Adaptace prvního románu autora knižních bestsellerů Johna Grishama, jejíž režií byl pověřen Joel Schumacher. Afroameričan Carl Lee zastřelí v soudní budově dva muže, uvězněné za znásilnění a těžké poranění jeho desetileté dcerky. Sám nakonec stane před bělošskou porotou, která má rozhodnout o jeho vině. Vybere si jako obhájce začínajícího bílého advokáta, který po jistém váhání přijme pomoc emancipované studentky práv. Z případu se stane politická záležitost, která aktivizuje i členy Ku-klux-klanu. V poklidném městečku zavládne napětí a bílí rasisté začínají řádit. Jake a jeho blízcí se ocitají v nebezpečí. Výsledek procesu je ovšem po obhájcově emotivní závěrečné řeči jasný. Osvobozující výrok poroty však vzbuzuje pochybnosti o tom, zda jedinec opravdu může brát právo do svých rukou... (Cinemax)

TheSpearCZ

Jsem velice rád, že jsem svůj dlouhodobý rest konečně dohnal, protože tohle soudní drama si zaslouží díky svému strhujícímu úvodu, síle v tématu a velkým hereckým jménům pozornost naprosto každého. Závěrečný monolog McConaugheyho beru za jednu z nejsilnějších scén vůbec. Čisté 4* ()

Lyžař

Tak a teď jsem se zastyděl. Jak se mně mohlo stát, že jsem takovýhle velkofilm nikdy neviděl? Až na začátek se veskrze vše odehrává v soudní síni a blízkém okolí. Ale ani tohle mě neodpoutalo. Herecké obsazení je skvostné a hlavně..nikdy bych nevěřil, že konec může být takový, jaký nakonec byl. A ač je to tak trochu předvídatelné, jsem rád, že tvůrci na konec zařadili scénu se zahradou. Jen snad mohla být ještě o dost delší. Zrovna, když člověku začnou téct slzy a polévat ho horko a zase zima, naskočí titulky. Trochu škoda. Ale pomlouvat nebudu. Lepší závěr bych nevymyslel. Režie: ****; Scénář: s velkým přehledem *****; Hudba: ***; Herci: ***** (je to tady velká přehlídka skvostných jmen a všichni hrají jak o život). Hlavně S. L. Jackson a má oblíbená Sandra B. jsou úžasní. ()

crha

Po slibném začátku jsem se dostal do fáze, kdy mě štvali snad úplně všechny postavy, včetně Spaceyho. Sice neznám americké zákony, ale pokud někdo naběhne s kvérem k soudu a zastřelí dva lidi + ustřelí nohu fízlovi, tak je přece jedno jestli to je běloch, negr nebo eskymák, ale asi není nevinnej. Tady se ještě ohání stylem "Néé more to je rasizmus!!! ". Motiv "vraha" je samozřejmě sympatický, ale pak radši natočím thriller o krvavé pomstě a ne drama o rasismu se soudní tématikou. Také jsem nechápal, jak se řeší pouze 3 možné tresty a sice doživotí v případě přiznání, trest smrti nebo zproštění viny. Být to na mě, tak ho zavřu na 20 ročků mezi bratry, všichni by byli spokojení a nemuseli se tam ještě crcat s nějákým Ku-Klux-Klanem. Není to špatné, ale těch výhrad by bylo tolik, že víc než 60% nedám. ()

strikeman

Přestože americké příběhy o "hodných utlačovaných černoších" a "zlých bílých rasistech" beru vždy s rezervou, tento příběh, navíc velmi napínavý příběh, mne dokázal tak nějak dojmout a hlavnímu obžalovanému jsem držel palce, i když jsem si uvědomoval, že jeho úplné osvobození také není zcela v pořádku. Jinak tady máme hezkou nadílku známých herců, jaká se hned tak nevidí, a všichni šlapou jako hodinky. Matthew McConaughey vypadá na začátku jako takovej libovej frajírek, ale v závislosti na událostech, které těžce dopadají na jeho blízké, je na něm vidět osobnostní rozvoj vrcholící v závěrečné řeči (mimochodem nedávno si roli právníka úspěšně zopáknul v ceněném snímku "Obhájce" - 2011). Joel Schumacher je režisér, který dokáže pohnojit komiksovou sérii, ale i natočit výborné drama, a toto je myslím ten druhý případ. 80% Spoiler: Pátou hvězdu ubírám za svědectví policisty, jenž přišel o nohu - tady, si myslím, rejža už trošku ujel... ()

Hapretor

Ničím výjimečné, ale poutavé soudní drama o tragické události v tragické společnosti. Spíš než děj filmu tady pořeším ideu. - dobře, že ho osvobodili. Ty dvě prasata si nezasloužili žít. Trest smrti bych rozhodně nerušil. (Bullocková v roli naivní ale schopné právničky). Z přítomných herců mám nejradši Spaceyho - jeho role správně slizká - zahrána s grácií. McConahoho mě tady nezajímal. - Šílené čeho jsou lidé schopní. - Jeden ze snímků (zprávy TV Nova nevýjimaje), kvůli kterému se občas stydím, že jsem člověk. ()

burton

Luxusní právnický thriller. Když se dnes díváte na McConaugheyho, vidíte chlápka, prvotřídního herce, který na sobě pracuje a doslova bere jednu vyšší metu za druhou. Ale tenkrát to byl neznámý pěkný blond týpek. Výborný Matthewe, výborný. Závěrečný obhájcův projev mi způsobil mrazení. Skvělé herecké obsazení a výborná režie. Zatímco Batmani se mi pod taktovkou Joela moc nelíbili, tohle se mi líbilo moc. ()

helloween93

Nechápu, jak mohl Schumacher natočit takhle kvalitní soudní thriller a rok na to zoufalství jménem "Batman a Robin". Zpátky k "Time to Kill", má to chytlavou záplatku, skvělé obsazení a i přes delší stopáž to nenudí. Předlohu od Grishama jsem nečetl, ale celkem silný rasový podtón, který z filmu vyzařuje. 4* ()

MickeyStuma

Po fenomenálním snímku ´Hořící Mississippi´ zabývající se rasovými předsudky, názorovými postoji a protestů, tu máme další snímek z této problematiky zohledňující i morální hodnoty a především touhu po spravedlnosti. Silný soudní příběh o brutálním znásilnění afroamerického desetiletého děvčátka dvěma bílými silně opilými muži a kruté smrtící pomstě jejího otce se zbraní v rukou vede k zamyšlení o vině a nevině a právu na trest bez rozdílu rasy. Příběh neopomíjí naprosto žádné aspekty s tím související. Protesty afroameričanů, probuzení Ku-Klux-Klanu a jejich násilných činů a zastrašování, politickosprávní i osobní názorové postoje. Rasový problém přetrvávající po staletí a případ kde jde především o malou nevinnou holku, poukazuje na stále neřešitelnou problematiku všedních dnů. Silně emoční závěrečná řeč obhájce na konci soudního přelíčení nenechá snad nikoho rozumného klidným. Snímek je zcela nestranný a sleduje hlavně kvůli vyváženosti obě strany a jejich názory na danou věc. Je až s podivem, že tohle natočil mezi svými podivnými Batmany Joel Schumacher. Klobouk dolů. ()

GOREGASM

Vážné téma, které se Schumacher snaží zachytit sugestivně na všech frontách a v konečném důsledku jde asi o jeho tematicky nejnáročnější film a možná taky nejlépe obsazený. McConaugheyho mlaďoch má dobrý vývoj a Matty ho zvládl s hlavou vztyčenou, Kev Špajsy je slizkej už z plakátu a Sam Džeksn stojí na dosah pomyslné šibenice s obdivuhodnou hrdostí. A abych nezapomněl, Sandra Bullock je hladovější než celý KKK (Kiefer byl vždycky svině ;-). Herecky fakt žůžo, přesto na top kusy z oblasti velkých potažmo citlivých kauz to nemá nejenom kvůli přeslazenému happy endu (Joeli tohle chtělo sakra větší katarzi), ale i pro typicky hollywoodskou simplifikaci, kterou prostě udělat musíte, pokud chcete, aby na to lidi šli do kina. 80% ()

FeriusParfax

Dramata z devadesátek mě většinou dost baví a je předem zaručen úspěch. Obzvlášť u takového skvostného hereckého obsazení. Tohle bylo ale dost zklamání. Vůbec se mi nelíbilo černochovo nevděčné chování. Je to samozřejmě už 100x omílané téma. Sever x Jih, Černí x Bílí, Spravedlnost x Soud. Samozřejmě že měl černoušek ty dva nechuťáky sprovodit ze světa. Osobně bych to neudělala před kupou svědků a tak milosrdně. Pomstu bych si jak se patří vychutnala. Závěrečná řeč byla hezká, ale hrála děsně na city a to mi vadilo. Celé to bylo takové na sílu.  KKK mě tady dost štval. Byly to jen dutý hlavy. Vůbec jsem nebyla na vlně povedeného dramatu, ale spíš nepovedené moralizace. Tohle ošoupané téma asi nechám chvíli spát. ()

FFs

Bez ohledu na to, zda byl tento příběh reálný či nikoliv musím říct, že se na film dívalo velice dobře, režie byla kvalitní a stejně tak i scénář a herecké výkony. Předsudky jsou našim prokletím a pramení z nich mnohem více zla, než si hodláme připustit. Snímek reflektuje problém rasizmu, avšak nejen rasizmus byl tím, o co v tomto filmu šlo. ()

Biopler

Filmy zo súdnej siene mám stále rád, avšak tento sa nevymykal až na záver priemeru. Typický schumacherovský rukopis, absencia zaujímavejšej hudobnej stránky, zopár prijateľne hodnotených zvratov, suchý scenár... herci ponúkli čo vedeli, neviem si to predstaviť ináč zahraté, avšak nedostalo ma to na kolená. ()

Mukunda

Projev na konci byl dokonalý. Jinak se jedná o solidní film z prostředí soudní síně na pozadí rasových nepokojů, natočeno vcelku dobře, byl jsem spokojen :) ()

tranquill

Na úvod hodně syrové a i poté, co se děj přenesl k soudnímu jednání, měl film spád. Vynikající herecké výkony. Jiný pohled na americkou "demokracii" (viz průvody ku-klux-klanu) a vůbec, tento film bych povinně pouštěl všem příznivcům krajní pravice 3x denně! ()

Kingjiri

Jeden nudnej večer jsem potřeboval zabít čas a k tomu jsem si nemoh vybrat film s príznačnějšim názvem. Spolehlivě jsem zabil dvě a půl hodiny, ale nic mi to nedalo. Takovej výsledek jsem však očekával, protože filmy ze soudní síně nepatřej mezi moje oblíbený žánry. Chtěl jsem snímek vidět hlavně kvůli hereckýmu obsazení, který mě nakonec nezklamalo. Zklamal mě ale nudnej děj a patetická řeč na konci, dvě silnější hvězdy. ()

bubblebobble

Asi takto by som to zhrnul. Nemám rád keď ma nejaký film tlačí k názoru tak, že aj kakanie pri zápche je oproti tomu nič. Na druhej strane je to tak ultrasuper krutoprísne napínavé, že aj zápcha poľaví. ()

Rockerman

Skvěle herecky obsazené drama, které řeší velmi kontroverzní téma. Přiznávám, že jsem fandil výbornému Mc Conaugheymu, aby svůj proces vyhrál, ale nevím, jestli jsem fandil té správné straně. Velkou roli tu hraje rasový podtext, ale i tak nevím nevím. Takže zopakuji slova, které jsem tady napsal už v komentáři k českému filmu "Vendeta". Jako demokraticky smýšlející člověk nemohu souhlasit s činem ani s verdiktem soudní poroty, ale jako otec tří dcer to všechno zcela chápu, protože já bych na jeho místě asi nejednal jinak. Jen tak na okraj. Proč "Sranda" Bullock nehrála raději v takových filmech? ()

Whannell

Dvě a půl hodiny bez jediné nudné minuty. Schumacher zas jednou natočil thriller, navíc podle Grishama, a dopadlo to snad nejlíp, jak mohlo. Herecké výkony - MM, SLJ, KS, naprosto bezchybné. Hlavně na Mattovi je vidět, že vždycky uměl hrát. Jednu velkou výtku bych měl - SPOILER vážně nesnáším filmy, ve kterých celou dobu jde všechno do sraček a na poslední chvíli to zachrání nějakej řečník (i naproti tomu, že je tady ten proslov geniální) KONEC SPOILERU. Ale to je jedno, tohle mě fakt bavilo. 9/10. ()

Kubeska

Herecky a technicky je vše v pořádku, ale ten příběh je hloupý a naivní, až mě to urazilo. Souhlasím s uživatelkou rikitiki. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Matthew McConaughey se vrací k velké roli

Matthew McConaughey se vrací k velké roli

19.03.2021

Další důkaz, že dnes už je ve světě filmů a seriálů možné všechno, je oznámení streamovací služby HBO Max, že se krimi drama Čas zabíjet od režiséra Joela Schumachera z roku 1996 dočká seriálového… (více)