film s dobrými hereckými výkony (jen toho Kaplického jsem neobjevil). ()

Autogram

Fanúšikom lietania, špeciálne vojenského, film asi povie viac ako mne. Hrdinstvo vojakom neupieram, ale v tomto filme to bolo nevýrazné, príbeh je nezaujímavý, a iba pohľad na Janu Novákovú ma občas prebral. Akosi mi chýbalo niečo viac ako len situácia v malej komunite letcov. U mňa, na rozdiel od väčšiny, vedie Tmavomodrý svét. ()

Aqualung

Krásný film a silný příběh.Znám dobře knihu Filipa Jánského.Je, ale hlavně v r.68 bylo obtížné přenést některé technické věci na plátno.Nicméně povedlo se to měrou nebývalou.Kombinace s dokumenty pomohla.Jako všechny vynikající válečné romány, např.Kruté moře, obsahuje milostnou zápletku, která vytváří kontrast mezi zuřící válkou a tím okolo.Film samozřejmě poukazuje, byť nepřímo, na odporné chování republiky vedené bolševiky k našim několika málo hrdinům, kteří za její svobodu bojovali a ztráceli životy na západ od našich hranic.Všichni to byli kluci kole 20 let, nebo mezi 20 a 30 a umírat v takovém věku, ať je to za cokoliv, je zvrácenost.A přesto se to dělo. Exceluje zde pan Hrzán coby Prcek. Vyhnul bych se srovnání s Tmavomodrým světem.Ten je sice ze stejného šuplíku, ale z úplně z jiného těsta. ()

jefff

Kvalitní český válečný film, ve kterém je pár opravdu nezapomenutelných scén. Některé z nich jsou dokonalé. Jako celek má někdy film hluchá místa, přesto jde o lepší kvalitu než mnoho jiných amerických popcornových blbostí. ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011