Adaptace prvního románu autora knižních bestsellerů Johna Grishama, jejíž režií byl pověřen Joel Schumacher. Afroameričan Carl Lee zastřelí v soudní budově dva muže, uvězněné za znásilnění a těžké poranění jeho desetileté dcerky. Sám nakonec stane před bělošskou porotou, která má rozhodnout o jeho vině. Vybere si jako obhájce začínajícího bílého advokáta, který po jistém váhání přijme pomoc emancipované studentky práv. Z případu se stane politická záležitost, která aktivizuje i členy Ku-klux-klanu. V poklidném městečku zavládne napětí a bílí rasisté začínají řádit. Jake a jeho blízcí se ocitají v nebezpečí. Výsledek procesu je ovšem po obhájcově emotivní závěrečné řeči jasný. Osvobozující výrok poroty však vzbuzuje pochybnosti o tom, zda jedinec opravdu může brát právo do svých rukou... (Cinemax)

Pantata

Tomu říkám herecké obsazení... Pozor, Matthew v průběhu tohoto soudního dramatu mj. ZNEŠKODNÍ BOMBU či zachrání policistu od jisté smrti z davu rozběsněného Ku klux klanu! Kromě těchto vtipných scének a tuny zbytečných řečí je to ale velmi koukatelné, a to platí dvojnásob při pohledu na Sandru Bullock, tehdy v top formě :) ()

Torgal

McConaugheyho záverečná reč je síce emotívna, ale prosím vás, ten záver fakt nemôže nikto myslieť vážne, veď rozsudok poroty je úplne na hlavu. Keby všade takto fungoval právny systém tak to môžeme ako ľudstvo rovno zabaliť. Inak ale tradične poctivá právnická dráma berúca si na paškál hlavne tému rasovej nevyrovnanosti v Amerike. Spracovaním ide častokrát až za hranice tolerovateľnosti (osobne si myslím, že súdy by sa ešte museli veľmi obracať po tom, čo si obe strany navzájom porobili), ale jej odkaz je chvályhodný. Kvôli záveru z ríše rozprávok zaokrúhľujem smerom nadol. 7/10 ()

frbulka

Velmi silný a zároveň velmi krutý snímek. Nejen o ublížení nevinnému a čistému dítěti, ale i o tématu pomsty a rasové nenávisti. Konec byl možná lehce patetický, ale proč ne, copak tohle by neobměkčilo srdce i kamenné soše? Matthewa McConaughey jsem měla zafixovaného ne jako moc dobrého herce, ale tímhle snímkem mě přesvědčil o opaku. Jsem ráda, že jsem překonala počáteční nechuť z délky filmu (která však velmi brzy zmizela) a snímek jsem mohla poznat. ()

iCube

Hlavně Matthew tady poprvé ukázal co v něm dřímá. Ta jeho závěrečná řeč to povznesla o level (hvězdu) výš. Podobně jako u True Detective. ()

Hpatrik

Černobílé postavy plné předsudků, děj předvídatelný až běda, scénář prorostlý stupidními hollywoodskými klišé své doby a při poslechu jeho dialogů se mi otvírala kudla v kapse. Na pozadí se dějí zásadní věci typu, vraždy, vyhrožování a únosy KKK, a v soudní síni se všichni usmívají a honí si svá ega jako by se nic nedělo. McConaughey se kření v každé druhé scéně, shoří mu barák - on se tomu směje.. Je to prázdný, falešný, hloupý, naivní a hlavně úplně bez emocí. A nemyslím si že je to vina českého dabingu. ()

Dm1tr1j

Extrémne natiahnuté. tento film mal mať tak maximálne 70 minút. Sú dlhé pasáže filmu, ktoré nič nevyprávajú ani nebudújú postavy. Hudobný podklad v akčných scénach pôsobí ako country gospel čo je proste nesprávna voľba na také scény. Réžia sa dopustila viacerých podobných chýb. Bullocková ako vždy uplne vedľa....A náhodou som to videl aj s českým dabingom, no to je katastrofa sama o sebe. ()

geek.ondra

Schumacherovu zlatou thrillerovou éru uznávám ale tohle mne nevzalo. Průměrný thriller který nad vodou drží skvělý herci. 5/10 ()

PEZ

Tak som si po 20 rokoch znova pozrel túto klasiku a je to stále super film. Joel Schumacher to umne natočil. Napriek enormnej dĺžke ten film vôbec nenudí. Dopomáhaju mu skvelí herci a že sa tu stretla ozaj plejáda prvotriedných hviezd - ostatne, až 6 z nich získalo už Oscara. Výborná súdna dráma, s kontroverznou témou - kedy je alebo nie je vražda oprávnena. Radosť pozerať. ()

Razzor_82

"Právo má být barvoslepé." Když vezme táta znásilněné dcery zákon do vlastních rukou. Justiční drama s těžkou rasistickou tématikou. Silně nenávistný střet afroameričanů a Ku-Klux-Klanu. Výborné herecké obsazení. Snímek se snaží být pro své názory nestranný.  8/10 ()

Stíba

Špičkové a skvěle zrežírované soudní drama a za mě jasně nejlepší věc co Joel Schumacher natočil. Prolínání obou linií příběhu (soudní a řekněme akční část) a jejich vzájemné doplňování je řemeslně přesné, atmosféra je silná ale oceňuji že nepřehnaně emoční, spíše tak právnicky přesná, dialogy v čele se závěrečnou řečí výborné a až brutálně široké hvězdné a skvěle rozvržené obsazení je už jen pomyslnou třešničkou na dortu. Určitě jedno z nejlepších právnicko-soudních dramat. ()

FeriusParfax

Dramata z devadesátek mě většinou dost baví a je předem zaručen úspěch. Obzvlášť u takového skvostného hereckého obsazení. Tohle bylo ale dost zklamání. Vůbec se mi nelíbilo černochovo nevděčné chování. Je to samozřejmě už 100x omílané téma. Sever x Jih, Černí x Bílí, Spravedlnost x Soud. Samozřejmě že měl černoušek ty dva nechuťáky sprovodit ze světa. Osobně bych to neudělala před kupou svědků a tak milosrdně. Pomstu bych si jak se patří vychutnala. Závěrečná řeč byla hezká, ale hrála děsně na city a to mi vadilo. Celé to bylo takové na sílu.  KKK mě tady dost štval. Byly to jen dutý hlavy. Vůbec jsem nebyla na vlně povedeného dramatu, ale spíš nepovedené moralizace. Tohle ošoupané téma asi nechám chvíli spát. ()

Lukasfox

jeden z nejlepších trilleru co jsem kdy videl, výborne vystihuje rasovou problematuku... stimto filme do puntiku souhlasim..a za Samem bych stal taky... A nemluvim o zaverečné řeci, která musi dojmout každeho... při slovech ...is white vás zamrazí a nejvic dojme... určite jeden ze Schumacherových nej filmu... ()

arkie

Klasická súdna dráma. Jedna vec ale filmu podla mna hodne strháva body a tou je práve tá samozvaná spravodlivosť, ktorá je tu akosi samozrejme ospravedlňovaná. Nie je to brané ako kontroverzná téma, o ktorej by sa dalo diskutovat, ale ako logické vyústenie, čo mne osobne pripadá odporné. Keď to beriete ako plytký thriller, tak sa to dá. ()

Lumberjack

Kdyby to bylo natočeno opačně (že černoši znásilní bělošku - což je v USA mnohem častější), tak by tento film nebyl tak vyzdvyhován... Super komentář: darwin ()

zberatel

V tomto zanri je Schumacher doma, skutocny pribeh natoceny putavo bez nejakych hluchych miest a z hviezdym obsadenim z obdobia ked este amerika bola rozdelena na "bielych" a "ciernych". ()

tom912

Filmy ze soudního prostředí to mají vždycky těžké co se týče udržet diváka v klidu sedět a nepodívat se na hodinky. Tady ovšem je navoděna tak dobrá atmosféra hned od začátku, že ho mlčky budete hltat až do konečného projevu Matthewa, který si mimochodem zasloužil oscara. Opravdu spokojenost. 80%. ()

Henry Morgan

Úplně na začátku byla jakási odporná zrůdnost, kterou si divák stěží představil, pak krevní msta a soud. Zatím celkem normálka, ne? Ale když přidáte znásilnění 10-ti leté černošky, rasové nepokoje v americe, znovuustanovení vedení kukluxklanu, násilné a vražedné zastrašování právníků a v samém vrcholu barvité líčení činu v závěrečné řeči, který si ani divák pořádně nepředstavil, díky střihové kameře na začátku, tak působí přímo fantasticky, děsivě a s patřičnou gradací, kvůli které musíte vydržet do konce. Nebudu řešit výkony herců, i když mě teda velmi zaujal Kiefer Sutherland, jako velitel party KKK, ale řeknu jen to, že mě dost věcí překvapilo. Vlastně asi hlavně kvalita scénáře a děje. Fakt povedené. A musím říct, že mě zaujal nápad přivázat Sandru Bullock nahou ke stromu, aby jí spálilo slunce a sežrala zvěř. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Matthew McConaughey se vrací k velké roli

Matthew McConaughey se vrací k velké roli

19.03.2021

Další důkaz, že dnes už je ve světě filmů a seriálů možné všechno, je oznámení streamovací služby HBO Max, že se krimi drama Čas zabíjet od režiséra Joela Schumachera z roku 1996 dočká seriálového… (více)