peetriss

Naprosto famózní, až nepříjemně realistická, první dvacetiminutovka, která zcela po právu vešla do dějin válečného žánru. Na druhou stranu si Steven Spielberg hned v úvodu postavil laťku natolik vysoko, že zákonitě nemohl tuto úroveň uržet po celý film. Přesto se po celou stopáž koná vysoce kvalitní řemeslo, především po technické stránce. Bohužel Steven Spielberg je nejen výborný filmový řemeslník, ale taktéž je chorobně závislý na plytších emociálních výlevech, které jsou charakteristické pro téměř celou jeho filmografii, Ryan není výjimkou. Spielberg si navíc počíná až přiliš účelově s mírným nadužíváním vlasteneckého sentimentu. Občas se snaží diváka sáhodlouhými dialogy přesvědčit, že i voják je jen obyčejný člověk, který ve svém domově zanechal zcela všední starosti. Divák si je tohoto faktu vědom, ale tato přesvědčovací metoda mu nefunguje, navíc tím činí, své jinak výborné dílo, natahovaným. Ve vyprávění a emocích mi chybí trocha bezprostřednosti, navíc mi nesedí fiktivní historka, dávající světu na odiv, jak lidské má americká armáda velení. Zachraňte vojína Ryana bezesporu patří k pilířům novodobého válečného filmu, a mé výše popsané výtky na tom nic nemění, a ani není mým úmyslem toto zpochybňovat. ()

Ještěřák

Ryan určitě není nejkomplexnější válečný film všech dob, nemá hloubku morální ani filozofickou, má hloubku charakterů a propletence vztahů (hyperbolou vzato, největší morální dilema filmu je třídit, či netřídit psí známky po mrtvejch před očima hejlů). V kolika dílech dokážete na fleku vyjmenovat všechny maníky v jednotce, Aliens? Bratrstvo neohrožených? Já si myslim, že takových filmů po světě moc neběhá! Nikdo už si asi nikdy nesplete Spielberga s Coppolou, není to žádnej kadet přes reálie, chce, aby krev byla prolita cool způsobem a ono to tak nakonec taky vypadá, protože to jednoduše umí. On má řemeslo natolik v malíku, že mu u mne projdou i veskrze šílený věci, které bych u jiných režisérů asi nepřijal (úvod, závěr, scéna s příjezdem generála k domu Ryanových, fantastický Barry Pepper coby modlivý sniper Jackson jehož učůraná uživatelka hirnlego miluje, atd.). Pokud by někdo verbálně nepochopil, v jakých místech a bitvách bych rozhodně nechtěl bejt, pustil bych mu Ryana, jmenovitě ten dekadentní bordel co se fiktivně stal u města Ramelle, který mě popichoval v mysli noži víc, než legendární jatka na Omaha Beach v podání místní Bestie. Očima a ušima možná nejsugestivnější válečný film všech dob, a jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. Docela ale chápu i opačnej názor. ()

Terezinka198

Vylodění v Normandii. Mrtví vojáci. Hořké vítězství. Zpráva z velitelství. Výpravná mise. Nalezení Ryana. A tam mé nadšení končí. Nevím proč, ale potom to šlo s příběhem prudce z kopce. Konec mě neskutečně naštval. Mohl to být někdo jiný. (Třeba tolik nesympatický Ryan!) Právem zasloužené 4*. ()

Rozjimatel

[4,5*]     "This Ryan better be worth it. He'd better go home and cure some disease or invent a longer-lasting lightbulb or something."     Nervydrásajúca vojnová dráma zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Prináša príbeh tak trochu postavený na hlavu, ale nie je takou nakoniec aj celá vojna? Na samom začiatku je predvedených pár povinných cvikov v americkom pátose (celý film je vlastne takýmto spôsobom orámcovaný, tak na jeho začiatku aj s americkou zástavou cez celý obraz, ako aj na jeho ešte prehnanejšom konci), nad čím sa však ja len blahosklonne pousmejem. Hneď vzápätí sme totižto vtiahnutí priamo do vojnového besnenia, a to fakt že úplne brutálnym spôsobom. Úvodné vylodenie v Normandii je jednou z najúchvatnejších vojnových scén, aká kedy bola nakrútená (a to pritom nie som žiadnym fanúšikom takýchto brutálnych scén s vyliezajúcimi orgánmi a kusmi tiel všade navôkol) - mimoriadne pôsobivý tu je jednak ten roztrasený obraz (výnimočne mi tu ručná kamera vôbec nevadí) a tiež aj ten úžasným spôsobom prerušovaný zvuk (znázorňujúci ohlušenie). Kamera Janusza Kamińského je inak celkovo skvelá, akurát mám dojem, že sa to s tou ručnou kamerou trochu preháňa (je použitá aj tam, kde sa nehodí), takže po takých dvoch hodinách sa mi z nej už celkom slušne krútila hlava (aj pri relatívne pokojnejších scénach). Záchranné komando je pomerne zaujímavá skupina rôznorodých postáv, z ktorých každá je pekne vykreslená i dobre zahraná. Osobne mi k srdcu najviac prirástli kapitán Miller (výborný Tom Hanks), seržant Horvath (výborný Tom Sizemore) a veľmi nadaný ostreľovač Jackson (Barry Pepper). Hudba Johna Williamsa ma tu až tak neberie ako zvyčajne v iných jeho dielach, na velikána jeho druhu mi pripadá až príliš obyčajná. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že film má ohromujúci začiatok i koniec (skvelá scéna bránenia mostu proti tankom), niekoľko vynikajúcich scén v strede (scéna s francúzskym dievčatkom a so súbojom ostreľovačov), no nájde sa v ňom aj zopár momentov, kedy sa ten parádny náboj trochu vytráca (niektoré neveľmi vydarené konverzačné scény).     "Fucked up beyond all recognition, right?" "You got that right." ()

Marťas

Z válečným filmlů, které jsem shlédl jednoznačně nejlepší film. Realistické záběry, příběh, skvělé herecké výkony, Tom Hanks opět zazářil... no prostě pět hvězd, jako když vyšije ()

M.I.K.E.

Ten začátek, těch 23 minut vyloďování v Normandii se mi přeneslo do mysli tak silně, že tam navždy zůstane jako nejúžasnější a hlavně nejrealistější bojová scéna všech dob !! Zbytek filmu je také velmi dobrý ale pouze ,,dobrý", proto davám pouze 4*. Víc mi vyhovuje když snímek postupně gráduje a vyvrcholí v závěru a ne vylíčit to nejldokonalejší hned v úvodu. Nicméně to nemění nic na tom, že božský Steven se zapsal do dějin kinematografie dalším skvělým počinem. Vojín Ryan je film kterému nic neschází: napětí, skvělé bojové skevence, herecké výkony, režie...nicméně zkrácení z 170minut na 140 by filmu rozhodně prospělo. ()

spiritus

Perfektní válečný film, plný kvalitních bojových scén.Herecké výkony jsou velmi dobré a prostředí válkou zničené Evropy je vytvořeno velmi věrohodně. Příběh není špatný, ale nepříjde mi jako něco mimořádného.Je to pouze prostředek, kulisa tohoto filmu. To hlavní co tento film dělá kvalitní je realistické pojetí filmu a ne záchrana Ryana partou odvážných. Upřímě bych se bez toho i obešel, ale nadruhou stranu i u válečného by měla být pointa.Ale u tohoto filmu bych uvítal nějakou zajímavější a "větší". I přesto si film zaslouží nejvyšší hodnocení. ()

Risolutore

I přes pár hluchých míst a trochu zbytečný návrat do přítomnosti, který film zpomalil před závěrečnými titulky se jedná o NEJLEPŠÍ válečnou akci, kterou může film nabídnout - vylodění v Normandii a zvláště poslední půlhodinka určily nepřekonatelný vrchol, kterému se příblížil snad jen Ridley se svým Black Hawkem. Čili za tu formu kilo. ()

Blazin

Jsem jeden z mála co tento film nemá rád a proč? Jo sice skvěle zvládnuté efekty a občas i atmosféra, hlavně vylodění v Normandii na začátku, ale ten nápad je hrozný!!! Americké matce zemřou ve válce všichni synové až na jednoho a tak aby americká armáda ukázala jak je skvělá, tak jí přivede syna zpět, jenže během toho zemře spousty amerických vojáků dalších amerických matek a hlavně všichni jako největší hrdinové, takže totálně proamerický film což s válečným pořádným filmem nemá nic společného. ()

Matros

Můj nejoblíbenější film o II. světové válce. Vylodění na Omaha Beach je moment na který asi nikdy nezapomenu. Skvělé herecké výkony, hudba, režie, kamera a nabušená akce. Vynikající Tom Hanks v roli kapitána Millera. Na tento film se i při jeho délce (170 minut) rád podívám znova.... a znova.... a zase.... a ještě.... a budu se pořád skvěle bavit. ()

Wenca888

Úvodních 20 minut je nezapomenutelných. A zbytek je také nezapomenutelný:D Skvělá kamera, skvělý zvuk, skvélý Tom Hanks. Pravděpodobně jeden z nejlepších válečných filmů, ne-li vůbec nejlepší. 5* ()

Cement73

Ak niekto ešte niečo dobrého vidí nas vojne, musí si povine pozrieť prvých 20 min tohto filmu. Pravdepodobne ho prejde všetka sranda. Duet Spielberg - Kaminski exceluje skvelou réžiou a úžasnou kamerou. Netuctový príbeh mohol byť kludne pravdivý a analýza pocitov a správania ľudí ide skutočne do hlbokej hĺbky... 100% bez rozmýšlania a standing ovation pre Toma Hanksa. ()

rossi001

je to pecka,zvlast kdyz to clovek vidi v kine nebo doma v HD na 5+1, audiovizualni lahoda,silny pribeh, emoce,proste nemuzu dat nic jineho nez 5stars ;-) ()

mazadlo

Skutečně neskutečný film se zápletkou která je trochu mimo mísu ale přesto skvěle fungující snímek. Pomineme-li původní motor příběhu vydat se pro Ryana ( protože mamince Ryana už nikdo jinej nezbyl ) což působí dost velkoamericky je tento film zlatým fondem válečných snímků. ()

Martin_W

Krásné válečné drama, s maestrem Hanksem v hlavní roli.. Nevím jestli to je Tomem, nebo má právě on velké štěstí, ale filmy s ním se mi nesmírně líbí a zatím jsem ani jednomu nedal méně než čtyři hvězdy. Začátek dechberoucí, herecké obsazení mimo Hankse taky parádní. 95% ()

Movie Gourmet

Poněkud nesmyslný námět. Riskování mnoha životů kvůli nějakému neznámému vojákovi, navíc jen vojínovi? Nechápu. Jinak ale kvalitně zpracované vylodění v Normandii. Dobrá režie a válečná atmosféra. Verdikt: 4* a 80 %. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

14.02.2023

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018