Julia Robertsová získala Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v tomto vzrušujícím, zábavném a nekonvenčním dramatu natočeném podle skutečných událostí. Erin Brockovichová (Robertsová) se ocitne ve svízelné situaci poté, co po automobilové nehodě, kterou nezavinila, prohraje spor o odškodné. Erin, která je bez peněz, bez práce i bez jakýchkoli vyhlídek, přiměje svého advokáta Eda Masryho (Albert Finney), jenž pro ni u soudu nedokázal vymoci slíbenou náhradu, aby ji zaměstnal ve své advokátní kanceláři. Tam náhodou narazí na případ znečišťování půdy a podzemních vod, které má zhoubné následky pro členy zdejší komunity. Svou neústupností a osobním zaujetím si Erin nakonec získá důvěru místních a pomůže Edovi vyhrát soudní spor s energetickou společností, která musí více než 600 poškozeným vyplatit nejvyšší odškodnění v dějinách Spojených států. (HBO Europe)

plechulka

Mám ráda filmy z justičního prostředí a tenhle díky Julii Roberts, která v něm má neobyčejný šarm a švih, patří k těm nadprůměrným. Navrch, tím, že jde o příběh podle skutečnosti, je to vlastně zase další varianta na Popelku v Juliině filmografii.... ()

Sfinkter

Erin je vybroušeným filmem natočeným na základě skutečných osudů. Julia svou roli zvládla na jedničku a zaslouženě si odnesla sošku Akademie. Poslední zhlédnutí 2/2024. ()

Mrkvič

Příběh a tělo Julie Robertsové tvoří nezapomenutelnou kombinaci. Od začátku si kráčí filmem s těma dlouhýma nohama na potpatcích a v nudnějších částech filmu prozáří scénu její výstřih. Já ji měl vždy rád a tak se mi i hezky kouká na to jak oblbuje chlapy. Naštěstí i scény s uječenou Julií jsou často zábavné a podtrhují kontrast jejích nových pracovních úspěchů s celým dosavadním životem. ()

lennyd

Erin Brockovich (Julia Robert) je trochu přidrzlá mladá dáma, dvakrát rozvedená a na krku má tři děti, v různém stádiu vývoje. To všechno jí brání najít si nějakou pořádnou práci, tak se jen tak potlouká od čerta k ďáblu, a hledá nějaký způsob obživy. Náhoda ji přivede do advokátní kanceláře Eda Masryho (Albert Finney), který ji po trošce nátlaku zaměstná jako pomocnou sílu. Ale s tím se Erin nespokojí, a brzy se na vlastní pěst pustí do jednoho případu - v oblasti poblíž chemické továrny až podezřele mnoho lidí trpí různými chorobami, a vedení chemičky jim až příliš ochotně platí za lékaře. Jakmile se Erin do něčeho pustí, hned tak nepřestane, a tak má brzy na stole největší případ v dějinách USA ... To, že je film natočen dle skutečných událostí mu dává jistou hloubku, nicméně ani to jej v mých očích o moc nad průměr nepozdvihlo. Sice pátrání (a hlavně objevy) Erin jsou mrazivé, nicméně ve chvíli, kdy se film změní v sadu právnických kliček začíná trochu (dost) nudit. Občas Sodenbergh diváka probere povedenou scénou (např. když dojde k prvnímu jednání Erin a kolegů s právníky s P.G a jako občerstvení jim nabídnou "kontaminovanou" vodu z oblasti chemičky), ale je jich pomálu. Julii Roberts moc nemusím, ale na druhou stranu musím uznat, že bez ní by film nebyl už vůbec ke koukání... ()

Jazzzz

No tak dejme tomu. Něco mezi romantikou (vytížená žena...) a JAGem (právnický spor) natažený až do skoro zbytečné délky a vyumělkovaný pokusem o umělečtější kameru a střih než býva v obyčejných romantických filmech. Hudba dosti slabá. Oskara bych nedával za tento film vůbec v žáídné kategorii. Ale špatný film to nebyl. Dokoukal jsem si ho i když by v intervalu po 20 vteřinách obraz začal lítat a po chvíli se zas uklidnil. Po 130 minutách je zvláštní, že mi z toho nezačalo hrabat. ()

anli

Životopisné drama,natočené podle skutečných událostí.Scénář je opravdu výborný,zachycuje každý detail a je patřičně zajímavý a napínavý.Steven Soderbergh režíruje s přehledem,nebojí se dramatických momentů i romantických či oddychových chvil.Je to příběh o tom,jak obrovská mašinérie,kterou tady zastupuje jedna obří společnost,může převálcovat kohokoliv a kdykoliv,neb v dnešním světě je vše hra právníků a peněz.Ale taky je to příběh o tom,že se tomu dá vzepřít a bojovat s tím.A tím nedovolit,aby se jakákoliv mamutí společnosti chovala,jak se jií zamane a jak se jí chce(protože o peníze jde až v první řadě,že?).Ve své podstatě je to jednoduchý příběh o náhodném objevení znečišťování spodních vod jedovatým chromem,který velmi negativně působí na místní populaci.A objeví to mladá sekretářka jedné advokátní kanceláře a rozhodne se jít za tím.Historicky je téma velmi zajímavé a film se snaží držet oné výpovědní hodnoty a také vyprávět příběh všech zúčastněných.A věru se mu to daří.Julia Roberts je opravdu skvělá(zasloužený Oscar) a je to dle mého jedna z jejich nejlepších rolí.Ale skvěle jí přihravají i další-Albert Finney,Aaron Eckhart i třeba Cherry Jones,Conchata Ferrell a Marg Helgenberger.Opravdu velmi silný,napínavý a zajímavý příběh s prvky romantiky a boje Davida s Goliášem.Trošku mě tam chybělo soudní přelíčení,aspoň schematicky,jinak by to bylo bezchybné.Takže dávám 90% a asi chvíli nebudu pít vodu z kohoutku. ()

elanius

(122/2013) / Hrozne ukecaný film, ktorému chýba výraznejšia dramatizácia, vygradovanie. Námet dobrý, ale všetky tie ceny pre Juliu, je to prinajmenšom precenený výkon. (6/10). ()

Pavlínka9

Erin Brockovich mě zaujala již pubertě, když jsem to viděla poprvé a říkala jsem si, že Julia za to získá nějakou významnou cenu - nemyslela jsem tím přímo Oscara a ono ouha :) O několik let později to vidímn stále stejně a i s tím, že bych jí toho Oscara dala. Tenhle film si mě získal bezprostředností Erin, která má tak nevymáchanou pusu, že si vždy řekne své, ale přesto a i proto ji lidé právě důvěřovali či seděli s otevřenou pusou a neměli co dodat...Je to silné drama o tom, jak jedna žena bojuje za stovky dalších a usilovně dělá svoji práci. Je tam plno dobrých scén a hlášek - ať už se jedná o "přivezenou vodu speciálně pro Vás" či "šek, který neodpovídal původně domluvené částce". Dobře jsem se také bavila u dvojice Roberts / Finney, kdy ona byla ta silná hlavně svým odhodláním a otevřeností a on byl silný z profesního hlediska a zároveň po poháněn jí...:) Ten film je pro mě prostě bomba a zároveň záhada...Čekala jsem každou chvíli nějakou past, něco, co to zhatí, něco, co by to zastavilo, ať už by to byla smrt či ukradení dokumentů...ale ono to samo nějak v těch 123 minutách stačilo a víc tam být nemuselo :) ()

JakeFox

Tak jsem dnes usednul na chvíli k televizi, když jsem si vařil a zas u ní vydržel až do konce náhodně puštěnýho filmu, abych si zopakoval Brockovichku. Americké klišé podle skutečné události s Robertskou ve skvělý formě, ve který ji prostě chcete mít za ženu a nedokážete pochopit toho vousatýho seveřana, že nechtěl dělat chůvu jejím dětem a odešel. Skvělá pohádka pro všechny bez titulu, kterým je 30 a sní o nakopnutí kariéry. Julii v tílku chtě nechtě musíte fandit, aby nakopla zlý korporaci a všem kravaťákům řiť. ()

sahe

Steven Soderbergh umí točit správné náměty, ve správný čas a správně... a tím pádem vznik dobrého filmu je ve většině případů na místě... ()

dANo

Súdna dráma, ktorá sa len minimálne odohráva na súde, ale práve naopak, ukazuje nezlomnosť a húževnatosť hlavnej predstaviteľky pri hľadaní dôkazov, presvedčovaní žalobcov a takisto svojej rodiny (resp. nového priateľa), že túto prácu musí dokončiť. Julia Roberts je napodiv veľmi uveriteľná, rovnako ako aj Albert Finney. Nebyť nadmernej stopáže a zopár hluchých miest, tak by sa dalo uvažovať aj nad plným hodnotením, ale fakt len uvažovať... Akokoľvek, tento film neublíži a myslím si, že určite stojí za zhliadnutie. ()

Sany33

Erin je typická žena ktorá sa stará do toho do čoho jej nič nie je. Na druhej strane nie je to na škodu veci ak sa stará o ľudí, ktorým škodí blízkosť korporátnej firmy, ktorá kontaminuje svoje okolí a pomaly zabíja ľudí vo svojej blízkosti. Je pre mňa ťažko uveriteľné, že obyčajná sekretárka by dokázala urobiť také problémy korporátnej firme. Ak by sa to dialo na slovensku do pár dní by Erin plávala na dne najbližšieho jazera s betónovými papučkami. Ale Amerika je krajina neobmedzených možností a tak sa aj obyčajná sekretárka môže zahryznúť do diania v reálnom svete. Julia je perfektná herečka a tomu zodpovedá aj kvalita postavy ktorú stvárňuje. Bohužiaľ na môj vkus tam bolo príliš veľa vaty a hluchých miest a pri niektorých pasážach som dosť nudil. Je dobré že sa aj tento príbeh vyrozprával prostredníctvom filmového plátna, nabudúce treba ale trocha pútavejšie inak vám diváci zaspia. 48% ()

VanTom

V povedeném právnickém dramatu a zároveň komplexním portrétu životem otloukané, jinak neodolatelné, drzé a vyzývavé svobodné matky Julie Roberts opravdu září, neméně svítivě jí sekunduje Albert Finney. Civilně soustředěná režie a scénář se zaměřují čistě na ni a její odhodlanost, se kterou přesvědčuje postižené a shromažďuje důkazy, proto se také konfrontacím s mnohamiliardovým korporátem otravujícím spodní vodu šestimocným chrómem až na výjimku vyhýbají a případ zbytečně "hollywoodsky" nedramatizují – přesto bez výhrady upoutají od začátku do konce. ()