Marty_cz

Bez pochyby jeden z nejlepších válečných filmů co kdy vznikl. Dobře vyvážená akce s ostatními scénami. Vynikající obsazení, scénář, hudba, kostýmy,… Film mě do sebe vtáhl, tak intenzivně, že jsem ani skoro nepostřehl, že uplynuly skoro 3 hodiny. Gratuluji Steavene! ()

Petr59

Většinou je můj názor podobný s názory ostatních uživatelů ČSFD. Ale v tomto případě jdu proti proudu. Film je určitě dobře natočený - nemám výhrady k trikům, efektům, nebo ke kameře. Herecké výkony průměrné, vynikající byl akorát Tom Hanks. Ale film má dvě zásadní negativa. První záporná stránka filmu je samotný příběh a druhá záporná stránka je zase délka. Tři hodiny se díváte buď na sice velkolepé, ale chvílemi nudné bitvy a nebo se díváte jak asi 8 vojáků v lesích a na polích hledá jednoho vojáka. O ničem jiném film není. Ano, snad ještě chvílemi můžete poslouchat řeči vojáků o své mámě, nebo o svém domovu. Snad by se na to dalo dívat hodinu a půl, ale tři hodiny?? To je pro mě zcela vyčerpávající. Může to snad bavit někoho, kdo se přímo vyžívá ve válečných filmech, ale k takovým lidem já asi nepatřím. Ať se na mě někdo zlobí, nebo ne, tak téměř do konce je film průměrný. Prostě dá se na něj jednou za pár let podívat, ale není oslnivý. Jenže posledních asi 20 minut filmu se to snaží zachránit. I když opět je to bitva, je to jiné. Ten konec má konečně svižné tempo, divák je zvědavý, kdo z hlavních postav přežije poslední finále, sledujeme nepoměr vojáků s puškami proti několika tankům... A posledních asi 5 minut filmu oslnilo. Ano, konec měl v sobě filmové kouzlo, byl skvělý a oslnil. Až v posledních 20 minutách filmu vybočil film z cesty průměru k nadprůměrným výkonům. Ale stačí to? 149 minut se díváte na průměrný film, kvůli oslnivým 20 minutám? Žádný film nemůže stavět pouze na svém závěru, i kdyby byl závěr totálně skvělý. To nestačí.... Nejraději bych to ohodnotil 50% a třemi hvězdami. Ale výkony Toma Hanske průměrné nebyly a konec mě oslnil. Takže především kvůli Hanksovi a posledním 20 minutám filmu ještě přidávám jednu, odřenou hvězdičku.... Byl bych asi ochotný obětovat svůj čas diskuzí o tom, že Zelená míle, Titanic, Jurský park, Terminátor, nebo Avengers, jsou prostě lepší.... Ale každý člověk má jiný vkus. Každému se líbí jiná žena i jiný film. ()

gefr

Na válečné filmy téměř nekoukám, ovšem zde jsem rád za výjimku. Emotivní příběh, silné herecké zázemí, nápaditý scénář, zajímavé lokace, tenhle film má prostě všechno co by měl mít. ()

swinevenca

Monstrózní začátek bez špetky patosu a o něco méně monstrózní konec s patosem, toť válečné vřavy na nejvyšších místech mého žebříčku a navíc v jednom filmu. Páni herci mě baví tolik, že přejdu i některé po americku vyhrocené scény a vlastně podivnost celé té mise zadané jedním z nejhorších filmových generálů, co znám. ()

Hezonja7

Začátek filmu, vylodění na pláži Omaha je opravdu pořádně drsné, až mi to vyrazilo dech. Jenže drsné to opravdu ve skutečnosti bylo, a ztvárnili to skvěle, jak už psali zde jiní filmoví komentátoři, je těchto prvních 30 minut prakticky legendárních. Tento film se podle mě řadí mezi ty skvělé filmy. Tom Hanks zde předvedl, jako obvykle, vynikající výkon. Role kapitána Johna Millera mu neuvěřitelně sedla, ani bych si nedokázal představit, kdyby ho měl hrát někdo jiný. Zde se také objevuje jaká strašná jatka se stala na pláži Omaha, jak se voda zbarvila krví vojáků. Naprosto dokonalé. ()

Uroboros

Dřív sem to nekriticky žral, poslední dobou v tom vidím spoustu chyb...určitě jeden z nejlepších filmů o druhé světové válce, ale dokonalý určitě není. Nicméně vylodění v Normandii, herecké obsazení a komplexnost filmu z toho stejně dělají velmi nadstandardní podívanou. :) ()

AndrewNewman

Zrejme najoriginálnejšie dráma. Po strhújúcich prvých minútach film dejovo nekončí práve naopak. Zápletka s vojakom Ryanom filmu dodáva to, čo väčšine filmov s vojnovou tématikou chýba. Je to dejový koncept. Keď si pomyslíme, že v Scotovom jastrabe sa hodinu len strieľa, bez nejakého lepšieho dialogu, tak by sme mali Ryana postaviť na piedestál a oslavovať ho! ()

dudo24

Celkom pecka. Všetko čo sa týkalo bojov bola neskutočná paráda. Úvodné vylodenie sú snáď jedny z najlepších vojenských scén v kinematografii. Super prostredie, rekvizity a atmosféra. Celé to pôsobilo veľmi reálne. Vidieť vojakov začiatkom leta na francúzskom vidieku a moja hlava hneď vstúpi do nostalgie dlhých hodín strávených nad Call of Duty 2. Čiže o to viac som mal posilnený zážitok. Teraz nie k tak úžasným stránkam filmu. Zápletka je podľa mňa úplne smiešna. O to viac keď to riešili s vážnym nasadením hrozby atómovej vojny pri citovaní pomäteného Lincolna. A ďalej všetky dialógy a približovanie postáv bolo strašne precukrované a prekecané nepodstatnými babskými rečami. A ešte, úplne zbytočný a zase presladený rámcový úsek na začiatku a na konci. Predposledné dve pozretia som za predošle spomenuté veci tento film nenávidel a nevedel som si užiť nič mimo bitiek. Preto som mal aj dlho hodnotenie dve hviezdy. Tento krát som sa cez to ale nejako preniesol a vôbec mi tie rozhovory nevadili. Tento krát som si film naozaj vychutnal naplno. Preto aj zvyšujem hodnotenie na štyri hviezdy. Uvidíme ako sa to zmení pri ďalšom premietaní. K obsadeniu – super sedeli všetci herci ku svojim postavám a to spektrum známych tvárí ktoré by sme teraz o vyše desaťročie neskôr ťažko našli v jednom filme. Vyzdvihnúť by som chcel Tom Sizemorea za jeho postavu Sergeanta Horvatha. ()

Plaque

Absolútny top topov, film, ktorý má všetko, od perfektného scenára, kamery, hudby, strihu, cez skvelú réžiu a famózne herecké výkony. Nikto, kto nebojoval v tej vojne, si nevie predstaviť, aké to bolo. Ryan to však približuje bez akéhokoľvek obalu, pardonu či rukavičiek. Súka to z rukáva v tej najhoršej brutalite, až je jednému občas aj zle sa pozerať. A čo je úplný Everest, že tento film nie je iba bezduché strieľanie alebo umieranie. Myšlienka záchrany jedného obetovaním viacerých má neuveriteľný psychologický a etický rozmer. Tento rébus ponecháva na každom divákovi a ten sa s tým musí vysporiadať (mne sa to doteraz nepodarilo) alebo sa k filmu vrátiť (a preto sa pravidelne k filmu vraciam). A ešte jedna vec je úplne unikátna. Pre mnohých zostanú herci z tohto filmu "ako ten čo vo vojakovi Ryanovi..." - napr. Adam Goldberg, Tom Sizemore alebo Jeremy Davies a tak ich aj opisujeme známym. No nie je to poklona? ()

harycek

Jeden z nejlepších (možná nejlepší) válečných filmů, ale pro mne nejlepší, něco tak "silného" jsem ještě neviděl!!!! A to po stránce obsahové, technické a v neposlední řadě herecké!!! ()

Drozdo57

Film, ktorý sa pokúsil zobraziť vojnu realisticky. Surovú, chladnú, drsnú. Bohužiaľ tento koncept ľahko padá na základnej zápletke filmu. S takýmto scenárom sa jednoducho nemôžete vyhnúť zobrazeniu vojny ako hrdinského boja moderných rytierov. Skupina skvelých vojakov ide zachrániť posledného Ryana. Vidíte, aká je Amerika skvelá? Tento koncept skutočne a ešte lepšie zobrazilo neskôr Bratstvo neohrozených. To ale neznamená, že tento film nie je skvelý. Veľmi dobre sa na neho pozerá a hlavne scéna na Omaha Beach je proste úžasná. Upham ma ale počas celého filmu neskutočne frustroval. Byť Millerom, tak mu hneď na začiatku dám facku a pošlem ho pešo späť do Británie, ()

J.Mayen

Krom uvodniho masakru po vylodeni v Normandii je film tak trochu nuda, napad nechat poslat nebo rekneme nechat obetovat skupinu vojaku kvuli jednomu mi neprijde moc logicke. ()

minimalism

Silný film, veľmi silný film - hlavne vylodenie bolo extrémne silné, až tak že som to mal chuť vypnúť - to by bolo na 5* ale film potom nejak slabol ku koncu a taktiež by som tam nepridal epilóg už starého Ryana. - 4.5/5 ()

carl.oesch

Jakkoliv masakr na pláži Omaha patří asi k tomu nejdrastičtějšímu (protože to není přehnané jako třeba v Kódu Navajo), ale bohužel (podobně jako v ještě lepším Bratrstvu neohrožených) zcela reálnému (ano milí hráči počítačových her, takhle to je live - podobně jako v Dunkerku), tak konec mně dostal ještě víc. Ono zasluž si to, mně v uších znělo ještě dlouho a závěrečná scéna ze současnosti na hřbitově ukazovala onen rozměr války a její přesah možná ještě silněji než masakr na začátku. Zachraňte vojína Ryana je skvělý film, ale beru ho především jako pilot k Bratrstvu neohrožených. A stejná jména těch hlavních a ještě větší přesvědčivost a kvalita. Vždycky, když vidím tyhle filmy ze druhé světové války, musíme si uplivnout při vzpomínce na "protiválečné" opusy "hodnotící" válku ve Vietnamu od es typu kryptobolševika Stona. Tomuhle věřím, oněm neomarxistům ani slovo... ()

Eire

Historicky uplna PI...NA, nastastie sa to nikdy nestalo... U mna NAJHORSI Spielberg vsetkych cias... hmmm... :-( ()

jokino

Film som videl už velmi dávno v kine. Odvtedy, za xy rokov, už niekoľko krát či už v Tv, na DVD, Blu-ray a pod. A musím povedať, za svoj doterajší život som už videl xy filmov / seriálov / dokumentov, s vojnovou tématikou nevynímajúc a žiaden z tých filmov doteraz, na mňa nepôsobil tak neskutočne SILNÝM dojmom realistickosti, krutosti, drastickosti, dramatickosti (a pod.) hrôzy vojny ako takej a jej dopadu na ľudskosť, ako práve toto. Celý snímok je absolútne bravúrne natočený a pre mňa osobne doposiaľ nemá súpera vo svojom žánri. P. Spielberg odviedol kus excelentnej práce, klobúk dolu !!! Len ťažko si viem predstaviť, že tento MEGA snímok bude niekedy len tak prekonaný.. (podobné kvality pre mňa majú aj "Band of Brothers", ale to už je zasa v rámci seriálu..) ()

PaTeXx

Uznávám, že toho vlastenectví a patriotismu bylo až příliš, ale celková kvalita filmu mi vůbec nedávala důvod brát to v potaz (nedejbože snižovat kvůli tomu hodnocení). Z mnoha pozitivních věcí vytknu jen jednu - autentičnost, což má na svědomí i práce kamer, či zvukové efekty. Top. ()

Aniki

Je úplně jedno kolikrát jsem už snímek viděl, anebo jestli jsem mezi tím zhlédl dalších asi dvacet válečných filmů - tenhle vojnový epos zkrátka nejde po technické stránce překonat ani náhodou a to i přesto, že je přeci jen už trochu fousatý, má přesně 23 roků. Vlastně mne neuchvátila jen technická stránka jednotlivých bitev, ale i ta vata okolo. Zdánlivě nedůležité vzpomínky jednotlivých vojáků, vypjaté scény s německými nepřáteli a určitě i herecké výkony hlavních představitelů, to je prostě špica. Spielberg nezklamal ani omylem a i po natočení Ryana se vytáhl ještě nejednou...třeba Mnichov, že? Hodnocení bylo jasné už od začátku a kdyby tady bylo těch hvězd deset, dal bych je bez váhání!!! ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

14.02.2023

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018