Velmi silný snímek a poměrech v amerických věznicích se zaměřením na korupci v celém vězeňském systému. Vynikající Robert Redford v nezapomenutelné roli.(16.3.2003)

Přes datum svého vzniku má tenhle film pořád svou platnost. Lidské charaktery se probarví v závislosti na podmínkách, kterým jsou vystaveny a pokud je to navíc v tak odporné věznici, do jaké se infiltroval jako vězeň budoucí ředitel Brubaker, není se co divit, že věci, které vidíme, nám vyrážejí dech, viz hra na "telefon". Ale i v takovém prostředí se najde okamžik, kdy se lidi chovají jako lidi, zvlášť když cítí někoho lidského v zádech. Spousta filmů, které dnes vidím na toto téma, se přímo nebo nepřímo Brubakerem inspirují, ale přes možnosti, jaké dnes filmový průmysl má, mu většina nesahá po kotníky. I díky mimořádnému výkonu Roberta Redforda.(26.3.2005)

Oscar 1 nominace: Scénář(9.3.2004)

Režisér vězeňského dramatu s Butchem Cassidym se pustil do vězeňského dramatu se Sundance Kidem a výsledkem je celkem fajn film o právech i těch nejnebezpečnějších vyvrhelů na slušný život. Asi vám „nedá křídla“ jako (ne)zmíněný Frajer Luke nebo Vykoupení z věznice Shawshank (kde si mimochodem rovněž zahrál Morgan Freeman), ale to ani není jeho hlavním cílem. Film je nebývale drastický, navenek jaksi „ušmudlaný“, tím pádem i oproštěný od jakýchkoliv alegorických prvků typických pro Shawshank. Brubaker je pojat mnohem realističtěji, zaměřuje se více na korupci a politikaření vězeňské správy, nechce o problémech poutavě vyprávět, chce je řešit, což mu sice ubírá na dojemnosti, ale přidává na důraznosti. Redfordův zoufalý boj proti nepráví ve filmu reflektoval (a stále reflektuje) jeho boj i v osobním životě. Signifikantní je závěrečná scéna, kdy se stává vítězem i poraženým současně – je to jedna z těch scén, kdy jsem cítil zvláštní chvění po celém těle. Právě ona nese hlavní poselství filmu – že dobrým člověkem máme být hlavně kvůli jiným, ne kvůli sobě. 80% Zajímavé komentáře: monolog, Jack.Pott(11.12.2006)

Robert Redford je v téhle své roli nezapomenutelný. Jedná se o jeden z jeho nejlepších filmů (herecky) a určitě tento psychologicky silný snímek stojí i za opakované shlédnutí.(23.7.2002)

Robert Redford jako Brubaker zvolí skvělý způsob, jak si zjistit, co je ve věznici špatně, aby se pak mohl přihlásit, že je ve skutečnosti novým ředitelem a začne reformovat skomírající věznici, která víc než bachařům patří vězňům. Cesta člověka, který se snaží něco změnit k lepšímu, jeho tvrdé metody, přímočarost a další vlastnosti jsou úžasné, ale chvílemi působí jako velká pohádka. Film je napsán trochu nešikovně a tak v půlce začne nudit. Nezabrání tmu ani kvalitní Redford. Prostě tu chybí potenciál a hlubší význam, kromě ukázky silného muže, který přišel něco změnit. Je škoda i trochu povrchního vidění vězňů jako spíše chudáčků, než lidí, kteří si zaslouží být ve vězení.(18.2.2007)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $37,121,708Tržby Celosvetovo $-(22.12.2008)

Asi to nejlepsi co Redford natocil. Vyborne vystizena atmosfera, skvele herecke vykony. Hodne dobre drama.(27.7.2002)

Jeden z nejsilnějších filmových zážitků, který mi zprostředkovala československá televize 80. let... Poměry v amerických věznicích nebo obecněji poměry ve věznicích, tedy místech, kde jsou z nějakého důvodu okleštěna práva jedince na důstojný život a kde je nejvíce zranitelný člověk-prvek dysfunkčního systému... Strhující herecký výkon Roberta Redforda...(16.7.2007)

Překvapivě autentické - film se zakládá na skutečném příběhu ředitele věznice z roku 1968. Přidána byla pouze úvodní Redfordova hra na schovávanou. Jeden z mála filmů o čistém idealistovi, kterému jsme schopni věřit. 130 minut syrové, ale pravdivé podívané. Otázkou je, zda emočně silný konec a "povzbuzující" titulkový dovětek je na místě. Hodně působivé - možná ale zbytečně hollywoodské - dobrý dojem z filmu však v každém případě zkazit "nedokáže."(7.8.2005)

rozpočet : ? tržby americke : $37,121,708(23.12.2006)

Druhý vězeňský snímek Stuarta Rosenberga. V tom prvním si zahrál vezněného Paul Newman (legendární FRAJER LUKE), v tom druhém nad vězněnými drží dohled inovativní ředitel věznice Robert Redford. Tentokrtá nikoliv LEGENDÁRNÍ, ale rozhodně hodně kvalitní snímek se znamenitou hereckou sešlostí a skvělým (samozřejmě!) Robertem Redfordem.(1.12.2006)

Prvních asi čtyřicet minut, než se Brubaker odhalí, je to to nejdrsnější vězeňský prostředí, jaký snad kdo kdy ve filmu zobrazil. Tak tvrdý a nepřátelský podmínky myslím nepanovaly ani na bojišti. Po seznámení se s okolnostmi a hlavními postavami se začne odvíjet samotný příběh. Brubaker je dost naivní a nekompromisní idealista, člověk, který si stojí za svým slovem, sny i zásadami a nehodlá se jim kvůli nikomu a ničemu zpronevěřit a to ani kdyby tím dosáhl svého původního cíle. Neubráním se srovnání s pozdějším Redfordovým snímkem Poslední pevnost, která vlastně pojednává o něčem dost podobným. Z pohledu člověka již znalého Brubakera mi přijde Pevnost jako trapná parodie, výsměch a možná až drzá snaha o rejžování z minulého úspěchu. Pravda, konečné zatleskání mi přišlo stejně dojímavé, jako i happyendové, ale to nic nemění na tom, že je Brubaker jedním z nejlepších, nejsyrovějších a nejreálnějších vězeňských dramat. Žádní hodní dozorci, žádní vězni, kteří se chtějí vzdělávat, skoro žádní vězni, kteří by nebyli křiví jako kosodřevina a o tom to je. O bláhových lidech a jejich snaze změnit svět a zlepšit ho. O Brubakerovi.(11.12.2006)

Výborné drama o poměrech v americké věznici, kde vládne korupce, za kterou stojí lidé na vysokých postech. Roli spasitele věznice si v nezapomenutelné roli zahrál Robert Redford. Závěrečná scéna, kdy Brubaker odjíždí z vězení a trestanci mu tleskají na mě velmi zapůsobila a dokonale ukázala, že i když jsou to trestanci, tak pochopili slovo spravedlnost narozdíl od šéfů u koryt.....(12.12.2007)

Shawshank je božské dílo; Brubaker je film umazaný, drsný a nekonečně lidský.(16.9.2012)

"Když se třeba nějaký vězeň pokusí utéct, to mu máme zamávat?" Aby bylo jasno, tak já jsem pro tvrdé podmínky ve vězení, aby se tam nikdo nechtěl vracet. Kdo nepracuje, ať nejí a o televizích na pokoji, posilovnách a internetech by si mohli nechat jenom zdát po šestnáctihodinových šichtách. Přesto s Brubakerem souhlasím v tom, že bezdůvodně by se neměl nikdo mlátit a že postel, střecha nad hlavou a okno do cely by měli být samozřejmostí. Ale dost humanity. Tohle je drsné, syrové a mě při tom dost bavil zásadový týpek, který neuznává čachry s pravdou.(16.10.2018)

Ač zastávám názor, že vězni by se do nápravného zařízení neměli těšit, Brubaker měl něco do sebe. Zatímco zde tolikrát omílaný Shawshank se vydal po líbivé cestě filmové poetiky, on zvolil tu posetou výtluky syrového realismu. Obě dvě vedou do Říma lidskosti - i s tím připomenutím, že člověk může vyhrát proti jakémukoliv systému bitvu, ale nikdy ne válku. Nakonec je zvláštní, jak někdy můžou zásadovost, pevné postoje a charakterová přímost koketovat se sobectvím..(15.7.2013)

Silný psychologický film s vynikajícím Robertem Redfordem a jeden z mnoha špičkových vězeňských filmů vůbec. Že jsem zprvu na film neměl chuť už z důvodu roku vzniku, tak jsem rád, že jsem dostal odvahu se na tento film podívat, jelikož absolutně nic ze své kvality neztrácí a nabízí špičkovou podívanou, která i přes svou délku nepůsobí vůbec zdlouhavě. Výborné herecké obsazení, téma a závěr. Mé hodnocení silných 5 hvězdiček...(6.7.2008)

Od Brubakera jsem očekávala silné vězeňské drama a dostala "jen" lehce nadprůměrný solidní snímek. Myslela jsem, že děj bude více propracovanější, drsnější, napěchován emotivními okamžiky. Přišlo mi to jaksi rezervované, chladné. Emočně se mě to téměř nedotklo. Jedná se o kvalitní snímek, který však patří k těm, od nichž jsem díky zdejšímu hodnocení čekala více.(19.9.2012)

Rosenbergův návrat do vězeňského prostředí se nadmíru vydařil. Srovnání s "Frajerem Lukem" není naprosto na místě, protože oba filmy jsou úplně jiné a mají úplně jiný pohled na danou věc. "Brubaker" je dosti syrová a drsná podívaná ze špinavé a kruté věznice. V paměti zůstanou zejména scény jako vražda černocha Abrahama, vykopávání tajných hrobů a nejvíce pak závěr, který by byl v jiných filmech jiných režisérů patetický a klišoidní. V tomto případě je dokonale stylový, silný a skutečně dojemný. A za to patří Stuartu Rosenbergovi dík, že ani jediným prvkem nevykradl svůj o třináct let starší mistrovský kus a Robert Redford zahrál postavu sice tvrdého, ale idealistického Henryho Brubakera tak přesvědčivě, že se mu nechá jen a pouze věřit a držet pěsti. "Brubaker", coby film i hlavní postava je naprosto svůj, na nic si nehraje, nesbírá žádné velké ovace a proto si ho cením.(11.12.2006)

Sluší se zatleskat. Možná se mi někteří z uživatelů vysmějí, ale opravdu jsem nevěděl, že nový trestanec Robert Redford ve skutečnosti jen poznává otřesné podmínky a poměry, které panují ve věznici, které vlastně nově šéfuje. Když vidí tu hrůzu kolem, začne zásadový chlapík s reformami – brzy však narazí. Nejen na personál věznice a podnikatele z okolí, kteří vězně za vidinou zisku zotročují, ale hlavně na politický tlak. Solidní kritika zaoceánského vězeňství má co říct i v dnešní době, a to film posunuje o stupínek nahoru. Režisér výtečného taktéž vězeňského dramatu Frajer Luke Stuart Rosenberg nechce dojímat, chce jít důrazně za svým – stejně jako vzdělaný ředitel. Výborně napsané, stejně tak i zahrané.(28.12.2013)

Brubaker je podle mě trochu nedoceněnou klasikou. Jeden z nejlepších vězeňských filmů vůbec a že jich bylo natočeno požehnaně a ne ledajakých (namátkou - Frajer Luke (1967), Motýlek (1973), Útěk z Alcatrazu (1979), Kriminál (1989), Shawshank (1994) či Zelená míle (1999) atd.). Robert Redford je jako charakterní a spravedlivý ředitel věznice naprosto fantastický a např. scéna, ve které vězni vykopávají na polích mrtvoly, je opravdu silná a nezapomenutelná, stejně jako netradiční a dojemný závěr. Ovšem bez patosu. Jinak - hudba Lalo Schifrina opět za jedna.(1.12.2009)

Režisér slavného Frajera Luka se vydal do vězení pro změnu tentokráte s Redfordem a výsledek je opět výborný. Tentokráte se příběh zaměřuje na ty s puškami a obušky. Redford ztělesňuje postavu, které nelze jinak než fandit, protože jako buldok bourá prostředí korupce, špíny a bezdůvodného lynčování. Wakefield nám ukazuje v prvních okamžicích, jak drsný svět může být. Poslední scéna se neobejde bez slz. Jedna z nejlepších Redfordovek. 85%(16.7.2018)

Asi takhle. Viděl jsem Frajera Luka. Byl jsem dojatej, nadšenej a tak všechno. Viděl jsem pak Brubakera. Jedná se vlastně o takovej pokus zobrazit rebela na druhé straně barikády. Ovšem ta podobnost a chtění režiséra jakoby přiblížit se svýmu nejlepšímu filmu, ta mě sakra irituje. 7/10(26.9.2013)

" Napínavý snímek, odhalující skutečnou pravdu o věznicích v USA. " tak to komentoval tehdejší bolševický tisk. dnes jde o fim, ukazující jasně, že muklové jsou Muži určení k likvidaci, nejlépe prací, nikoli jak si to představujeme u nás Magoři, uzenáči, ksindlové a lemplové, kteří se jen válejí před videem a v posilovnách. Až budeme kupovat nopvé předražené stíhačky, mohla by být součástí smlouvy pasáž o zavedení amerického vězeňského systému k nám, to by si ti šmejdi rychle rozmysleli:-)(1.10.2010)

Poctivej starej dobrej kousek. Redford nepatřil až tak úplně mezi moje favority, ale uznávám, že zde to zahrál kvalitně. Není to zbytečně vyumělkované ani patetické, ale přímočaré a příjemně osmdesátkové.80%(3.11.2016)

I vězni mají svá práva, ovšem není lehké je prosadit jak v samotném vězení, tak v zažitém a korupcí prorostlém systému. Robert Redford je tu jednoznačně nejsympatičtější postava, své role se zhostil velmi dobře a celková stopáž je zvladatelná.(18.10.2009)

Další skvělý film z vězeňského prostředí, jehož hlavním hrdinou tentokrát není trestanec, ale ředitel věznice. Potom, co ale ve Wakefieldu vykoná pořádek a vězni se tam stmelej a žijou si líp, sem z toho měl takovej ten podobně správňáckej pocit jako u Vykoupení z Věznice Shawshank, se kterým bych Brubakera kvalitativně směle srovnával. Plus zatim asi nejlepší výkon Roberta Redforda (zatim s nim nemám nakoukáno vše). 9/10.(14.11.2013)

Bezkonkurenčně nejlepší snímek z vězeňského prostředí a to tady píšu přes svůj obdiv k dílům Darabontovým. Nový ředitel Henry Brubaker nastoupil do věznice jako falešný vězeň a rychle zjistil, co je třeba změnit. Chtěl zlidštit podmínky ve věznici a k naplnění svého cíle použil výhradně přímočaré prostředky. Jednoduše určil pravidla fungování a přes odpor mocných je zavedl. Brubaker totiž nebyl žádný diplomat a o rovnováze světa pravděpodobně nikdy neslyšel. Okamžité zlepšení stavu věznice samozřejmě nemělo dlouhého trvání, protože Brubaker byl odvolán a návrat k původnímu stavu byl nevyhnutelný. O kvalitách filmu a jeho syrovosti nehodlám polemizovat. O poměrech ve vězení se však zmínit musím. Souhlasím s tím, že původní vězení nikoho nemohlo polepšit. Zaručuju se však za to, že do toho pekla by se nikdo nechtěl vrátit a k polepšení by snad mohlo dojít z důvodu strachu. Brubakerovo oplocené provoněné letní sídlo by k nápravě pravděpodobně nepřinutilo vůbec nikoho. To je ale jenom můj názor, který nemá s kvalitou snímku nic společného.(19.4.2009)

Uchcaný Limonádový Shawshank se může jít bodnout, Freeman měl zůstat u tohoto filmu a ne pronášet v Shawshanku tunu slzokýčopudný keců. Brubaker s Redfordem strčí tento magnum shitus do kapsy. Parádní atmosféra a myšlenky (pár hajzlíků si dělá z věznice výhodný byznys a když jim chce někdo típnout to rozkouřený cigáro, začne jim to hodně vadit). Redford ve vrcholné kondici.(6.1.2013)

Jeden z lepších filmů z vězeňského prostředí s tvrdě neúprosným Robertem Redfordem jako ředitelem věznice, který se na začátku představí jako vězeň, aby poznal vězení z pohledu vězňů a aby to co se mu nezdá mohl později reformovat už jako ředitel. Silné tři hvězdy. [6,5/10](19.4.2009)

Nádherná oslava lidské úcty a osobnosti, podávaná skrze heroický a zřejmě životní výkon Roberta Redforda. Jeho Brubaker je postavou, které budeme fandit, budeme s ní sympatizovat a přes veškerý negativní postoj od ostatních bachařů budeme souhlasit se vším, co ve své náročné cestě za zlepšením vykoná. Sice to nedokáže diváka vyždímat tolik jako nedostižný Shawshank nebo výpravný Motýlek, ale film má přesto velkou sílu, velkou morální hloubku a je určitě zajímavé podívat se na zkažené americké věznice také z perspektivy ředitele, než jen neprávem odsouzeného a utíkajícího vězně. Emotivní závěr je pak z filmařského hlediska sice jen nošením dříví do lesa, ale mně při něm bylo tak krásně, jako by ten mohutný a dunivý potlesk pro neúnavného a nedoceněného ředitele náležel mně samotnému. Brubaker se mi nakonec zadřel hluboko pod kůži, a nepochybuji o tom, že i Frank Darabont ho musel několikrát zhlédnout, než se pustil do své celovečerní prvotiny..(19.12.2012)

pro mě jednoznačně nejlepší snímek z vězeňského prostředí...... dokud nepřišel Frank Darabont a jeho vykoupení... :o) Silný psychologický snímek o poměrech v amerických věznicích, o korupci, která tam vládne! Jeden z nejlepších hereckých výkonů Roberta Redforda, né-li nejlepší! Poctivých 5*!(18.11.2008)

Podařený film, který objasňuje téměř archetypální otázku, může-li smysl pro spravedlnost, zdravý rozum a ocelový charakter zvítězit nad zištností, úplatností a bezcharakterností. (Neznáte odpověď? Podívejte se na Brubakera. Nebo ji znáte? Stejně se podívejte, je to dobrej film).(8.12.2006)

Robert Redford chce zlepšit podmínky vězňů, vztahy mezi nimi, ale je na to sám, nezískává pro svůj mesiášský charakter dostatečnou podporu ze strany podřízených ve věznici. (Trochu trapné je, že nový vězeň je budoucí ředitel, který chce poznat, jak to v téhle base chodí na vlastní kůži. Běžný ředitel udělá to co běžný divák. Koukne se na film z vězeňského prostředí.) Robert Redford z vězení odchází, ale vězni mu v dojemné chvilce, kdy odchází vzdávají hold mohutným potleskem. Diváci naladění na notu role Roberta Redforda mu v duchu tleskají též.***(1.10:2010)(1.10.2010)

S Brubakerom mám trochu problém. Som podozrievavý voči filmom, v ktorých sympatický klaďas ide vymýtiť zlo rozlezené do najposlednejších zákutí. Obzvlášť, ak tým supermanom je idealista s ambíciou nahradiť jeden zle fungujúci systém svojou predstavou iného systému. Samozrejme, že to nemôže dopadnúť dobre, pretože vyššie záujmy na vyšších miestach zasiahnu skôr, ako by sa novátor presvedčil, že tadiaľto cesta nevedie. V Amerike je veľa väzňov a tak sa nemožno čudovať snahám o využitie ich pracovného potenciálu. Nemožno sa ani čudovať našim normalizátorom, ktorí po filme vďačne siahli, aby ľudu ukázali, aké je to všetko v tej Amerike prehnité a zlé. A nemožno sa čudovať ani trom hviezdičkám odo mňa, pretože som niektorým postavám a niektorým epizódam filmu jednoducho neveril.(2.10.2010)

tradicne spolahlivy a vynikajuci robert redford v ulohe premotivovaneho bojovnika za spravodlivost a reformy v skorumpovanych statnych vazniciach. okrem redforda je to hlavne o zaujimavom namete a vdacnom vazenskom prostredi na ktore sa vo filmoch vzdy dobre pozera. velsmi slubny zaciatok kinematografie rokov osemdesiatych.(8.12.2007)

Tomuto filmu není možné něco vytknout. Dokonce ani ten závěr, jehož obdoba v jiných filmech působě značně limonádově a tudíž uleptaně. Sem ten závěr patřil. A že idealista dostal po držce a hlavně přes své ideály, to je přece jasné. A ničím novým pod sluncem není ani to, že ze srovnání, kdo je slušnější, vyšli jako jednoznační vítězové vězni před politiky. Velmi kvalitní příběh je umocněn perfektními hereckými výkony. A dělá z Brubakera jeden z hodně těžko zapomenutelných zážitků. Sakra, jak je to možné, že Američané dokázali před více jak čtvrtstoletím točit takové filmy? Tehdy byli na vrcholu herecké hvězdy typu Redforda a Newmana. Dnes je vystřídali neumětelové typu Cruise. Takže se vlastně není čemu divit, že současné americké filmy z valné většiny nestojí ani za použitý toaletní papír.(16.7.2011)

Skvělá věc z vězeňského prostředí s charismatickým Redfordem v roli pokrokového ředitele nápravného zařízení. Jenže reformovat znamená dělat vlny a dělat vlny v prohnilém, a zaběhnutém systému se nevyplácí. Úžasný film o boji jedince se sytémem. Jedince, který má chuť a sílu měnit věci k lepšímu, který svoji práci bere jako poslání a trest odnětí svobody jako skutečnou formu nápravy, po níž má odsouzený šanci znovu se ve společnosti zapojit. Tohle je nadčasová věc jistě každý z nás se už někdy cítil Brubakerem. * * * * *(19.3.2014)

Pro mne spolu s "Frajerem Lukem" nejlepší a rozhodně nejautentičtější film z vězeňského prostředí. Celkově bezútěšná a syrová atmosféra celého snímku dokonale ladí s životem lidí za mřížemi, kteří jsou pro většinu společnosti pouhým odpadem a podle toho se s nimi jedná. Příběh ze světa, v němž idealisté předem prohrávají.(19.8.2007)

SHAWSHANK zbožňujem... a Brubakera rovnako. Dokonca je svojím spôsobom silnejší a temnejší (ale práve tá zdanlivá ľahkosť Vykúpenia ma vždy dostane viac). Vynikajúca dráma, ktorá dokáže vsugerovať väzenskú atmosféru. Finále je napriek svojej "zvláštnosti" nezabudnuteľne úžasné...(7.2.2007)

Veľmi dobrý film. Záverečná scéna potlesku väzňov hovorí za všetko.(17.2.2007)

Dobré věžeňské drama, které tahne charismatický Redford.(16.7.2007)

Jinak pojaté vězeňské drama zaměřující se na nového ředitele věznice v podání Roberta Redforda, který po originálním nástupu do svého nového zaměstnání začne bojovat proti systému, kterému chce dokázat, že i vrazi a násilníci jsou lidi a mají nějaká práva. Výborně vystižená atmosféra a vynikající výkon jak Redforda tak i zbylého hereckého osazenstva jen umocňují kvality tohoto méně známého ale skvělého vězeňského snímku.(13.7.2010)

Výborné drama z prostředí věznice, která se podobá peklu, která se začne měnit k lepšímu s příchodem nového ředitele Roberta Redforda. Tomu se sice podaří zjednat pořádek, avšak zaplatí za to víc než by si kdy představoval.(15.12.2008)

Výborně vykreslené poměry v americké věznici a skvělý Redford v nezapomenutelném dramatu.(11.1.2009)

Strhující a řekl bych stále aktuální kritika vězeňství. Něco tak drsnýho v realistickém ušmudlaném kabátku už dneska asi těžko někdo natočí. Na inkognito příjezd novýho ředitele se nedá zapomenout. Věznice patří pár vyvoleným vězňům a jejich zvrhlým praktikám. No a pak Brubaker začne bojovat proti větrným mlýnům a všudypřítomné korupci. Velmi působivé, obzvlášť poslední scéna.(14.9.2009)

Nejde úplně o klasický vězeňský film, ač se to první půlhodinu může zdát. Brubaker svádí boj jedince proti systému, který je zdánlivě neotřesitelný a stává se vlastně trochu takovým panem Smithem v oblasti vězeňského průmyslu. Z toho se dá jasně usoudit, že trocha idealismu je bezpodmínečně nutná. Naštěstí ale film nijak nepotápí, naopak ho povznáší a dodává mu trochu toho Darabontovského éteru. 7/10(13.7.2015)

Sám proti všem. Možná hned v začátku vytušíte obrat, možná ne, ale rozhodně vám RR a jeho snaha o absolutní spravedlnost bude sympatická. Kolegové tu píší o nejtvrdším vězeňském filmu, ale tak zlé se mi to nezdálo. V několika momentech docela zamrazí, když si představíte celou tu zrůdnost a sebe bezmocného uvnitř mašinerie, kterou nelze zastavit. Skvělý předrevoluční dabing ČST (Zahajský, Oliva, Postránecký, Mrkvička, Maciuchová, Rösner...).(6.10.2013)

Film ako stvorený na premietanie v československých kinách 80. rokov. Kritika prehnitého politického systému bola presne tá nahrávka na smeč komunistickému režimu. Ale možno sa súdruhovia obávali, že by v Brubakerovi mnohí spoznali aj tunajšie fungovanie úradov a spoločnosti. Brubakera môžeme chápať ako synekdochu politického systému celej Ameriky, alebo aj každej krajiny na svete a je aj metaforou držania sa starých pravidiel za každú cenu a vo všeobecnosti akejkoľvek nechuti prijímať nové zmeny do skostnateného chodu udalostí, najmä ak z toho aj niečo máte. Rebelov bolo treba vždy odstraňovať, čo platilo pred tisíckami rokov a bude platiť aj o ďalšie tisícky rokov, ak tu ešte niekto, napriek prítomnosti ľudí akých vidíme v tomto filme, niekto bude.(18.12.2018)

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA (Trikrát s ... Robert Redford): ČST 1 = 27.12.1986, réžia českého znenia = ZDENĚK HRUŠKA (ČST Praha) (21.2.2011)(21.2.2011)

Jak proniknout do tajů dění ve věznici, gangu nebo třeba i firmy? Jednoduchý recept. Infiltrace. Máš šéfovat něčemu o čem nevíš, jak vlastně funguje? Na to má recept Robert Redford v tomto zajímavém snímku z roku 1980. Říkáte si "starý"? Věřte, že mizerné levárny byly tenkrát a dějí se i dnes. Tedy film stále aktuální. Přejme si, aby takových Brubakerů bylo ve společnosti víc. Tedy i "starý" film nám má dnes co říct. .... vážně moc, ... moc dobrý snímek. Žádnej průměr.(21.8.2007)

Další z řady kvalitních vězeňských dramat. Není sice tak strhující, aby dostalo maximální hodnocení, ale je pořád ještě natolik dobré, že by nemělo uniknout vaší pozornosti. Pominu-li Roberta Redforda, tak za zmínku stojí zajímavé herecké výkony vedlejších postav - mj. Morgan Freeman, M. Emmet Walsh, David Keith, atd.(15.1.2007)

• ARI50

Opět vězni a super prostředí, kdy na tohle téma se dá vskutku točit moc filmu a vždycky musíte promyslet děj aby diváka uspokojil což tady pravda nebude.(6.9.2018)

Jeden z najvzrušujúcejších filmov môjho detstva so sympaťákom Davidom Keithom v tragickej vedľajšej úlohe nestráca šmrnc ani po rokoch. Už to s odstupom rokov nie je také dusivé a ultra-vážne, ale ako film funguje bezozvyšku. Tu je štatút klasiky plne zaslúžený. Pridávam sa k potlesku!(7.12.2006)

• Frajer42

Dost jsem se na film těšil. Po zhlédnutí se ovšem cítím dost zklamán. Čekal jsem emočně vypětější hru. Film je především hrozně ukecaný, než cokoli jiného. První polovina je dost ubohá a nedá se na ni koukat. Jináč se jedná prakticky o to, co slibuje obsah. Redford rozehrál hru na nože proti vězeňskému systému, který je prohnilý až do morku kostí. Snaží se protlačit jakýsi svůj alternativní systém, o kterém bych si troufl prohlásit, že by ve finále nefungoval o nic lépe. Nemyslím si, že by po jeho praktikování vězňové opouštěli věznice nějak napraveni. S přidělenou volností by věznici možná tak opouštěli výrazně dříve, než jim velí výše trestu. Mnohem více se mi líbil systém, který zavedl jeden pán v tomto velkofilmu. Silnějších pasáží je ve filmu opravdu jen pár. Film je převážně řízen pod taktovkou nudy. Lidskost z filmu jen srší, ale ve finále jej shledávám převelice nereálným. S přimhouřením oka to vidím maximálně na ty dva kousky.(15.6.2016)

Silnější tři/slabší čtyři hvězdy - zaokrouhleno nahoru díky skvělému Redfordovi.(29.10.2013)

Scénář - W.D. Richter a Arthur A. Ross. Kamera - Bruno Nuytten. Hudba - Lalo Schifrin. Dirigent: Lalo Schifrin. Orchestrace - Terence A. Bonnell, Jack Hayes. Hudební producenti - Nick Redman a Douglass Fake. Hrají - Robert Redford jako Henry Brubaker. Tržby v USA za první víkend: 2 748 079 $ (594 kin)(25.4.2011)

( POZOR !! OBSAHUJE SPOILERY !! ) "Hele, Brubakere, víš co ?? To je poprvé za patnáct let, co slyším ty kluky se smát !!" Skvostné nadčasové drama dua Rosenberg, Rafelson z vězeňského prostředí s Robertem Redfordem, který je skvělý jako vždy, v hlavní roli nastupujícího ředitele státní věznice Brubakera, který aby poznal skutečné poměry ve svém novém působišti, nechá se tajně zavřít mezi ostatní mukly, přičemž už jen tahle samotná úvodní zápletka, která při první projekci bez předchozích informací dost šokuje, se zdá být, jakkoliv je naivní, dokonalý stavebním kamenem filmu, mě dlouhá léta tak nějak míjelo, slýchal jsem na něj jen slova chvály, která teď, kdy jsem se k němu dostal, musím jen uznale potvrdit.. Geniální a silný snímek zdánlivě vypráví příběh novodobého Sisyfa, člověka, který ve své nekonečné naivitě a neústupnosti touží něco změnit tvrdohlavě bráníc pravdu a spravedlnost v dnešním světě ovládaném mocí peněz, kde nic není černobílé !! Ve světě, kde si každý brání své vlastní zájmy a své koryto, působí Brubaker jako směšná báchorka s absencí úderné pointy, což mu však dodává působivou známku lidskosti a opravdovosti !! Zamrzí snad jen zjednodušený pohled na všechnu tu kriminálnickou verbež, který omlouvajíc ji v zájmu humánnosti a infantilní představy, že v každém musí být něco dobrého, filmu zbytečně podráží nohy, poněkud slabší soundtrack Lala Schifrina a vlastně i ta závěrečná scéna, jakkoliv neuvěřitelnou sílu přes svoji koňskou dávku patetismu v sobě skrývá, protože ta opravdová slepá spravedlnost a pravda, které jsou skutečnými hlavními hrdiny tohoto filmu, neznají přívlastky a nemají s patetismem vůbec nic společného..(12.7.2013)

Velmi dobré vězěňské drama tentokrát z opačné strany. Líbil se mi moc, plný počet nedám jen proto, že byl na můj vkus trochu příliš zidealizovaný (včetně postavy Harry Brubakera), aby se líbil divákům.(25.8.2012)

2,5* --- "Velmi silný zážitek a řečené pravdy..." možná tak v roce 1980, z dnešního pohledu byla postava Brubakera snílek mimo realitu co ve skutečnosti způsobil v rámci své reformy vlny způsobivší nejednu smrt. Takový ten případ, kdy je to sice dobře myšleno, ale prováděno "honem honem" bez rozmyslu. Film je celkově svoji naivitou nudný, protože je to celé prostě nesmysl. A závěrečné "clap-clap" výsledkem naprostého pomatení smyslů scénáristy/režiséra. Ta půlhvězda navíc je za herecké výkony.(5.10.2016)

Život v amerických věznicích musí být opravdu nesnesitelný, když si jeho kritizováni vybírá hvězda typu Roberta REDFORDA. Není to jeho první film s trouto tématikou, ale rozhodně je velmi zajímavý. Poprvé jsem si zde všmla rovněž Morgana FREEMANA a něčím na mě hluboce zapůsobil, že jsem si ho zapamatovala jako potencionální hvězdu černé pleti. Rozhodně jsem se nenudila. Dávám 5*.(30.9.2007)

Klasická Redfordova kritika systému, tentokrát zaměřená na nelidské podmínky v amerických věznicích a obecně inherentní tendenci člověka sklouzávat k autoritativním a mocichtivým praktikám, přičemž chybět nesmí kupa moralizování a jeden ultrasilný charakter (čí asi?). Škoda přepáleného konce, tam už to chtělo ubrat. 8/10!(24.4.2013)

Snímek bych hodnotil jako velice NEBEZPEČNÝ! Ukáže vám totiž, jak to ve světě bohužel chodí a totiž tak, že idealisté a spravedlnost nejsou vítanými společníky dnešní společnosti...(8.12.2006)

Sice dvakrat nemusim Redforda, ale toto je totalna pecka, ktora aj po rokoch stale funguje na jednotku. Nadherna ukazka toho ake to je tazke, ked chce zabehnuty prehnity system zmenit jednotlivec a je uplne jedno z akej pozicie. Celkom originalne je, ze tentokrat chce zmenit k lepsiemu väznicu novy riaditel. Ale bude to velmi tazka cesta. Okrem Redforda tu vo svojich väcsich a aj mensich ulohach exceluju vsetci herci. Postavu väzna si tu uz nacvicoval aj Morgan Freeman. Napriek dlhsej stopazi, je film od zaciatku strhujuci a ani na chvilu nenudi. Holt pomery v base su dostatocne drsne a zaujimave aj keby tam vsetko fungovalo ako ma. A velku pochvalu si zasluzi aj stary dobry cesky dabing. 10/10.(13.1.2019)

Naprosto vynikající drama. Brubaker má vynikající scénář a atmosféru a nenudil jsem se u něj ani sekundu. Postava Henryho Brubakera, rozumného, sečtělého a čestného člověka, se rázem stala jednou z mých nejoblíbenějších. Jeho snaha přetvořit rozpadající se zahmyzené vězení plné bestiálních vězňů-pomocníků a zkorumpovaných průmyslníků kolem, se střetává nejen s politickou nevolí státní komise, ale i s lidmi, kteří se doposud obohacovali na úkor vězňů.(26.12.2008)

Tenhle film, no nikdy jsem o něm moc nevěděla, ale pak jsem si přečetla pár názorů, všechny měly veskrze kladné hodnocení, rozhodla jsem se proto na film kouknout a udělat si názor svůj. Ale rozhodně jsem z toho filmu tak odvařená nebyla. Čekala jsem něco skvělého jako Zelená míle nebo Vykoupení z věznice Shawshank, ale tohle se tomu jen vzdáleně podobalo. Jako příběh nebyl špatný, ale tak nějak mi to připadalo nedotažené a docela nudné. Čekala jsem sondu do duší věznů a podobně a spíše jsem se dočkala popisu hnusného vězení... Dívat se znova asi nebudu, ale mělo to něco do sebe a nebyla to ani katastrofa...(26.6.2013)

Drama z vězeňského prostředí, které ukazuje na prohnilost tehdejšího systému, kde korupce vzkvétala podobně jako dneska u nás. A nezměnil na tom bohužel nic ani sebevědomý a idealistický Henry Brubaker, jehož vize nového pořádku ve věznicích logicky narazila na odpor všech, kteří na zaběhnutém systému parazitovali. Jen škoda, že měl všechny páky na to, aby zatočil s těma zmetkama a nebo jim alespoň život v base pěkně „zpříjemnil“, ale pro mě nepochopitelně to neudělal, i když o všech všivárnách věděl. Z herců kromě charismatického Roberta Redforda nelze opomenout Yapheta Kotta, jeho výkon se mi moc zamlouval. Potěšila i malá role Morgana Freemana.(19.4.2012)

Drama z vězenského prostředí, od režiséra který vytvořil můj osobní kult jménem Frajer Luke, v hlavní roli s opravdovým profesionálem stříbrného plátna... z toho nemůže vzejít nic jiného, než další učebnice filmového řemesla. Jenom nevím, jestli mohu uplný závěr, označit za ono pověstné znaménko krásy:)(19.8.2007)

Sledování mi asociovalo kultovní Shawshank (prostředí, vykreslení vězňů,..), jenž tu okupuje vedoucí příčku Nejlepších filmů - info pro ty co si toho nevšimli. Jak se ale divám na některé komentáře, tak nejsem sám. :-) Samozřejmě vím, že se oba filmy také odlišují a o tom teď pohovořím, neobejde se to ale bez spoilerů, takže prosím ty diváky, jenž tento snímek a výše zmíněné Vykoupení... neviděli, ať dále nečtou. Mohli by se ochudit o velmi pěkné filmové zážitky. __ Zatímco Darabontův vězeňský opus Shawshank. jehož námět Stephen King ve své knize Čtvero ročních období označil přívlastkem - příběh o naději (už to mluví za vše), zařazuji díky konečné pointě k nejlepším čili k nejlidštějším "dospělackým" pohádkám, tak Brubakera musím poslat do skupiny nejsmutnějších realistických dramat, částečně za to také může pointa. Brubaker je sice silně humánní film, popisuje nefunkční vězeňský systém, který vychází z lhostejného systému politického a společenského (korupce, podfinancování, atd.) a hlavně zachycuje snahu tuto chybu vyřešit, ale konečné vyznění a vlastně skoro celé sledování, alespoň ve mně, vyvolávalo pocity jako beznaděj či marnost lidského snažení.. Já mám ale pro filmy, které vypráví o nelidských podmínkách respektive nelidských místech nebo o člověku, jenž se vydal do boje s větrnými mlýny (v tomto filmu ztělesněn idealistickým ředitelem Henry B.) opravdu slabost, takže hodnotím silně nadprůměrně. A to i přestože mám v hlavě radikální (možná dokonce nelidský) plán na reformu vězeňství, hlavně pro nejtvrdší delikventy a recidivisty. 90%(8.10.2012)

Výtečné drama o odhodlání jednoho muže. Obzvláště se mi ještě líbilo postupné a nenápadné ladění snímku z až hororové černé do zelené prosluněné louky.(28.6.2009)

Velmi dobré drama z prostředí jedné z amerických věznic. Robert Redford zahrál svou roli naprosto perfektně, ale ani ostatní za ním nijak nezaostávají. Tenhle film dokázal ve své době tnout do živého a ani po letech od svého vzniku neztrácí nic ze své syrové a surové působivosti.(7.10.2013)

Velmi dobré vězeňské drama. Robert Redford se začíná pomalu stávat mým oblíbeným hercem. Celý snímek je ale vlažnější, než bych podle zdejšího hodnocení čekal.(31.8.2006)

I když ten snímek v zásadě nepřináší nic nového, pořád je to paráda. Opět boj jednotlivce proti úřední mašinérii, který nejde vyhrát. Ze začátku velmi temné a syrové drama nabírá postupem času světlejší barvy a chvíle. Redford byl skutečně vynikající, jen mi tu chybí nějaký silný protivník. Ostatní herci totiž příliš nevynikají, Freeman tu má jen malou roli a Koto nepředvádí nic výjimečného. Jinak to má taky parádní kameru a poměrně povedenou hudbu. A ten konec je velmi silný, protože staví vězně na vyšší úroveň než všechny úředníky. Celkově velmi působivý film. 80%(14.9.2009)

Angažovaný filmy moc nemusím,-jenže když se sejde takováhle parta na placu,nemůže vzniknout nic než kvalita.Vysoká kvalita.(17.11.2009)

Silné, nadprůměrné drama s výborným Redfordem...ale na 5 hvězd to rozhodně nebylo.(24.5.2013)

Robert Redford je natolik skvělým a silným hercem, že vás dovede přesvědčit i o tom, že tohle vězeňské drama pojaté trochu jinak, je přece jen originální a je trochu nové. Ve skutečnosti ale nic tak zásadního nepřináší, jen další lidský pohled na vězně. Jenže i tak vás to bude bavit. Alespoň mě to nesmírně bavilo.(14.10.2016)

Je inovátoři, reformisté atd. to nikdy neměli lehké. Robert Redford hraje jak o život, jinak žádné jiné pozitiva. Děj mi přišel dosti předvídatelný a hlavně pro mě nereálný. Naštěstí ten závěr mi v porovnání s Poslední pevností nepřišel až tak k smíchu.(5.4.2008)

Jedna z nejvetsich klasik vezenskeho dramatu, pozoruhodny je pozorovat hlavne Morgana Freemana v roli dozivotne odsouzenho mukla. A Reford je proste absolutni klasik(8.12.2006)

První, co na filmu zaujme, je kamera. Je záměrně hodně světlá, barvy jsou hodně vybledlé a film má skoro až černobílý nádech, což je na počátek 80. let hodně neobvyklé - pro atmosféru snímku to ale dělá lví práci. Trochu mě na začátku filmu mrzelo, že jsem kuse znaů příběh a přišel jsem tak o to překvapení, když vězeň Collins přijde do kanceláře a je z nej ředitel Brubaker. Každopádně tato scénáristická finta zaslouží poklonu, trochu to připomene pověsti o králích, kteří vycházeli mezi prostý lid - sice stejně jako u nich dost pochybuji o reálnosti, ale na působivosti ve filmové podobě to nic nemění. Tak nějak si říkám, jak to s těmi věznicemi je. Ve všech filmech jsou totiž zobrazeny takřka stejně, tudíž jako skutečné peklo na zemi prorostlé korupcí, násilím, úchyly, šikanou....Brubaker v tomhle možná klišé nijak nevyčnívá, ale snaží se nad ním i víc zamyslet a celé tématika vězeňství má díky některým dialogům až psychologické rysy. Samotné snahy Brubakera jsou pak pro mě i velkou metaforou o změně jako takové. Změně nebrání ti, kterých se má týkat, ale ti, kteří by ty změny měli dělat. A ten, kdo se o něco pokusí, setkává se vždy s nepochopením a házením klacků pod nohy, protože mlčící většina si strašně potrpí na starých pořádcích....S tímhle se i v životech setkáváme pořád a všude a mě tento fakt nikdy nepřestane mrzet. I proto mi osoba a filozofie Henryho Brubakera byly strašně blízké. Nebyl to žádný Mirek Dušín, ale přitom férový chlap, který šel tvrdě za svým cilem tak, aby z toho měl prospěch největší počet lidí. Ovšem dopadl tak, jak většina takových lidí dopadá.....Závěrečný potlesk je pro mne jedním z nejsilnějším filmových momentů, jaký jsem v poslední době na obrazovce spatřil. Celkově jsem filmem nadšen, zase jsem si po nějaké době popřemýšlel a je nesmírně sympatické, že takřka 30 let starý film dovede takové pocity vyvolat u člověka, který v té době ještě nebyl na světě:-)(22.12.2008)

1372. hodnocený film:(2.4.2013)

O muži, který šel hlavou proti zdi ... protože ctil vlastní zásady. Sami uvidíte, čeho svým postojem dosáhl ... jestli to stálo za to - a jestli byla tvrdší zeď nebo jeho hlava (neboť existují zdi i hlavy různých kvalit). P.S.: Přes velice koncentrovanou atmosféru se nemůžu zbavit dojmu, že morální profily vězňů jsou možná mírně, zato cíleně zidealizovány. Ať už byly místní podmínky sebeotřesnější, ve Wakefieldu si neodpykávali svůj trest samí beránci. I kdyby vlky bylo jen 50% z nich, ředitel věznice by si je NIKDY nesměl pustit k tělu - nemohl by si to dovolit ... pokud by chtěl obstát. I kdyby to s nimi myslel sebelíp. Co člověk obyčejně udělá, pokud se mu povolí otěže ? Napřed se svobodně nadechne - poté se otřepe ... porozhlédne ... vzápětí začne přemýšlet, kterak inovovaných podmínek využít ve svůj prospěch - a bez zbytečných odkladů začne zkoušet, co všechno mu projde. Existují sice slušní, čestní a poctiví lidé, ale obecně je Homo sapiens od přírody tvor vychytralý, nevděčný a sobecký.(15.7.2013)

Velice povedené vězeňské drama, hlavně začátek, kdy se Redford maskoval za vězně. Druhá část ve které zjišťuje stav věznice a bojuje proti tomu trošku ztrácela, ale i tak se m i to hodně líbilo, vězeňský drama to já rád. Vynikající Redford má prostě charisma.(11.2.2011)

Brubaker na mě působil v některých případech možná až velmi naivně, nemluvě o konci, který nikoho nenechá na pochybách, že se jedná o americké "velko-drama". Na druhou stranu snímku nelze vytknout jeho poetika, možná i nostalgiiie, která je spojená s dobou, ve které byl natočen. Scény, i když někdy více brutální, vyznívají realisticky a tvoří plnohodnotnou součást děje. Osobně si myslím, že dosažené hodnocení filmu zde na čsfd (85 %) je lehce nadhodnocené, ovšem své kvality snímek jistojistě má.(20.9.2012)

Klasika z vězeňského prostředí. První film, kde jsem zaznamenal Morgana Freemena.(14.9.2013)

Není to sice Vykoupení z věznice Shawshank, ale kouká se na to bezvadně. Redford je snad ještě tvrdohlavější a kladnější než ve svých ostatních rolích. Ne že by byl špatný, ale takovýho Mirka Dušína už mu nejde ani trochu věřit. Na začátku jsem čekal trochu větší mazec. Redford nakonec věznicí jentak propluje, nadělá paseku, obrátí všechno vzhůru nohama, jak mu všichni říkají, a na konci v klidu zmizí s dobrým pocitem, že on měl pravdu, ale vlastně ničeho nedosáhl.(29.12.2008)

Vubec ne spatny film. Redford snad ve sve zivotni roli. Misty velice silna atmosfera. I tak se ale nemohu ubranit mirnemu zklamani. Mam pocit, ze film chce toho ukazat strasne moc, avsak ma na to malo prostoru. Nekterym postavam jsem taky moc neveril. I tak ale nadprumerne drama.(14.9.2009)

Skvělý scénář, který hravě předběhl Alcatraz či Vykoupení z Shawshanku má snad jen jedinou chybu. Když hrdina odchází, není nic jednoduššího, než že ostatní tleskají - to jsou tzv. americké konce, které nemám rád, nicméně do té doby byl tento snímek naprosto precizním dílem.(1.12.2012)

Reformátor věznice, který uznává jenom čistou pravdu. Člověk, který přemýšlí a prosazuje své názory za každou cenu..... Rozhodoval jsem se u hodnocení, ale s ohledem na dobu kdy film vznikl a herecké výkony, poutavost a myšlenku musím jenom uznale zatleskat. Nebojte se prosadit svůj názor.(25.2.2011)

Robert Redford se stává novým vedoucím jedné věznice a infiltruje se tam jako obyčejný vězeň, aby mohl vidět nekalé praktiky hodně zblízka. Klasické sociální drama, které je spíše o boji s dodavateli, prohnilými úředníky a politikaření nežli o drsné realitě vězeni, snad kromě rozjezdu a stojí na postavě Henryho Brubakera inspirovaného skutečnými událostmi, kterého se výborně zhostil charizmatický Robert Redford. Povedené drama.(5.11.2018)

Tak trochu jiné vězeňské drama, jenž překvapí několika povedenými zvraty a tísnivou atmosférou vězeňského teroru.(21.9.2010)

Skvělý námět a zápletka... Čištění augiášova chléva začíná "odshora" a "potají", to bychom v ČR potřebovali... Marný boj jednotlivce se zavedeným prokorupčním systémem... Vězeňské prostředí, šikana, strach mluvit, vytřeštěné bulvy vězeňských magorů a pošahanců... 70.léta... Moje TOP 10...(19.9.2012)

Dnes už klasika. Učebnicové vězeňské drama netradičně z pohledu ředitele. Vězni nejsou až tak v popředí a krom pár se nezaměřují ani tak na jejich charaktery, jako spíše na prostředí a poměry v americké věznici. Chyběl mi tady jen nějaký lepší vrcholový okamžik, což taková pozdější Poslední pevnost opět s Redfordem už měla.(4.1.2014)

Reziser Stuart Rosenberg sa po svojom famoznom a fenomenalnom filme Cold Hand Luke snazil roku 1980 opat nahliadnut do vaznic a vazenskeho prostredia, ale cuduj sa svete, ono sa to uz az tak nepodarilo ako v Cold Hand Luke s Palom Novomuzom. Hlavne sa vytratila atmosfera vazenia, a samotny Robert CervenyFord /The Chase, Barefooted in the Park/ uz nema Newmanov herecky talent. Ako boj so systemom je fajn, ale nic zapamataniahodne sa dohromady nedeje a prilis vela dialogov odznie po izbach. To nie je dobre. Surove a drsne realie maju cosi do seba, ale na poli vazenskych filmov by som dal urcite vyssie Shawshank Redemption, Cold Hand Luke, popripade aj Utek z Alcatrazu Dona Siegla. Teoreticky aj Stallonov Kriminal. 60 %(13.1.2015)

Potlesk ve stoje.(5.4.2011)

Nový ředitel věznice Wakefield Henry Brubaker (Robert Redford) zvolí zvláštní způsob, jak na své nové místo nastoupit. Nechá se do vězení zavřít jako obyčejný vězeň, aby poznal podmínky ve vězení nejdříve zevnitř. Poměry, které ve vězení panují, jím ale otřesou, a rozhodne se jako ředitel vše napravit. Jenže netuší, že je spousta lidí, kterým tyto poměry takto vyhovují - levná vězeňská pracovní síla, terorizování slabších, nadřazenost pomocníků. S tím vším se bude muset Brubaker vyrovnat ... Neberte to úplně vážně, ale Redfordovi vězení prostě sluší. Stejně jako v mnohem novější Poslední pevnosti Redford více méně sám dokázal utáhnout celý film, a to tak, že nenechá diváka ani na vteřinu spustit oko z obrazovky. Sice mi bylo docela jasné, že ve své snaze Henry Brubaker příliš neuspěje, ale i tak jsem mu držel palce, aby si sympatie vězňů nakonec získal. Výborná atmosféra, skvělý Redford a takřka dokonalá závěrečná scéna, tím vším si Brubaker diváka získá..(7.11.2011)

Jak nejlépe poznat fungování věznice, do které máte nastoupit jako její nový šéf? Nejlépe z druhé strany barikády jako obyčejný vězeň. Zajímavě pojatý příběh o snaze jednotlivce zlepšit systém, který funguje na nedůstojných principech a ponižuje lidskou důstojnost. Velmi autenticky pojaté prostředí věznice a toho, jak dokážou být místní poměry kruté. Placená lékařská péče, příplatky za jídlo a tvrdé fyzické testy jsou jen jedny z mála vad na kráse této vesnice. Jak se nakonec ukáže je snaha o zlepšení nedosažitelná. Systém se nedá tak snadno změnit. Přesto však je tato snaha o změnu korunována uznáním ze strany těch, kterých se měla nejvíce dotýkat. Nečekejte nic menšího než skvělého Redforda v jedné ze svých nejlepších rolí.(10.12.2006)

Kromě Morgana Freemana spojuje Brubakera a Vykoupení z věznice Shawshank nesporná kvalita a působivost zpracování. Našly by si samozřejmě i další paralely, takže vidět je chronologicky, asi bych byl k VZVS poněkud kritičtější. Brubaker je syrovější, na druhou stranu patos závěrečné scénky je méně uvěřitelný. Nic to němění na vynikající kvalitě tohoto, ne příliš profláklého, snímku.(18.12.2007)

Stejně jako u Shawshanku jsem na začátku otevřel pusu a zavřel jí až se závěrečnými titulky. S tím rozdílem, že v průběhu Brubakera jsem zvládnul několikrát polknout. Samotný Redford 5*(26.4.2009)

32 let starý film, a přesto mám pocit, že při sledování scén jednání komise s ředitelem věznice jsem na některém z dnešních ministerstvech v ČR - není důležitá skutečnost, pravda, ale najít polohu, která bude vyhovovat všem (zejména ekonomicky a politicky). Děj celkem předvídatelný, zejména konec. Celkem slušná podívaná.(26.8.2012)

• šerminator

Já nevím, možná se na to budu muset časem podívat znova, ale napoprvé tam nebylo nic moc co by mě zaujalo. Ve své době asi zajímavý počin, ale dnes když je z vězeňského natočených tolik věcí, už ne. To Frajer Luke me bavil víc.(7.3.2013)

Trochu zvláštní film z vězenskýho prostředí :)85% si podle mě nezaslouží, ale koho to zajímá ?:)(3.7.2012)

Silný příběh o vězeňském systému a o novém řediteli, jenž se snaží změnit jeho poměry. Jedna z nejlepších rolí R. Redforda. K dokonalosti chybělo velmi málo.(6.9.2012)

Silné...(22.12.2015)

Opět jeden z velmi silných filmů z vězeňského prostředí. Řekl bych, že Brubaker snese srovnání se Zelenou mílí a dost možná i s Vykoupením z věznice Shawshank. Je zde k vidění výborné vylíčení postav. Ve filmu lze také pozorovat celé spektrum charakterů. Když řekl Redford Freemanovi, že je nový ředitel, tak jsem si myslel, že jde o vtip. A scénu, kde Brubaker odjíždí s věznice, a zatímco nový ředitel pronáší projev, který nikoho nezajímá, tak bývalému řediteli vězni tleskají, si budu pamatovat dlouho.(14.9.2009)

Kvalitní snímek z vězeňského prostředí , v titulní roli uvidíte skvělého Roberta Redforda jako Brubakera. Emocionálně silný příběh, korupce je totiž všude. Ale najde se člověk ochotný jít do boje s větrnými mlýny a neporušit své osobní zásady. I teď po tolika letech je to skvělý film!(13.11.2009)

Hmmm, na to jak hrozně moc jsem se těšil, jsem zklamán úplně nejvíc. Nemůžu "říct" , že by se mi Brubaker úplně nelíbil, ale moje vysoké očekávání rozhodně nenaplnil. Film se celou dobu tak nějak pomaloučku, polehoučku vleče. Redford je vynikající herec, což zde jednoznačně dokazuje, ale příběh je příliš slaboučký odvárek s porovnáním Cool Hand Luke a o Shawshanku ani nemluvě. Boj muže proti zaběhlým způsobům, korupci a nakonec i proti společnosti samotné je dobrý ne-li výborný námět, ale pro mě bohužel špatně ztvárněn. Nějakou chytlavější, či dojemnější hudbu jsem zde postrádal úplně. Zkrátka a dobře, za "dobrými" filmy znázornějící poměry a život ve věznicích tento vystrkuje bradu, jako ten černý tam vzadu :o). Snad bych ještě vypíchnul závěrečnou "standing ovation", to je asi to jediné co mi utkvělo v paměti.(28.1.2010)

Můj nejoblíbenější film s Robertem Redfordem v hlavní roli.(24.5.2011)

Další ze surově krutých filmů z vězeňského prostředí jakých je ve filmografii opravdu už dlouhá řada, tento však bude vždy námětem i celkovým zpracováním mezi většinou tématicky podobné tvorby vyčnívat, skvělý a přesvědčivý Robert Redford v jedné ze svých nezapomenutelných rolích, jako odvážný ředitele vězení přichází na nové místo udělat konečně vězni dlouho očekávaný pořádek, oni všichni jsou sice osobami pravomocně odsouzenými, ale ani v takovém opovrženíhodném zařízení by se neměli stát jen bezmocnými oběťmi neomezeného zneužívání a obohacování ze strany všech na provozu vězení zainteresovaných osob, měli by mít příležitost i během odpykávání svých trestů zůstat lidskými bytostmi, ne jen nějakými bezvýznamnými čísly zapsanými ve vězeňské evidenci, které je možné snadno jedním pohybem rukou ve vhodný moment vyškrtnout, opravdu mimořádně silný příběh se stále platným a inspirujícím tématem osobní statečnosti směřující proti zrůdně pokřiveným pořádkům.(22.11.2012)

"Myslíš si, že jsem padlej na hlavu? Jsi hovno ředitel. A proč vypadáš jako smraďoch?" -vězeň Walter-(12.11.2015)

Výborná dráma z väzenského prostredia. Róbert Redford je presvedčivý, ale mne sa viac páčili iné postavy. Dozorcovia, ktorý tvoria úplne samostatnú kapitolu ( sú sadistický a nekompromisne skorumpovaný ). Výborne vystihnutá atmosféra života v takomto zariadení. ( bičovanie pri gátri ). Ešte dobre, že bývalí režim nám chcel ukázať život na "hnusnom" západe, lebo ináč by sme tento film nevideli. Dávam 80%.(1.10.2006)

Vězeňské drama z úplně jiného pohledu, než je člověk zvyklý z jiných filmů. Přiznám se, že jsem uvažoval i o 5 hvězdičkách, není totiž moc co filmu vytknout. Ale přecijen po určité době to začne být trošilinku...ne snad nudné, ale méně zábavné. Brubaker se ne a ne poučit a celé to spěje k poměrně jasně předvídatelnému finále Každopádně ty 4 hvězdičky, co filmu dávám, jsou z kategorie těch lepších.(25.6.2011)

Jeden z těch filmů, ve kterém mě Robert Redford předvedl jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů. Snímek je pozoruhodným dvouhodinovým přiblížením životu amerických (jak jinak) vězňů. 85%(23.4.2006)

Bylo mi 10, když mi máma dovolila se na tenhle film dívat a na dlouho se mi stal nejvyšší kultovní metou. Na Brubakera se prostě nedá zapomenout.(24.8.2008)

Zdá sa mi to, alebo z prostredia väzenia ani nemôže vzísť zlý film? Asi najlepšia rola Redforda - riaditeľ väznice, ktorý nepoľaví zo svojich morálnych zásad.(24.10.2008)

Překvapivě kvalitní film z vězeňského prostředí, co trhá lidské emoce do poslední nitky. Zarážel mě ten styl, kdy mukli veleli muklům, takové bezvládí tam panovalo, zato hierarchie byla očividná. R. Redford v jedné ze svých nejlepších rolí.(16.9.2009)

Geniální nápad, nechat se zavřít do basy mezi drbany, kouknout se jak to tam chodí a pak přiznat barvu, že jsem novej ředitel. A jak už to bývá, když chce člověk něco změnit, postaví se mu do cesty byrokratický aparát a je všechno v háji.(17.12.2010)

Silný filmový zážitek a rozhodně nejlepší role Roberta Redforda v celé jeho kariéře.(6.9.2013)

• Schuldiner

Trochu nuda, trochu nezáživné, chvílemi dost neuvěřitelné. A ten konec...škoda slov. Redforda mám rád, je to Pan Herec (i Pan Režisér), ale tady to bohužel ostatní moc nezvládli..takže to ani on nezachránil. A asi začínám vyloženě nesnášet český dabing. Cítím, že mi začíná vznikat alergie...(20.10.2013)

Nie je to jediný film Roberta Redforda, kde sa snaží o väzenie s ľudskou tvárou pre všetkych tých recidivistov, násilníkov a vrahov. Akoby malo byť naozaj nápravným zariadením, z ktoreho väzni vyjdú ako anjeli, ktorí vedia pestovať obilie, chovať dobytok, opravovať veci a tiež schôdzovať, rokovať a celkovo si spravovať svoje veci. Takže podobenstvo na samosprávu a väzni sú občania-voliči?(18.12.2018)

Sice větší než malé množství pesimismu, ale občas je třeba vrátit se zpátky na zem.(16.4.2003)

Redfordův boj proti systému v syrovém vězeňském dramatu založeném z velké části na skutečných událostech. Rosenberga s vězeňskými filmy (ještě Cool Hand Luke) dokázal trumfnout až Darabont. 8.5/10(26.3.2013)

Napinavy idealisticky snimok z vazenskeho prostredia. Musim priznat, ze ked som na konci uvidel ze je to podla skutocnej udalosti ani som tomu nevedel uverit. Redfordovi to vo vazeni jednoducho sedi, ako to ukazal aj dalsim filmom z vazenskeho prostredia - Last Castle. 8/10(23.4.2013)

Tak tohle je opravdu klenot mezi vězeňskými filmy! Narazila jsem na něj náhodou a patří rozhodně k tomu nejlepšímu co jsem na daný téma kdy viděla. Zásluhu na tom má samozřejmě Robert Redford v roli nového ředitele věznice, který je možná příliš velký idealista, příliš čestný člověk a příliš neochotný dělat kompromisy na to aby mohl něco opravdu změnit. Klacky pod nohy mu hází jak místní kápové tak ze začátku většina samotných vězňů, ale pochopení pro svoje neortodoxní postoje nenalezne ani u svých nadřízených. Ale mít svoji vizi jak věci měnit k lepšímu i za cenu jít proti všem, je určitě lepší než se nechat unášet proudem a být lhostejný. Redford je kus chlapa a herecky je dokonalej jako vždy. Silnej příběh, nechápu že jsem na něj nenarazila už dřív.(5.1.2014)

O tom, že boj proti systému je ťažký aj z najvyšších postov. Výborný výkon Redforda o jednom neústupnom riaditeľovi a jeho pohľade na nápravu väzňov. Potešila minirola mladého Morgana Freemana, len ten potlesk môže pre dnešného diváka pripomínať dosť klišé.(2.11.2014)

Dobrý film, dobrý úvod, dobrý boj so systémom, ale koniec mi jednoducho nestačil.(24.6.2017)

Vynikajúci snímok, odkaz v každej dobe, trocha patetickosti na konci by mohlo zatriasť hodnotením...(2.8.2007)

Skvělé, takové lidi potřebujeme, náš stát by taky potřeboval nejednoho Brubakera, který by vykopal kostlivce ze skříně a zatočil s korupcí.(15.5.2011)

Film, kteremu stari rozhodne nebere na kvalite, s perfektnim dabingem. Kdyz jsem se vydrzel divat do dvou do rana, tak myslim, ze neni nutno dodavat, jak moc jsem si ho uzil. 90%(12.9.2012)

Začátek dobrý, zbytečně brzo se nový velitel (vězeň) prozradí a potom chce udělat z vězení lepší místo pro život. Což se mu pochopitelně nepodaří je odvolán a film tak nějak vyšumí. Námět a začátek slibný, ale pak už to jen sláblo.(13.6.2013)

Henry Brubaker sám, proti systému a byrokratické mašinerii vězeňské správy, konkrétně. A s Redfordovým charismatem a nasazením, mu prostě nejde nefandit ..prostě takový, starší, drsnější brácha Shawshanku (i ten, Morgan Freeman tu je)(23.10.2019)

Pomalu plynoucí snímek z vězeňského prostředí obsahuje skvěle napsané a zahrané postavy v čele s Robertem Redfordem. Všechno působí dost reálně a jaksi obyčejně, což vůbec není na škodu. Navíc je tu Morgan Freeman, který byl teprve na začátku své cesty za slávou.(18.12.2008)

vynikající Robert Redford, už jenom pro jeho výkon, by si nikdo tento snímek neměl nechat ujít(24.9.2009)

Jeden z nejsilnejsich filmovych zazitku, pamatuju na film jeste z obrazovek CST. Maloktery film si pustim nekolikrat, tenhle vsak kdykoliv. Mozna prave tenhle film ve me spustil obdiv k umeni Roberta Redforda.(1.10.2010)

Stará pohádka z vězeňského prostředí. Kvalitní, jak jsme zvyklí. Klasika, kterou je dobré znát. Nic víc, nic míň.(8.7.2012)

• Nethar

Robert Redford (teda jeho postava) si v roli ředitele státní věznice užije dostatek beznaděje v boji se systémem, který je silnější než on sám. Myslím že dobře natočené i zahrané, s myšlenkou, leč já moc vysoko hodnotit nebudu, protože zároveň i nudné, nezabavilo mě to.(9.7.2014)

Príbehy z väzenského prostredia sa dá povedať mám fakt rád. Začalo to Shawshank a pokračovalo mnohými ďalšími titulmi. Brubaker zapadá do tohto systému žánrovo ladených filmov. Pri scénach s Morganom Freemanom som si práve na Shawshank spomenul :-). Brubaker je hlavne zo začiatku dosť drsne zobrazovaným filmom. Čo sa mi aj pozdávalo, Zobrazenie korupcie vo väzení a rovnako aj netradičné pôsobenie väzňov ako dozorcov upevňovalo tento pocit. Ale akonáhle sa Brubaker prechádza prerodom na iný charakter ako na začiatku ma už film tak neoslovoval. Skôr by som povedal, že z časti je to byrokratické zobrazovanie väzenia a na druhej snaha ľudí čo najviac vyťažiť z trestancov. Tých ľudí myslím rôznych ojebátorov z okolia väznice, ktorí si hovoria podnikatelia. Ako náhle sa Brubaker v tom hovne začne rýpať a vstúpi na otlaky, ktoré mali ostať skryté za rúškom väzenských činov film prechádza až na politickú drámu. Práve toto mu podľa mňa ublížilo. Skôr by sa mi pozdávalo zobrazenie života za stenami väzenia. Ale inak vďaka Redfordovy je to veľmi kvalitný film. Jeho mladícke roky som prešvihol a tak sa to snažím dohnať.(29.10.2014)

Vzbouřil se. Boří a burcuje za ozdravení prostředí - pod jednou střechou být člověku člověkem. Odstranil zarezlé zámky, mříže ledabylé morálky. Má klíč k otevřenosti vrchní kanceláře a cel. Potlesk za lidský dialog, přístup a zázemí, zmírnění mezí. Mezi tenkými stěnami života a smrti. Podepsáni všichni ředitelovi muži, leč vámi "odměněn" vyhazovem, červivé hlavy.(18.12.2018)

Jak to napsat, abych nepohanil snímek, který jsem právě ohodnotil pěti hvězdami? Jako přízraky mi totiž na mysli vytanuly chyby, které jsem při sledování neviděl a možná ani vidět nechtěl. Brubaker je prototypem takřka bezchybného hrdiny, který přišel pozvednout morálku zkroušeným vězňům, vrátit jim něco ze své ztracené důstojnosti, bohužel však jeho snahy osudově kolidují se zájmy nepoměrně mocnějších jedinců. Brubaker chtě nechtě odkrývá odporné kriminální podhoubí pasoucí se na životech vězňů a sahající proklatě vysoko, či hluboko :) Je velká škoda, že nebylo věnováno více prostoru pobytu Brubakera coby in cognito ředitele mezi trestanci, či nedošlo k jeho odhalení trochu efektivněji, přesto si film udržel po celou dobu slušnou gradaci a Redfordův výkon byl právě tak bezchybný, jak bezchybný byl charakter Brubakera, kterého ztvárnil. Bavil jsem se.(23.5.2011)

Potemnělý snímek, při němž jsem nevěřícně zíral na Roberta Redforda. Dalším překvapením byl rok natočení, myslím si, že se jedná poměrně o „nadčasový“ snímek, jehož temný charakter je pro moderní a současnou společnost stále platný. Silou filmu je vězeňské prostředí a počínání hlavní postavy, kterou Redford ztvárňuje s přesvědčivým nasazením, přičemž se člověk nestačí divit, jak mu role sedla. Pro mne velké překvapení.(13.3.2012)

Škoda za vlasy přitaženého závěru a také toho, že více prostoru nedostal Morgan Freeman. Na druhou stranu Redford vše nadmíru zastal. Špičkové vězeňské drama.(20.8.2012)

Vezeňský reformátor Robert Redford zistuje, že nové sa nepresadzuje ľahko, hlavne keď si všetci myslia ,že po staru to funguje už davno tak a je to aj najlepšie.Skvelý film o pomeroch v amerických väzniciach, ktorý ukazuje, že nie všetko tam bolo s kostolným poriadkom.(25.10.2013)

Další z filmů, které soudruzi pustili do kin, aby ukázali, jak je to v té Américe kruté. Díky, hoši, díky.(4.3.2015)

Naturalistický snímek z drsného vězeňského prostředí s nezapomenutelným Redfordem. Opravdu stojí za to.(9.3.2005)

Solidní vězeňské drama s vyninikajícím Redfordem, které však za Shawshankem a Cool Hand Lukem trochu zaostává.(23.7.2012)

Povedené vězeňské drama se zajímavou zápletkou. Obecně považuji filmy s Robertem Redfordem za výrazně nadhodnocené, pro tento to však neplatí. Brubaker se může směle zařadit mezi nejlepší vězeňská dramata vůbec a co je s podivem i Redfordovo ztvárnění ředitele věznice se mi líbilo. 85%(4.3.2016)

Strhující autentické drama o drsných poměrech v amerických věznicích z pohledu "vězně" i "nového ředitele" i o boji za spravedlnost v nezapomenutelném podání Roberta Redforda. Podle mého názoru po "Shawshanku" druhé nejsilnější vězeňské drama a jeden z nejlepších Redfordových hereckých výkonů. Závěrečná scéna - odjezd ředitele je nesmírně působivá a skýtá hodně námětů k zamyšlení.(18.8.2017)

Roberta Redforda nejako nemusím ani som nevedela, čo je zač. Bol sympouš, ale hold s väzeňským systémom si neradno zahrávať. 3*(31.12.2017)

Brubaker nedosahuje kvalit Frajera Luka,kterým si Rosenberg nasadil nepřekonatelnou laťku.Ale i tak j to film silně nadprůměrný,skvěle zahraný (Redford válí!) a možná není na úplné špičce žánru,ale kdyby bylo víc takhle kvalitních věcí,svět filmu by tím rozhodně neutrpěl.(21.3.2011)

Pěkná sonda do poměrů v americkém vězení. Škoda jen, že je hlavní postava tak černobílá (ehm, bílá) a nedotknutelná, být trochu realističtější, šel bych na pět.(22.11.2012)

věznice ze které si dozorci udělali firmu vydělávající jim peníze se rozhodl změnit nový ředitel, nejdřív si ukážeme zvůli a zabíjení, pak chvilku měníme staré principy, až trochu nelogicky se upne na 200 mrtvol zakopaných na pozemcích, když je najde, tak ho odvolají a film končí návratem ke starým principům...(16.5.2015)

Stuart Rosenberg podruhé z vězeňského prostředí a opět trefa do černého. Jestliže Butch Cassidy Frajer Luke revoltoval odspoda, Sundance Kid Henry Brubaker se pokouší utnout hlavu, která smrdí. Film hezky ilustruje skutečnost, že smrdí celá ryba a správní chlapi jsou vlastně všichni za mřížemi. Jistě. Film sice trpí klasickými hollywoodskými schématy, ale na patologické sympatie k vyvrhelům nehraje tak prvoplánově jako jiná dramata z vězeňského prostředí (viz přední příčky nejoblíbenějších filmů dle ČSFD). Henry Bubaker není úplný blázen a to první, co vězňům oznamuje, je výmluvné: vy i já víme, že sem patříte. Ve druhém plánu zaznívají sluníčkářské ideje, které stojí za zvážení: je vězeňství (a dá se říci současné, od sedmdesátých let se možná leccos změnilo technicky, principiálně nejspíš nikoliv) nastavené na změnu postojů těch, kteří si odpykávají trest odnětí svobody, nebo tu jde o trochu něco jiného? Odpověď je nasnadě. Přes věkovitost v mnoha zeměpisných šířkách a délkách naneštěstí stále aktuální film.(10.7.2016)

Redford je přesvědčivý, zřejmě roli nastudoval na identických místech.(16.1.2003)

RR opět ve své formě jako ředitel věznice,který se snaží zamezit korupci,která je ve vězení prolezlá skrz na skrz. Marný boj jedince proti prohnilému systému s emočním koncem.(18.12.2008)

Dle mého názoru jeden z nejlépe natočených filmů o brutalitě ve věznicích,Robert Redford nezklamal-jak taky jinak.Poprvé shlédnut někdy v roce 1986 a zanechal ve mě silný psichycký zážitek.(2.3.2009)

Stuart Rosenberg pro mě navždy zůstane režisérem jednoho filmu, klenotu jménem Frajer Luke. Brubaker s výborným Redfordem v hlavní roli a trochu jiným pohledem za vězeňské zdi, však určitě stojí za shlédnutí.(18.12.2009)

R. Redford se do této role opravdu hodil. Ne jen tak většinou hraje charismatické a čestné chlapíky. Tady až naivně superčestného. Kdyby všichni naši politici byli jako Brubaker, to by byla paráda. To bysme se měli jinak. Film s dobrou atmosférou věznice, která se vymyká všemu, co jsem doposud viděl. Díky Redfordovi je tu i ten herecký výkon a myšlenka taky není špatná. Film dobře zabavil, nenaštval, ani nešokoval. Poslání ale splnil.(14.10.2010)

Skvělý příběh, skvělý Robert Redford. Způsob realizace (režie) nebyl skvělý, režiséři plně nevyužili potenciál který v tomto příběhu je a zasloužili se tak o jednu zápornou hvězdičku mého hodnocení.(18.10.2010)

Kvalitní drama o řediteli, který chtěl bojovat proti větrným mlýnům systému.(12.9.2012)

Výborná väzenská dráma s netypickým úvodom a ešte viac netypickým záverom. Avšak s typicky skvelým výkonom od Roberta Redforda. V niektorých momentoch dosť pripomínajúce slávnejší Shawshank (a nielen účasťou Morgana Freemana) predstavenie, ktoré nám predstaví korupciu, tvrdú náturu a všetku tú špinu odohrávajúcu sa mimo mreží. Inšpiratívny snímok, ktorý má svoj účel a jasne definovanú svoju výpovednú hodnotu.(21.3.2017)

Asi nejlepší Redfordův film, ve kterém se coby nový ředitel věznice Henry Brubaker snaží reformovat její prohnilý systém. Naráží přitom na problémy nejen uvnitř zařízení, ale především za jeho branami, v podobě liknavých a omezených politiků. První, co na filmu překvapí, je téměř polodokumentární styl a syrovost s jakou jsou popisovány poměry ve vězení, které spíše připomíná sovětský gulag z třicátých let. Pro tuto autenticitu a Redfordův výkon je snad možné prominout trochu naivní proměnu trestnice pod Brubakerovým vedením ve skautský tábor i lehce patetický závěr filmu.(4.2.2004)

Dnes již hodně nudná a zdlouhavá podívaná, která asi ve své době revolučně odhalovala některé praktiky ve věznicích. Nelze ale upřít dobrý výkon Redfordovi a vcelku zajímavě zpracovaný námět. Pro dnešní dobu bych uvítal trochu ostřejší střihačské nůžky.(17.1.2010)

Přiznám se, že mi dost vrtá hlavou organizace věznice. Postavení kápů coby vězňů s pistolí a další otázky vztahů mezi Brubakerem a vězni se mi něja nezdají, nepřijdou mi úplně možné. Jinak je z filmu cítit velice silná psychologická tahanice, stojící na pevném charakterním Redfordovi coby neoblobném řediteli věznice. Z vězeňského prostředí se jedná o jedinečný od ostatních filmů dost odlišný snímek.(11.2.2010)

• Mr. Kodama

Wtf? Opravdu by mě zajímalo čím si tento snímek zasloužil místní vysoké hodnocení. Kýčovitý brak rozdělující vězeňskou společnost na zlé dozorce a poctivé vrahy za mřížemi. Upřímně, nemám představu o poměrech v tehdejších věznicích, ale tahle pohádka s princem Redfordem je opravdu moc. A ten happyend na konci...(29.5.2011)

Absolutně dokonalé, tento film vyzařuje velkou sílu pokaždé, když ho vidím, stále mě mrazí v určitých scénách, neztrácí nikdy nic ze své syrovosti, vynikající a dosud nepřekonán(20.6.2011)

Nádherný pravdivý (...bohužel) příběh o tom, že ideály a snaha jedince o nastolení spravedlnosti nemají v dnešní zkorumpované společnosti žádnou váhu a opět popírají zažitou nepravdu, že s poctivostí nejdál dojdeš.(5.1.2012)

Pro filmy z vězeňského prostředí mám slabost, ale tady trošku zklamání. A přitom se to rozjíždělo velmi slibně. Až do Redfordova prozrazení jsem viděl asi nejlépe zobrazenou krutost a beznadějnost vězení. Poté už děj drží jenom neustávající napětí mezi Brubakerem a zaměstnanými vězni a konec je nemastný neslaný.(1.1.2014)

Přiznám se, zpočátku jsem se dost nudil a přemýšlel jsem dokonce i o třech hvězdičkách. Díky Redfordovu mistrovství jsem pak film povýšil na čtyři. V okamžiku, kdy se však proti Brubakerovi postavila silnější moc, která jej nakonec také zlikvidovala, bylo to jasných pět hvězdiček, přes poněkud sentimentální závěrečnou scénu. Protože takový je život dnešní společnosti. Kdykoliv se objeví nějaký Don Quijote, který chce zlepšit poměry, vždy mu to lumpové překazí. Přesně jako v politice. Není to ovšem čistých pět hvězdiček, ten americký styl siláckého filmování, který nemám moc rád, se zde objevuje.(19.9.2014)

Nový trestanec, jako Robert Redford a nebo je to jinak ? Docela fajn film z vězeňského prostředí.Podmínky docela otřesné na začátku, při představě fyzických trestů a nějakého toho červíka v jídle je mi zle.(14.4.2016)

Skvělý film, v němž jak jinak, Redford rozrhrává naplno herecký koncert. Skvělá režie a velmi přínosné téma udělaly ze snímku pravou lahůdku. Za mne plný počet.(1.11.2018)

Velmi zajímaví film, na který jsem náhodou narazil na TV PRIMA, říkal jsem si co to bude za chujárnu a ono ne, už po pár minutách mě děj vtáhnul a až do konce nepustil. Robert Redford to zahrál exelntně a pro mě je to asi jeho nejlepší výkon. Tento snímek ze začátku nabírá otáčky jen zvolna ale asi tak po 20ti minutách se děj rozjíždí jako velmi nabušený sporťák, což mám u filmů tohoto typu rád. Film velmi věrohodně ukazuje na nelidské životní podmínky pro vězně, korupci a sobeckost společnosti, všem vřele doporučuji. Jenom jednu věc musím tomuto filmu a několika dalším americkým filmům vytknout= Proč se na konci tak často tleská, je to podle mě trošičku kýčovité, ale celý dojem z filmu mi to naštěstí nezkazilo.(18.12.2008)

• Tamdydam

Nevěřím, že takovéto poměry mohou ( nebo v osmdesátých letech mohly ) v amerických věznicích panovat. To je můj první problém s tímto filmem a dost možná taky naivita. Kdo ví. Nepotrpím si na filmy o marném boji osamoceného zásadového a slušného jedince ( ve své slušnosti značně bezmocného ) proti tupé, zkorumpované a kdovíjak dál zkažené mase. To se pak ve mě všechno vaří, mám chuť nakopat ony zástupce tupé masy i onoho slušného jedince za jeho nepatřičně slušné a klidné jednání. To je můj další a opět osobní problém s tímto filmem. Z něj ale také častečně plyne, že mi zhruba od půlky filmu je jedno, jestli se problémy vyřeší, nebo ne a v závěru si zatleskám společně s vězni z radosti nad tím, že už to máme za sebou. Neumím zodpovědně říct, jak kvalitní film tohle je. Mě osobně ale nesedí a myslím si, že se ten úžasný námět dal využít o dost lépe(7.1.2009)

Parádní film o tom jak to chodí v americkém vězení a o tom, že zkorumpovaní politici nejsou jen u nás. Brubaker, nový ředitel vězení postupně zjišťuje, že to nebude mít lehký nejen z vězni, ale i s bachaři, pomocníky a politiky hrající svojí hru. Vynikající Robert REDFORD!(13.10.2009)

Mnohem nudnější než jsem čekal(14.11.2009)

Velmi dobré drama z prostředí věznice. Redford coby nový ředitel vězení si nebere žádné servítky a jeho tvrdý pohled odstraňuje odpůrce z cesty jako po másle. Hraje zde velmi zdařile a celý příběh je dobře vymyšlený a napsaný. Jen ten potlesk na konci. No co se dá dělat.(15.11.2009)

Příbeh o jednom neobyčejném správci který delal všechno proto aby se v očích diváka stal neobyčejným a aby divák mu to uveřil, co se nakonec i podařilo. Film který mne vivedl z omylu, že filmy z vezenského prostředí znám.(9.4.2011)

• Lumberjack

Absolutní zklamání... Možná na tom má vliv i hrozný český dabing, ale film sám o sobě se tak divně vlekl, prostě mě neoslovil... Frajer Luke, Zločinec nebo Vykoupení z věznice Shawshank jsou mnohem lepší varianty...(19.4.2011)

bohužiaľ vždy to tak fungovalo a vždy to tak aj fungovať bude a to nielen vo väznici ale aj v iných inštitúciach. Nástup Redforda do väznice bolo niečo originálne a nezabudnuteľné, ako aj malé ,ale skvelé vystúpenie Morgana Freemana.(1.12.2012)

Zajímavé vězení, kde dozorcům pomáhají vězni se zbraněmi. Redford se snaží o nastolení jiného pořádku. Solidní.(22.9.2013)

• Kingjiri

Tohle šlo mimo mě. Jednak jsem se kvůli dlouhý stopáži v kombinaci s pomalejším dějovym spádem často nudil a pak jsem nebyl ochotnej přistoupit na hru zlý dozorci vs. dobrácký vězni (tleskání v závěru už mi přišlo uplně mimo realitu). Žánr vězeňskýho akčního thrilleru by snímku rozhodně slušel víc. Nicméně se aspoň občas objevily záblesky drsný atmosféry těžký věznice a Robert Redford zahraje uplně všechno, takže dvě silnější hvězdy.(8.11.2015)

Film kde oproti Shawshanku hral Morgan Freeman druhé husle, je väzenskou klasikou a čudujem sa, že zaostáva za Shawshankom o taký hodný kus. Redford ešte v plnej sile prichádza v prestrojení ako väzeň, aby si obzrel svoje budúce pôsobisko kde bude riaditeľom. Odhaľuje tak pozoruhodné praktiky dozorcov a vôbec podivuhodné fungovanie väzenia. V pravej chvíli odkryje svoju identitu a nastoľuje nový režim, čo sa nepáči nižšiemu manažmentu pod ním(od účtovníka až po dozorcov). Dej neustále graduje, ale nerád by som hovoril obsah. Tento film doporučujem aj najmä kvôli tomu, že tam nie je happy end ale poriadna dávka dezilúzie, čiže divák je svojim spôsobom na konci filmu nazlostený, oproti Shawshanku, kde sa vyslobodili a žili štastne v Zihuatanejo až kým nepomreli.(16.8.2008)

Vynikající a nezapomenutelný výkon Roberta Redforda.(1.7.2010)

• Stejšn

Nemám rád vězeňské filmy, tenhle jsem viděl jako dítě a měl jsem z něj noční můry. Naštěstí už si ho pamatuju málo (krom některých scén, které z hlavy nedostanu nikdy). Asi je kvalitně natočený, ale moje vzpomínky jsou 30 let staré a znova to vidět nechci, proto nehodnotím.(9.7.2012)

Solidní vězeňské drama. Nic víc, nic míň. Při sledování filmu mě kolikrát napadlo, že by se z toho dal vykřesat dobrý seriál - asi proto, že bylo ve filmu nakousnuto příliš mnoho témat, ale jen okrajově. Brubaker tak sice uplyne jako voda, ale za pár dní si na něj pravděpodobně už nevzpomenu. Robertu Redfordovi však role skutečně sedla.(17.9.2012)

• Lupes

Naprosto nereálné. Naprosto. Proč postavy jednají, jak jednají, zůstává záhadou. Proč vězni pobíhají po městě ozbrojení a policisté se příběhem mihnou maximálně jako taxikáři, proč sadističtí vězni zůstávají v rolích bachařů a pod ochranou nově myslícího ředitele Retforda, proč se neustále křičí o korupci a rozkrádání, aniž by kdokoli cokoli vyšetřoval, proč... A kam že se to poděli všichni civilní (a neodsouzení) zaměstnanci vězeňské správy? To také nikdo netuší. Snad ani sám pan ředitel. Jediné, co je tady jasné - "kdo je tady ředitel!" :) Ale pak už nic.(18.9.2012)

Perfektní drama! Redford ve vrcholný formě Vás donutí doufat, že se mu ten bordel povede napravit!(25.10.2013)

You were right...(20.4.2015)

Super film. Velmi smutnej a velmi pravdivej. Na dnešní dobu strašně pravdivý.(27.4.2016)

V tej dobe určite lepší film. Vrámci dnešných pomerov lepší priemer. Film si vybudoval dobrú zápletku a aj postavy boli dobré, ale v druhej polovici to nejako všetko vyšumelo a v podstate sa nič nestalo. Škoda. 7/10.(4.1.2018)

Takovéhle filmy už se moc netočí. Syrové, s přímým tahem na branku takového kalibru, že o tom budete ještě před spaním přemýšlet. Redford je pan herec.(18.12.2018)

Chytí a nepustí. Redford jako titulní hrdina nemá chybu a snad všechny očividně filmové hlášky jsem mu věřil. Po shlídnutí si stále myslím, že politika a hlavně politikaření jsou špína a že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.(18.12.2008)

Nikdy bych nevěřil, že při záběru na trestance vzdávající hold odcházejícímu řediteli budu mít taky silné pocity. Výborný film, kterému věřím snad úplně všechno a Redford v hlavní roli byla vynikající volba.(14.9.2009)

Krasne ukazana spina v americkom vazenskom systeme a ake polena sa hadzu ludom, ktori to chcu zmenit.(3.10.2010)

Je neuvěřitelné jak po více než 30ti letech je ten snímek stále aktuální. Všudepřítomná korupce a nevůle na tom cokoliv změnit. Redfordův nejlepší snímek a s Vykoupením z věznice Shawshank nejlepší dva filmy z vězeňského prostředí a Morgan Freeman byl u obou klenotů :-D .(6.10.2011)

.... .... vyborny .... .... !!! Vice netreba dodavat!(16.9.2012)

75%(29.1.2013)

Určitě první významnější film pro tehdy 43letého Morgana Freemana, i když tu má jen takový štěk. 70%(23.9.2014)

Robert mel lepší.(5.3.2015)

Tak tento film jsem viděl neplánovaně v TV. Nic jsem o něm nevěděl a nestačil se divit. Syrový, bez příkras natočený snímek o vězeňském prostředí trochu jinak. Redford, nově nastupující ředitel se snaží přes odpor zkorumpovaného systému a některých vězňů zlidštit hnusnou věznici. Chce toho docílit bez kompromisů a kličkování. Věří své cestě a jde po ní s neuvěřitelnou rozhodností.(27.4.2016)

Jeden z veľmi vydarených kúskov RR. 40 ročný blondín s chlapčenským vzhľadom nastúpil do zvrátenej väznice, aby do nej vrátil ľudskosť. Brubaker má so mnou niečo spoločné a kto má pozná presne vie čo. Možno preto je mi hlavná postava sympatická. Spôsob práce, vzdor voči nezmyselným autoritám, nerovný boj proti systému, no pritom zmysel pre poriadok, povinnosť, pravidlá. Film veľmi odvážne (na tú dobu) opisuje nedokonalý väzenský systém. Pomerne priamočiaro popisuje násilie, kupčenie, zneužívanie moci a všetky tie svinstvá, ktoré si ľudstvo so sebou nesie od nepamäti. Napriek všetkému zlému čo divák uvidí, ho po celý film sprevádza pocit, že všetko bude dobré. Že všetko to čo sa deje, vďaka odhodlaniu spravodlivého jednotlivca uvidí niekto, kto to zmení. Že každý jeden z nás niečo môže zmeniť, len sa netreba posrať. Napriek ťažkej téme, nesie film so sebou nevídanú pozitívnu vlnu a to ho robí v zásade jedinečným. Ja som veľmi spokojný a pre mňa patrí do top trojky filmov Roberta Redforda.(16.2.2019)

Henry Brubaker se v klíčovém momentu filmu ocitl na křižovatce: A/ Mohl udělat kompromis se zkaženým, klientelismem a korupcí prolezlým systémem - sice by pak nemohl usvědčit ze zločinů největší zloduchy ve věznici, zároveň by se ale Brubaker udržel na své pozici šéfa káznice, takže by ji mohl měnit k dobrému postupně. Jenže on se rozhodl pro variantu B/ - žádné morální kompromisy s prospěchářskými, i když mocnými parazity; tato varianta zaručovala, že Brubaker odhalí největší sviňárny v jemu svěřené instituci, ovšem zároveň to byl obrovský risk. V této rozhodující CHvíli divák Brubakerovi fandí - jde přece o vraždy, o životy lidí - jaképak tedy kompromisy? V závěru filmu se ovšem ukazuje, že Brubaker tímto odvážným přístupem prakticky ničeho nedosáhl - zemřel jeden lump, jeden dobrák, Brubaker byl odvolán a věznice se pod vedením svého nového bosse vrátí nejspíše do starých, žalostných kolejí... Takže tady máme model: hrdinství, jež má negativní důsledky. To mi připomíná situaci, v jaké bylo Československo poté, co byla podepsána Mnichovská dohoda: Měla se naše armáda nekompromisně postavit nacistům, vše riskovat pro dobrou věc? Čechoslováci tak neučinili - radši "zbaběle" kapitulovali a sklonili se před Němci. Kdybychom žili v té době, nejspíš bychom se cítili strašně. S odstupem ovšem toto "slabošství" můžeme hodnitit pozitivně - protože jsme pustili Hitlera do Česka bez odporu, zůstala ušetřena Praha (jež by jinak byla vybombardována - jak Führer vyhrožoval) i mnoho životů. Tedy zde je model protikladný k Brubakerovi: slabošství, kompromisy se zlem - a pozitivní důsledky. Zkrátka: Ačkoli se Henry Brubaker domnívá, že je jen dobro, a zlo - a "žádná střední cesta", realita bohužel není černobílá.(6.7.2008)

Po letech se znovu dívám na ten film a baví mě i když vím jak to dopadne.(14.9.2009)

Na to jak je film starý má pořád co říct a stále je aktuální. Herecký koncert, silný zážitek.(14.11.2009)

Redford je v životní formě. Nezaslouží si to možná plno, ale kdo by si to npamatoval. Vězenské drama jak má být. Je to výborný, ale kolegu nepřekonal. Frajer Luke je Frajer Luke.(10.6.2010)

Možná mě film zastihl ve špatném rozpoložení, nicméně si nemůžu vzpomenout, kdy jsem se v poslední době u filmu tolik nudil. A může za to především absence napětí, jakékoli atmosféry, nevýrazná hudba či sterilní režie. Tyto zápory nevyváží ani můj oblíbenec Robert Redford. Hluboké zklamání, slabé 3*, protože si jsem jist, že už zítra si nebudu moci na nic z tohohle filmu vzpomenout.(22.7.2010)

Z ostupem času by mne zajímalo jak to funguje nyní v amerických věznicích.Jeden s nejlepšich filmů z tohoto prostředí a herecký koncert R.Redforda.(3.10.2010)

Viděl jsem to až v roce 2012, ještě k tomu v televizi, takže samá reklama. Dávali to pozdě, hajzlové, byl jsem už ospalej jak malej harant, ale stejně to nešlo nedokoukat. Výborný drama, fakt dobrý.(12.9.2012)

Přec starší než já, stále dobře zahrané a natočené. Film mě potěšil, čekal jsem rozvážnost, ale ne takovou kvalitu.(15.4.2013)

Robert ve formě a potlesk na závěr u plotu až se ježily chlupy . jojo . Solidní film .(1.8.2013)

Nový ředitel věznice, zásadový idealista, který chce z polorozpadlého, zavšiveného a korupcí prorostlého ústavu udělat fungující, spravedlivou a čistou instituci, za kterou by se nikdo neměl stydět. Už pro svůj nástup a poslední dny před oficiálním jmenováním si vybral dosti netradiční způsob uvedení se, tedy pobyt ve věznici na vlastní kůži. Redford v hlavní roli klasicky válí a z dalších herců zaujme možná i malinká role pro v té době neznámého Morgana Freemana. Navíc mě docela mile potěšil i závěr.(12.7.2014)

Poctiva filmarina, nekdy lehce naivni, ale stale nadprumer.(20.10.2014)

Snad poprvé jsem viděl v originál znění. I když dabing té doby byl vynikající, musím uznat, že eng znění pro mě posunulo film do první třídy.(4.9.2016)

Výborně natočený snímek, který zapadá i do dnešní doby. Nezapomenutelná role Roberta Redforda.(23.7.2009)

Redford v roli přímo koncertuje, bohužel námět a scénář jako takový mně osobně přišel až příliš "nereálný" a ten konec:)). Jinak Morgan Freeman v malinké epizodní roličce, ale i tady dokazuje, co v sobě má za pana herce (8/10).(14.9.2009)

Dokonalé drama podpořené (jak jinak) výborným hereckýcm výkonem Roberta Redforda. Perfektní scénář a režie dodávají na dramtičnosti snímku až tak, že napětí je cítit celý film. Boj se systémem je vždycky ten nejtěžší.(1.10.2010)

Veliké ideály,které se nenosily jak tehdy,tak dnes.Jsem moc rád za tento snímek(19.12.2010)

Ukázka,jak to chodí doopravdy v americkém vězení.Když to chce někdo změnit,tak je nepohodlný.Na tento film je možné se podívat více krát a ne jenom jednou.(22.3.2011)

Jeden s těch lepších starších vězenských filmů,ale poněkud nevšedním scénářem.Robertu Redfordovi role sedí naprosto dobře místy je to ovšem také moc přelidštěné.Takže bych to stou lidskostí hlavně ve vězení amerického kalibru nepřeháněl..Na svou dobu však velice dobré vězenské filmové tango!(14.6.2012)

Film o tom, jak těžko může jedinec sám bojovat proti zaběhlému korupčnímu systému. Dobře a myslím i výtižně podáno. Určitě se nevztahuje jen na vězeňství.(21.6.2012)

Může se zdát, že se Robert Redford snaží bránit vězně, kteří jsou chvilkama vyobrazení, jako chudinky, co sedí bezdůvodně, ale jde o změnu systému A tento film o boji s větrnými mlýny se povedl. I když běží v TV tak šestkrát ročně, vždy se k němu rád vrátím.(13.7.2013)

Jeden z nejlepších filmů z vězeňského prostředí. Výborný Robert Redford a jeho boj s větrnými mlýny.(5.9.2013)

Výtečný film, který byl tak realistický, že bylo jasné, že nemůže skončit happy endem. Skvělý R. Redford v roli zásadového muže, který se postavil proti systému - systému byrokracie, klientelismu, zkorumpovatnosti. Skvělý filmový zážitek.(31.1.2014)

• dmatejek777

Zklamání(10.8.2014)

Tak jsem to dnes po 30 letech viděl v tv a musím prostě napsat svůj komentář.Ve své době nadčasově velmi odvážně natočené dílo,nejen v autentičnosti exteriérů,ale hlavně poukazující svým natočeným surovým neotřelým podáním,opravdový problém amerického zkorumpovaného vězeňství v té době.Jako vždy bezchybný Redford mě zaujal svou osobitostí v poslední scéně,kdy odjíždí z věznice,v očích opravdové slzy a vyrovnaný se svoji prohrou se zkorumpovanými politiky......(18.9.2014)

Tento snímek jsem viděl několikrát, výborné drama z vězeňského prostředí. Pokaždé držím Brubakerovi pěsti, aby uspěl a zlepšil ten zkorumpovaný systém ve vězení i mezi politiky. Postupem času však, jak stárnu, tak mi začíná vadit ten idealistický a naivní přístup Brubakera, který chce vše změnit najednou o 100%. Pokud nastoupím do nefungující organizace jako ředitel, změny musím prosazovat postupně a s rozvahou a myslet strategicky. Takto nepomohl ani vězňům a ani sobě, ve svém kádrovém materiálu měl jistě pěkný škraloup, že o podobné místo již v životě nezavadil. A to měl veliké štěstí, že vůbec neskončil také v dřevěné bedně na pozemku B5.(19.1.2016)

Newmana mám radši než Redforda, ale Brubaker u mě nad Lukem těsně vítězí. Pohled nikoliv očima vězně, ale ředitele je originální, Brubaker je navíc idealista, který si jde bez kompromisů za svým, což je mně osobně strašně sympatické. Snímek bez příkras, který nekazí ani tradiční americký potlesk na konci, který je tentokrát jiný. Henry Brubaker je nadčasový hrdina, které tenhle svět potřebuje. Film, jenž vtáhne a nepustí. Proto pro mě pět hvězd.(12.2.2016)

Květák a pivko...aneb proti gustu Roberte :) Ale jo, měls pravdu.(12.3.2017)

75%(16.2.2018)

75% | 7/10(22.1.2019)

Skorumpované zneužívanie politických funkcií na pozadí vezenia, ktoré netreba platiť lebo sa platí samo a ešte aj zarába alebo aspoň dodáva otrokov, ktorých je ľahké sa beztrestne zbaviť ak doslúžia. Brubaker to chce zmeniť, ale ani tí čo ho tam dostali nie sú ochotný preskočiť cez svoje tiene a chcú sa uspokojiť s odrobinkami, ktoré im podhadzujú. Vysporiadať sa s ľudskou chamtivosťou je ešte stále prehraný boj. Podla autobiografickej knihy Toma Murtona Accomplices to the Crime: The Arkansas Prison Scandal z roku 1969 zobraujúca podrobný popis Murtonovho odhalenia väzenského škandálu v roku 1967.(25.2.2019)

Paradni. Životní role R.R!(24.7.2019)

Mrazivé drama založené na pravdivém příběhu. Robert Redford podává strhující výkon v nejlepším vězeňském filmu, který jsem kdy viděl.(7.9.2019)

Jeden z oblibenych filmu meho otce. Jak by svet byl lepsi, kdyby mel kazdy podnik takoveho manazera nebo jeste lepe, kdyby se takto chovali vsichni. Dnes je to samej diletant a korupcnik. Ale dobre jim tak ✌💗😎(3.11.2019)

Vězeňské drama v krystalicky čisté podobě. A Robert Redford v roli nesmiřitelného ředtitele věznice. Ano - jsou filmy na které se nezapomíná.(20.5.2002)

• BigBen87CZ

Tak Vám nevím ... ještě jsem se nerozhodl, jaké hodnocení bych měl dát. Rozthodně ve mě film nezanechal takové nadšení jako stejnožánrový Shawshank ... kupodivu ale v mých očích předčil údajně legendárního Frajera Luka. I tak si myslím, že tomu něco malinko schází ... jelikož jsem ale film viděl v hodně pozdním večeru a v dabingu (z komunistické éry ... to se jim hodilo do krámu, film o nezměrné korupci v imperialistických USA), takže s konečným resultem počkám, až budu mít klid, prozatím bych ale udělil tři hvězdičky ...(14.9.2009)

Ano, za socialismu to mohla ČST vydávat za angažovaný protikapitalistický film. Ale je to skvělá sociální sonda do problematického prostředí, velmi věrohodná. A minimálně jedna z těch hvězdiček patří jen a jen Robertovi. On je prostě autentický, on JE všemi svými angažovanými postavami, on je nemusí hrát!(29.9.2010)

Brubaker, Robert Redford, je veskrze sympatický 100% klaďas, něco jako Mirek Dušín. Jeho silnou, nebo chcete-li slabou vlastností je, že je velkej paličák... Film má silný příběh a RR je velmi přesvědčivý, dvě hoďky utečou jak voda a film naštěstí končí, tak jak končí. Ale je to svého druhu budovatelský film a ta úporná snaha měnit svět k lepšímu mi trochu kazila dojem. Že by stigma?(3.11.2010)

"Hej Brubakere, chci vám něco říct. Měl jste pravdu."(9.12.2010)

Nezapomenutelná role Roberta Redforda v nezapomenutelném snímku.. Problem korupce v amerických věznicích a nepochopitelné pakty jejich oveček se snaží rozbít idealista Redford opravdu jedinečným způsobem..(19.5.2011)

Velmi povedené drama z prostředí americké věznice. Na filmu se mi líbí nepřehlednutelný politický podtext a snaha zkritizovat týrání vězňů, úplatkařství a špinavé kšeftů mezi nejvyššími představiteli státní správy. Děj je rozhodně velmi poutavý a místy docela i napínavý. Brubaker v podání výborné Roberta Redforda na mě zapůsobil jako velice schopný muž činu.(28.5.2011)

Stroze bezprostřední děj odkrývající prohnilost trestně-institučních mechanismů a osob, které se na nich vezou. Protagonisté jsou vcelku jasně rozdělení na "hodné" (sympatické) a "zlé" (nesympatické), ale film nesklouzává k povrchní podívané. Mohou za to propracované vězeňské reálie, syrové vypravěčství, ale i pestrost a charakterová odlišnost postav - vzdor jejich zdánlivě škatulkovitému rozdělení, Nejde totiž jen o to, kdo je dobrý a kdo zlý, ale také o to, jakými prostředky se dá proti zlu bojovat a zda nakonec ten hodný nepůsobí více zla než ledaskdo zlý. Zásadovému Brubakerovi patří sympatie diváka a poslední minuty potvrzují jeho morální převahu, ale oprávněnost rozhodnutí, která učinil, zůstává díky ambivalentnímu závěru otevřená.(21.4.2012)

Jedinečná drsná dráma z väznice, ktorá bolo inšpiráciou pre mnohé neskoršie snímky. Komunisti ju ešte sa za socializmu pustili do kín, aby sme spoznali amorálnosť západného systému a tešili sa zo života vo nežnom východnom tábore. Redfordovi som mal chuť v tme kinosály zatlieskať aj ja, ale ktovie, či by ma za to v tej dobe niekto neudal...(10.5.2012)

Výborný snímek s realistickým vyprávěním.(12.9.2012)

Není to jen snímek o poměrech v amerických věznicích a není ani tím, s čím zde bývá často srovnáván, s Vykoupením z věznice Shawshank. Shawshank je movie, Brubaker je film. Jistě, občas trochu zdlouhavý, ale přesto se za filmem něco skrývá. Otázky, zda má smysl bojovat proti systému, zda to vše nakonec není jen marnost? Jak trpký je potlesk vězňů a má snad vůbec nějakou hodnotu? Jak dosáhnout cíle? Přímou cestou, která, jak vidět, je neúspěšná a nebo kompromisy? Nefunguje to takhle všude? Kolik příkladů jsme schopni nalézt, které, sice v jiné situaci, ale popisují totéž?(14.7.2013)

opět film, na který je pět hvězdiček málo, samozřejmě velký vliv Roberta Redforda, který sám o sobě dává každému filmu vynikající úroveň(15.7.2013)

Tenhle film vyjebává s Shawshankem. Bacha na to, má to i děj i myšlenku, ale penetrace žádná, takže oko i orgán intelektuálův zůstanou jistě suché jako žlázy našich praprababiček.(26.8.2013)

Skvelý film... Iste nieje to žiadna "pecka" a o to lepšie. Proste príjemný film o nepríjemnej téme.(11.8.2014)

Tento film som videl v kine keď sa dostal k nám a to som mal 19 rokov. Nikdy na tento príbeh z väznice nezabudnem a ten potlesk na konci filmu rezonuje vo mne vždy, keď si na film spomeniem. A spomenul som si neraz v rôznych životných situáciách. Robert Redford je jedna z legiend amerického filmu.(20.2.2016)

Mám pocit, že film skončil skôr, ako sa dostal k pointe a niečomu naozaj prevratnému. Od úvodného nástupu cez "odtajnenie" sa presúvame povedzme do strednej pasáže, ktorá sa prekvapivo tiahne až do posledných sekúnd. Áno, sú nám sprostredkované bežné problémy fungovania väzenského zariadenia, a takisto problémy systému, no nakoniec Brubaker vo mne nezanecháva dostatočne silný dojem niečoho špeciálneho, za čo hlavne môže nesúrodý záver bez skutočnej gradácie.(8.6.2017)

Film má u mne 3,5*. Je hodně dobrý, ale musím rozlišovat. Frajer Luke u mne dostal poctivé 4*. Jsou filmy, které miluji a pouštím pokolikáté už, těm dávám 4-5*. To zaokrouhlování hodnocení z půl hvězdy je vždy těžké. Takže tak.(18.1.2019)