Hepy13

Kombinace Spielberg-Hanks je naprosto smrtící, jako kop Chucka Norrise, tohle duo dokáže na plátnech neskutečné věci. Ryan je nejlepší válečný film jaký jsem doposud viděl (ješte mám ale pár žolíků v záloze) takže nikdy neříkej nikdy. Ale težko tuto válečnou podívanou něco překoná. Zhruba první a poslední půlhodina filmu je pro zůčastněné totální peklo na zemi, ale pro filmového diváka naopak nebeský ráj. Naturalistické, dechberoucí, strhující, smrtící, zkrátka moje nejoblíbenější Spielbergovka! A nějaký ten americký patos je mi naprosto u zadku! ()

kubyno

Ano, není to tak hluboké, jak mnoho jiných válečných filmů, a celkově se film tváří spíše jako jakýsi monstrprojekt (nebo jak to nazvat...) s audiovizuálním pozlátkem, trochou patosu a já nevím co. Ale stejně je tak působivý, syrový a realistický, že všechna negativa (kterých je opravdu minimum) jdou stranou a člověk si tento epos a jedinečnou atmosféru může vychutnat tak mocně, jak mu to jen síly dovolí. ()

divisak

Co si budeme nalhávat, Saving Privat Ryan znamená (alespoň pro mne) zcela nový směr v realizaci válečných filmů. Ať se jedná o reálnost, způsob práce s kamerou, barevnost obrazu atd. Proto dělím (možná že to zní směšně) válečné snímky před a po Saving Privat Ryan, jenž do jisté míry svým zpracováním udal styl, čímž do budoucna inspiroval řadu dalších tvůrců, jako tomu bylo v případě snímku Pouta války. Samozřejmě narážím také na následující snímky jako Enemy at the Gates, Band of Brothers, nebo The Pacific (i když u posledních dvou uvedených mám na zřeteli jak Spielbergův, tak Hanksův vliv). Nezapomeňme ale i na náš filmový počin Tobruk, který svojí kamerou, opravdovostí a syrovostí vytváří velmi kvalitní snímek. Jediné snad co mě mrzí je, že se v jednom roce sešly dva dosud asi nejlepší válečné filmy (při nejmenším co se tematiky 2. světové války týče), tj. Saving Privat Ryan a The Thin Red Line, přičemž jeden musel prostě ostrouhat… Tyto dva filmy pro mě znamenají nejlépe zprostředkovaný pohled na válečné běsnění. Zatímco Malickovo zpracování klade hlavně důraz na duchovní hodnoty a vyobrazuje myšlenkové pochody lidí na bitevním poli, Saving Privat Ryan líčí hrůzy války spíše materialisticky. Přičemž když dané snímky spojíme, dostává se nám obojího pohledu. Samotné poslání filmu Saving Privat Ryan spočívá ve snaze ukázat, že i v tak ponurné a temné době člověk nezapomněl a nemá zapomenout na slušnost a lidskost, což si myslím je dosti silným motivem nejen pro doby minulé, ale také pro současnost a budoucí život. ()

Antaeus

Filmu nemožno vytknúť prakticky nič. Okrem NÁMETU. Nemôžem si pomôcť, ale celý film sa vo mne niesol ten "námet". Nedokážem si predstaviť veliteľa, ktorý obetuje 8 mužov, aby (možno) zachránili jediného. Takto to proste nefunguje. A na tomto nezmysle je postavený celý film? Ale prosím vás.. Pri inom poňatí filmu by som to prežil. Ale pri filme, ktorý sa tvári takto seriózne, to proste nejde. ()

crozet

Ve stylu HBO produkce velmi seriózně a soustředěně zpracované, s obligátním bonusem sugestivní a opravdu zdařilé scény vylodění na Omaha Beach. Dnes po letech však trochu ubírám z někdejšího nadšení pro zkreslující romantickou a vpravdě salónní představu o vojenské každodennosti a hlaholivé dialogy uvnitř jednotky (upozorňuju např., že ve válce frontový voják upadá do spánku, jakmile k tomu dostane jakoukoliv příležitost). Taktéž samotná dějová zápletka je jemně řečeno poněkud nerealistická, jakkoli se jedná o Američany (ale o tom je už tady patrně veden rozsáhlý dialog). Přes veškerou snahu autorů, o niž nepochybuji, si dovolím říct, že fakt, že nikdo z nich "tam nebyl", je na výsledku vidět, ať už se jedná o vědomou licenci (konverze historie do sledovatelného rámce soudobé kinematografie a showbusinessu) nebo obligátní naivitu. Perfekcionismus režie a nadlidská snaha tento handicap kompenzovat jsou však nesporné a v mnoha scénách se jim to povedlo brilantně. Některé separátní akční momenty a obzláště sugestivní pozornost umírání mladých mužů jsou zde opravdu naturální. ()

costa

Bezkonkurenční záležitost mezi válečnýma filmama. Fapózní režie, neskutečně realistický. Lepší drama z WWII už se nikdy nenatočí, na to dam psa Vietnamcům. ()

Lilloos

Nemám ráda válečné snímky. Prostřední část, ač i ta je zpracovaná bezchybně, pro mě tedy byla jen jakýmsi mostem mezi nezapomenutelně surovým začátkem a dojemným koncem. Netuším, na kolik je námět realistický, ale pro film je dokonalý. ()

kamil.i

Tento film ma na prvýkrát dostal. S odstupom času musím uznať, že je technicky brilantný, no bližšie ako k podstatnej myšlienke má k citovému vydieraniu diváka. Úvodná scéna vylodenia v Normandii sa každopádne zapísala do dejín kinematografie k najlepším scénam všetkých čias. ()

IvcaSammet

Ani nevím proč jsem si film do dnes nechávala ujít. K jeho shlédnutí mě nakonec dokopal až Andrew Scott. Moje očekávání byly obrovské. Čekala jsem něco ve stylu Bratrstva neohrožených spojených se Za nepřátelskou linií (opravdu bych se měla naučit číst ty zatracené obsahy, sakra!!), ale ještě mnohem lepší. Hned na začátku mě absolutně odrovnala úvodní scéna vylodění v Normandii. Nadšení ale postupně přešlo v lehké zklamání. Bojové scény byly sice absolutně úchvatné a až neuvěřitelně realistické, ale veškerá "omáčka" okolo byl pouze průměrný příběh, který se snaží hrát na city jak jen nejvíc to jde. Příliš zdlouhavé "motivační" proslovy mě ke konci začínaly tak štvát, že jsem se málem zapomněla věnovat tomu, co se děje na obrazovce. Bohužel, ale jsem ono jedno procento, které je na tyto výlevy vysloveně alergické. A i když byl závěr naprosto epický, bohužel jsem jej nedokázala dostatečně ocenit, protože jsem prostě nemohla překousnout (zřejmě) neviditelnost jistých postav, kteří by snad přežili i kdyby se Němcům producírovali přímo před očima. Samotné válečné scény, které by klidně mohly trvat celé tři hodiny a ani tak by neomrzely, i absolutně brilantní herecké výkony s vynikajícím hereckým obsazením bych nejradši ohodnotila šesti, nebo i sedmi hvězdičkami. Bohužel ale právě kvůli tomu ostatnímu musím s těžkým srdcem jednu (nebo vlastně tři) odebrat. ()

petikacka

V Americe někteří diváci nevydrželi tu 1. půlhodinu a omdlévali nebo odcházeli z kina...Je to pořádný nářez a pořádný nápor na nervy...Dokonale natočené válečné drama které navodí tak šílenou atmosféru, že si divák opravdu může psychicky zažít jaké svinstvo ta válka je...Navíc je to natočeno podle skutečných příběhů pamětníků vylodění v Normandii...A jelikož toho měl Steven s Tomem (myslím těch příběhů) opravdu hodně, tak poté vznikl ještě seriál BRATRSTVO NEOHROŽENÝCH, taky další pecka...Za mě 95% ()

Muel

| DreamWorks Pictures | Počas úvodnej sekvencie som nedýchal, všade chaos, krik, lietajúce končatiny, každá chyba môže stáť život, tak realisticky natočené až mrazí. Tak akurát trasúca sa kamera prehlbuje zážitok. Scény typu súboj sniperov, nečakaný stret s nemeckou jednotkou, alebo smrť jedného zo skupiny. To všetko tu je v najlepšej možnej verzii. Spielberg je frajer, potencionálne môj najobľúbenejší vojnový film. | Hodnotenie: 10/10 | ()

Warhorr

Snad můj první válečný film, který jsem kdy viděl. Bylo mi asi 11 a po jeho zhlédnutí se mi mé dětství a následný život zcela otočil a nabral jiných obrátek. Dodnes se však setkávám s názory lidí, kteří tvrdí, že nechápou, proč je okolo něj takový hype, když je prý dobrý jen začátek a konec, což mi přijde docela úsměvné. Je to Spielberg ve své nejlepší podobě. Ještě nikdy nikdo do té doby nenatočil tak realistický a surový válečný film z období Druhé světové války. Ne nadarmo gratulovali Spielbergovi samotní veteráni právě k oné autenticitě. Vylodění na pláži Omaha se nesmazatelně zapsalo do historie kinematografie a troufnu si říct, že nikdo jiný se o nic podobného asi už nepokusí jelikož laťka je nastavena extrémně vysoko. Příběh je zcela jednoduchý. Malá jednotka rangerů je vyslána skrz nepřátelské linie aby přivedla domů posledního přeživšího ze čtyř bratrů. Samozřejmě i v takovém trháku jde prostě místy ten Hollywood cítit. Jestli se mi opravdu něco nelíbilo, tak Němec, kterého nechali žít a propustili, tak zrovna on o několik km daleko narazí na tutéž jednotku v bitvě a čtvrtinu jednotky dostane svým Karem, co už. A Uphama, jako zasranýho moralistu byste nejraději vytáhli skrz obrazovku a pořádně mu napleskali. Za mě je to nejlepší válečný film všech dob, který už asi nikdo nepřekoná. Spojnice Spielberg-Kaminsky-Williams-Hanks zafungovala na 100%. ()

Randwulf

To je tak, když se v jistých fázích filmu vidíte v desátníkovi s čistou frančtinou a němčinou šmrnclou bavorštinou... To pak po zbytek filmu trpíte jak Wade na prahu života a smrti, obzvlášť když vidíte jak Reiben tahá. Naštěstí je tady doktůrek, utínající partii pokeříku a Matt, vykupující se slušnou prací s bazukou. ()

reich

Tenhle film by se dal shrnout jedním slovem a to sice konina. Po filmařské práci je to mistrovské dílo, ale já se ptám, opravdu to stačí na hodnocení 89%? Nemyslím si, film je údajně založený na skutečném příběhu o vojínovi Ryanovi, bohužel je film z velké části fiktivní a upravený pro film. Což je největší mínus filmu, protože v mnoha případech působí komicky, děravě a hlavně nelogicky. Co pak film může divákovi nabídnout? Opomeneme samotný příběh, tak herecké obsazení je zde velice zajímavé, Tom Hanks si splní roli hrdiny, stejně tak i jeho muži, v podání vynikajících herců jako jsou Tom Sizemore, Adam Goldberg či Giovanni Ribisi. Bohužel obsazení Vina Diesela se nepovedlo a neskutečně mi tam neseděl. Naopak Matt Damon, coby kapitán Ryan sedí přesně do takovéto role, ale nedostane tolik prostoru ve filmu, jak by si divák mohl myslet. Dále pak byl bych rád, kdyby mi někdo vysvětlil proč Martin Hub byl ve filmu uveden jako Czech Wehrmacht Soldier, což mi potvrdila i imdb databáze... Další věc, kromě děravého příběhu se divák musí potýkat s americkým patriotismem a propagandou. Jak si vážím režiséra Stevena Spielberga a Toma Hankse, tak tento válečný film bych nikomu nedoporučil, nepovedl se a existuje celá řada lepších válečných filmů, než je tento. Jiní to tady hodnotili odpadem a nedivím se, že si to dokážou obhájit. Já dávám dvě hvězdy a to jsem ještě milostivý a celkově to vidím na 45% a upozorňuji nejde film zachránit herci a efekty, chce to pořádný příběh. ()

snatch

Po známém úvodu se může zdát, že film zrácí na tempu a na kvalitě, ale dle mého tomu tak není. I bez "vylodění" je to skvělý film, který dává dostatek prostoru na vykreslení povah jednotlivých postav v krizových situacích. ()

Berry

Surově realistický film, kde září jak Tom Hanks, tak i můj oblíbenec Matt Damon... Film ale není pro ty, kterým se dělá špatně při pouhém pohledu na krev! ()

Elgin

5 hviezd bez ziadnych siahodlhych debat, naturalisticky zobrazeny vojnovy konflikt, osub malej skupiny vyslanej pre zachranu jedneho vojaka, zverstva pachane pocas bojov, realisticky zobrazene bojove akcie, strhujuci pribeh s vybornou zvukovou kulisou - famozny vyber hercov a na reziserskej stolicke svetova velicina menom Spielberg - Scitane, podtrhnute - perfektny a takmer dokonaly vysledok 99.99% ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

14.02.2023

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018