Série(3) / Epizody(22)

Rozdílem téměř dva a půl tisíce hlasů zvítězil James George Hacker ve svém volebním obvodu nad svými soupeři. O tom, že se stane ministrem nové vlády, by již nemělo být nejmenších pochyb. A ve hře je tolik zajímavých postů: místní hospodářství, zahraničí, zdravotnictví, energetika... Jim by si klidně troufl na všechny, spokojil by se i s tím nejméně významným. Jenomže kampaň na předáka strany vedl proti nynějšímu premiérovi, proto má takový nepříjemný pocit, že se mu tenhle jeho minulý postoj tak trochu vymstí. A zdá se, že ho jeho neblahé tušení nezklamalo. Jedno ministerstvo po druhém padá do klína některému jeho stranickému kolegovi a on pořád nic. Marně se vrhá ke každému telefonu, premiér nevolá. Co ještě zbývá? A zbývá vůbec něco? Ale ano, samozřejmě! Ministerstvo pro administrativní záležitosti! Co na tom, že je škodolibí televizní komentátoři označují za cosi na způsob politického hřbitova! Ministerstvo to je a Jim je odhodlán udělat na něm kus práce...

Sitcom "Jistě, pane ministře" vznikl v BBC již před dvaceti lety, mnohé z toho, z čeho si dělá legraci, je však aktuální dodnes. Mnohé ty zákulisní pletichy, intriky a maléry jeho hrdinů nám budou připadat důvěrně známé a bude se nám zdát, že autoři museli čerpat inspiraci někde úplně jinde, než za kanálem La Manche. "Jistě, pane ministře" má 22 dílů, volně na ně navazuje šestnáctidílné pokračování s názvem "Jistě, pane premiére"...

Ministra a posléze premiéra Jima Hackera ztělesnil Paul Eddington (1927-1995), jemuž tato role přinesla mimořádnou popularitu a oblibu nejen u prostých diváků, ale i u těch, jež svým výkonem parodoval. Margaret Thatcherová mu za ni např. udělila Řád Kommandera Britského impéria. (oficiální text distributora)

gabin(a)

No já nevím, sire Humphrey, bude lepší, když to ohodnotím nebo ne? Komentář sira Humphreyho se mi sem nevešel, protože byl na dvě stránky, to vše v jedné velmi velmi rozvité větě, sice v brilantní angličtině, ale bez odpovědi:-) ()

mortak

Nádherné.Každý díl je diamant, vybroušený skvost - v antice se učili Homera nazpamět a dnes, kdybych si mohl vybrat, je můj Homér Sir Humphrey Appleby. ()

blitzer

Vynikající ukázka ekonomické teorie byrokracie v praxi. Nejvíc mě dostala asi debata o Evropské unii (ES): – Tady se hraje hra, v níž jde o národní zájmy jako vždycky. Proč myslíte, že tam jsme my? – Pro posílení bratrství svobodných západních národů! – Ale… proto, abychom oblafli Francouze tím, že je rozhádáme s Němci. – Tak proč do toho šli Francouzi? – Aby ochránili své neschopné farmáře před jejich konkurencí. – Což neplatí o Němcích. – Ne, ti tam šli, aby se očistili od genocidy a byli přijati zpět mezi lidskou rasu. Po 30 letech stále nadmíru aktuální :-) ()

Fancipal

Neskutečné ! Politická satira, která míří na impotenci britské veřejné správy a politické scény. Stejně jako Václav Moravec, i já se nechám rád inspirovat . Příručka pro politiky, kteří pod těmi svými naučenými floskulemi skrývají bezobsažné a prázdné fráze. Abych nezapomněl, charakteristika poměrů v Evropském společenství (EU) v díle 2x05 nemá chybu, především s příhlednutím k aktuálnímu britskému postoji v otázce prohloubení evropské integrace a hospodářské spolupráce. Přesné a trefné. 1. série 80 %, 2. série: 85%, Nejoblíbenější postavy: Sir Humphrey Appleby ()

otík

Parádní satirický seriál, který ukazuje, jak to chodí v politice - něco za něco, ruka ruku myje, apod. Každý díl je špičkově provedený, nikdy nenudí, hlavní hrdinové si své role jaksepatří užívají. Velké bravo! Seriál existuje na 5ti DVD, přičemž poslední DVD obsahuje samostatný poslední 22. díl - Partajní hrátky. Hudba: Ronnie Hazlehurst ()

MJMilan

Velká Británie prostě umí točit komediální seriály a seriál Jistě, pane ministře je toho důkazem na slovo vzatým! Je až s podivem jak dokonálé dialogy někdo dokázal vymyslet tak, aby neztrácely svoji úroveň a zároveň byly použitelné na téměř všechny vlády světa. Rovněž musím pochválit český dubbing v čele s precizním Viktorem Preissem. ()

dr.fish

Je to strašné. Geniální postřehy. S přibývajícím věkem je mi čím dál víc jasné, že svět podle téhle matematiky opravdu běží. A tak to tedy všichni víme, a svět se točí dál...100% ()

Courtemanche

Patří mezi moje nejoblíbenější, spolu s pokračováním Jistě, pane premiére/1986. Když se dívám na seriály tak tento mám o mnoho raději než Monty Python, protože tam jeden skeč se mi líbí, druhý ne. 5/5 ()

hans500

Úžasná satira (nejen) britské politiky. Nejlepší postavou je samozřejmě Sir Humphrey ve skvělém podání Nigela Hawthorneho, Paul Eddington jako Jim Hacker je o žďabíček horší. Jen Derek Fowlds mohl dostat trochu více prostoru. A malá rada nakonec: pokud chcete, aby důležitou petici nikdy nikdo nespatřil, nepalte jí, ale radši založte :) ()

Hafran

Vtipné, ale často příliš složité a pomalé. I když Británie produkuje nejlepší humoristy, stále to bývají ti nejpomalejší (už od dob Monty Pythonů a těch tisíců pomalých a nepochopitelných skečů co se do výběru na DVD nevešli) ()

filmmovier

Ta jsem se konečně v mém putování britskou sitcomovou tvorbou propracoval k Jimu Hackerovi, geniálnímu siru Humphreymu a jejch pomocníkovi. Ačkoli už je to seriál ve středních letech, je stále aktuálnější a to možná víc, než kdysi. Po první sérii ale musím říct, že mi příliš nesedl. Pár díů mi trvalo, než jsem si zvykl na humor, ale jinak to bylo fakt geniální. Geniální obsazení, geniální postavy, geniální zápletky, geniální humor. Ať žije sir Humprey! Tohle je klasika, ale nejlepší britský sitcom to rohodně není. Z první série je nejlepší úvodní epizody, ale každá další je úžasná. ()

farmnf

V době, kdy to vysílala TV jsem tomu nerozuměl. Omlouvám se tvůrcům. Nyní si to stahuji a vypaluji. V tzv. demokracii žijeme již 30 let. Od r. 2003 jsme v EU. Už tomu rozumím. Je to sice vtipné , ale zároveň antická tragédie. Když jsem stál nad celou Sokratovou, tak jsem o tomto seriálu přemýšlel. Všechno se vlastně nepovedlo. ()

marvan

Tenhle seriál bych promítal při předávání občanských průkazů, jako lekci občanského vystřízlivění. ()

honz

Ačkoli nejsem milovníkem sitcomů, tento geniální a nadčasový můžu vídat opakovaně. Inteligentní humor a satira a stále aktuální téma. Vynikající! ()

Pavlínka9

"Základní britský sitcom" - který stojí za to shlédnout několikrát a kdykoliv. Zcela souhlasím s komentářem uživatele golfista: Na takovýhle skvělý sitcom se opravdu vyplatilo vydržet u obrazovky do pozdních večerních hodin. Pravý anglický humor posazený do ministerské mašinerie - to je lahůdka. Jak je podle stáří seriálu vidět, politický styl se časem ani místem příliš nemění. Je to fakt bomba a mou oblíbenou postavou byl Bernard, který tak nějak z celého toho prostředí působil "nejpřirozeněji" lidsky a jeho hlášky pro mě byly ještě příjemnější než všech ostatních (a že jich tam je) :) ()

Aven

K dokonalosti dovedený anglický humor. Výborné dialogy, výborní herci a výborný dabing dělají z tohoto sitcomu nejlepší politickou satiru ever. Jen jeden citát z mnoha - "Novou politiku integrované dopravy potřebujemem stejně jako otvor v dutině lebeční!" ()

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005