Narozen 4. července

• USA Born on the Fourth of July (více)
USA, 1989, 145 min

Režie:

Oliver Stone

Scénář:

Oliver Stone, Ron Kovic

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Willem Dafoe, Kyra Sedgwick, Raymond J. Barry, Jerry Levine, Frank Whaley, Caroline Kava, Ed Lauter, John Getz, Michael Wincott, Stephen Baldwin (více)

Slavný oscarový snímek Olivera Stonea vypráví příběh vietnamského veterána Rona Kovice. Mladík, který byl zprvu nadšeným vlastencem, se po pekle prožitém ve Vietnamu a zranění, které jej upoutá na vozík, mění v zapáleného bojovníka proti válce. Jeho návrat domů a do normálního života nebude vůbec jednoduchý... Brilantní protiválečné memento! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

tribys

Příběh o tom, jak si mladý člověk přeje bojovat za svou vlast a přijde o možnost žít normální život, je vyprávěn naprosto úžasným způsobem. Ze snímku je vidět cítit depresivní atmosféra, zklamání, radost, beznaděj...a všechno v té správné míře. Nemám slov ()

matracak42

Tom Cruise velice dobře obstál jako voják, který se vrátil z Vietnamu. Film mě potěšil velice, byť ve válce se díky Bohu nebyl. Film přesně popisuje chvastouny, kteří tam vůbec nebyly a naopak perfektně popisuje obyčejného vojáka, který si odpikává takřka muka. Tento film musíte vidět ! ()

gizi

Jeden z nejlepších filmů o válce ve Vietnamu. Režisér to prostě umí. Umí skloubit drsnost s citovostí, působit realisticky. Snímek má velmi silná místa. Přes nesporné kvality už bych se znovu na snímek nechtěl dívat - fakt mě to dost deptalo. 90%. ()

dawexx

4. červenec je hodně zvláštní film. Pro Olivera Stonea je to ukončení trilogie, která reflektovala jeho působení ve vietnamské válce a svým vyzněním vychází z jeho válečných filmů jako ten nejpacifičtější. Mladý Tom Cruise si tu střihnul velmi silnou roli válečného veterána, který se od počátečního nadšení pro válku mění v zarytého odpůrce. Myslím, že Stone v tomto snímku čerpal hodně z vlastních pocitů a potřeby vyrovnat se s minulostí. ()

takamanohara

Co k tomu říct, Oliver Stone prostě tyhle filmy točit umí... Tom Cruise ve své nejlepší roli, jestli si někdy zasloužil Oscara, tak za tento film. ()

chlievik

Na to, že je to film ovenčený Oscarmi, je to slabé. Ten film som si dlhé roky - až donedávna - nepozrel, a možno som ho vidieť ani nemal. Roky som si vždy hovoril, že si to pozriem, ale neriešil som to, ale minule to išlo v telke niekde, tak som sa prinútil, a bola to strata času. Stále som čakal na niečo silné, ale nič neprišlo, ani herecké výkony, ani Tom Cruise, len jeho klasika - Tom nie je veľmi emocionálny herec, skôr to hraje na chlapáctvo, čo sa do tohto filmu možno aj hodí, ok, ale inak nič moc herecký prejav ani jedného herca/herečky. Príbeh je silný, ale nie je tak dobre zobrazený ako som čakal. Smutný príbeh človeka, ktorý sa zamiloval, a v mladíckej nerozvážnosti šiel do vojny bojovať za vlasť, oklamaný ilúziami americkej vlády, korporácií, najmä zbrojných firiem podporujúcich vojsko, ktoré verbuje nič netušiacich mladých ľudí, ktorí prišli do života predsa prežiť lásku, a nie sa nechať zavraždiť vo vojne za neskutočné ideály a za zisk megafinančných inštitúcií podporujúcich vojnu. V tomto je film myšlienkovo silný, najmä keď Kovic prizná, že "ho nikdy nezasunul", čo je smutné, a vyvoláva pocity súcitu, ba až hnevu na tento systém, ktorý tu máme. Akurát teraz je na svete množstvo vojen kvoôli korporátnej oligarchii, a Amerika je dnes akurát v stave krízového režimu, a to všetko preto, lebo 90% svojich finančných istôt použil národ ne nezmyselné vojny, aby mali korporácie zisk v podobe vlastnístva irackej ropy, afganského ópia, v snahe získať nadvládu na celým svetom. A kde to siaha, do rodinných klanov, ktoré nebudem menovať. Preto je film silný, lebo ukazuje realitu, ale nie je prirodzene natočený, Kovic so svojim nerealistickým prejavom na konci filmu je trápny, no proste, toto sa režírovať ani nedá, pretože sa nedá poukázať na skutočných nepriateľov. Tých, ktorí sú za všetko zodpovední, lebo to nie je vláda USA, ktoré je na vrchole, a filmy tohto žánru sú najmä o tom, že vinia politikov, ale vina je v národe, ktorý to naivne podporuje, a najmä v mafiánskych klanoch, ktoré sú niektoré vyššie než všetko, kam dovidíme, sú to mafie kráľovských rodín, bankové mafie vlastniace celé národné banky... atď. Preto takéto filmy potom vyznievajú trápne a nedozreto, ale možno sa to v tom období nevedelo, keďže nebol intertet. Oliver Stone pre mňa nie je až taký dobrý režisér, viac menej si získal meno, možno pár kontroverznými filmami, ale obrazy sú nudné, hudba nie je jeho, a hercov má preto, lebo má za sebou bohatých producentov. Ale vyobrazenie filmov nie je až tak dobré, napríklad tento film je dramaticky úplne slabý. Filmy sú väčšinou o chlapských témach, čo je už dosť otrepané, väčšinou politicko-ekonomické témy, ktoré všetko, vrátane Wall Street nie sú dotiahnuté, lebo to nie je burza, kde sa dejú najšpinavšie veci, to nie je o firme, ktorá bola za babku predaná a kúpená, ale o tom, že celé národy, kontinenty, sú v rukách bankových mafií, korupcia siaha vyššie než sa zdá, a než to Stone dokázal vo svojich filmoch naznačiť, o čom možno ani nevedel, a možno jeho inteligencia nie je až tak bravúrna. Ale vidieť, že patril ku generácií proti vojne vo Vietname, čo sa cení, a za čo si ho vážim, ale myslím, že je producentmi financovaný a filmovo podporovaný najmä za svoju naivitu veriť tomu, že "za to všetko môže nejaký blázon vo vláde, ktorý sa tam dostal nešťastnou náhodou". Možno aj preto v posledných rokoch už nič politického nenatáčal, lebo mu "doplo skade fúka vietor"..... Film hodnotím priemerne, ale Kovica je mi ľúto, ako osobnosť to musí byť fakt silný človek, keď sa pustil do toho tak odvážne. () (méně) (více)

BlackVelvet

Tak nevim, Cetu miluju, ale tohle mne nejak nechytlo. Tema je dost smutne a verim ze i pravdive, a vpodstate to je nejak divne natocene. Nedokazu to primo popsat co je spatne, ale necim mne to proste nevzalo uplne u srdce. ()

Tomulka

Je faktem, že se Tom Cruise ukázal v tom lepším světle svého hereckého já, ale něják mi tam prostě neseděl. Působil na mně nevěrohodně někdy až rušivě. Třeba scéna jak přijede domů nebo jak se odstane domů z hospody na hadry a pohádá se s matkou. V mexicu mi to také přišlo vyumělkované. Pana Kovica neznám, ale asi by jej lépe zahrál třeba Sean Penn. ()

dauby

Hrůzná podívaná. Pokus o ztvárnění odvrácené strany války nevyšel. Střih v druhé části, kdy se z opileckého zoufalce najednou stane hrdina-bojovník, byl zkratkovitý a nevěrohodný. Navíc film působí jako hloupá politická agitka. Přímo z něj sálá podpora demokratům a nenávist k republikánům. Když už ale Stone dává tak nevybíravým a nevhodným způsobem najevo své politické názory (nejen v tomto filmu), nemusel by alespoň falšovat historii. Z filmu člověk snadno získá dojem, že největší válečný štváč byl republikán Nixon. Opak je však pravdou - Nixon válku ve Vietnamu ze strany USA ukončil, zatímco ji rozpoutali demokraté - Kennedy a především Johnson. Filmy Olivera Stonea mají velmi kolísavou úroveň a tenhle je patrně ze všech nejhorší. ()

Paroonix

Parádní film. Čekal jsem akční řežbu, ale dostal velmi silný a nepopsatelný emoční zážitek, který jsem již dlouho nezažil. Stone se soustředí na následky války, které jsou horší než válka samotná. Tom Cruise parádně zahrál naivního vlastence, který si postupně uvědomuje, že byl oklamán. ()

TOPmoovie

pekne urobeny film. chyba iba posolstvo v nom ze boj proti komunizmu bol vzdy spravny, len intrigy vlady a nemoznost ameriky uplne pouzit potencial urobilo z tej vojny nakoniec nezmysel. zlozita tema. ()

Bogrant

Silno protivojnová a protisystémová snímka, ktorá je výnimočná v tom, že nám ukazuje všetkú tu špinu z Vietnamu tisícky kilometrov od neho, a väčšie znepokojenie vám spôsobia zábery z nemocnice ako z vojny. Tá nepatrná, no veľmi podstatná 10-minútová scéna z pláže je sakra dôležitá, aby to utrpenie a bolesť boli čo najreálnejšie. Stone je proste pre takýto žáner ako stvorený a Cruise už v tej dobe ukázal, aký všestranný herec z neho je. ()

Nick321

Film o mladém muži vyrůstajícím v ostře konzervativní perfekcionistické rodině, která mu zakazuje holky, neustále mu vštěpuje, že musí být ve všem nejlepší, a tak když mu nevyjde sen být špičkovým zápasníkem, rozhodne se pro armádní kariéru. A co čert nechtěl, zrovna vypukla válka ve Vietnamu, mladý Ron Kovic si to nejspíš představuje jako jednu z dětských her a nenapadne ho jednak, co hrůzy války obnáší, že to nebude boj s nepřítelem tváří v tvář, ale se skrytými odstřelovači a partyzánskými přepady, že stačí malá komunikační chyba a rázem se může stát vrahem dětí i svého kamaráda ve zbrani, a také si nedovede představit, co se mezitím děje v USA a že až se vrátí, budou po něm házet fekáliemi jako po vrahovi. Mladý Ron Kovic přijde o nohy i o penis, a po návratu domů je pro ostatní spíš přítěží, protože si uvědomuje, že Vietnam byla fatální chyba a jeho okolí za to nechce nést spoluodpovědnost. Stává se tedy bojovníkem proti válce. Dávám 5*, je to silné a v jiných obdobách stále aktuální téma. Btw, víte, že Ron Kovic stále žije? :-) ()

motyka52

Původně jsem byl na pěti, protože Cruise je tady skvělý a jeho postupná přeměna je velmi uvěřitelná, stejně jako řada situací ve kterých se ocitne (zejména poválečná interakce s rodinou a lidmi ze svého města). Je to stejně tak znepokojivé, jako fascinující. Bohužel se ale nedovedu zbavit dojmu, že je Stone při svém vyprávnění až příliš jednostranný, což mě v zážitku trochu rušilo. A určitě by to mohlo být o kousek kratší. ()

Lion438

Sice nijak nepřekypuje zajímavým dějem, ale dramatických scén je tu dost, a v nich se mistrně ukázal Tom Cruise. Ale přiznám se, že ve mně celý film nic nezanechal. Jen fakt, že Cruise má za sebou i role s velkým R. ()

O_riginals

Skvely film od meho oblibeneho rezisera Olivera Stone a kde Tom Cruse ukazuje ze kdysi umel i hrat. Skoda ze mu to nejde tak i dneska ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore